Bosnalijek

asim.k
Posts: 109
Joined: 24 Jul 2013, 09:07

Re: Bosnalijek

Post by asim.k »

Ostavljam Vas da se borite. Ovo je moj zadnj post na ovom forumu. Zelim Vam sve najbolje i sretno.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

asim.k wrote:Ostavljam Vas da se borite. Ovo je moj zadnj post na ovom forumu. Zelim Vam sve najbolje i sretno.
Nema potrebe da posustanes sada kada se karte otkrivaju. To sto halil voli da se medijski eksponira pa cak i ovdje na forumu je njegova stvar a cim smo poceli govoriti o cinjenicama i iznosenju dokaza onda se njegovi advokati javljaju. Na forumu se reigstruje sa USERNAME a ne sa imenom i prezimenom.
vanzemaljac wrote: Samo se na SASE, vrijednost dionica godinama profitabilnih firmi, „vjestacki „ odrzava na niskom nivou, da bi se iste za malo lovu preuzele/kontrolisale. Naravno, to famozno „porodicno srebro“ koristi uzi krug odabranih, kako bi se sto vise love izvuklo i za stranacke fondove.
Na sase je sve vjestacko. Da nije vjestacko, ovom presudom bi trebao da nastane stamepedo i cijene dionica bi trebale da budu ispod "historic low", drugim rijecima trebalo bi da se obustavi trgovina dionicama. Ali ovo je bosna i hercegovina i tu sva logika prestaje...
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Odjednom je javnost postala "zabrinuta za tržište kapitala". Nije bila zabrinuta godina što se preko tog tržišta ili pijace sa jednim gazdom peru milioni KM.
Nema godine da nije bilo malverzacija na kojoj je opet glavnu ulogu imala jedna ekipa i gdje bi kompletna berza trebala biti zatvorena jer je to privatna firma čiji su vlasnici stavili pod kontrolu i državnu instituciju ali i pojedince iz vlasti koji sprječavaju da se KOMVP dovede u red.
I sada kada je sud presudio u jednoj odluci protiv te ekipe odjednom je javnost zabrinuta(na nečiji poticaj) za 600 i nešto firmi u kojima nije bilo korporativnih problema.

Dokle god žmirimo pred hobotnicom i dok god pojedinci skupljaju mrvice koristi od te hobotnice koja uništava tržište kapitala i odobravaju njen rad ovdje neće biti perspektive za kvalitetno ulaganje.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

panzer wrote:Odjednom je javnost postala "zabrinuta za tržište kapitala". Nije bila zabrinuta godina što se preko tog tržišta ili pijace sa jednim gazdom peru milioni KM.
Nema godine da nije bilo malverzacija na kojoj je opet glavnu ulogu imala jedna ekipa i gdje bi kompletna berza trebala biti zatvorena jer je to privatna firma čiji su vlasnici stavili pod kontrolu i državnu instituciju ali i pojedince iz vlasti koji sprječavaju da se KOMVP dovede u red.
I sada kada je sud presudio u jednoj odluci protiv te ekipe odjednom je javnost zabrinuta(na nečiji poticaj) za 600 i nešto firmi u kojima nije bilo korporativnih problema.

Dokle god žmirimo pred hobotnicom i dok god pojedinci skupljaju mrvice koristi od te hobotnice koja uništava tržište kapitala i odobravaju njen rad ovdje neće biti perspektive za kvalitetno ulaganje.
Ovom presudom mnoge je glava zabolila i prema informacijama koje dobijam iz jedne domace banke tamo je situacija alarmantna jer su u ovoj sedmici ocekivali dokapitalizaciju koju sad ne mogu da sprovedu i moze se desiti da im nivo kapitala opadne ispod minimuma cime bi primorali agenciju za bankarstvo da im ukine licencu. Polako ce i strani investitori poceti dizati prasinu a zaboravljamo da ce narednih 10 godina svaki investitor barem 10 puta vise razmisljati prije nego sto se odluci da ulozi ili dokapitalizira neko dionicarsko drustvo. Drugim rijecima, kolje se vo zbog grama (a ne kile) mesa a moglo se sve elegantnije uraditi! Predsjednik federacije bi pod hitno trebao podnijeti ostavku samo zbog ovog slucaja jer nije radio svoj posao za koji je placen a da ne govorim kakve idiotluke i gluposti je resorni ministar izjavljivao. Sta je on uradio da se pitanje komisija rijesi?

Kao opaska panzeru, tj. vlasniku i administratoru (admin) ovog foruma, mislim da nisi korektan sa ovakvim subjektivnim iznosenjem stavova cime tjeras veliki broj ucesnika dalje od ovog foruma. Ako imas dokaze da se peru pare onda iznesi pa nam svima odkloni dileme. Kao sto primjetis, nisam ulazio u polemiku je li uopste opravdana ovolika hajka na haden ali ljude optuzuju za sve zivo. Za traceve postoji facebook ili twitter a ovaj prostor treba da bude rezervisan za strucne analize i cinjenice. To ti je moj savjet ako vec ne mozes da zadrzis objektivnost.
panzer
Posts: 12092
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ti nisi laik i imaš i znanje i informacije pa pretpostavljam da znaš na šta sam mislio.
Pranje novca je kada crnogorski investicioni fond za skoro 20 miliona KM kupi dionice nepostojeće firme u BIH. Šta se desilo sa tim novcem, gdje je otišao i ko su bili prodavac i posrednik sigurno znaš dobro, kao i ja i dosta ostalih ljudi.
Već tada,2009. trebalo je napraviti generalnu čistku na berzi i oko berze. Banke koje sudjeluju na berzi se nisu ni počešale tada, ni raiffeisen ni hypo koji imaju brokerske odjele nisu zatražile istragu ali ni ostale banke čiji skrbnički računi angažuju veliki broj ulagača.
Jednostavno svi su zažmirili. Radi tih i sličnih žmirkanja sada banke imaju problem vezan za tu dokapitalizaciju.
Ako im je imenovanje nove Komisije za VP vrlo bitno onda neka se konačno udruže( imaju i udruženje i agenciju za bankarstvo) i lobiranjem naprave pritisak na političare da nakon četiri godine konačno postave nove ljude. Privrednici inače nemaju taj običaj niti se trude da udruženim snagama i svojim uticajem natjeraju političare da donesu neke odluke. Više je slučajeva sa obratnih pritiskom.

Samo neimenovanje nove komisije pokazuje koliko su parlamentarci nezainteresovani da urede vrlo bitno tržište kapitala. Godinama ne rade ništa niti ih javnost animira ali sada su odjednom svi zabrinuti.
Ovako neuređeno tržište kapitala je totalno deformisan sistem a znamo ko je kreator i vlasnik tog sistema pa su i Arslanagić i Mulahasanović kao i ovo dešavanje sa Hadenom, odnosno Handžićem samo posljedica.

Ako će ova odluka suda donijeti neke pozivne promjene onda je to po meni odlična presuda. Neka sve stane(sumnjam da hoće) pa neka ljudi konačno počnu raditi svoj posao. Nije to krivica samo trenutne garniture političara nego se to vuče skoro 10 godina a od tada je prodefilovalo na stotine parlamentaraca ministara i premijera a znamo da se niko od njih nije počešao za ovo tržište.

Ovo jeste subjektivan pogled i ne trudim se biti neutralan jer od ovoga zavisi i moja imovina na berzi. Ako je Komisija za VP državna institucija onda je red da država i postavi ispravne ljude.

Što se tiče samog foruma i ljudi koji učestvuju u diskusijama, sigurno si primjetio da u nekom trenutku dođe do teških riječi između pojedinaca napisanih u afektu čime se pokvari kultura dijaloga ali to zavisi od svakog učesnika na temi. Od svakog pojedinca zavisi i hoće li se uključiti ili napustiti diskusiju.

Generalno mislim da je nivo dijaloga održan i pored složene situacije koja je vladala proteklih mjeseci.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Bosnalijek

Post by slucajni prolaznik »

Sa panzerom se složim u iznimnim navratima po principu "i ćorava koka ubode zrno " ...dakle kad ubode poneku točnu i istinitu , nepristojno je ne složiti se ..ali,odista me iznenađuje ponašanje tipa : pljuvati ću po onima koje pljuju mediji (Arslanagić i Mulahasanović) ,zašto ne bih pljuvao kad mogu svi , dokazi da je točno to što im se spočitava ? ma kakvi dokazi , JA rekao i smislio ...itd itd ...nije obrana pomenutog dvojca jer nemam interesa braniti ih ..ali je u najmanju ruku licemjerno za ostale koristiti termine "crnogorski fond " ,"članovi komisije " , no name političari i sl ...ili smo u zabludi da informirani & pametni panzer ne raspolaže s imenima i prezimenima onih koje kritizira ili pak ne smije da ih izrekne ...treća mogućnost se kod nas muških definiše kao "nema nečega."...
Lijep pozdrav !
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Ovaj detalj sa pecatom je tragikomican :). Toliko i o prici o navodnoj provali 01.07.2013, ni inspektorat federalnog mupa nije ustanovio nista neregularno, cak sto vise dali su pozitivno misljenje sigurnosnoj agenciji koja osigurava bosnalijek od upada naoruzanih osoba.

A za ovog djuturuma handzica moze se reci da je najpametniji kad suti:

http://www.tv1.ba/vijesti/bosna-i-herce ... dzica.html
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Tako je custos, niko nije provalio, niko nije otudjio pečat, nije istina da vd spava u bosnalijeku mjesec dana, tv1 je objektivna tv koja govori istinu i samo istinu i o sudbini bosnalijeka treba da odlučuje šačica radnika okupljena oko hadena a ne dioničari:lol:
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Ovo su sve cinjenice potkrijepljene argumentima i dokazima ovjerenim od nadleznog mup-a, a ako ti neces to da uvidis ja ti nista ne mogu.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Već po ko zna koji put ponavljam da bih stvarno volio da se ovi iz Hadena ustoliče u Bosnalijeku pa da ovi uposlenici konačno shvate šta ih je snašlo.Ali,na žalost,to nije moguće na zakonit način.Valja čekati najmanje do imenovanja nove KOMVP ili do pokretanja stečaja.A kako stvari sada stoja,ova druga mogučnost je izvjesnija.
Naime,pokretanjem stečaja prestaje svaka nadležnost KOMVP,sve prelazi u nadležnost stečajnog sudije i stečajnog upravitelja.
A ako ovako nastave ubrzo će društvo doći u poziciju da ne može izvršavati svoje obaveze.I taj stečaj je izgleda jedini spas za Bosnalijek.Tada bi vjerovatno svi akteri shvatili da je firma na rubu ponora.Vlada,koja je dobrim djelom kriva za sve ovo jer je borbu protiv kriminala pretvorila u organiziranu pomoć ove otimačine,shvatit će to tek kad Bosnalijek ne isplati plate za jedan mjesec i kada vide koliko fali u fondovima .Tada će se vjerovatno,prenuti i večina od ovih uposlenika koji iz ovih ili onih razloga podržavaju ovu otimačinu.
A prva mogučnost,imenovanje nove KOMVP,je vrlo daleko.Naime,svim akterima je odgovaralo da KOMVP nije regularna.Svi koji na neki način mogu uticati na imenovanje,svjesno su to odbijali jer su članove držali pod kontrolom.Ako ne budeš radio kako meni odgovara,nećeš biti ponovno imenovan.A članovima je to odgovaralo,jer su sve usluge debelo naplačivali od kriminalnih partnera.Niko izgleda nije uzimao u obzir Sud.
Naravno,postoji i treće rješenje,ali to bi značilo odustajanje od otimačine i zajedničko traženje partnera,bez ugrožavanja funkcionisanja društva!
PS
Hajde sad bujrum,udrite.Nešto ste se uspavali.
Samo da vas podsjetim.Ja stvarno nisam donio ovu presudu,alui sam uvijek isticao fda se sve mora rješiti na sudu.Evo prvi spominjem i stečaj.Pa vi vidite!
Post Reply