Fabrika duhana Sarajevo

joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

panzer wrote:Pa opet traže po istoj cijeni. Doduše, jest da se ide na pravo otkupa ali eto, dobra je cijena.

Ali sad da ostavimo to po strani. Mene interesuje, a ja vjerujem i ostale, može li se saznati cijena po kojoj je skupština dioničara odobrila prodaju tvornice i tobacco pressa. To sam pitao na prošloj stranici i nema odgovora.

Da ih ne interesuju trafike ne bi došlo do ove odluke, jer bi to bilo gubljenje vremena za sve strane:
Davanje saglasnosti na odluku o prodaji duhanske i maloprodajne imovine Društva društvu BAT ICEE i na osnovne ugovorne elemente takve prodaje
Stvarno te ne kontam? ko trazi sta po istoj cijeni?

Sto se tice cijene po kojoj se odobrila prodaja... stvarno ne znam kako se formirala...i na osnovu cega..
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

2015. BAT raspisao tender za preuzimanje ostatka dionica Oprese po 15,42 KM. Jutros je opet raspisao tender za 2 i kusur % dionica po istoj cijeni koja je puno veća od nominalne ali i svih ostalih pokazatelja jer kako znamo odnosno kako nam je objašnjeno, trafike nisu tu da zarađuju nego da održavaju tržišni udio.
Dobit lanca trafika se uglavnom vrti oko nule i onda se može zaključiti da je ovo što nudi BAT dobra cijena. I nakon toga će prisilno preuzeti sve ostale dionice Oprese.

Sad, dobijemo nezvaničnu informaciju da ih ne interesuje lanac trafika koje drži FDS a za Opresu daju puno veću od nominalne cijene a vjerovatno i knjigovodstvene.

To nam opet ide po fadilu i fadilovcima jer sve što nije u vlasništvu države vrijedi i trguje se puno više nego kad je predmet prodaje državna imovina. (Primjer VGT,Jahorina osiguranje vs. Sarajevo osiguranje)

Ali što je najgore, počnu nas i po forumu ubjeđivati kako ni gotov novac ne vrijedi ništa a kamoli lanac trafika koji je kupcu FDS poklonjen a pandan je lancu trafika koji, evo, košta 154% nominalne cijene.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

BAT je prijatelju kupio Opresu davno.. sto se tice njihovih trafika.... ja ne znam o cemu ti pricas...

BRITISH AMERICAN TOBACCO INVESTMENTS (CENTRAL & EASTERN EUROPE) LIMITED 97.4459% 7.7.2017
ČAUŠEVIĆ ŠEFIKA 0.256 7.7.2017
BOGDANOVIĆ IFET 0.1768 7.7.2017
Gutić Arslan 0.1314 7.7.2017
RAZIĆ ISMET 0.1193 7.7.2017
AKŠAMOVIĆ SAKIB 0.1129 7.7.2017
MILETIĆ TEREZIJA 0.1051 7.7.2017
Ahmetović Dževahira 0.1024 7.7.2017
TRIVKOVIĆ BORKA 0.0975 7.7.2017
Hundur Emina 0.0943 7.7.20
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pa kupio jeste ali će opet kupiti i ostale dionice od Šefike, Ifeta,Arslana... itd itd.. Ako oni sad ne prodaju BATu onda će ih BAT prisilno preuzeti i imati 100% vlaništva u Opresi.

Valjda je to jasnije sad.

I pitam se zašto je BATu ne bi Tobacco Press bio jednako bitan kao i Opresa? A eto i cijena pokazuje koliko su spremni bili dati za Opresu pa me interesuje koliko bi bili spremni dati za Tobacco Press.

Izgleda, ništa bez slučajnog prolaznika.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

IMa tu još nešto što bi moglo odgoditi prodaju lanca trafika u vlasništvu FDS!Mada vi uglavnom ove moje najave sudovanja ne uzimate za ozbiljno.ipak vas moram podsjetiti da sam već davno pisao da mi je rečeno još prije više od godine da je kupovina Tobaco pressa od hercegovaca spremno za procesuiranje!Ali eto ni do danas ništa od toga!Pisao sam i o tome da sam vidio Izvještaje o osnovama sumnje o počinjenim krivičnim djelima koje je napravila jedna agencija koja treba time da se bavi i koji su već odavno kod tužilaštva!U ostalom,o tome su vrlo opširno pisali neki mediji.Meni je rečeno da je kupovina tih trafika vrlo dobro dokumentovana i da će ona sigurno biti procesuirana!To što još ništa nije urađeno možda je posljedica aktivnosti ovog Društva za svadbe i sahrane,koje je prije neki mjesec i javno obznanjeno!Ali i dalje postoji ozbiljna vjerovatnoća da će ta kupovina biti predmet sudovanja.Nisam siguran da se ozbiljni investitori tek onako odlučuju za kupovinu bilo čega što je potencijalno predmet neke krivične istrage!
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

panzer wrote:Pa kupio jeste ali će opet kupiti i ostale dionice od Šefike, Ifeta,Arslana... itd itd.. Ako oni sad ne prodaju BATu onda će ih BAT prisilno preuzeti i imati 100% vlaništva u Opresi.

Valjda je to jasnije sad.

I pitam se zašto je BATu ne bi Tobacco Press bio jednako bitan kao i Opresa? A eto i cijena pokazuje koliko su spremni bili dati za Opresu pa me interesuje koliko bi bili spremni dati za Tobacco Press.

Izgleda, ništa bez slučajnog prolaznika.
Tacno se vidi da je panzer clan jedne od opzicionih partija koja ga placa na da sjedi na forumu i troluje svaki post ..
On uvjek vidi teoriju zavjere u svemu sto se napise mada trenutno ovdje osim ekonomije i logike nema nista drugo.
Posto si neupucen panzeru samo da znas da u zakonu kada neko nece da bude videse DD ili na bezi a ima vise od 95% dionica moze to da uradi pravnim putem tako sto ponudi trenutnu cijenu preostalih dionica . OVO sto si ti napisao je cista LAZ jer BAT nije nista trenuto nikome ponudio da otkupi.A sto se tice logike zasto bi BAT zadrzao trafike tabacco press kad ima duplo vise trafika inovina. I oni smatraju da su vec poklopili trziste istim.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

joker wrote: OVO sto si ti napisao je cista LAZ jer BAT nije nista trenuto nikome ponudio da otkupi.

Vrtimo se se u krug:

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 29/type/50
Objavljeno 12.07.2017. godine u Oslobodjenju, Davazu i na web stranici SASE.

Dalje od toga nemam vremena.

joker wrote: A sto se tice logike zasto bi BAT zadrzao trafike tabacco press kad ima duplo vise trafika inovina. I oni smatraju da su vec poklopili trziste istim.
Ja ne znam šta iz BATa smatraju ili ne smatraju ali nam je na ovom forumu davno pojašnjeno da ukupno tržište maloprodajnih objekata-trafika u BIH se sastoji od nekoliko hiljada jedinica a znamo da je od toga oko 300 kioska Inovina i sasvim sigurno je da nisu poklopili neki ozbiljan dio da ih ne bi interesovao i tobacco press.

Mogao bih prihvatiti i da ih trenutno ne interesuje jer ga imaju pod kontrolom preko FDSa ali imamo te odluke nadzornog odbora koje sam gore citirao gdje stoji da se ide na definisanje prodajnog ugovora sa BATom vezano za maloprodajne objekte što znači da imaju namjeru da kupe.

Čak i da kažemo da ih ne interesuje Nadzorni odbor FDSa nas demantira.
joker
Posts: 67
Joined: 12 Jul 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by joker »

panzer wrote:
joker wrote: OVO sto si ti napisao je cista LAZ jer BAT nije nista trenuto nikome ponudio da otkupi.

Vrtimo se se u krug:

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 29/type/50
Objavljeno 12.07.2017. godine u Oslobodjenju, Davazu i na web stranici SASE.

Dalje od toga nemam vremena.

joker wrote: A sto se tice logike zasto bi BAT zadrzao trafike tabacco press kad ima duplo vise trafika inovina. I oni smatraju da su vec poklopili trziste istim.
Ja ne znam šta iz BATa smatraju ili ne smatraju ali nam je na ovom forumu davno pojašnjeno da ukupno tržište maloprodajnih objekata-trafika u BIH se sastoji od nekoliko hiljada jedinica a znamo da je od toga oko 300 kioska Inovina i sasvim sigurno je da nisu poklopili neki ozbiljan dio da ih ne bi interesovao i tobacco press.

Mogao bih prihvatiti i da ih trenutno ne interesuje jer ga imaju pod kontrolom preko FDSa ali imamo te odluke nadzornog odbora koje sam gore citirao gdje stoji da se ide na definisanje prodajnog ugovora sa BATom vezano za maloprodajne objekte što znači da imaju namjeru da kupe.

Čak i da kažemo da ih ne interesuje Nadzorni odbor FDSa nas demantira.
Evo ja ti kazem da ce vrlo vjerovatno za najdalje dvije godine povuci gotovo sve prodajne objekte tabacco press jer nema logike da ih proda konkurentu a recimo na Pofalicima bi imao svojih 10 trafika u 100 m ako bi ih zadrzao, sto im se ne isplati... Znaci oni vise vole da im propadne trafika nego da imaju konkurenciju. bojim se da ce mnogi ljudi ostati bez posla. Tamo gdje ne budu imali trafike inovina a imaju tabacco press ili gdje trafike dobro rade (sto je rijetkost) istu ce pretoriti u inovine . Kada sam rekao da ih interesuje brend a ne interesuju objekti to se odnosilo na hotele i razna druga sranja. U sustini je sve u njihovom vlasnistvu samo sto ce hotele i sve sto se ne tice cigareta prodati a ono sto je vezano za njihovu bransu radje ugasiti nego dati konkurentu.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ta racionalizacija ima logike i velika je šansa da će tako uraditi. Ali tu postoje pravne procedure. Neće moći samo pretvoriti neke objekte iz jednog lanca u drugi.
Mada vidjet ćemo. Problem je što nemamo informaciju ni o jednoj odluci sa skupštine.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sazivanje Skupštine društva “UPI poslovni sistem” d.d. Sarajevo
13.7.2017 10:05:24
Saziva se vanredna Skupština društva “UPI poslovni sistem” d.d. Sarajevo za 10.08.2017. godine (četvrtak) sa početkom u 14:00 sati, u prostorijama društva u Sarajevu, ul. Branilaca Sarajeva 20

Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor radnih tijela Skupštine

a) Izbor predsjednika Skupštine

b) Izbor dva ovjerivača zapisnika Skupštine.

2. Donošenje odluke o usvajanju Plana reorganizacije sa izvještajem neovisnog revizora,

3. Donošenje odluke o promjeni oblika društva iz dioničkog društva u društvo sa ograničenom odgovornošću,

4. Donošenje odluke o usvajanju statuta društva „UPI poslovni sistem” d.o.o. Sarajevo
Ovdje nema otkupa.
Post Reply