Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

novi
Posts: 178
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by novi »

Pivara pod Bingom dobro posluje i dobit je sve veća, ali da li će Bingo dijeliti dividendu ili isisati dobit preko izmišljenih ulaganja, specijalnih cijena za sebe ili neki novi način. Možda će kupiti Bihaćku pivaru ili prodati posao strancima. Sa našim gazdama može se i sa poda past a može se i iz ozonskog omotoča poletjeti.
PS Mujo je Pivaru TZ prevlačio po 0,8 KM
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ko god je preuzeo neku firmu upropaštenu pod mujinim " vodstvom" , taj je i popravio poslovanje. Džambić nije kokošar pa će sigurno pivara i dalje poslovati vrlo dobro jer realno može, samo treba znati osnove ekonomije.

A obzirom da je čovjek dijelom lokalpatriota, i njemu je u interesu da pivara bude jak tuzlanski brend i neće je svjesno srozavat. Čak je i Dita popravila poslovanje u prošloj godini a nju je preuzeo i da nije morao.

Dobit može ostati u firmi mada je puno slabija šansa da, ako bi imao namjeru istiskivanja malih dioničara, skupi 95% vlasništva na ovim cijenama. A dok god firma kontinuirano dobro poslovanje i rast cijene dionica mora doći na svoje.
beka26
Posts: 845
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Danas i jučer oboreni rekordi u prometu na berzi. Ni 1000 KM.
Ovo vladino zaduživanje ne računam.
brzi
Posts: 2611
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

Šta ovo bi?
Ovaj kupovni na BHT od 9 dionica ode na 10 KM,.. pa se vrati na 9,01 KM.
Je li to nelo spriječio trgovinu?
Zabranjeno je podići cijenu a nije oboriti.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

To je ono raiffeisenovski. Nazovu te i pitaju možemo li promijeniti vrstu naloga. Pa ako šta bude prodaje po 10 biće realizovano ali da mi ipak uradimo diskreciju na 9,01.

Mada nema svrhe ni dizati cijenu jer se tako ide u korist mujićima. Oni će svakako za mjesec dva opet po 8,5 prodavati.
montypython
Posts: 3931
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

panzer wrote: 18 May 2020, 12:40 ....Mada nema svrhe ni dizati cijenu jer se tako ide u korist mujićima. Oni će svakako za mjesec dva opet po 8,5 prodavati.
Možda će prodavati a možda i neće. Ja nekako mislim da su takvi likovi na izlazu. Pitanje je hoće li takvi i njihovi jataci biti i na slobodi za mjesec-dva tako da ne znam baš koliko će ta forsirana prodaja trajati, ja bih bio malo oprezniji na njihovom mjestu. Drugo, dionica vrijedi koliko vrijedi, zna se koji su fundamenti, koji je povrat pri kojoj cijeni, dividenda i sl i šta se isplati a šta ne. Tako da ako se isplati kupiti pri 10 (ili 12 ili 15) mislim da ne treba razmišljati o tom hoće li mujići ili suljići MOŽDA prodavati po 8,5. Ako neko odluči da prodaje ispod cijene (npr da bi im jataci kupili a ne ostali investitori) to je njegov problem a ne naš. Takva cijena može biti samo kratkoročna i neodrživa je. Ja ne bih rekao da rast cijene ide u korist mujićima. Nisu ove prodaje redovna i normalna trgovina na berzi kao svugdje u svijetu pa da prodavcu odgovara viša cijena nego malverzacije. Pa obaraju mjesecima i to se vidjelo na većini emitenata. Po meni rast cijene, povećana likvidnost veći broj investitora i sl su glogov kolac za bagru. Tako da mi je totalno kontraproduktivno i pasivno analizirati šta bi "mujići" mogli uraditi i hoće li možda nekad prodati i po 8,5. Njima upravo odgovara da mi razmišljamo o tome a ne o fundamentima, da održavaju u igri faktor straha da svi ostali čekaju njih da završe svoje poslove. A šta ako za mjesec-dva ne budu prodavaIi? Može se vrlo lako desiti da neko čekajuči da kupi po 8,5 na kraju ne uspije kupiti ni po 11 jer kad cijena pođe nagore ide brzo i nikoga ne čeka, pogotovo kad je prethodno svjesno obarana.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Da li onda kupiti sada po 8,5 KM jedno hiljadu komada (pod uslovom da ih ima na ponudi)? I šta ako za tri mjeseca budu puštali po 7,5 KM, a iduće godine po 6 KM? Dok god imaju i jedne dionice za prodaju, cijena se teško može oporaviti.

Može u pojedinim momentima cijena otići malo naviše, ali veći skok će spriječiti upravo oni koji su kupovali određene količine na rasprodajama i kojima je dovoljno 1-2 KM razlike u odnosu na cijenu koju su oni plaćali nekoliko mjeseci ranije. Jer, tako se to ponavlja od 2016. godine.

Ja stalno pomalo dokupljujem, dosad sam nekoliko puta kupovao po "historijski najnižim cijenama" ;) iščekujući dan kada će to sve doći na svoje. Valjda do penzije to i dočekam, da se obezbijedim za duboku starost :roll: :lol:
montypython
Posts: 3931
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Pa i ja sam dokupljivao. Kad vidim da je dovoljno nisko i da će mi se isplatiti u svakom slučaju, ili kroz dividendu ili kroz porast cijene (makar i dugoročno) (ili oboje) kupim i uopšte me ne zanima hoće li neko prodati još niže jer znam da je to samo trenutna/nebitna cijena. Može neko prodati i po 5 nakon toga što se mene tiče, ako ja znam da sam kupio jeftino i uz dobre fundamente to me ne zanima. Ako neću prodati a neću, potpuno mi je svejedno koja je trenutna cijena. Metoda "ispali i zaboravi", ili u ovom slučaju kupi i zaboravi. Dok ne odlučim da prodam, a to može biti za godinu ili 3. Nije se nikad desilo (dobro možda jednom ili dvaput, od stvarno mnogo transakcija) da na kraju nije porasla bar 50% a bilo je i po 200%. Nisam se nikad pokajao što nisam čekao da "još malo padne" pa da kupim par % niže, ali znam masu ljudi koji su tako čekali pa nikad nisu ni kupili tako da sam tu lekciju naučio ima 15 godina. Praktično ne možeš nikako izgubiti ako kupiš nisko (pri čemu nisko ne mislim samo na istorijski nisku cijenu nego na dobre fundamente P/E i sl), možeš samo izgubiti ako NE kupiš- Dobro, to je moja strategija, dugoročno uz veliki rast/dobit, dok me kratkoročne trgovine sa prodajom uz malu dobit nikad nisu privlačile a nemam ni vremena imam drugi posao. Neko drugi ima možda drugačiji sistem i način razmišljanja, dozvoljavam.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

Ma i ja tako razmišljam i radim. Fokus mi je na dugoročnom ulaganju. Kupim kada procijenim da je nisko i držim dok ne dođe na svoje. Negdje se možda čovjek i prevari u procjeni, ali kada nešto dođe na svoje, onda se to prilično isplati. Takođe, ima krava muzara koje kroz dividendu stalno donose prinos.

Međutim, razumijem i ljude koji se ne zalijeću, jer možda su se opekli jednom i to im je bilo dovoljno da postanu oprezni. Pa onda vagaju i kada treba i kada ne treba. Jer, ako si kupovao telekom po 15 KM 2016. godine, činilo ti se da si dobar posao napravio. Iz današnje perspektive vidiš da je bolje da si bio kao ovi gore "oprezni". OK, 2016. godine su prvi put radili sniženje i mogao si pomisliti da je to "jedinstvena prilika". Ali od tada do danas su barem 6 puta imali te rasprodaje, svakih nekoliko mjeseci su ih radili i svaki put je cijena išla na novi najniži nivo (zato sam i napisao da sam ih hvatao na historijskom minimumu nekoliko puta) ;) A historijski minimum bi valjda trebao biti jedan. Međutim, ovi su se potrudili da svakih pola godine naprave novi historijski minimum. U tom kontekstu, rezonski je razmišljati da ovo nije "jedinstvena prilika" i da će ih biti još, čak i boljih. Ljude je napustilo uvjerenje da je ovo najniže što će ići i zato čekaju još niže. Jer što bi plaćali npr. po 8,5 ako će ići po 7,5?

Dakle, sa ove vremenske distance, ko je na taj način razmišljao prije 3 godine, nije BHT platio po 13 KM i bolje je prošao od mene koji jesam, a taj isti ih je sada mogao uzeti po 8,25. Zato i kažem da ih razumijem. Naravno, ovo moje naknadno "razumijevanje" tih ljudi je rezultat konačnog shvatanja u kakvom društvu živimo i na kakvoj berzi trgujemo. U normalnim okolnostima bi potpuno bilo nerazumno ovo "cjenkanje" ne bi li se koji fening niže pokupilo. Na našoj berzi ti takvo ponašanje može sačuvati značajan novac...
Post Reply