ZIF-ovi

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Čudi me da se ova tema ne koristi više u ovo predizborno vrijeme. Dioničari fondova se broje u desetinama hiljada a svi su i glasači. Mislim da velika većina njih i ne zna da su još uvijek dioničari tj da uopšte imaju dionice jer godinama nije bilo nikakve aktivnosti i niko ih nije informisao o radu njihovih fondova a uz to dobar dio njih su i penzioneri. dionice su dobili konverzijom iz certifikata i sad im to stoji negdje po ladicama a da i ne znaju da ih imaju a i da znaju ne mogu prekinuti postojeću, pa slobodno se može reći legaliziranu pljaćku.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

Prema do sada nepotvrđenim informacijama sprema se optužnica-hapšenje čelnika Zif-a koji su učestvovali u aferi Bosnalijek.Prema navodima iz optužnice čelnici fondova koji su učestvovali na skupštini društva 2012 godine su davali podršku rukovodiocima Bosnalijeka ,a zauzvrat dobivali(nagradu).Prijavu su podnijeli mali dioničari fondova,a čak su pripadnici SIPE izuzeli video snimak jedne od nadzornih kamera u samom centru Sarajeva na kojoj se vidi da jedan od najbližih saradnika Arsnalagića daje novac jednom od direktora fonda.Takođe u optužnici se navodi da su ti isti fondovi prodali dionice Bosnalijeka po nižim cijenama nego što je to tržište zahtjevalo jer su na osnovu informacija sa kojima su raspolagali morali znati da će cijena dionica rasti.U nastavku se navodi da su tako svjesno oštetili dioničare fondova i umanjili njihovu vrijednost.Tužilaštvo je takođe pokrenulo istragu oko prodaje i drugih dionica u kojima su učestvovali ZIF-i .Ako neko raspolaže sa nekim informacijama neka ih objavi jer će u narednom periodu biti zanimljivo ovo sve pratiti.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

@savjetnik, bilo bi korisno da si naveo izvor ove informacije.
Ako je tačna, onda bi ovo bila najljepša vijest sa tržišta kapitala u zadnjih 7 godina.
DUF-ovi i ZIF-ovisu postali legla kriminala koje uništava svaku nadu za neko ozbiljnije vraćanje povjerenja u SASE.
slavuj
Posts: 1952
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: ZIF-ovi

Post by slavuj »

U to vrijeme jedan poznanik mi je rekao da je vidio kako jedan Arslanagiću blizak učesnik tih događaja daje kovertu tadašnjem direktoru društva koje upravlja fondom Prof pluis.
Po njegovom,to je bilo u Čekaluši!Moguće da tu negdje ima kamera.Inače na onoj skupštini koju su napustili prestavnici Vlade i neki mali dioničari,prestavnik PRPF je promjenio stranu i pridružio se Vladi.Istina,u međuvremenu je taj direktor DUF-a smjenjen!Sve se ovo nekako slaže sa tim nepotvrđenim informacijama.Međutim ja prosto ne vjerujem u to!Nije mi jasno ko bi to u ime dioničara tužio DUF-ove.A razloga za tužbe ima gotovo svaki dan.Posljednji je ona kupovina šupljih dionica Elektrogrupe od strane Herbosa.naravno tu su i sve kupovine dionica grupacije MIMS parama koje Naprijeda!
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

savjetnik wrote:Prema do sada nepotvrđenim informacijama sprema se optužnica-hapšenje čelnika Zif-a koji su učestvovali u aferi Bosnalijek.Prema navodima iz optužnice čelnici fondova koji su učestvovali na skupštini društva 2012 godine su davali podršku rukovodiocima Bosnalijeka ,a zauzvrat dobivali(nagradu).Prijavu su podnijeli mali dioničari fondova,a čak su pripadnici SIPE izuzeli video snimak jedne od nadzornih kamera u samom centru Sarajeva na kojoj se vidi da jedan od najbližih saradnika Arsnalagića daje novac jednom od direktora fonda.Takođe u optužnici se navodi da su ti isti fondovi prodali dionice Bosnalijeka po nižim cijenama nego što je to tržište zahtjevalo jer su na osnovu informacija sa kojima su raspolagali morali znati da će cijena dionica rasti.U nastavku se navodi da su tako svjesno oštetili dioničare fondova i umanjili njihovu vrijednost.Tužilaštvo je takođe pokrenulo istragu oko prodaje i drugih dionica u kojima su učestvovali ZIF-i .Ako neko raspolaže sa nekim informacijama neka ih objavi jer će u narednom periodu biti zanimljivo ovo sve pratiti.
Mogu samo ponoviti da ako je ovo tačno to je najbolja vijest na SASE ikad.
Razmrsi li se ovo klupko i dekriminaliziraju ZIFovi i DUFovi te prorade fondovi na pravi način dalo bi to snažan zamah čitavnom tržištu kao što smo i prije govorili. Nadajmo se samo da je ovo istina i da će istraga ići što dublje. Interesantne su praktično sve transakcije većine ZIFova jer očito oni nisu ni kupovali ni prodavali na tržišnoj osnovi. Po meni ovo je samo vrh ledenog brijega. Baš me interesuje realnost cijena dionica npr Elektrogrupe. Ali to je lako i očigledno. Ja lično sumnjam u ama baš svaku transakciju većine fondova. Kupovalo se iznad realne cijene a prodavalo ispod što je naravno obaralo cijene svih dionica i potkopavalo čitav sistem i plašilo investitore. Svaki pojedinac i koji se iole razumije i nije nepismen mogao je prostom logikom kupujući i prodajući razumno, značajno povećati svoj portfelj u zadnjih 10 ak godina. Izgleda da to nije uspjelo samo fondovima gdje bi po definiciji trebali biti ljudi stručniji od prosjeka. Dioničari fondova u drugim zemljama dobijaju dividende veće od kamate na oročenoj štednji (i to redovno) dok u nas nikad nije podijeljena dividenda koliko ja znam.
A kad je već Bosnalijek u pitanju trebalo bi provjeriti i ono trgovanje po 14 KM uz veliku potražnju, mjesecima a bez rasta cijene a bogami i ovo sada.
Last edited by montypython on 08 Sep 2014, 09:42, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: ZIF-ovi

Post by montypython »

Evo npr jedan fond prodao je Bosnalijek po 14. Sad je cijena ispod 10 svi znamo da je nerealna a da će prije ili poslije nagore ali taj fond ne kupuje (iako ju je prodao po 50 ak % višoj cijeni) iako je bi to bila praktično sigurna zarada i to ogromna. Zašto? Je li u pitanju neki deal?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: ZIF-ovi

Post by proleter »

Prema broju dionica čini se da je Hypo izašao iz Eurofonda ?
Je li i ovo kupila FDS?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: ZIF-ovi

Post by insider »

Slavonski zatvoreni investicijski fond d.d. Zagreb povukao se iz vlasništva u fondovima Eurofond-1 Tuzla i Bosfin Sarajevo, obavijestila je banka skrbnik Hypo Alpe Adria Bank.
Slavonski fond je 19. septembra prodao 829.799 ili 22,9% redovnih dionica ZIF Eurofond-1 po procječnoj cijeni od 2,20 KM, te više ne posjeduje dionice u ovom fondu.
Istog dana Slavonski zatvoreni investicijski fond je prodao 401.758, odnosno 13,2 odsto dionica ZIF Bosfin po cijeni od 3,50 KM te nema više
vlasničkog udjela ni u ovom fondu.
U prvom slučaju transakcija je koštala 1,82 miliona KM, a u drugom 1,40 miliona KM.
U oba fonda Slavonski zatvoreni investicijski fond je bio najveći pojedinačni dioničar.
Po registru sada je najveci dionicar Bosfina Farex iz Tesnja.
U Eurofondu je neko pod skrbnickim Raiffeisena.

Borba za fondove se nastavlja, a imamo jos jedan fond u nasem (bosanskom vlasnistvu) Bosfin u rukama Farexa.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: ZIF-ovi

Post by panzer »

Nisam dugo gledao aktivnosti fondova koje prate ljudi iz UAIFRS a ima zanimljivih stvari:

http://www.docstoc.com/docs/171996809/Z ... 0140630pdf

Pored toga, danas sam vidio dokumente iz tuzlanskog suda koje je iniciralo udruženje Rizaha Softića a gdje se oko 170 bivših radnika angažovalo da dobije vlasništvo nad jednim brojem dionica firme Prehrana-promet. Firma skoro da ne radi ali su vlasnici fondovi i čini mi se se ona koristi za neke finansijske transakcije. Ne znam da li ovo udruženje radi kako radnici stvarno dobili dionice ili je neko od većinskih vlasnika firme angažovao pomenutog da taj dio vlasništva nakon prepisa na radnike od njih otkupe za simboličnu cifru.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: ZIF-ovi

Post by savjetnik »

U večerašnjem dnevniku federalne televizije u 19:30 prilog u vezi hapšenja slovenaca koji su upleteni u izvlačenje novca preko investicionih fondova iz BiH.Kako je navedeno u prilogu u igri su ljudi iz mi group fonda.Ono jedino što je činjenica da nigdje u svijetu nema da dioničari fondova nemaju dividende,a društva za upravljanje fondom svake godine izvuče onoliko novca koliko mu treba tj.dijele sebi dividendu.Ja mislim da je ovo vrlo ozbiljan problem i da negativno utiče na tržište kapitala.Siguran sam kad bi postojala zakonska regulativa da natjera zifove da svakodnevno trguju i da od dobiti koje ostvare od tih transakcija mogu dufovima isplatiti dividendu da bi likvidnost na tržištu uveliko porasla.
Post Reply