Vispak

panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Ovdje,kao i kod solane,cijena se formira onako kako su oni spremni platiti.
I kao, moglo bi nekad biti ispravno valorizovano ali kada znamo ko je na kupovnoj strani tj kada znamo da je suljo ucenik muje, onda se moze pretpostaviti sta ce biti.
Asu treba jos malo do 95% vlasnistva i sigurno je da ce nekom iz ovih prvih deset ponuditi cijena na berzi plus koja marka da prikupe onoliko koliko im treba.
Cak ne moraju ni nuditi.
Neko od dionicara je jednom nogom na izlazu iz ovog svijeta pa ce sutra reci, evo prodajem - nek mi dijete ima pare da kupi stan.
To je stanje trzista, pogotovo tamo gdje su dionicari koji pripadaju suljama i mujama. Jasno se vidi koliko se razumiju u vrijednost necega.

A sto se tice "kadrova", ne vjerujem da ima razlike.
montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

U nas je problem u neznanju i nedovoljnoj educiranosti investitora. Problem nije ni što se nema para, ni što većinski vlasnik ima 93 ili koliko %. (Ako se sjećate mislim FADa začas je uz minimalnu kupnju koja nije bila većinskog vlasnika cijena uzletila na realnije nivoe. Sumnjam i da bi sad neko davao ovo za sitniš). Problem je što ljudi ne znaju koliko nešto vrijedi, nemaju nikakva mjerila za procjenu. Evo npr pogledajmo kolika bi bila realna vrijednost ove dionice na osnovu poslovanja odnosno dobiti. Prema ovom polugodišnjem, godišnja dobit bi bila cca 6 miliona. To je upravo ono što sam prognozirao prije par godina da bi bilo realno nakon izgradnje novog pržionika i možda otplate kredita za njega. Pošto ima svega cca 1,5 milion dionica ispada dobit oko 4 KM/dionici. To bi pri tržišnoj cijeni od 10 KM, da se dobit podijeli u dividendu, bio godišnji povrat od nevjerovatnih 40%. Ako se prisjetimo da je trenutno najbolja kamata na oročenje u banci cca 2 % ispada da je 20 PUTA isplativije držati novac u ovoj dionici nego u banci. Što znači da kad bi joj tržišna cijena bila 10x20=200 KM/dionici imali bi isti godišnji povrat kao da novac držimo u banci. Ali da ne idemo do krajnosti, da vidimo koja je to cijena dionice pri kojoj bi godišnji povrat od dobiti bio 5 %. Ako je pri cijeni 10 povrat 40% onda je 5% pri 8 X višoj cijeni tj 10x8=80 KM/dionici. To bi dakle bila realna tržišna cijena dionice koja omogućuje povrat od 5 %. A to je istovremeno i cijena pri kojoj je P/E=1/20 što je granični parametar za odluku da li se isplati kupiti dionicu (u teoriji 15-25, međutim po meni bi s obzirom na smanjene kamate u banci danas to bilo još više, možda 25). Znači dionica je u ovom trenutku 8 PUTA potcijenjena odnosno ima potencijal da raste 700 %. I tako je odavno. Ponavljam, problem je samo u neznanju ljudi, uključivo i ovdje na ovom portalu, jer malo ko kupuje išta, uglavnom se komentariše naprazno. I naravno nepostojanju stranih investitora ovdje. Da se zna šire za ovako nešto prodavao bi se Apple i Tesla da se kupi ova dionica i nije jedina. Na kraju kad cijena jednom eksplodira biće kao u onom filmu "Glup i gluplji" na kraju, kad im se zaustavi autobus itd a oni odbiju da uđu pa poslije čim je bus zamakao, komentarišu kako se nekim sretnicima zaustavi autobus, a njima eto nema teorije itd itd...
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Ne znam o kakvom povratu pričaš, ja sam ovu dionicu držao pet godina i ni jednu marku povrata nisam imao. Ako se sječaš bio sam veći optimista od tebe. Najveći problem je što ovaj AS, kako stvari stoje, nikada neće isplatiti niti jednu marku dividende, već će ispod stola da dokupi ovo malo što mu je ostalo do 95% i prisilno će istisnuti ostale dioničare.
montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Investitor wrote:Ne znam o kakvom povratu pričaš, ja sam ovu dionicu držao pet godina i ni jednu marku povrata nisam imao. Ako se sječaš bio sam veći optimista od tebe. Najveći problem je što ovaj AS, kako stvari stoje, nikada neće isplatiti niti jednu marku dividende, već će ispod stola da dokupi ovo malo što mu je ostalo do 95% i prisilno će istisnuti ostale dioničare.
Govorim o povratu da se dobit isplati kroz dividendu. To što nije ne znači da neće, i sam znaš da su imali investiciju u pržionik. Drugo i neisplaćena dobit liježe na firmu, to smo mogli vidjeti ove godine sa JPESR i BHTSR. Procjena vrijednosti dionice sa P/E npr i ne radi se prema isplaćenoj dividendi nego dobiti. Uostalom otkad si je ti kupio dionica je narasla sa 5 na 9-10 dakle za 80 ak % a da niko nije ni primjetio. Toliko si i ti mogao zaraditi ako si je prodao, jedino ako nisi poranio a mislim da jesi ali tvoja odluka. Sumnjam da će AS sad tako lako dokupiti po niskoj cijeni, pominjao sam FAD. Međutim ni to nije nemoguće ali samo bi potvrdilo moju tezu o needuciranosti i neznanju, ko bi im normalan prodao i po 20 KM uz ove cifre? Nisam ja ni optimista ni pesimista samo sam izračunao koliko bi bila realna vrijednost dionice na način kako se to radu svugdje u svijetu. Čisto za promjenu jedan post sa ciframa i kalkulacijom, o istiskivanju i negativnostima npr lošem marketingu i sl sam pisao davno i detaljno i mislim konstruktivno. Pošto se portal ne zove kukaj.ba nego invest. ba mislim da je ponekad potrebno i malo matematike za promjenu.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Sve to stoji ali ja sam izgubio vjeru da će AS ikada isplatiti dividendu. Čekaju da ljudi izgube strpljenje i da prodaju po 7km. Ovaj rast što navodiš je veoma upitan jer je izazvan trgovanjem sa 61 dionicom ukupno, a to što nema kupovnog naloga od maja dovoljan je pokazatelj.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Nisu oni juče došli do ovog procenta od 90 i nešto nego su im ljudi prodavali odmah nakon početka preuzimanja. Sad bi valjda trebalo raditi pametnije pa da oni što su ostali konačno shvate šta posjeduju.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Vispak

Post by savjetnik »

Upravo ono što većina ovdje prisutnih je sumnjala dešava se na SASE.Dana,12.09.2018.godine je trgovano 600 dionica Vispak dd Visoko po cijeni od 7,00 KM po dionici.Transakcija je(VANBERZANSKA) što znači da je i kupac i prodavac trgovao preko jedne brokerske kuće.Dana 09.09.2018.godine AS d.o.o. Jelah-Tešanj je imao 1.416.249 ili 93,0328 % dionica.Nakon ove transakcije oni imaju 1.416.849 ili 93,0722 dionica što znači da su oni kupci ovih 600 dionica.Ono što je zabrinjavajuće u svemu ovome je da su namjerno uradili ovu transakciju,a ne redovnom trgovinom što znači da izbjegavaju da trguju po većim cijenama radi tender ponude.Zadnja prosjećna cijena po kojoj je trgovano je 9,50 KM po dionici.Jedno je sigurno DIONICA IM TREBA,ALI PO 7,00 KM.
montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

savjetnik wrote:Upravo ono što većina ovdje prisutnih je sumnjala dešava se na SASE.Dana,12.09.2018.godine je trgovano 600 dionica Vispak dd Visoko po cijeni od 7,00 KM po dionici.Transakcija je(VANBERZANSKA) što znači da je i kupac i prodavac trgovao preko jedne brokerske kuće.Dana 09.09.2018.godine AS d.o.o. Jelah-Tešanj je imao 1.416.249 ili 93,0328 % dionica.Nakon ove transakcije oni imaju 1.416.849 ili 93,0722 dionica što znači da su oni kupci ovih 600 dionica.Ono što je zabrinjavajuće u svemu ovome je da su namjerno uradili ovu transakciju,a ne redovnom trgovinom što znači da izbjegavaju da trguju po većim cijenama radi tender ponude.Zadnja prosjećna cijena po kojoj je trgovano je 9,50 KM po dionici.Jedno je sigurno DIONICA IM TREBA,ALI PO 7,00 KM.
Smiješno je to i jadno, a rekao bih i neozbiljno za jednu ovakvu kompaniju da se bavi takvim pilićarenjem a vjerovatno je i nezakonito. Kad dođu do tih 95 % preostalih 5 % iznosi svega 75 000 dionica i mogu to isplatiti i po realnoj cijeni da ne trepnu, od jedne jednogodišnje dobiti, a npr po 40 i od polugodišnje. Umjesto da to gospodski riješe muljaju nešto sa 7 i ko zna koliko ispod stola, zaratiće sa par stotina manjinskih dioničara, a možda im to neće ni uspjeti jer kako vidimo ide sve teže i teže (prije su ovo radili u hiljadama komada i otvoreno, vjerovatno su zavrtali ruku vlastitm radnicima ili ubjeđivali neinformisane da im se isplati prodati po 7+3) pa su morali sad vanberzanski jer bi neko drugi tih 600 pokupio umjesto njih. Zato i kažem da su mali dioničari ovdje bili prepasivni dosad, da ne pominjem ostale investitore koji su mogli ovoga na vrijeme nakupovati i zaraditi nekoliko stotina % bez problema tako da ovi ne bi ni došli u priliku ni da se približe 95 % a realno nije im to ni potrebno. Kao da nisu apsolutni vlasnici i sa npr 90%.
panzer
Posts: 12063
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Sve bi oni to mogli ali neće.
Zašto bi davali više kada mogu manje. Svaka marka manje znači marka prostora više za dokup Zeničke mljekare ili solane. Ili nekog ulaganja u agrokomercu. Ili neke reklame više na nekom od domaćih medija.

Jedina opcija je da ovi što posjeduju dionice shvate da to vrijedi više. Pa nekad i da kupe koju dionicu dodatno. Jer neće biti u gubitku. Koliko god da se cijena podigne to je veća šansa da svi kod istiskivanja dobiju više tj onoliko koliko njihov udio vrijedi. Ako svi budu pasivni onda će svi dobiti koliko ovi odrede.
I to nije samo ovdje, najveća greška je napravljena na Bimalu i nije mi jasno da niko ništa nije uradio po tom pitanju. A evo vidjeli smo na mann+hummelu šta znači kada se neko potrudi za svoju imovinu.
montypython
Posts: 3928
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

panzer wrote:Sve bi oni to mogli ali neće.
Zašto bi davali više kada mogu manje. Svaka marka manje znači marka prostora više za dokup Zeničke mljekare ili solane. Ili nekog ulaganja u agrokomercu. Ili neke reklame više na nekom od domaćih medija.

Jedina opcija je da ovi što posjeduju dionice shvate da to vrijedi više. Pa nekad i da kupe koju dionicu dodatno. Jer neće biti u gubitku. Koliko god da se cijena podigne to je veća šansa da svi kod istiskivanja dobiju više tj onoliko koliko njihov udio vrijedi. Ako svi budu pasivni onda će svi dobiti koliko ovi odrede.
I to nije samo ovdje, najveća greška je napravljena na Bimalu i nije mi jasno da niko ništa nije uradio po tom pitanju. A evo vidjeli smo na mann+hummelu šta znači kada se neko potrudi za svoju imovinu.
Slažem se, aktivnost je ovdje jedina opcija, mali dioničari kupovinom štite svoju dotadašnje dionice, a novi kupuju po 10% realne cijene firmu izuzetne vrijednosti. Teško da se može išta izgubiti a dobiti može mnogo. Osim što ovo mora rasti jer će sve teže biti pronaći one koji bi prodali za siću, nove kupovine automatski će povisiti cijenu i demotivisati one koji ne znaju pravu/realnu cijenu (a takvih uvijek ima), jer ipak kad vide da na berzi ide po 15...20...30 itd sve teže će se odlučiti da prodaju po npr 10. Ustvari to se već vidi. Vidi se i na Man Hummelu da pasivnost nije izbor, da se tamo pustilo danas bi bilo možda 40 a evo vidimo da je prešlo 100. Dakle ovdje na Vispaku treba da se zna da ko prodaje svoje dionice po 10 misleći ako je dobio 2-3 KM ispod stola da je nešto zaradio, da je ustvari prodao budućnost svoje djece za klikere, da je teško prevaren i plus svemu tome učestvovao u kriminalu. Ponavljam, dionica Vispaka realno vrijedi min 80 KM.
Post Reply