BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /180625096
Ovo je vjerovatno povezano sa kašnjenjem vanredne dividende...
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ne pravi se toliki tunel zbrda-zdola niti se tek tako prave tenderi za izvođenje velikih radova. Ovo je uvijek bila priča za naivne pa je se ostati u domeni papira i 3D animacija.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Je li ti imaš neke dodatne informacije o tenderskoj proceduri ili pričaš onako (napamet). Koliko znam na skoro svakom tenderu ima poneka žalba, koja po automatizmu zaustavlja proceduru do okončanja žalbenog postupka.
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pričam napamet jer je opštepoznato za šta služe tenderi. Nije ovo nikakva floskula niti kliše. To je tako.
A niko ovih što su pokrenuli priču o nekom tunelu dužine 6 kilometara( u pola ničega) se nije do sada pokazao kao osoba od povjerenja.
Za tunel Bilješevo koji je dug oko 3 kilometra su vršene ozbiljne pripreme a za tunel Prenj dug 10 kilometara se svi već unaprijed hvataju za glavu.

I sad će neko ,onako uz kafu, reći: pravimo tunel od 6 kilometara, hajde javite se da možete krenuti sa poslom od oktobra.

I ja bih volio da smo u takvoj zemlji, gdje se zna da i kod velikih projekata nema problema sa realizacijom i da su nadležni odgovorni, tj da će se zacrtano ispuniti ali na žalost. Već davno sam izgubio povjerenje. Radi armije od 200.000 ljudi iz javnog sektora koji nas drže kao taoce.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Davno rekoh da su se preračunali sa dinamikom ako su htjeli da zakuhaju sa radovima i presjecanjem vrpci pred izbore, mnogo je predradnji, stroge tenderske procedure, žalbe i slično. To se sve moralo uzeti u obzir pri izradi dinamičkog plana a rekao bih da nije. Mislim da su dobili i packu od EU kako bukvalno ne znaju organizovati tendersku proceduru a mislim da su i sami tako nešto priznali.
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Znaju oni dobro šta rade.

Ako nisu strogi međunarodni tenderi gdje stranci kontrolišu sve onda je redovno da izvođač mora platiti pojedincima iz cesta federacije ili autocesta 3% vrijednosti radova ako uopšte misli dobiti tender. U ovom slučaju nema nikakvog stranog kreditora koji bi nagledao proces tendera.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Pa upravo iz razloga što nema stranaca je mislim da će ovaj tender glatko da prođe, nema ko da ih kontroliše. A što se tiče ozbiljnosti u pripremama pa i nisu u potpunosti neozbiljni https://www.akta.ba/investicije/trazi-s ... l-km/90874
Složio bih se sa monty-em u vezi dinamike, ali nema mjesta sumnji da se neće ići u izgradnju te da će sve "ostati u domeni papira i 3D animacija"
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Prvih nekoliko riječi iz zadnjeg pasusa Aktinog članka me podsjeti na "skadar na bojani" tj HE Vranduk na Bosni tako da sam još skeptičniji.

Ipak, ovo je tema BH telecom pa neću više o tunelima. Ako je već na skupštini rečeno da će do septembra biti dodatna dividenda to je ono što je bitno i to bi trebalo donijeti dobar ovogodišnji prinos od dividende.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: BH Telecom

Post by leon »

Niste dobro shvatili gdju. Junuzović, jer je ona najprije rekla da je bio plan da se u septembru glasa o vanrednoj dividendi i da se isplati, ali da postoje signali da se neće to dogoditi. Nakon toga nije htjela ponovno potvrditi da je skeptična o isplati vanredne dividende.

Nakon glasanja protiv Odluke o raspodjeli dobiti, neko je pitao za vanrednu dividendu, a ona je odgovorila da je sigurna druga isplata dividende - misleći na ovu redovnu dividendu 32 + 6 miliona KM nakon nove skupštine, a ne na vanrednu dividendu iznad tog iznosa.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

leon wrote:Niste dobro shvatili gdju. Junuzović, jer je ona najprije rekla da je bio plan da se u septembru glasa o vanrednoj dividendi i da se isplati, ali da postoje signali da se neće to dogoditi. Nakon toga nije htjela ponovno potvrditi da je skeptična o isplati vanredne dividende.

Nakon glasanja protiv Odluke o raspodjeli dobiti, neko je pitao za vanrednu dividendu, a ona je odgovorila da je sigurna druga isplata dividende - misleći na ovu redovnu dividendu 32 + 6 miliona KM nakon nove skupštine, a ne na vanrednu dividendu iznad tog iznosa.
Taj neko sam bio ja, i na moju konstataciju da sam iz njenog i direktorovog izlaganja izvukao zaključak da neće biti vanredne dividende ista je to negirala, te su na dodatno moje pitanje zašto prave akrobatiku sa prebacivanjem neraspoređene dobiti u rezervu sekretar društva i gospođa Junuzović su pojasnili da se boje dvostrukog oporezivanja (koje su već iskusili), te je jasno istakla da će u septembru biti "vanredna" a ne "druga" dividenda i to: 17 miliona koji su preostali od dobiti iz 2017 godine, te do 5% od osnovnog kapitala društva iz rezervi društva u skladu sa članom 182 Zakona o privrednim društvima. Plus je spominjala 16 miliona iz akumulirane dobiti. Možda su lagali ali tako su rekli... Ne može biti isplate "druge" dividende ako nije bilo prve isplate, mislim da ti nisi dobro razumio
Post Reply