BH Telecom

panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Opet kažem, nije to toliki bauk.
Prvi koji im ponudi 20-25 miliona KM za ove udjele u telekomu i elektroprivredi će promijeniti sve. Ovi bi prodali ali nemaju kome a onaj ko kupi više neće praviti prodajni pritisak jer zna šta ima u rukama i onda bi cijena išla na puno veće nivoe. I zarađuje onaj ko je kupio ali i svi ostali.

Bilo je dana 2006.-2007. godine kada dnevni promet na SASE je bio 20 miliona KM. Ali tada je bilo stranih fondova koji su znali koliko šta vrijedi. A sada to više i ne mora biti stranac. Samo neko ko može obezbijediti taj iznos. A obzirom da banke ne znaju šta će sa parama, ne bi ga trebao biti problem ni obezbijediti putem banke.
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Prošle sedmice je opet BIG puštao. Možda i neki drugi fondovi.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Dok je fondova,.. ne treba se plašiti da će nestani ponude po diskontnim cijenama,.. bar kad su u pitanju BH Telekom i EP BiH,... vjerovatno neće prodavati po diskontnim cijenama "najvrijednije" iz potfolia,.. kao npr. OZON a sad ga većina fondova ima u portfoliu pa nema sumnje u poštenu igru..
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

BIG i MI Group u četvrtak prodavali...
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

koliko je toga otišlo od 15.11?
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

BIG prodao 10-tak hiljada komada, a MI Group oko 4 hiljade komada. Ovo je do prošlog četvrtka. U međuvremenu je prodato još 8 hiljada komada, a nemam razloga da sumnjam da je prodavao neki od ova dva fonda i/ili Naprijed...
Sitna buranija
Posts: 2298
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Prema rvp.ba u petak je opet BIG prodavao (cijela prodaja je bila njihova). Ovo jedan dan BIG prodaje, drugi dan MI Group. Eh sad, koja bi im mogla biti zadnja cijena do koje će spuštati?
panzer
Posts: 12392
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ovo je dobro za likvidnost da se niko ne žali da ne može kupiti po prihvatljivoj cijeni.
brzi
Posts: 2791
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Čim pare od prodaje dionica BH Telekom-a i Elektroprivrede legnu na račun, odmah se investiraju u OZON, ili havu,..
Promet dionicama EP BiH od 27.11. do 06.12. oko 120.000 KM i promet dionicama BH Telekoma od 28.11. do 06.12. oko 145.000 KM.
U zbiru oko 265.000 KM.
Promet dionicama OZON-a od 03.12 do 11.12. ukupno 264.000 KM.
Nagradno pitanje:
Ako je danas promet dionicama BH Telekoma i Elektroprivrede oko 124.000 KM,.. za koliko će novca biti u ponedeljak kupljeno dionica Ozona-a ? :D
Last edited by brzi on 11 Dec 2019, 14:25, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Po mom mišljenju ne treba pokušavati da se ubode najniža cijena pa onda (do)kupuje nego kad se procijeni da je nerazumno niska/povoljna kupiti (ko ima para naravno) ne obazirajući se uopšte šta namjeravaju fondovi. Može lako biti da upravo ovo sad bude najniža. Mi ne znamo do koliko će nisko ići međutim ako procijenimo da će npr godišnji povrat po osnovu dobiti/dividende biti veći od 5-6 % što je 3x više od najviše kamate u banci to je sasvim opravdan razlog za kupnju. Dalji pad je nerazuman pa i da se desi, dionica će se kad tad vratiti na normalnije vrijednosti. S druge, mnogo je vjerovatnije da opet krene nagore (posebno ako znamo da razlozi prodaje nisu ekonomski opravdani nego su nešto drugo) a onda može biti teško ili nemoguće dokupiti pa se može izgubiti marka ili tri po dionici pri rastu loveći 10 feninga jeftinije u padu. Znam mnogo ljudi koji su kad je npr SOSOR bio 6-7 KM čekali da padne na 5 KM (iako je već 6 bilo nerazumno nisko) i nisu dočekali, i onda kada je pošlo gore nije im se dalo kupovati po 8 ili 9 jer je "preskup" pa ga na kraju nisu nikako kupili propuštajući kompletnu priliku rasta do 15 KM. E sad, ne znam koju dobit očekivati ove godine od BHTSR ali čini mi se da prema polugodišnjem, prema ovoj sad cijeni ispod 11 je već poprilično potcijenjen i daje solidan povrat.
Slično i za druge prodaje firmi iz portfelja fondova, npr za JPESR gdje je već ova najavljena vanredna dividenda od cca 1,6 daje na današnju cijenu na berzi od 16 KM daje povrat od 10% i to bez prošlogodišnje i bez uzimanja u obzir ovogodišnje dobiti koja bi mogla biti znatno veća od prošlogodišnje. Da ne pominjem mogući rast samo dionice.
Ja nekako mislim da su ove prodaje dobrih i likvidnih dionica od strane fondova, po niskoj cijeni (i to nekih pred podjelu dividende) ustvari njihov poklon nekom privilegovanom kupcu na štetu svojih dioničara, (uz moguću podjelu dobiti ili zahvalu "ispod stola").
Post Reply