Vlada FBiH

panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Nešto retorički.

Ako sad možemo pričati o nekoliko jakih ljudi koji zapošljavaju nekoliko desetina hiljada radnika, šta mislite imaju li oni uticaj na pomenutu garnituru ? Ili se još uvijek jači ljudi ustručavaju da konkretno utiču na ekonomsko vođenje države?
Sabur2
Posts: 1973
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Znamo da ko god nema znacajan izvoz, mora biti dobar makar sa predsjednikom opštine. Sto je firma veca, veci je i nivo sa kojim moras biti dobar.
To je nuzda, feudalan sistem koji su napravili.
Ako zaposljavas 500 radnika, do toga si dosao jer si vec sa 50 zaposlenih postao sponzor stranke.
Svi ti ljudi placaju nevidljive rekete i rado bi da im se sjase sa grbace, ali onda ugrozavaju radna mjesta.
Odlicno znaju sta ih ceka ako se uhvate funkcije, a svima njima je njihova kompanija vazna kao i rođeno dijete i ne bi je rizikovali radi plate premijera.
Oni na vođenje drzave mogu uticati toliko koliko ne ugrozavaju licni interes vlastodrsca. A budzeti tih firmi su ipak ograniceni, dok je glad vlastodrzaca neogranicena.
panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Šta misliš jel plaća Hastor ili Bingo. Nakon što državu nafiluju ovim doprinosima i svim mogućim PDV dažbinama. Da li plaćaju još nekom nešto.

Ali interesuje me snaga privrednika. Ako svi govore isto. Traže pravno uređenje, traže efikasnu administraciju, traže ovo,traže ono..... Kakva je onda njihova snaga pa da sjednu sa garniturom "velikih vezira" i daju ultimatum. Imaju li oni tu snagu.
montypython
Posts: 4046
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

A razgovor naših kapaciteta oko izbora Premijera ide vjerovatno ovako: -I šta kažeš dobar taj mali?-Dobar, dobar, kažu mi ni jedne džume ne propušta.- A borac je kažeš bio.- Jes jes i borac, sa 14 godina bio organizator otpora -Nema komunjara u familiji? Nema, bio mu je jedan amidža kažu al ogradio se mali na vrijeme.- A hoćel' slušat, vako da mu ja sad kažem kate zovnem na telefon i kažem togitog ćojka u Telekom da mi zaposlis za konsultanta, da mi na tender u rudnik ili za koridor dobije ta i ta firma hoće li mi šta prićat ili će reć ko iz topa Jašta šefe, smatraj odrađeno?- Pa što me to i pitaš ko da bi drukćijeg i predlago? A ima li šta od škole, znal' šta radit'? Ćuj ima li, mali vodio 3 godine farmu krava uTrnovu. Ja, i zna Engleski?-Ćuj i engleski zna, e dobar pravo. A borac?- Yes yes!- A komunjara nema u familiji.- Ma jok.- A sluša?- Ma šta sluša, kud ti okom on skokom, ti meni namigneš ja malom naredim ako ti treba jedan tender odradit', dobićeš dva.
-E pa dobro, mali je materijal, recider mu da se pripremi. A ono za Belgiju mjesto ambasadora prazno, a naše.-Jes!- Zovi onda Fadila nek ući belgijski!
panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ima tu svega. Nije nužno ni da je neko dobar u svojoj struci pa da to bude dovoljno da bude koordinator za sve struke.

Npr, ovaj Novalić bi trebao biti jak u svim strukama a koliko sam ja primjetio dosta ljudi se specijalizuju u svom poslu i da nemaju sluha ni za šta ostalo pa nije ni on izuzetak.
Nekidan je imao sastanak sa određenim domaćim privrednicima i ljudi se šokirali da on ne zna čime se određene firme bave iako su one jedne od poznatijih u BIH.

Tako da ni ta gospođa " računodvostvenica" nije garant kvalitetnog rada. Možda čak i Novalić u nekim dijelovima svo referata ima vrlo dobru efikasnost ali mi to ne vidimo.
Za ozbiljan rad i rezultat na mjestu premijera, trebalo bi imati dosta različitih karakteristika a i naizgled i dalje se čini da je Trhulj mogao biti bolja opcija od svih dosadašnjih.
montypython
Posts: 4046
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Što se tiče jakih ljudi ja npr nisam siguran jesu li ti jaki ljudi ustvari ONI, odnosno stranačke ekspoziture otvorene formalno da se pere stranački novac, ne mislim konkretno na Hastora nego na mnoge tzv uspješne firme. Možda su mnogi tzv uspješni samo lica iz gomile izabrani samo da firma formalno ima vlasnika, firma koja MORA biti uspješna. A možda su stvarno likovi koji su sami uspjeli ali siguran sam uz obilatu pomoć stranaka. Koje su u međuvremenu i nadrasli, ali stari dugovi se moraju vraćati. Čak i ako nisu direktno i stranački vezani siguran sam da se reket na ovaj ili onaj način mora plaćati.
slavuj
Posts: 1974
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Ja sam stvarno uživao čitajući ove vaše komentare,ali vam predlažem da malo stanete na loptu!Možete kome i nehotično naškoditi!Jer ne znaju svi belgijski!
Negdje je valjda Sarajlić demantovao ova pisanja o novom premijeru,i naravno falio Novalića!Znači,sigurno je počeo učiti belgijski,i eventualno švicarski,kao drugi jezik!A on je za ove dvije godine pokazao da je dovoljno pametan i da će brzoi naučiti oba ta jezika!
Sabur2
Posts: 1973
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

panzer wrote:Šta misliš jel plaća Hastor ili Bingo. Nakon što državu nafiluju ovim doprinosima i svim mogućim PDV dažbinama. Da li plaćaju još nekom nešto.

Ali interesuje me snaga privrednika. Ako svi govore isto. Traže pravno uređenje, traže efikasnu administraciju, traže ovo,traže ono..... Kakva je onda njihova snaga pa da sjednu sa garniturom "velikih vezira" i daju ultimatum. Imaju li oni tu snagu.
Pa to moraš pitati njih, a ja mislim da plaćaju što im se zatraži. Sponzorstva, stipendije... znam po firmi u kojoj radim, sa nekih 100 zaposlenih, kako se to kreće otprilike.

Pominješ često Trhulja. Upravo taj čovjek ima ogromnu manu zbog koje nikad neće više biti kandidat te stranke ni za šta. Neće da sluša.
panzer
Posts: 12367
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Nije to crno i bijelo, tj hoće da sluša i neće da sluša. U pitanju je kompleksna pozicija i za svaku situaciju treba naći pravo rješenje. A isto tako treba misliti i na federalne partnere, radi mira u kući.
Tako da je moguće i da se kvalitetan čovjek ne snađe na predmetnoj poziciji.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Vlada FBiH

Post by ada »

Pa valjda je više svim naprijed jasno da se hitno ,odmah,sad,zaokret u kadrovskoj politici,broj 1 mora biti kompetencija,znanje,ljubav prema domivini.Ovoj našij domovini ne treba više od 100 ljudi znalaca iz svih naroda zajedno da naprave privredni i svaki drugi preokret ka prosperitetu.
Ali ako se i dalje ovako budu birali kadrovi,sve će se raspast pa i te partije same.Krajnje je vrijeme da se počne viditi računa o natalitetu i obrazovanju ovog malo nataliteta što imamo još.Ili ovi što odlučuju misle,da će ovo izdržati za njihovih života,a posle njih potop.
Pravih privrednika se glas mora čuti,moraju biti glasniji i zaprijetiti da odlaze s biznisom iz BiH .
Post Reply