Bosnalijek

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Za portal tržišta kapitala capitalmarket.ba još je stari managment aktuelan :?:
http://www.capitalmarket.ba/Default.asp ... mbol=BSNLR
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

drugi po velicini snabdjevac ruskih apoteka o kojima govorimo je MENARINI VON HEYDEN, tvornica iz drezdena u vlasnistvu najvece talijanske farmaceutske kompanije MENARINI GROUP. oni su 6 po velicini snabdjevac u istocnoj evropi a sadasnji fokus im je baziran na sirenje u rusiji,kazahstanu,libiji,balkanu,saudiskoj arabiji i sl.(zvuci poznato ?).jos zanimljivije je da je njihov S.A. Office za operacije u luxemburgu:http://opencorporates.com/companies/lu/B45220

menarinigroup.com
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Interesnatno. Mozda je samo slucajna koincidencija, ali je interesantno.
Kod nas carsija uvijek sve zna pa je i berza reagovala uvijek mnogo prije nego se losa vijest sazna na siroko. Vec za dobre vijesti kao da je uvijek nedostajalo povjerenja i hrabrosti, pa su i reakcije bile u najblazem cudne.

Bijezanja zasada iz BSNL nema, a u firmi je prilicno haoticno. I to nesto govori.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Interesantno, ali naravno može biti i koincidencija. Ne znam koliko je velik taj Menarini ali mislim da niko ozbiljan ne bi sebi dozvolio ovoliku blamažu pri preuzimanju. Prvo da šteti svom imenu, drugo da nakon godinu dana ima svega 29 % i da izgubi čitavu pripadajuću dobit od 15 miliona, u tom natezanju a možda i još jednu. Pa veliki igrači troše godišnje u marketing više nego vrijedi čitav Bosnalijek i samo bi im još trebalo da to rizikuju mrljajući sa našim šibicarima. Po meni ovo je čisti domaći rukopis, dakle amateri.

Što se tiče dividende, slažem se. Opet tipično za nas, opet bruka. Pravna državo ima li te i u tragovima. Oglas o podjeli dividende je objavljen u medijima i izgleda još stoji čak i na oficijelnim stranicama. Ja npr nisam ništa slao s obzirom da su novi gazde došli i pretpostavljam da oglas više ne važi. Međutim koliko znam niko nije zvanično rekao da ne važi. Mislim da bi se neko trebao oglasiti po tom pitanju da ljudi ne šalju podatke džaba ako se dividenda (zasad) neće dijeliti. Ili možda ni nove gazde nisu sigurne jesu li gazde tj ko ima veći pajser.
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

http://www.menarini.com/company_profile/Turnover
imaju predstavnistvo i u svim ex yu drzavama pod nazivom: BERLIN-chemie/menarini
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

mozda su domaci samo preprodavci koji su koristili i spominjani kredit da okrupne vlasnistvo jer do tada je bilo toliko racjepkano da je nemoguce bilo preuzeti kompaniju.vrijeme ce pokazat ima li istine oko ovoga za sada neka bude samo koincidencija.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Bosnalijek

Post by Damirko »

@sabur - okvirno sam i mislio na period od 6 mjeseci. Mislim da novac nemaju, ali to nije toliko važno. Ja sam ranije pisao na temu i dao svoje mišljenje.
Mislim da se sa više strane namjerno kreira klima koja podstiče male dioničare da što prije prodaju i bježe. Ti si u jednom trenutku pisao "niti je držati, niti je prodati". Ja ne vidim razlog zašto bi sada neki mali dioničar razmišljao o prodaji? Čak i ako vlada proda po bilo kojoj cijeni, ako dođe to tendera, free-float od preko 10-15% za ovu dionicu je sasvim dovoljan za održavanje likvidnosti. Cijena je će svakako zavisti od dalje preprodaje, kao u slučaju Pliva.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Da. Moj je stav drzati je do povoljne cijene,
Medjutim u moru (dez)informacija mali dionicar bi razmisljao o potencijalu i o riziku i onda bi dosao na to "nit je drzati nit je prodati".
Informacija (tacna) je u ovom poslu uvijek zlatna, a onda sa njom najvaznija je hladna glava i sagledavanje situacije "izvan lonca".
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

o kakvim se ovdje parama radilo:

INTEGRITES HAS WON INTERNATIONAL ARBITRATION FOR LARGEST PHARMACEUTICAL COMPANY IN BOSNIA AND HERZEGOVINA
25 April 2012. International law firm Integrites represented Bosnalijek d.d., a leader on the pharmaceutical market in Bosnia and Herzegovina, in settlement of a multimillion dispute with a major Ukrainian distributor of pharmaceuticals.
In particular, Integrites provided Bosnalijek d.d. with a comprehensive legal support during proceedings in the International Commercial Arbitration Court at the Ukrainian Chamber of Commerce (ICAC at the UCCI). Following arbitral consideration of the dispute, ICAC at the UCCI fully satisfied the claims made by Bosnalijek’s side.
The project was led by Maksym Kodunov, Counsel of International Arbitration practice at Integrites, and included lawyers Yuriy Korchev, Denis Kopiy and Marta Tsvengrosh
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

dva texta ruskih medija s google prevodom:

Luksemburg kompanija Haden SA, koja je prošle godine kupila mreže apoteka "Doktore stoljeća", postala je vlasnik 30 posto Bosnalijeka, najveći proizvođač lijekova u Bosni i Hercegovini, "Kommersant", pozivajući se na kompanije kupaca.
Haden SA postao poznat u Rusiji, nakon akvizicije "Doctor Stoletova", prodaja koja je bila činjenica da je njegov bivši vlasnik Bidzina Ivanishvili počeo njegov politički rad u Gruziji, i to je počeo da proda svoju imovinu u Rusiji. Tada je objavljeno da je kupovina je napravljen u interesu društva, distributer "Empire-Pharma."
"Kommersant", smatra da je nabavka 30 posto Bosnalijeka je izvedena kako bi se "Empire-Pharma" ima vlastitu proizvodnju site. Generalni direktor Michael Stepanov izjavio u novinama da su od strane konsultanata transakcije i da će nastaviti da savjetuje Haden, ali pravni odnos s Luksemburg kompanije on poriče.
Gluma Direktor Bosnalijeka Nedim Uzunovich je rekao da predstavnici Haden je osvojio četiri od pet mjesta u odboru direktora. Pored toga, Haden se složio s Vladom da otkupi 22 posto njegove firme. Kao rezultat ove transakcije, Luksemburg kompanija u Bosnalijek mogla dostići 52 posto.
Danas, kompanija Bosnalijek je najveći proizvođač lijekova u njegovom stanju. Sastoji se od torbe 154 preparata, od kojih je najveći - generika ("Bronhobos" "Lizobakt" i drugi). Prošle godine prihod iznosio 65 milijuna eura.




Luksemburg Haden SA je postala vlasnik 30% od najvećih bosanskih drugmaker Bosnalijeku. Akvizicija će biti u interesu St Petersburg distributer droga, "Carstvo-Pharma."

U Rusiji je postao poznat nakon što Haden u maju prošle godine kupio za oko 60.000.000 $ mreže apoteka "Doktor stoljeća." Mreža je ranije pripadala Boris (Bidzina) Ivanishvili, koji je prošle godine zbog početka političke aktivnosti u Gruziji počeo da proda svoje ruske imovine. Kao što je izvijestio onda, Haden kupio "Doktori Stoletova" u interesu "Empire-Pharma", koji je prvobitno odnosila na glavni kandidat za ljekarne mrežu.

Haden također postignut dogovor sa Vladom Bosne i Hercegovine, posjeduje gotovo 22% Bosnalijek, mogućnost da kupi ovaj paket za prava preče kupovine. Dakle, ukupni udio "carstva" u Bosnalijeku ima potencijal da dosegne 52%.

U prvom kvartalu ove godine dionica Bosnalijeka trgovano je na Sarajevskoj berzi 14-15 konvertibilnih maraka, ili 7-7,5 €, po akciji. Tako je 30 posto udjela mogao Haden u € 16,4-17,6 milijuna

"Empire-Pharma" je odavno odlučila da steknu vlastitu proizvodnju. Kompanija već ima dobro razvijenu distribuciju, normalno osnovan maloprodaju. U tom pogledu, pristup proizvodnji sajt je završni korak u izgradnji vertikalno integrirana holding. Osim toga, Bosnalijek radi na standardima GMP (Good Practice Proizvodi), koji će u budućnosti postati obavezan za sve ruske proizvođače lijekova.
"Bosnalek" - farmaceutska i hemijska proizvodnja, se nalazi u Sarajevu - glavnom gradu Bosne i Hercegovine. Tvrtka je osnovana 1951 kao proizvođač lijekova i kemikalija. Za to vrijeme, paket proizvoda je narasla na 160 agenata i različite doze oblike (čvrsta, tečna, meka, ampule) iz različitih farmakoloških grupe (kardiovaskularni, gastrointestinalni, dermatološki, ginekološki, antibiotici, itd) Bosnalijek je najveći proizvođač lijekova u Bosne i Hercegovine.

Postizanje uspjeha u proizvodnji lijekova u "Bosnalek" neodoljiv dokaz potvrđuje visoku kvalitetu svojih proizvoda. "Bosnalek" - prva tvrtka u Bosni i Hercegovini i jedna od rijetkih farmaceutskih kompanija u svijetu, dodjeljuje certifikat kvalitete ISO 9001:2000. Ovo priznanje je najviši u farmaceutskoj polju.

Proizvodnja "Bosnalek" odgovara evropskim standardima GMP, GLP. Godine 2002 kompanija je nagrađen zlatnom krunom kvalitete u Londonu. "Čuvanje vaše zdravlje" - slogan pod kojim je društvo "Bosnalek" ima više od pola stoljeća.

Glavni proizvodi proizvedeni od: Bronhobos kapsule, sirupa Bronhobos, Kosilon ® 2%, Lizobakt, Liten ®, Liten ® H Nomigren ®, Stoma, Enterofuryl. U 2012, kompanija je promet iznosio je 56.000.000 €, EBITDA - 8.000.000 € Rusija račune za oko 35% svih prodaja "Bosnalek."
Post Reply