Vijesti iz ekonomije/privrede

Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Premijer KS ocekuje da ce vlasnike praznih stanova prisiliti na izadju na trziste ako uvede porez, da ce stanovi i kirija na stanove pojeftiniti. Onome ko ima stan vrijedan 300 000 KM vise se isplati platiti porez 1000 KM godisnje, nego taj stan prodati i zastekati te pare u banci da mu inflacija smanjuje vrijednost novca, jer on ocekuje da ce inflacije i dalje rasti. Svi znamo da je u zadnjih par godina inflacija oko 30 posto i onaj ko je u banci zastekao 200 k, kupovna moc novca mu je zbog inflacije smanjena 30 posto. Onaj ko je prije par godina sa tih 200k kupio stan, on je sacuvao svoju vrijednost, jer cijene nekretnine, cijene stana su uduplane.
Ako uvedu porez na drugu nekretninu, stanodavac ce taj trosak prebaciti na svog podstanara, na onog ko nema rijeseno stambeno pitanje, a istovremeno ima posao u Sarajevu. Uvijek kad vlast podigne porez, to plati krajnji kupac i cijene odu gore. Zasto bi kod poreza na nekretnine bilo drugacije?! Zasto bi nekretnine pojeftinile u BiH kad nisu ni na Zapadu nakon uvodjenja poreza?

Glavni cilj je ipak, porez na sve nekretnine. Svima. Bogatasima on nece biti problem, ali hoce onima koji su naslijedili nekretninu i imaju mala primanja, penzioneri npr. koji ce biti prisiljeni zbog poreza da prodaju stan u centru. Mujini fondovi poput hijena cekaju one koji su postali zrtva poreza na nekretnine.

Vlast, kao i uvijek, ce da profitira na tom novom porezu. Dobar politicar postupno dize poreze. Testira javnost. Uvijek pocinje od bogatih, dok ne dodje do srednje klase. I zato su novi pljackaski pohod zapoceli od onih koji imaju prazne nekretnine. Dok ne spuste ljestvicu do svih nas.
Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Cilj nije da ljudi počnu prodavati stanvove, već da im se uzme porez na dobit od investicijske nekretnine.
Takođe time će se malo usporiti ulaganje u te nekretnine, što će možda dovesti do korekcije cijena novih stanova.

Ako je sa 10% oporezovana plata, dakle osnovni izvor prihoda, apsolutno je opravdano i potrebno oporezovati investicijske nekretnine.

I ponavljam opet, koliko se god trudiš da izjednačiš nekretninu u kojoj građanin stanuje i onu koju ima za odmor, švalerisanje, izdavanje, to zakonodavcu nije isto.
A Mujo nije zakonodavac.
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Prije nesto vise od mjesec dana, Ministarstvo Finansija Kantona Sarajevo objavilo je poziv za dugorocno kreditno zaduzenje u iznosu od preko 50 miliona KM. Traze grejs period od 2 godine i rok otplate od minumum 10 godina.

SK je ukidanjem pondera 2 krenuo u zaduzivanje, a kamate treba vracati. Mediji spominju utrostrucenje duga u 5 godina. Rashode nisu smanjili i traze nacin da povecaju prihode, jer rashodi mogu samo rasti, a svaki dug znaci da trebaju vratiti i kamatu pored glavnice. I sjetili su se poreza na nekretnine. Oni koji izdaju svoje stanove, samo ce trosak prebaciti na podstanare i povecati stanarinu, tako da ce na kraju oni biti ti koji ce platiti taj porez. Jer oporezivanje je neizbjezno da se dugovi vrate. Ne mogu oni nastampati pare kao oni u EU. I nece im biti dovoljno oporezivanje samo nekretnina broj 2+, morace oporezovati i jedine nekretnine.

Sjetimo se i onog poreza na nasljedstvo. Nasljedis nesto od sestre ili brata, placas na to 8 posto poreza. Ali, poreza nikad dosta. Pa gusi stanovnistvo sa novim porezom, ovaj put na nekretnine.
Sabur2
Posts: 1963
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Ne vrijedi s tobom pričati.
Samo sebe slušaš.
montypython
Posts: 4038
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Mene zanima kako će oni utvrditi da je nekretnina komercijalna? Ja imam vikendicu koja je u KS i koja je "druga" nekretnina jer je ona u kojoj živim u Mo. Međutim ne koristim je, niti ću ikad za izdavanje niti švalerisanje I sl. Isključivo je za moju upotrebu. Međutim ne dođem u nju često, nisam još sve sredio a i kad sredim vjerovatno ću biti u njoj max 30 dana, godišnje zbirno. Dakle po svim kriterijima one se može voditi kao prazna ali ja nemam od nje nikakve dobiti. Naprotiv povremeno angažujem, platim čovjeka da mi pokosi, uredi ogradu, zalije i sl. Nema dakle dobiti ali ima troška. E sad koja je to opšte društvena dobit i "plemeniti cilj" ako bi se to oporezovalo?, Meni je jasno minus ali kome je u stvari plus? To mi zvuči kao kod Superhika u Alanu Fordu. Uzmi od onog ko je zaradio i daj onom ko nije ni radio ni zaradio. A mislim da je ovakvih nekretnina više nego onih komercijalnih.

A za ovo
Vidi se da te lično pogađa namjera.
Mene recimo pogađa to što mi djeca sa masterima, dobrim poslodavcima, vrlo dobrim platama za svoje godine života, ne mogu priuštiti kredit kojim bi kupili stan, a vec ulaze u četvrtu deceniju života.
I šta je moj savjet?
Idite djeco vani
.

Nije moje da se miješam i dajem savjete ali mislim da je najgore vrijeme u istoriji da djeca idu vani "gdje je bolje". I Evropa I SAD I Kanada su u dubokim problemima. Ne morate vjerovati mojim kataklizmičkim najavama o potpunoj propasti deindustrijalizaciji Evrope i nestanku EU što i dalje tvrdim i postaje čak vidljivo, pogledajte UK zadnjih dana a to slijedi i ostallima. Dovoljno je pogledati ekonomske pokazatelje. Pitajte ljude koji žive u Njemačkoj kako im je. Na osnovu čega neko misli da djeca koja ovdje ne mogu lako da kupe stan mogu to negdje drugo. U Minhenu je kvadrat stana cca 8-10 hiljada Eura u Sa pretpostavljam cca 2000 u Mo cca 1500 eura. Najam stana u Minhenu je cca 1200 do 1500 E za nekih 50 ak m2 bez ikakvih drugih troškova. A prosječna neto plata tamo je mislim oko 2300 E. Kad pogledaš realno mnogo je lakše kupiti stan ovdje od ove plate nego tamo od tamošnje. Tako da dobro razmislite prije bilo kakve odluke i ne nasjedajte na Mercedese I BMWove dijasporaca kad dođu ovdje na odmor, 90% toga je na kredit i/ili polovno. Kući se hrane za tri klase lošije nego ljudi kod nas. Rijetko se ili nikad ide u kino, pozorište, restoran...Ali neće vam ovo nikad priznati. Mora se imati bar 2 plate u domaćinstvu, sa jednom su bukvalno na ivici gladi. A idu otkazi dok deindustrijalizacija ubrzava. Daleko od toga da je ovdje bajno ali treba se dobro upoznati kako je tamo i još više kako će biti tamo za par godina sa izuzetkom možda Norveške. A sve one mjere i ideje koje Uk i slični uvode i žele da uvedu ovdje (zelena agenda, porezi, digitalizacija, pametni gradovi...) su u stvari mjere koje su Zapad dovele do najniže tačke u zadnjih 80 godina
brzi
Posts: 2770
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Vikendice nemaju utjecaj na cijene nekretnina pa bi bilo neopravdano uvođenje poreza na takve objekte. Na objekte za odmor bi bio logičniji neki porez na luksuz.
Čak ni kuće nemaju utjecaj na cijene nekretnina. Tu bi logično i efektivno bilo uvesti porez na stanove u užem dijelu grada na kojim nema stalno prijavljenih osoba ili nisu registrovani za iznajmljivanje.
Dio dijaspore bi se odlučio na prodaju nekretnina jer bi bilo jeftinije platiti hotel 10 dana kada dolaze ili boraviti kod rodbine.
Što bi snizilo cijenu nekretnina za bar 10 %.
E sad pitanje je da li postoji interes banaka, poreznih uprava, budžetskih ovisnika da cijene padaju.
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

montypython wrote: 08 Aug 2024, 08:20 Mene zanima kako će oni utvrditi da je nekretnina komercijalna? Ja imam vikendicu koja je u KS i koja je "druga" nekretnina jer je ona u kojoj živim u Mo. Međutim ne koristim je, niti ću ikad za izdavanje niti švalerisanje I sl. Isključivo je za moju upotrebu. Međutim ne dođem u nju često, nisam još sve sredio a i kad sredim vjerovatno ću biti u njoj max 30 dana, godišnje zbirno. Dakle po svim kriterijima one se može voditi kao prazna ali ja nemam od nje nikakve dobiti. Naprotiv povremeno angažujem, platim čovjeka da mi pokosi, uredi ogradu, zalije i sl. Nema dakle dobiti ali ima troška. E sad koja je to opšte društvena dobit i "plemeniti cilj" ako bi se to oporezovalo?, Meni je jasno minus ali kome je u stvari plus? To mi zvuči kao kod Superhika u Alanu Fordu. Uzmi od onog ko je zaradio i daj onom ko nije ni radio ni zaradio. A mislim da je ovakvih nekretnina više nego onih komercijalnih.

A za ovo
Vidi se da te lično pogađa namjera.
Mene recimo pogađa to što mi djeca sa masterima, dobrim poslodavcima, vrlo dobrim platama za svoje godine života, ne mogu priuštiti kredit kojim bi kupili stan, a vec ulaze u četvrtu deceniju života.
I šta je moj savjet?
Idite djeco vani
.

Nije moje da se miješam i dajem savjete ali mislim da je najgore vrijeme u istoriji da djeca idu vani "gdje je bolje". I Evropa I SAD I Kanada su u dubokim problemima. Ne morate vjerovati mojim kataklizmičkim najavama o potpunoj propasti deindustrijalizaciji Evrope i nestanku EU što i dalje tvrdim i postaje čak vidljivo, pogledajte UK zadnjih dana a to slijedi i ostallima. Dovoljno je pogledati ekonomske pokazatelje. Pitajte ljude koji žive u Njemačkoj kako im je. Na osnovu čega neko misli da djeca koja ovdje ne mogu lako da kupe stan mogu to negdje drugo. U Minhenu je kvadrat stana cca 8-10 hiljada Eura u Sa pretpostavljam cca 2000 u Mo cca 1500 eura. Najam stana u Minhenu je cca 1200 do 1500 E za nekih 50 ak m2 bez ikakvih drugih troškova. A prosječna neto plata tamo je mislim oko 2300 E. Kad pogledaš realno mnogo je lakše kupiti stan ovdje od ove plate nego tamo od tamošnje. Tako da dobro razmislite prije bilo kakve odluke i ne nasjedajte na Mercedese I BMWove dijasporaca kad dođu ovdje na odmor, 90% toga je na kredit i/ili polovno. Kući se hrane za tri klase lošije nego ljudi kod nas. Rijetko se ili nikad ide u kino, pozorište, restoran...Ali neće vam ovo nikad priznati. Mora se imati bar 2 plate u domaćinstvu, sa jednom su bukvalno na ivici gladi. A idu otkazi dok deindustrijalizacija ubrzava. Daleko od toga da je ovdje bajno ali treba se dobro upoznati kako je tamo i još više kako će biti tamo za par godina sa izuzetkom možda Norveške. A sve one mjere i ideje koje Uk i slični uvode i žele da uvedu ovdje (zelena agenda, porezi, digitalizacija, pametni gradovi...) su u stvari mjere koje su Zapad dovele do najniže tačke u zadnjih 80 godina
Neki su jednakiji od drugih. To se vidi i po porezima na stanove.
" Na periferiji Milana, Gianfranco Cerlienco i njegova supruga Nunzia sjede za kuhinjskim stolom u svom malom stanu. " Sada se bojim da ce nas delozirati" kaze Gianfranco o zgradi koju su zvali svojim domom vec 50. godina. Tri zgrade u njihovoj ulici sada su pod kontrolom americkog giganta za upravljanje imovinom Apollo. Stanovi su atraktivna investicija, pogotovo jer Apollo ne mora da placa porez na dobit u Italiji.

" Proslog juna, nase komsije su, bez obavjestenja o prodaji, pocele da dobijaju pisma o otkazivanju ugovora" kaze penzionisani fabricki radnik. Kako ugovori o zakupu isticu, oni se vise ne obnavljaju, od 140 stanova, vise od polovice je vec dobilo pismo. Kad nas ugovor istekne, ja cu imati 81 godinu, gdje cu ici u tim godinama."

Domet Apolla seze do Portugala gdje su kupili 271 nekretninu u Lisabonu i Portu. Osnivanjem lokalnih kompanija za nekretnine, americki fond, je kao privatni kupac, uspio izbjeci placanje poreza na promet nekretnina. Apollo je ustedio oko 36 miliona eura. Ubrzo nakon toga, pisma o delozaciji su pocela da stizu kroz vrata stanara. Neke kuce su kasnije prodate osiguravajucoj kompaniji AXA - jos jedan dodatak za Apollo koji je platio nula poreza na kapitalnu dobit na taj posao...

U Parizu fond Gecina upravlja sa 9000 stambenih i studentskih kuca. Gecina ima korist od posebnog poreskog tretmana i placa veoma malo kao Real Estate Investment Trust. Fondovi su oslobodjeni od poreza na prihod od zakupa i kapitalnu dobit od prodaje njihove imovine. Procjena je da Gecina na osnovu tih poreskih olaksica za 7 godina ustedio 2.6 milijardi eura."(Investigate Europe)

I kao sto rekoh gore, neki su jednakiji u odnosu na druge. Imaju milijarde i dobiju poreske olaksice - ne placaju porez na promet nekretnina, porez na dobit od iznajmljivanja, porez na kapitalni dobit od prodaje nekretnina, sve ono sto ovce za sisanje placaju.
I Vlada KS zeli uvesti porez za nasu dobrobit, a partner u tome im je UNDP. Partner u tome im je UNDP.
Kako to samo mocno zvuci - UNDP!!!
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

U "Zivotinjskoj farmi" Georgea Orwella svinje su nagovorile ostale zivotinje da se pobune protiv farmera. Kad su dobili svoju slobodu od "potlacenosti" farmera, na stali su napisali:"Sve su zivotinje jednake".

Svinje su postale VLADA i pod okriljem noci promijenile su znak i napisali:" Sve su zivotinje jednake, ali neke su jednakije od drugih" Svi osim svinja morali su vise raditi, dobijati manje hrane i imati manje povlastica.
Svinje u BiH svako malo mijenjaju natpis na zidu. Svinje u KS zakonom o oporezivanju nekretnina mijenjaju natpis na zidu.

Emmanuel Macron je jednom izjavio da ne posjeduje automobil, te da je njegova kuca zapravo u vlasnistvu supruge. On je, medjutim izjavio da posjeduje dionice u tri firme. Jedna od njih je i Gecina, koju sam spomenuo u prethodnom postu.
U Portugalu je bivsi ministar privrede preuzeo duznost samo dan nakon sto je osnovao firmu za nekretnine. Jedan od njegovih najvaznijih zakona, odobren u Parlamentu, bila je uredba o REIT-u, koja oslobadja te fondove od placanja poreza na njihovu kapitalnu dobit od prodaje ili iznajmljivanja.
Austrija, Belgija, Francuska, Njemacka, Grcka, Madjarska, Italija, Norveska, Poljska, Portugal, Velika Britanija...imaju porezne rezime koje favoriziraju odredjene vrste ulaganja u nekretnine. Fondovi su uspjesno lobirali da dobiju poreske olaksice koje sam spomenuo ranije.

Ako pojedinac ima firmu i ne plati porez, rizikuje da zavrsi u zatvoru, plati novcanu kaznu i firma mu se zatvori. Ako si vlasnik fonda koji ulaze u stanove, sve sto trebas jest da lobiras kod politicara da donesu zakone da ti budes svinja koja ne placa poreze kao ostale zivotinje.

Treba nauciti lekciju da svrha Vlade nije da sluzi svom birackom tijelu. Njihova svrha je da ljude odvoje od plodova njihovog rada, da zive na racun drugih. Ni vlasti u BiH nisu nista drugacije. Poznate su po tome da ispunjavaju zelje kolega sa Zapada, da zele biti kao oni, pa ne treba ocekivati ni da ce zakon o porezu na nekretnine biti drugaciji, jer taj zakon donosi novac, a novca nikad dosta. Tu je UNDP da se pobrine za to. Pogotovo jer su vlasti u KS upale u spiralu duga i ne zele smanjiti sebi privilegije.
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Spomenuo sam kako multimilijarderi prolaze kao vlasnici stanova u EU sa tim porezom na nekretnine.
Hajmo sad pogledati obicne ljude. Njemacku npr. U njoj 47 posto ljudi zivi u nekretnini koja je vlasnicka, a 53 posto zivi u nekretnini koja se renta. Cijene su otisle u nebo, stanovi su nedostupni za srednju klasu, a i manjak je stanova na trzistu. U Austriji je vlasnickih stanova 51 posto, Danskoj 60 posto, Francuskoj 63 posto...

Svima je zajednicko manjak stanova na trzistu, rast kirija i cijena kvadrata i puno praznih stanova i nakon POREZA NA NEKRETNINE!


U Hrvatskoj je Ustavni Sud donio odluku da se porez na nekretninu moze uvesti samo na osnovu vlasnistva, ali ne moze kazneni porez na osnovu toga da li se nekretnina koristi ili ne koristi.

Oni koji ocekuju da ce kaznjenicki zakon natjerati da ljudi prodaju nekretnine i da ce oni biti ti koji ce da kupe te nekretnine, osim ako nisu milioneri, uzalud se nadaju, jer u takvim slucajevima banke poostravaju kriterij za kredit.

U komunizmu je bilo" imas dvije krave, susjed nema nijednu, uzecemo ti jednu i dati je njemu"
U nacizmu je bilo" imas dvije krave, susjed nema nijednu, radi interesa drzave, dat ces mu jednu"
Ovo sto UK kaze" imas dvije krave, susjed nema nijednu, moras mu prodati jednu inace cemo ti zaplijeniti jednu i dati njemu." Otimanje ne prolazi, ali prisilna prodaja ili izdavanje pod prijetnjom zapljene je opravdana. S tim da ce na kraju taj susjed biti neki fond ili tajkun, sto je gore od komunista/ nacista.
Vlasti zapravo nista ne proizvode, oni su parazitska konstrukcija koja zivi na racun drugih, trosi novac i ne stvara nista vrijedno. Oni su paraziti koji bi radije oporezovali druge, nego sami proizvodili bogatstvo, a poreza nikad nije dosta.
beka26
Posts: 912
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by beka26 »

Kao st rekoh neki dan da secl radi na tome da plin poskupi, a zadnja vijest da se Ukrainci ukopavaju bas (sve slucajno) kraj glavne plinske stanice u Sudzi. EU je obrala bostan...
Post Reply