Vijesti iz ekonomije/privrede

brzi
Posts: 2775
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Poslije rata je bio uveden porez na nekretnine. Pa je ukinut poslije dvije ili tri godine.
Porez na prvu nekretninu bi bio nepopularniji od poskupljenja struje.
Porez na ostale nekretnine bi bio OK.
Zapravo bi trebalo uvesti porez samo na nekretnine koje se ne koriste.
Desetine hiljada stanova je prazno, niti neko stanuje u njima niti se iznajmljuju.
U velikim svjetskim gradovima citave četvrti su prazne.
Kupuju ih fondovi i ne iznajmljuju ih.
Stvaraju vjestačku nestašicu stanova, cijene rastu, vrijednost fonda raste.
To treba sprijeciti.
Truba
Posts: 595
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Truba »

Pretjerujete
Oni koji imaju 3 4 stana trebaju placati porez
Uostalom kako je to u svici i na zapadu
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Truba wrote: 05 Aug 2024, 06:59 Pretjerujete
Oni koji imaju 3 4 stana trebaju placati porez
Uostalom kako je to u svici i na zapadu
Kao u Americi npr?
Odmah prepisati zakon kao u americkoj drzavi Pennsylvania i uvesti stopu 1.36 posto na prvu nekretninu, da nas ne kuhaju kao zabu. Mujini fondovi to jedva cekaju da pokupuju te stanove.
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

brzi wrote: 05 Aug 2024, 06:57 Poslije rata je bio uveden porez na nekretnine. Pa je ukinut poslije dvije ili tri godine.
Porez na prvu nekretninu bi bio nepopularniji od poskupljenja struje.
Porez na ostale nekretnine bi bio OK.
Zapravo bi trebalo uvesti porez samo na nekretnine koje se ne koriste.
Desetine hiljada stanova je prazno, niti neko stanuje u njima niti se iznajmljuju.
U velikim svjetskim gradovima citave četvrti su prazne.
Kupuju ih fondovi i ne iznajmljuju ih.
Stvaraju vjestačku nestašicu stanova, cijene rastu, vrijednost fonda raste.
To treba sprijeciti.
Nece se oni zaustaviti samo na nekretninama koje se ne koriste. Krenuce dalje sve do onih koji imaju samo jednu nekretninu. Nikad se vlasti nisu zaustavile na jednom porezu. To mozemo vidjeti od 2006. i uvodjenja PDV-a, za koji je obecano da se ce usmjeriti u socijalu, a zapravo je usmjereno u place vlasti. I brojni drugi porezi nakon toga. Uvijek je cilj srednja klasa. I ti porezi na nekretnine mogu samo rasti, prvo ce bubnuti nizu stopu, pa je povecati. I mnogi koji zive u centralnim gradskim opstinama nece biti u mogucnosti da placaju taj porez. I morace prodati stanove. A to fondovi ocekuju, cekaju da kupe te stanove.
Sabur2
Posts: 1966
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Zapravo postoji bitna razlika izmedju nekretnine u kojoj vlasnik zivi i nekretnine koja mu je komercijalna. Vrlo tesko ces nekog ubijediti da je to isto, i da ce zakonodavac to gledati isto.
Sabur2
Posts: 1966
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

A hajmo gledati to i sa druge strane. Kako ce djeca doci do novca da kupe svoj stan, eto makar 50 kvadrata?
Trebaju dvije izvrsne plate danas da bi mogli ici u kredit i podizati djecu istovremeno.
Koliko je takvih procentualno?
Elkombar
Posts: 190
Joined: 21 Feb 2020, 21:18

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Elkombar »

Prema Deloitte Property Indexu 2023, BiH je, cjenovno, na prvom mjestu po pristupacnosti nekretnina.
Nekretnine u BiH je moguce iznajmiti za 60 posto nize negu u Evropskoj Uniji.
Prosjecna cijena kvadrata stana u jednoj Bratislavi je 3 884 eura po metru kvadratnom, u Ljubljani 3990 eura/m2, u Pragu 5153 eura/m2.
U Parizu 14900 eura/m2 i skoro svaki peti stan je prazan. Nemamo porez na nekretnine i opet smo medju najjeftinijim u Evropi.

Ako vec Premijer KS hoce da pomogne socijalne slucajeve kako tvrdi, nek odvoji 100 miliona i izgradi 1000 stanova i ponavlja to svake godine. Vec sam rekao da je budzet KS za 8 godina uduplan na 1.5 milijardi, pa neka smanji sebi i svojima i odvoji tih 100 miliona. Ali ne moze on to. Kao i svaka vlast, on je tu radi sebe, nije radi drugih, a i poreza nikad nije dovoljno.

Pa se sjetio ili, vjerovatnije, natuknuto mu je izvana, da uvede porez na prazne stanove. Mamac je "izgradicemo stanove za siromasne". Vjerovatno ce, ako uvede samo porez na prazne stanove, taj zakon pasti na ustavnom sudu, jer nema pravo nekom naredjivati sta da radi sa svojom nekretninom, da je mora iznajmiti. Tako da ce, za pocetak, uvesti porez na drugu nekretninu.. Ne radi socijalnih slucajeva, vec radi poreza, da se odrzi na vlasti. I nece u slucaju poreza na nekretnine nadrljati bogati, vec srednja i niza klasa. I pristupacnost stanova za siromasnije u slucaju poreza na nekretnine su samo jos jedna patka. A patki smo se nagledali od svih politicara u zadnjih 34 godine. Samo se likovi mijenjaju, ostalo je sve isto. Zelja za vlascu je na prvom mjestu.
Sabur2
Posts: 1966
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Otkad su vlasnici više nekretnina srednja i niža klasa?
Vidi se da te lično pogađa namjera.
Mene recimo pogađa to što mi djeca sa masterima, dobrim poslodavcima, vrlo dobrim platama za svoje godine života, ne mogu priuštiti kredit kojim bi kupili stan, a vec ulaze u četvrtu deceniju života.
I šta je moj savjet?
Idite djeco vani.
brzi
Posts: 2775
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by brzi »

Najbolje je kad se tržište samo regulise i trziste bi se samo regulisalo da tu nije vanjskog utjecaja.
U London i, Parizu su poremećaj napravili bogati stranci i fondovi a kod nas dijaspora i kriminalci.
Odgovor na poremećaj bi bio odluciti zivjeti u manjoj sredini, na selu ali to većina ne zeli.
Hoće svi u glavne i velike gradove koji navodno nude sve.
Meni je svejedno, nemam nekretnine osim one u kojoj stanujem a djeci ću svakako savjetovati da idu u neke normalnije sisteme i države, al plasim se da ih je sve manje.
Truba
Posts: 595
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Truba »

Da...ja nemam nista tako da me porez ne dodtice
Vikndica 30 m 2 i 3300 njive krcevine
nije na meni al 150km godisnje nije malo
To je rs
Ne vidim da se iko buni
Post Reply