Vispak

panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Šteta je ne iskoristiti ovu priliku za rast cijene.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

Zbog?
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Zbog muje i sulje. Jedino tako će se nešto moći riješiti.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Ovo je sad odgovor druge strane.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Panika među dioničarima pa su odlučili da sve rasprodaju.

Ili je možda nivelacija. Ipak je za dugoročni projekt istiskivanje malih vlasnika firme cijena od 12 KM smetnja tom projektu.
montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Ne znam šta bi dobili tim projektom ali i za to smetnja/skupo bi im bilo možda 80 KM po dionici (koliko realno vrijedi) a 12 je smješno i uvredljivo. Kad preostane 5 % dionica za eventualni squeeze out to je cca 75 hiljada komada što je čak i po 30 KM po dionici ukupno tričavih 2 miliona za otkup, a sama polugodišnja dobit im je 3 miliona. Odnosno, mogu isplatiti male dioničare i da ne osjete. Sumnjam da je neka panika kod dioničara, što bi neko u panici prodavao kad je cijena na dnu dna (12 je meni isto kao i 8 u odnosu na kako rekoh, realnu vrijednost tj 80), više mi liči na ponovni pokušaj sniženja cijene manipulacijom odnosno kako kažeš "nivelaciju", količine su male i okrugle. Ako je to onda je čisto pilićarenje. S tim da bi u normalnoj zemlji ta nivelacija bila krivično djelo, manipulacija na tržištu koja bi za učesnike nosila gubitak licence, oduzimanje imovine i slično. Rekoh prije, ne mogu da vjerujem da Hrvić stoji iza takvih stvari, a ako ne, onda ispada da nema nadzor nad vlastitom firmom i ljudima.
montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

https://www.klix.ba/biznis/prije-osam-g ... /181208011
Sve raste i cvjeta samo dioničari nikako da se se sastave sa dividendom. A cijena dionice kao da su u stečaju.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

AS Holding potpisao je predugovor sa Austrijskom razvojnom bankom o odobrenju 10 miliona eura za investiranje u proizvodne pogone, izjavio je u intervjuu za Oslobođenje Rusmir Hrvić, prvi čovjek tešanjske poslovne grupacije.
- Uskoro će se desiti zvanično potpisivanje, a radi se o kreditnom aranžmanu sa Austrijskom razvojnom bankom. Prezentirali smo naš način poslovanja, našu viziju i strateške ciljeve. Na osnovu toga odobrena su nam sredstva od 10 miliona eura za investiranje u naše proizvodne pogone, u osavremenjavanje pogona, mašina, opreme, kazao je Hrvić.
Koliko ja znam, nije neki uspjeh dobiti kredit. Pogotovo u vrijeme kada se državne obveznice plaćaju po cijeni većoj od nominalne. Pa bi bilo jednostavno da u BIH mogu uzeti ono što im treba. Kamate su ispod 2% a sumnjam da da je i austrijski kredit nešto dramatično jeftiniji.
Mada kada se vidi da Svjetlost-Sars zalažu kod banaka za kredite pitanje je koliko se sve može iznijeti jer treba i ulagati u proizvodnju a treba i obezbijediti pare za tender Solane.

Što se tiče novog proizvoda o kojem smo pričali, čini mi se imaju jednu zanimljivu situaciju:
Teško je dobiti dobro mjesto na polici, sve se to mora platiti, a kod novih proizvoda je još teže. Tu postoje pravila koja su skoro jednaka za domaće proizvode i za strane. Imamo i nekih izuzetaka, kod domaćih trgovaca gdje nam za neke kategorije izlaze u susret. Naprimjer, za Zlatnu džezvu i Oazu nije problem, ali već za Mazu, iako svi kažu da je dobar proizvod, trebamo veće razumijevanje trgovaca.
Izgleda da trgovci nisu voljni prepustiti im tek tako mjesto na polici. Ono što sam za sada vidio u par različitih trgovačkih lanaca, tog krema skoro da i nema. Ali je vispakov stampi zastupljen. I sad to ima malo apsurda da bolji proizvod nema mjesta a manje kvalitetniji i manje konkurentniji ima iako je vlasnik isti.

Iako postoji mogućnost da bolje prođe u izvozu nego u BIH jer sadrži puno manje šećera a i nema palminog ulja.
A to je izgleda trend u EU:
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... bnih+marki
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vispak

Post by ummet »

Probao sam im evrokrem Maza. Nije los, dobar je. Meni se cini ako me sjecanje sluzi da je ovo prijeratni Brand? Meni se cini da ce uspjeti sa Mazom, ali vidjet cemo.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vispak

Post by adnan1987 »

@ummet

Prijeratni brend naravno.Koliko se sjećam bile se uže a visočije tegle i Maza se prodavala u tri verzije kao i danas ( bijela, tamna i kombinacija).

U završnoj su fazi revitalizacije i "Kremipan" čokolade tako da će vrlo brzo i ona na tržište.Po meni to je najbolja čokolada koja je ikad postojala na tržištu.
Post Reply