Bosnalijek

panzer
Posts: 12119
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

U međuvremenu je legalni Nadzorni odbor Bosnalijeka usvojio nekoliko važnih odluka na sjednici održanoj u petak, 12.07.2013. godine. Nadzorni odbor je jednoglasno donio odluke o razrješenju sekretara Društva Melihe Begović. Dalje je sa pozicije vršioca dužnosti izvršnog direktora za marketing i prodaju smijenjen Bojan Kebe, te je na ovu poziciju imenovan Admir Kešo, diplomirani ekonomista koji je na rukovodećim pozicijama u oblasti marketinga u Bosnalijeku radio punih 11 godina. Posljednju godinu radio je kao izvršni direktor i član Uprave Tuzla-Sarajevo-Banja Luka Farm grupe.
Ovo sa sekretarom bi moglo biti kao sa direktorom. Da bi upisali NO u sudski registar treba im sekretar koji će podnijeti zahtjev. Sad su donijeli odluku o smjeni i ako trenutni sekretar odbije tu smjenu, onda u ponedjeljak isto mogu ući u kancelariju sekretara na način kao što su ušli kod direktora.
Možda je to već riješeno, napisali ko je zamijenio Kebea ali za sekretara nisu ništa rekli.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Ipak se mora malo bolje citati tekst da bi se stavio naslov,ili treba zamoliti nekoga da pojasni.Kantonalmi sud je zapravo sa godinom dana zakasnjenja potvrdio da skupstina Bosnalijeka od 07.07.2012.nije održana u skladu sa zakonom.To prakticno znaći da je sve od tog datuma u i oko Bosnalijeka,nelegalno!!!Naravno i sve skupstine koje su poslije toga održane,uključujući i onu na kojoj je izabran ovaj NO sa liste iz Izvjestaja o počinjenim krivičnim djelima Finansijske policije.Naime,i prilikom zakazivanja ove skupštine nije se polazilo od činjenice da ne postoji NO i da nije održana skupština u roku od šest mjeseci od kraja izvještajnog perioda na kojoj bi se razmatrao Izvještaj o poslovanju.Legalna i pravno valjana skupština morala se zakazati samo sa dvije tačke dnevnog reda:
Izvjestaj o poslovanju i Izbor clanova NO.
Najveći kriminal je zapravo u tome čto su to ljudi koji su uzurpirali ovlaštenja Komisije ua vrijednosne papire,znali jer su sami odbili da priznaju tu skupštinu od 07.07.2012.pa ipak su skupštinu koja nije zakazana polazeći od pravnog stanja koje su sami proizveli,priznali kao regularnu.
Veći kriminal od toga je samo činjenica da ti ljudi,unatoč jasne presude Vrhovnog suda FBiH,i dalje uzurpiraju prava Komisije za vrijednosne papire.
A sve je to urađeno da bi se ovima iz Izvještaja Fin pol omogučilo da uđu u Bosnalijek .Pravno gledajući,za Bosnalijek je u petak bio
08.07.2012.godine.Valjda u ovoj zemlji postoje ljudi koji će to konačno shvatiti!
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@Odbrana pošte
Halile, molim te da te ja ne podsjecam, sam se vrni jednu godinu unazad i procitaj šta si lani govorio o KOMVP, šta si lani govrio o isisavanju para, šta si lani govorio o ovim svojim trenutnim haverima. Sad kad ti je Meliha dala onih 70000 KM, mijenjaš pricu, barem si trebao do kraja ispoštovati Melihu i ne javljat se na ovaj forum. Da te podsjetim da se Meliha hvalila kako ti je naredila da se više ne javljaš na forum.
Halile dragi ovo što sad radiš je jadno da jadnije ne može biti.
Molim te od ovih 70000 KM odstrani odredjenu svotu novca i plati nekom ko zna, da ti objasni šta znaci "presuda Vrhovnog suda FBiH", puno ljudi ti je to pokušavalo objasniti ali izgleda da ne ide, brate mili plati nekome pa da ti nacrta, i onda ceš skontati šta ta presuda ustvari znaci, tacnije ne znaci.
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

Pošto nisam upućen kao neki pa vidim samo dvije strane u sukobu pitao bi gosp,Halila jel on i dalje predstavnik mali dioničara ili igra svoju igru jer ako jeste nevidim ga sad da se nešto posebno bori za male dioničare.Trebao bi ići na obuku kod gdin,Arslanagića da vidite samo kako nađe i najmanjeg dioničara kada mu to treba čak bu mu pozavidio i google maps.
Ako nisi predstavnik izaći i reci otvoreno ako imaš karaktera , jer takve kao ti vrijeme će odnijeti na smetljište.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Upadamo cesto u ove zamke.
Zapravo svako ima pravo da izrazi svoj stav i misljenje. Za to forum i sluzi.
Svako od nas ima svoj cilj i svaki je legitiman. Trudimo se da zaradimo, ili sto je najcesci slucaj na ovoj berzi, da smanjimo gubitak. Svako od nas vidi razlicite puteve ka tom cilju.
Ad hominem optuzbe na forumu stvaraju maglu i cesto skrecu diskusiju u pravcu koji ne donosi nikakve informacije, nego samo zabunu.
Dobro je poslusati svakog sta ima reci, pa odvagati, dati argument ili kontraargument, pogledati fakte pa izvuci zakljucak.
Ja mislim da je Arslanagicev klan najvece zlo za moj kapital jer je to dokazano kroz ove sve godine i zato sam bio protiv njega, i nebitno mi je ko mi je saveznik i kakve su mu namjere. O tom po tom. Logika mi je govorila da ce Haden morati da se dodvori medijima i Vladi da bi zavrsio posao. Arslanagic nije morao nista osim da nastavi da ispumpava pare prema svojim zastitnicima kao i do sad.
Halil je smatrao da su Haden i Blekiceva ekipa veca opasnost i ni on nije birao saveznike u borbi protiv njih.
U principu, ni ja ni on nismo imali izbora.
Sad ide drugo poluvrijeme. Cekam da NO zakaze skupstinu u vezi sa FI i raspodjelom dobiti, pa da vidimo...
I dalje mislim da Haden mora pozuriti jer ne moze cekati sljedecu godinu i izbore. Na njima ce se skuplajti predizborni poeni i nece znati odakle sve udara.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

Jedna od uprava tvrdi: Bosnalijek umire u prisustvu vlasti
U Bosnalijeku, jednoj od najuspješnijih bh. kompanija, već mjesecima vlada neviđena kriza, koja se, prema tvrdnjama predsjednika Nadzornog odbora Ahmeda Žilića, v. d. direktora Šefika Handžića i predstavnika malih dioničara Halila Čengića, direktno odražava na poslovanje ove firme.

Luksemburški investicioni fond Haden S.A. trenutno je najveći pojedinačni dioničar Bosnalijeka sa 29,95 posto udjela vlasništva. Oni su na skupštini dioničara, održanoj 25. maja ove godine, izabrali novi Nadzorni odbor.

Nekoliko sedmica kasnije, tačnije 13. juna, za v. d. direktora Bosnalijeka izabran je Nedim Uzunović, koji je 1. jula u krug ove firme ušao u pratnji zaštitara SAS Securityja te, kako navode Žilić, Handžić i advokat Nikica Gržić u krivičnoj prijavi, otuđili pečat Bosnalijeka i drugu dokumentaciju.

Novi Nadzorni odbor podržala je i Komisija za vrijednosne papire, upisavši Hadenov nadzorni odbor u Registar vrijednosnih papira, što je, tvrde, u potpunosti nelegalno, jer je, navode, Vrhovni sud FBiH još 2009. godine donio presudu u kojoj je navedeno da Komisija nema mandat za ovakva postupanja.

Funkcionisanje paralelnih upravljačkiha tijela Bosnalijeka u vidu dvaju nadzornih odbora i vršilaca dužnosti direktora, rezultiralo je krivičnom prijavom protiv v. d. direktora Nedima Uzunovića, Zijada Sušića i više nepoznatih osoba, koja je 1. jula proslijeđena Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu.

U krivičnoj prijavi navode da je Uzunović organizovao grupu za organizovani kriminal, čiji su članovi Sušić i još nekoliko osoba, te su oduzeli tuđe pokretne stvari obijanjem, provaljivanjem u kancelarije, blagajne, ormare i druge zatvorene prostore te na taj način došli do službenog pečata Bosnalijeka, kojim su ovjerili dokumentaciju i isprave koje su, navodi se u prijavi, neovlašteno sačinili i popunili te tako pribavili prava koja smatraju da im pripadaju.

Ahmed Žilić, predsjednik jednog od nadzornih odbora u Bosnalijeku, kazao je da su dešavanja u ovoj kompaniji paradigma dešavanja u cijeloj državi BiH.

"To znači da imamo širok spektar kriminala, nefunkcioniranje institucija i vid strahovlade zaveden pod okriljem institucija ili nekih organizacija. Komisija za vrijednosne papire FBiH je nelegitimna i nelegalna od 4. aprila 2013. godine, na osnovu presude Vrhovnog suda FBiH. U državi koja bi trebalo da je utemeljena na vladavini prava imamo situaciju da se Komisija koja je u 'tehničkom mandatu' ismijava najvišoj sudskoj vlasti u Federaciji", kazao je Žilić.

On kaže da nadležne institucije nisu postupile u skladu sa propisanim procedurama kada je u pitanju pranje novca, aludirajući na porijeklo novca kojim su kupljene dionice u Bosnalijeku.

"Kako je moguće da je u periodu od septembra 2012. do maja/juna 2013. godine, preko investicijskog fonda Haden izvršena uplata više od 30 miliona KM, a da uopće nije izvršena provjera kada je u pitanju pranje novca. Kako je moguće da postoje anonimni vlasnici nekih firmi koje ustvari raspolažu sa 30 miliona KM", pita se Žilić.

Šefik Handžić, jedan od dvojice v. d. direktora Bosnalijeka, kaže da je situacija u Bosnalijeku daleko od normalne.

"Od 1. jula imamo evidentan zastoj u prodaji. Naime, u prvih 15 dana ovog mjeseca prodato je svega 1,08 miliona KM i to isključivo u BiH, što je 28 posto u odnosu na plan. Na izvoznim tržištima nije bilo realizacije, iako je plan bio osam miliona KM. Ovo ukazuje na to da će situacija u Bosnalijeku imati dalekosežne posljedice po poslovanje ove kompanije", kazao je Handžić.

Predstavnik malih dioničara Halil Čengić kaže da je u ovoj situaciji teško iznijeti stav malih dioničara.

"Ja sam jedan od te najmnogobrojnije grupe gubitnika u čitavoj ovoj priči. Bosnalijek umire u prisustvu vlasti, pod patronatom premijera FBiH Nermina Nikšića, za kojeg imam dokaze da je od prvog dana uključen u ovo", kazao je Čengić.

Upravo je Vlada FBiH drugi najveći dioničar u Bosnalijeku sa 19,4 posto, dok Investicijskom fondu iz Libije pripada 8,7 posto. Ostalo pripada malim dioničarima.
Wanni
Posts: 44
Joined: 13 Apr 2013, 22:03

Re: Bosnalijek

Post by Wanni »

MA mislim da je ovo sve postalo ne smijesno vec presmijesno ! nadam se da ce Sud ubrzo upisat vise nekog od direktora pa nek ide sve ...
mslm doslo da vrha case .... sta se para isisalo samo na renoviranjima zgrada itd itd na kartice bez ogranicenja .... a kad se svi zapitate zbog cega Nelegani V.D i kompanija nece da prihvate novu situaciju i nove ljude ?! e pa sine da je meni plata 13 000 ne bi ni ja ..!!! a radniku je koliko 750-850 ??? a da ne govorim da je Uprava ove godine dobila BONUS !! a radnici nisu radi toboze loseg poslovanja ... a ona klauzula o smrti clana porodice gdje se dobijaju odsteta u iznosu 3 place ??? radnik dobije 3 000 a direktor 30 000 ! ma ja ... dabogda za hljeba nemali svi sto su sada u bosnalijeku... danas govore kako je napravljeno tek 1.8 Mil za 15 dana ! a st one kazu Ko im je napravio tih 1.8 mil! nova uprava... a i onda mi stvarno ide na onu stvar ovo Razlicito tumacenje presuda Vrhovnog suda i Kantonalnog suda!! svaki laik na netu moze naci zakone i skontati presude pa fino vidjeti sta znaci "TEHNCKI MANDAT" i sta znace NUZNI POSLOVI!!! jer prema tumacenju ovog nelegalnog NO sve firme koje su dobijala NO od 2009 u biti nisu zakonite .... smijesniste ba ljudi idite u penziju kanite se bosnalijeka ...
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Kako to da se neovlašteno na današnjoj konferenciji za novinare koristio zaštitni znak Bosnalijeka! Neovisno o pitanju legalnosti ovih ili onih, trenutni držaoci funkcija u Bosnalijeku imaju puno pravo tužiti za prestanak upotrebe zaštićenih oznaka i tražiti naknadu štete...
Kao pravnik, imam iskustva u ovoj oblasti da ovo mogu tvrditi!
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Velika hrabrost danas prozivati ljude poimenice i nazivati ih kriminalcima, mafijasima, teroristima... a bez dokaza.
I niko da ih pozove da predoce jedan jedini dokaz za svaku svoju tvrdnju. Treab tuziti za klevetu, pa nek gospoda dokazu koje teroristicke organizacije daju novac i ko je najveci kriminalac... posto vidim da vole da se igraju majstora procedura i advokata.

Ne branim nikog, ali ako zelimo civilizovanu pricu, onda se ljudima ne daju razne etikete bez minimuma dokaza. Ovo je standardno zamagljivanje istine i bacanje prasine u oci. Kazu imamo dokaze, a niko ni jednog ne podastre. Sutra ce neko mene, tebe, njega, nazvati teroristom i kriminalcem jer si mu stao na zulj. Negdje se mora podvuci crta.

Ovo je bilo zalosno da niko nije uputio ni jedno pitanje o njihovoj mutnoj proslosti u Bosnalijeku i pronevjerama, nezakonitim skupstinama i sl.
Svi pate od kolektivne amnezije, jbt. koji djonasi...
.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

@Sabur2

Ovo sam i ja sljedeće htio napisati. Svatko tko prozove nekoga za nešto u javosti, dužan je to i dokazati na Sudu, ako ne gubi parnicu i mora nadoknaditi štetu. To su odavno shvatili poneki političari, pa im je izvrstan dio prihoda vođenje ovakvih postupaka pred sudovima.
Samo me još čudi da ovi njihovi vrli advokati nisu malo bolje savjetovali svoje stranke...
Post Reply