BH Telecom

panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sad se moram i ja uključiti jer ulazite u rizičnu zonu.
Odbrana poste wrote:.On se s tim skoro slozio,mada nisam siguran koliko se on uopce razumije u posao za koji prima placu.On misli da nesto treba raditi,a u trgovini se i rasprodaje smatraju radom..
Ovo je potpuna istina i to što su u APF planirali, oni planiraju svake godine i da ne bi svake godine ponavljali isto onda su malo promijenili pa kažu da treba prodavati po 5 % . Kao, prave se da nešto rade. A i ja bi da imam platu od par hiljada KM bez puno posla.
Tek kada vlada i parlament odluče da se ide na privatizaciju APF će to odraditi vrlo brzo. Ovako je samo bezvezna priča.

Dokapitalizacija Sarajevo osiguranja bi možda prošla da budžet nije rastrgan na sve strane. Oni jedva podmiruju osnovne stavke a kako onda da daju pare za dionice.

Rizična zona je ovo kupovanje dionica državih firmi od strane drugih državnih firmi. Vidjeli smo kako je to sve prošlo u Sloveniji. Svako je kupovao svačije dionice i za njih davao velika sredstva i sad niko nema ništa.
Državne firme imaju pametnijih ciljeva od ulaganja u dionice drugih firmi i to bi umjesto privatizcaije značilo nacionalizaciju. Ovo je čak gora opcija od onih prošlogodišnjih prijedloga da državne firme kupuju entitetske obveznice.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

panzer wrote:Ovo je potpuna istina i to što su u APF planirali, oni planiraju svake godine i da ne bi svake godine ponavljali isto onda su malo promijenili pa kažu da treba prodavati po 5 % . Kao, prave se da nešto rade. A i ja bi da imam platu od par hiljada KM bez puno posla.
Tek kada vlada i parlament odluče da se ide na privatizaciju APF će to odraditi vrlo brzo. Ovako je samo bezvezna priča
Prodaja “BH Telecoma”, kao i drugih kompanija u FBiH s udjelom državnog kapitala, treba biti predviđena Planom privatizacije FBiH, kojeg na prijedlog Vlade usvaja Parlament FBiH. Nakon toga se donosi pojedinačna odluka za prodaju svake kompanije koju, opet, usvaja Vlada FBiH. Takvom odlukom se definiraju metoda privatizacije i rokovi. Tek tada može započeti proces privatizacije.
Ova trenutna vlada nema kapacitet da izvrši najobičnija imenovanja a kamoli da vrši privatizaciju BHT-a kojoj se SDA- oštro protivi. Ova situacija sa rekonstrukcijom vlade će se izgleda malo više otegnuti i sad zasad od ovoga nema ništa, ali ko će im ga znati.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: BH Telecom

Post by Odbrana poste »

Potpuno se slazem da od tog raskucavanja nema nista ni u naredne dvije godine.Ali je prodaja SOSOR-a i FDS-a vrlo izgledna!I za njih se treba pripremiti.
Ova kupovina dionica ove dvije firme od strane recimo BHT i Elektroprivrede bi imala jasan cilj:Priprema za prodaju vladinog paketa.Im za to ne trebaju neke pare.Za SOSOR ni dva miliona,za fds oko dva puta po pet miliona,i to kupovina vrijednosnih papira koji bi se drzali manje od godinu.Dobit za vladin kapital u cjelini sigurno bi bila visestruko veca od ulozenog.Ponesto treba nauciti od ovih K mesetara.
I jos nesto:Ono sto sam prije napisao samo je informacija o onome sta su uradili ovi iz "Dividende",a dali je to bilo dobro shvatit cemo kada nam neko uzme i nasu i vladinu potencijalnu zaradu!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Treba podržati ove iz udruženja DIVIDENDA,jer potpuno su u pravu kad predlažu da firme poput BHTelecoma,Elektroprivrede,FDS poćnu kupovati udio u firmama kao što je SOSOR, i tako natjeraju da Vlada poveća svoj udio u istim jer svakako FDS kupuje dionice firmi sa kojima nema nikakve veze.Što se tiče poređenja sa privatizacijom u Sloveniji to nije ni izbliza ista priča,a o cijenama da i ne govorimo.Pa zar je skup SOSOR na 6 KM ili FDS na 65 KM?
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne znam zašto ne radite transparentnije. Ovdje imate prostor da taj svoj rad detaljnije objasnite, bilo na posebnoj temi, bilo na posebnom dijelu ali i dalje ste u poluilegali.

Što se tiče tog prijedloga oko kupovine udjela, teoretski jeste dobar ako su u pitanju manji iznosi ali....

Praktično bi bio neuspjeh. Prvi razlog je zato što to ne mogu raditi ljudi koji nemaju odgovornosti prema finansijama i novčanim gubicima kao i ljudi koji ne znaju kako kupovati dionice na berzi. Niko u telekomu nema takvo zaduženje.
FDS zna kako kupovati ali to im radi Zijo i on sebi iz FDS-a uzima koliko želi.

Druga stvar je što bi se na prvi pomen kupovine dionica na berzi od strane državnih firmi, cijene otišle za bar 100% i nakon što se državne nakupuju po visokim cijenama onda bi se cijene vratile na niže i onda državne firme moraju evidentirati gubitak po tom aranžmanu.
Entitetska vlada svakako ima većinu u FDS ali ne odlučuje ni o čemu niti je ta firma interesuje. Kupovinom SOSOR-a od strane FDS-a bi FDS-u odnosno njenom direktoru(a ne državi) dala još veći uticaj što nije neki uspjeh.

U ovakvom političkom okruženju i ovakvom mentalitetu taj prijedlog ima puno više negativnih karakteristika nego pozitivnih.
hrkljus
Posts: 89
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Sad cete me razapeti ali nebi bilo lose da ponude dionice telekoma po cijeni od jedno 10KM i pri tom da jedna osoba moze kupiti recimo maksimalno 300 dionica.
Uz to da se na isti racun ne moze se uplatiti dividenta od razlicitih osoba (oovo je po uslovom da dva ili vise dionicara mogu prijaviti isti racun za isplatu ividendi) te da je onemogucena prodaja i prenos dionica na druga lica u periodu od najmanje 5 godina.
Nevjerujem da bi se krupni igraci upustali u ovo da kupuju dionice preko velikog broja ljudi i da radi sice ganjaju iste te ljude da bi dobili svoj novac, pa bi mozda narodu nesto i ostalo.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: BH Telecom

Post by Odbrana poste »

Sto se tice rada i stavova Dividende,na to mogu utjecati svi koji se tamo uclane.Dividenda je otvorena za sve.
A sto se tice obezbjedjenja vecinskog paketa pod kontrolom vlade kupovinom dionica na SASE od strane drustava pod kontrolom vlade,akcenat je na ovome
"pod kontrolom vlade" .Vlada i na osnovu sadasnjeg vlasnistva u FDS-u i SOSOR-u moze u saradnji sa malim dionicarima potpuno transparentno upravljati tim dionickim drustvima.Predpostavka je da vlada vodi racuna o interesima gradjana i malih dionicara a ne nekakvih kriminalnih lobija.
U ovom gradu sigurno postoje ljudi,neki su cak i cinovnici u vladinim institucijama,koji znaju trgovati na berzi.I sada vlada drzi pod apsulutnom kontrolom Elektroprivredu i BH Telekom,ili bi bar trebalo da bude tako na osnovu 90 postotnog vlasnistva.Dakle ne bi trebalo da tu ima problema. A sa dodatnih recimo 5% dionica FDS-a,vlada bi i tamo bila apsulutni gospodar.Oni ce i onako kad tad morati da prekinu na primjer,odnose sa Ivanisevicem,zbog njegove bliskosti sa ucesnicima ovih nezakonitih akstivnosti oko BSNL.Jednom to mora poceti,mozda je sada posljednji cas!Jer oni su vec poceli aktivnostioko FDS-a.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom, mislim da treba sve preduzeti da buduća Vlada FBiH to i uradi.Ovako direktori izvukoše sve iz firmi. Ako ovako nastave voditi raćuna o firmama u kojima imaju značajno učešće postavlja se pitanje;Kome ih ubuduće mogu prodati?.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Mnogo je ovdje stvari izrečeno sa kojima se nikako ne mogu složiti. Podržavam svakako ovaj dio gdje je iz udruženja skrenuta pažnja na malverzacije Bosnalijekom ali trebalo je staviti akcenat i na sve druge slične kad se je već uspjelo kontaktirati sa zvaničnicima. Pa već postoji i evo je gore iznad Strategija razvoja financijskih tržišta treba je samo "pustiti u pogon".
Nije mi ubjedljivo ovo sa kupovinom SOSORA i FDS. Kad Vlada nije kupovala u slučaju Bosnalijek zašto bi to radila sa Sarajevo osiguranjem. Državno upravljanje je izvor svog zla pa ne znam zašto bi sa država trebala da poveća svoj udio i postane apsolutni gospodar. Da može da utrpava rodbinu u upravu kao što to radi tamo gdje jeste gospodar kao u Telecom u Elektroprivredu? Koje bi dobro to donijelo Sarajevo osiguranju?
Zar stvarno nema država drugi mehanizam da uspostavi zakonitost nego da kupuje većinsko vlasništvo. Mislim da i postojeće udjele treba prodati i čak pomoći novom vlasniku da stekne većinski udio (pogotovo u FDSu) i nogira odmentnuti menadžment.
Silovanje Telecoma i Elektroprivrede da kupe bi bio novi udarac za tržišne mehanizme i širenje loše prakse. Likvidnost na tržištu trebali bi da se ostvaruje kroz fondove (ZIFove, penzione fondove) i sl i generalni porast povjerenja i stranih i domaćih investitora u pravnu državu a ne novim mućkama i zavrtanjem ruke u pojedinačnim slučajevima. Zašto to ZIFovi ne rade govorili smo (DUFovi) i tu je ključ nelikvidnosti.
A ovo sto predlaže Hrkljuš, narod je mogao kupovati i po 16 kad je bilo da je htio kao što je mogao i Elektroprivredu po 18. Ovo je dobar prijedlog za novo urušavanje berze i cijena. Narod bi kupio po 10 svojih 300 komada i odmah ih dao na prodaju po 20 na što bi se tržišna cijena počela survavati momentalno. Narodu se stalno servira riba umjesto da mu neko da udicu pa da sam nauči loviti odnosno raditi.
A ne znam zašto bi se mučili sa tim po 10 KM što ne bi odmah podijelili sve narodu džaba, zatvorili berzu, zemlju oteli od vlasnika i osnovali kolhoze i sovhoze, imućne i intelektualce u zatvor. Usput možda da se svi stanovnici proglase borcima i invalidima pa da svih par miliona možemo odmah u penziju. Penzije bi se plaćale iz doprinosa jedine dvije firme koje bi preostale Telecoma i Elektroprivrede u koje bi se dalo utrpati 20-30 hiljada ljudi. Eventualni ostatak koji ne bi bio penzionisan a nije ni u te dvije firme (npr nepismeni, maloljetnici i sl) mogao bi otići u parlament ili neko ministarstvo a ako nema dovoljno mjesta moglo bi se osnovati još nekoliko nivoa vlasti da se i to utrpa. Recimo nadkantoni, podkantoni, mjesne zajednice obavezno da dobiju svoja ministarstva i sl.
Dobro, dobro, moram biti malo sarkastičan jer je i Hrljušev prijedlog zabavan, ali koliko god izgledao kao science fiction, s obzirom na to gdje živimo i ko nas vodi, nije nemoguć.
hrkljus
Posts: 89
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Hehe, ovo sam ja predlozio za slucaj da je cilj vlade da narodu prepusti dio kolaca. Vecina naroda nije znala da je telecom po 16KM pa zato nisu ni kupovali. Nisam ni ja pa sam zakasnio jedno dva mjeseca sa prvim ulaskom na berzu ali nije ni tad cijena bila strasna.
Ne bi ovaj moj prijedlog drasticno i dugorocno oborio cijenu BHT-a jer se te dionice kupljene na ovaj nacin ne bi mogle prodavati izvjestan niz godina. Privremeno bi se oborila vrijednost jer bi vecina kupovala po toj ponudjenoj cijeni a ne po trzisnoj.
Post Reply