Bosnalijek

pavaroti
Posts: 49
Joined: 23 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by pavaroti »

sabur2

Edo je u Bosnalijeku koliko ja i ti vjeruj mi, Amar je u Bosnalijeku kad treba ići u Španiju,SAD,Dubai itd. on nije pumpadzija miliona...edo je to bio godinama....Da je haden pristao da ostave amara ništa se nebi promijenilo budi siguran jer isti nije faktor oporbe protiv hadena, edo je dao podrsku oporbi zbog svoje KPDZ budućnosti.

Da li ti stvarno misliš da iza Hadena stoje inostrani ivestitori?
Zašto Haden ne raspakuje S.A. da znamo koja su to lica i kompanije u vlasničkoj strukturi?
Kako si to tako lahko prešao preko opštepoznat kupovine dionica?
Misliš li da će stat ispumpavanje ili će ono sad biti drastičnije tako da više Bsnl neće vidjet prikazane dobiti ili će biti pišljivih 2-3 miliona...

Dividendu neće isplatiti jer neće da dijele dobit sa svim dioničarima pod izgovorom likvidnosti, zašto 30% dobiti kad mogu preko troškova prodaje i nabave uzeti svih 100%.
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

@sarajevo2012
Prijatelju, dozvoli da imam o tim ljudima malo drugacije misljenje, jer vecinu njih licno poznajem, isto kao i ove druge. Znam malo duzu istoriju njihovih odnosa sa klanom i znam zasto su sad na ovoj strani.

btw. Medju nabrojanim odbjeglim kvalitetima ti se potkrao jedan uljez kojeg si "malo" precjenio.

@Pavaroti
Slazem se da je Amar tu trebao ostati da stiti ledja sebi i babi. Amar nije pumpadzija ali jeste velika stetocina.
Da, zaista mislim da iza Hadena stoje strani investitori. Da formulisem ovako: ne iskljucujem da tu ima i BH kapitala, ali je vecina iz Rusije.
Mozda se varam, ali po onome sto je do mene doslo, takav sam zakljucak izveo. Mislim da je spin protivnika da je to lova domace mafije.
Dalje, zasto bi Haden raspakivao zbog nas vlasnicku strukturu kad su ljudi registrovani tako bas da bi zastitili privatnost? Oni su Haden, pravno lice iz EU.
Eurohaus je obavljao poslove prikupljanja iz fonda koji im je bio na raspolaganju po ugovoru. Treba pitati domace vukove kako to uradise i sto to niko nije sprijecio.
Ocigledno je da je Vlast involvirana i upoznata sa svim jer ama bas nikakve reakcije nije bilo na ocigledno fiksiranje, sto direktno ugrozava vrijednost drzavne imovine.
Prevedeno: nije bila ugrozena jer je cijena vec dogovorena. Nije bilo potrebe da se reaguje.
Onaj ko je prodao po 12-13-14 sam je to odlucio, a najveci su krivci fond manageri koji su sigurno dobili fine hedije za tu propast. Dio neobavjestenih ili plasljivih gradjana je takodjer prodao nemajuci vise zivaca da cekaju pravnu drzavu.
Mislim da ispumpavanje mora stati iz vise razloga. Jedan od tih je da su u potpuno neprijateljskom okruzenju i pod hitno moraju popravljati imidz, ako zele zadrzati kontrolu nad svojih 40 miliona netom ulozenih. Dalje, nikad nece biti mirni dok ne kupe 51% a za to moraju saradjivati sa Vladom.
Sve je ovo samo MHO, ali naravno da mogu ispasti i naivan. Najvise bih volio da Vlada vec jeste unutra sa svojim clanovima i da se na cistom racunu zasnivaju dalji planovi.
HAden je zurio sa ulaskom u upravu jer je morao zastititi investiciju dok se ne steknu uslovi za tendere. Njih mozemo ocekivati najranije u oktobru. U svakom slucaju, novi NO mora sad zakazati skupstinu u vezi sa usvajanjem finansijskog izvjestaja, raspodjelom dobiti itd. pa cemo vidjeti u kom pravcu to ide.
Svakako ako se pokaze da su isti ili gori, mnogo lakse ce se skupiti 30% ili vise na strani Vlade nego sad kad je tu bio upakovan Arslanagic i banda iz uprave.
panzer
Posts: 12125
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Kao i uvijek pišeš realno ali u slučaju bosnalijek ima i druga strana medalje.

Problem je što je ovo primjer divljeg kapitalizma. Čovjek može biti oportunista i reći, pa daj da ja zaradim a o regularnosti ćemo pričati kada se promjeni društvo, ali takvo razmišljanje nas košta već godinama.
Ovo od početka nije kako treba i što je najgore, u javnosti prolazi kao ispravno.
Kako drugačije objasnititi malverzacije na tržištu od strane onoga koji upravlja tim tržištem kako bi se domogao željenih dionica,pretraživanjem sarajevskih hotela tražeći predstavnika libijskog fonda kako bi mu se "nešto objasnilo", premlaćivanje direktora marketinga firme, obijanja vrata kancelarija uprave i sl.
Onaj ko je spreman na sve sutra može raditi još gore stvari jer vidi da zakon batine prolazi i da javnost to odobrava. Sutra se bilo ko od nas može naći na suprot tih ljudi.

Pogotovo je ciničan dio sa "davanjem rješenja" komisije za VP za upis članova NO. Šta je to Ćelam trebao da uradi. Da bude heroj i da kaže, ne može zbog tih i tih neregularnosti? Pa da završi kao Alibegović i Rajlić. Čovjek je takav i hoće da ide niz dlaku jer je tako lakše.

Ovo pokazuje da u evoluciji nismo daleko odmakli.


p.s što se tiče nastojanja Hadena da zaštiti svoj kapital, ja kada nastojim da ga zaštitim onda ga ne dajem svakome u ruke.
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@panzer
Druga strana medalje je to da si ti panzeru dragi poceo da navijaš za porodicu Arslanagic, vjerovatno na nagovor svog mentora Halila Cengica, možda si i ti dobio hediju kao Halil, ili su ti obecali zaposlit nekog iz familije.
p.s. poselami Halila.
panzer
Posts: 12125
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Ne mogu se na toj osnovi upuštati u raspravu s tobom jer ja nemam nikakvu ličnu korist od bosnalijeka.
Moje viđenje je da je trenutno veći problem zakon sile koji izgleda prolazi u privrednim krugovima i dugoročno to je loša stvar po ekonomiju. Umjesto da nastojimo da popravljamo ekonomski ambijent transparentnim poslovanjem i kvalitnim upravljanjem firmi, mi prihvatamo "sovjetizaciju" i njihov način poslovanja.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

@panzer
Umjesto da nastojimo da popravljamo ekonomski ambijent transparentnim poslovanjem i kvalitnim upravljanjem firmi, mi prihvatamo "sovjetizaciju" i njihov način poslovanja.

A "arsla &sons" su bili primjer kvalitetnog i transparentnog upravljanja :lol: :lol:
panzer
Posts: 12125
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Zašto uvijek zaboravimo ono što smo pričali i radili prošle godine.
Kada su Arslanagić i njegova ekipa na sve načine pokušavali da sabotiraju skupštinu dioničara na kojoj su trebali biti smijenjeni, onda smo i pričali i radili kako bi se ta situacija riješila u korist bosnalijeka odnosno firme a to je podrazumijevalo da taj čovjek što prije ode upravo zato kako bi se popravljao ekonomski ambijent.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote: ... Čovjek može biti oportunista i reći, pa daj da ja zaradim a o regularnosti ćemo pričati kada se promjeni društvo, ali takvo razmišljanje nas košta već godinama.
Ovo od početka nije kako treba i što je najgore, u javnosti prolazi kao ispravno.
Kako drugačije objasnititi malverzacije na tržištu od strane onoga koji upravlja tim tržištem kako bi se domogao željenih dionica,pretraživanjem sarajevskih hotela tražeći predstavnika libijskog fonda kako bi mu se "nešto objasnilo", premlaćivanje direktora marketinga firme, obijanja vrata kancelarija uprave i sl.
Onaj ko je spreman na sve sutra može raditi još gore stvari jer vidi da zakon batine prolazi i da javnost to odobrava. Sutra se bilo ko od nas može naći na suprot tih ljudi.

......
p.s što se tiče nastojanja Hadena da zaštiti svoj kapital, ja kada nastojim da ga zaštitim onda ga ne dajem svakome u ruke.
Klis wrote:@panzer
Druga strana medalje je to da si ti panzeru dragi poceo da navijaš za porodicu Arslanagic, vjerovatno na nagovor svog mentora Halila Cengica, možda si i ti dobio hediju kao Halil, ili su ti obecali zaposlit nekog iz familije.
p.s. poselami Halila.
Stvarno treba biti žestotko neobjektivan pa da se pozivanje da se stvari rade po zakonu protumači kao navijanje za Arslanagiće.
Ako se je htjela zamjeniti jedna loša struktura gdje je bilo svakakvih nezakonitosti, isisavanja dobiti i oštećivanja malih dioničara, onda je ona koja dolazi na njihovo mjesto morala biti kristalno čista od starta. A nije.
Ovdje se pokušava opravdavati kupovina dionica po fiksiranom kursu kao nešto što je "dobra prilika pa ko ne bi iskoristio kad se može". Ne može tako. Mora biti i nekih objektivnih parametara šta se može i šta se smije. Gdje je granica, hoćemo li sad postavljati svako za sebe granicu šta se može, pa ako nama neki potez odgovara ondda je "povoljna prilika" a ako to radi neko drugi onda je kriminal. Neko će kao dobru priliku smatrati fiksiranje kursa a neko pljačku banke. Nema malih prekršaja i malih oštećivanja dioničara, svaki potez se gleda, a Haden (ili ko je već iza toga) započeo kao slon u staklari.
Ako nam se htjelo pokazati da će neke nove strukture, nova ekipa, profesionalno i uspješno voditi firmu, trebali su je onda i preuzeti profesionalno i na nivou. Preuzimanje se međutim odvija amaterski traljavo i neuspješno i zašto bi sad javnost trebala očekivati da neko ko ne može godinu dana legalno ući u zgradu može uspješno voditi firmu. Treba jednostavno pogledati istini u oči. Ne znam (u stvari znam, nemaš boljih argumenata) Klis, zašto stalno personaliziraš stvari pominjući Halila, Panzera ili ne znam koga već. Nije stvar u tome ko je šta rekao nego je li tako ili nije tako. Je li kurs bio fiksiran i/ili obaran, je li kupovina stala na 29,9 % i zašto? To je pitanje a ne zašto neko nešto misli, pa valjda imamo pravo na različito mišljenje ili će nam iz Hadena diktirati šta je istina a svi koji se ne slažu sa tim kako Haden radi su automatski za Arslanagiće. Ma to su priče za malu djecu a niko na ovom portalu to nije, to ti objavljuj i piši na facebooku.
Ne opravdavam ni stare strukture ali žao mi je da sve ono loše što su oni godinama radili sad pada u sjenu zbog načina na koji su počeli ovi novi tj tvoji. Stvar je jednostavna ne valjaju ni jedni ni drugi. Lično sam sad i protiv načina na koji se koprcaju stare strukture sa noćenjem v d direktora u kancelariji, katancima i zaštitarima. Volio bih da vidim šta će novi sad uraditi, koji će im biti potezi a za vlasništvo neka se bore i jedni i drugi samo na jedan način-KUPOVINOM DIONICA, NA BERZI. Čitav problem i jest u tome da hoće da vladaju oni koji nisu većinski vlasnici, bez obzira je li to 0,5 % ili 29,9 %. Neka kupe 100 % pa nek rade sa SVOJOM firmom šta hoće.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

A za zaboravne, a pomenuo je i Panzer, pogledajte malo stranice na ovom forumu prije par godina i vidjećete koliko je pisano o Brštanici, transportnim troškovima i raznim vrstama isisavanja stare ekipe. Pa glavnina detalja koje su mediji jedva i zagrebali bila je objavljena baš ovdje, možda i prvi put i to u vrijeme kad ostali pa i "upućeni" mediji pojma nisu imali. Godinu dana nakon toga Nikšić postaje "svjestan" i afera se "zakotrljala". Gdje su tad bili Klis i ekipa koja sad dijeli moralne lekcije, u mišjim rupama? Lako je sad titrati novim gazdama, što nisu tada kritikovali Arslu.
zuti
Posts: 26
Joined: 29 Nov 2012, 12:27

Re: Bosnalijek

Post by zuti »

monty.......savrseno napisano.
Post Reply