Elektroprivreda BIH

Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Jesi li bar kupio ponovo po 9 KM kad je bila ona proslogodisnja rasprodaja?
SpaceSa
Posts: 26
Joined: 09 Oct 2019, 19:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SpaceSa »

Ja samu tom periodu kad je išla na 23 pa počela rasti kupio nadajući se povratku na približne nivoe od 2006/7. Tu sam dobio lekciju iz poslovanja na SASE :)
Iskreno, vjerujem da je JPESR jedna od primjera za "buy and hold" strategiju gledajući fundamente kompanije. Toliko je jaka kompanija da je ni svi diletanti u upravi, Grabovica i grabovice, nisu uništili. Samo joj je nesreća što se nalazi na ovoj berzi gdje ne važe normalna pravila Kad se sjetim tvojih tehničkih analiza i tog vremena kad se moglo nešto ovdje i pretpostaviti, sad mi se čini kao da živim na drugoj planeti. A ja jesam JPESR i kupio na diskontu od 9 km. Jedina prilika kad sam bio zahvalan fondovima.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

I sa sam kupovao u 2009. po 25 KM pa sam prodao na 18,50 KM pa sam ipak odlučio da ponovo kupim pred isplatu dividende prošle godine, i kupio sam duplo veću količinu, prosjek oko 10,60 KM.
Tako da kad bi u ovom trenutku prodao imao bi duplo veću zaradu nego gubitak u prvoj "utakmici".
Mislim da ne bi trebalo prodati ni jedne dionice ispod 20 KM a sad da li će u nekom peridu od npr. 2 do 3 godine dobaciti do 30 ili 35 pa i 40 KM,... to se kod nas,.. kao što znate "nikad ne zna".
Dugoročno sigurno vrijedi i iznad 50 KM.
SpaceSa
Posts: 26
Joined: 09 Oct 2019, 19:03

Re: Elektroprivreda BIH

Post by SpaceSa »

brzi wrote: 11 Oct 2019, 17:12 I sa sam kupovao u 2009. po 25 KM pa sam prodao na 18,50 KM pa sam ipak odlučio da ponovo kupim pred isplatu dividende prošle godine, i kupio sam duplo veću količinu, prosjek oko 10,60 KM.
Tako da kad bi u ovom trenutku prodao imao bi duplo veću zaradu nego gubitak u prvoj "utakmici".
Mislim da ne bi trebalo prodati ni jedne dionice ispod 20 KM a sad da li će u nekom peridu od npr. 2 do 3 godine dobaciti do 30 ili 35 pa i 40 KM,... to se kod nas,.. kao što znate "nikad ne zna".
Dugoročno sigurno vrijedi i iznad 50 KM.
Ako se majstori dohvate začas može otići na 7 km ili na 45 km. Tužna stvarnost SASE. Zasad je mogućnost isplate dividende i najava investicija ono što daje nadu.
Sitna buranija
Posts: 2096
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Sve kako vladari fondova odluče. Kao što kažeš, može i na 45 i na 7, samo je pitanje šta su smislili...
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Sitna buranija wrote: 11 Oct 2019, 15:56 Jesi li bar kupio ponovo po 9 KM kad je bila ona proslogodisnja rasprodaja?
Kupovao sam s početka godine sa nešto većim prosjekom.

Što se tiče fondova, za par miliona KM im se sve može pokupiti. Iskreno, čekam vrijeme kada će druga generacija vlasnika desetina bh firmi ući u modu kupovanja dionica. Npr, ova promjena u vlasništvu Igmana ih može podstaći da pogledaju da i oni nešto kupe.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Prošlo je tri mjeseca od kako je revizorska kuća preuzela posao za 2018. Mogli su napraviti kakvu bržu varijantu pošto svakako kasne sa redovnom dostavom.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ugašeni pogoni mostarskog Aluminija označili su pogoršanje brojnih ekonomskih pokazatelja u Bosni i Hercegovini, ali su imali pozitivan efekat na bilans trgovine električnom energijom, izvještava Indikator.ba.

Prestankom rada Aluminija, koji je poznat kao veliki potrošač električne energije, prestala je potreba za uvozom značajnih količina ovog energenta, dok je istovremeno raspoloživa proizvodnja domaćih kilovata mogla biti usmjerena u izvoz.

Mirovanje Aluminija najviše se odrazilo na uvoz električne energije koji je, otkako su 11. jula stali pogoni, drastično opao.

I dok je BiH za period januar-juni uvezla električne energije u vrijednosti 189,1 miliona KM, u narednim mjesecima, a posebno u avgustu i septembru uvoz je smanjen i mjerio se simboličnim ciframa.

U avgustu uvoz električne energije bio je svega 4,76 miliona KM, a u septembru 3,81 miolion KM.
Još u julu, mjesecu u kojem je Aluminij još radio, uvoz je bio 29,45 miliona KM, mjesec ranije 28,33 miliona KM, a u maju čak 38,18 mil KM.

Na drugoj strani, zastoj Aluminija pozitivno se odrazio na izvoz električne energije koji bilježi porast u avgustu i septembru. U avgustu izvoz je iznosio 46,9 miliona KM, a u septembru 49,1 milion KM, što je nešto više nego što je ostvarivano u prethodnim mjesecima.

Ipak, sveukupno gledano, za devet mjeseci 2019. godine izvoz električne energije sa ukupnom vrijednošću 440,8 miliona KM, još uvijek je za 0,3 posto manji nego u istom periodu prošle godine.

Neprilike sa Aluminijom uticale su na poslovanje Elektroprivrede HZHB koja je bila njegov snabdjevač u prvom polugodištu 2019. godine.

Ova elektroprivreda je zbog hercegovačkog giganta nedavno revidirala plan poslovanja za ovu godinu prema kojem je ukupan prihod umanjen za 6,8 posto ili 85 miliona KM.

Istovremeno, rashodi su umanjeni za 10,9 posto kao posljedica planirane manje nabave električne energije za 32,6 posto.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

"Ova elektroprivreda je zbog hercegovačkog giganta nedavno revidirala plan poslovanja za ovu godinu prema kojem je ukupan prihod umanjen za 6,8 posto ili 85 miliona KM."
Kad vidim ovakve podatke posumnjam u ispravnost kompletne informacije.
Ako je 85 miliona KM samo 6,8% prihoda onda je ukupan prihod 1,25 milijardi KM što nema nikakve veze sa prihodima EP HZHB.
Sejdefu Majka
Posts: 31
Joined: 09 Jul 2019, 10:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sejdefu Majka »

Plan za 2019. je revidiran za pad prihoda 7% u odnosu na prvi plan, a to je 33 mil KM manje, ne 85.
Post Reply