Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

laissez passe, laissez faire....

I imajući u vidu da su već ranije najavili da će do kraja novembra završiti tender, moglo bi u toku sedmice se očekivati poziv. A i rokovi tako diktiraju. Do 5. novembra ako je KOMVP odradio svoj dio posla
itsector
Posts: 17
Joined: 14 Nov 2012, 11:11

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by itsector »

Moglo bi biti ubrzo jer su meni iz RVP rekli da ce biti preuzimanje za FDS pod brojem 22/16 a evo vec je tu Hepok pod brojem 20/16...
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by mendo »

panzer wrote:Gordijev čvor ne raspetljavaš nego presiječeš. Prodaj i gotovo.

Da se pokušalo natezati sa upravom, vlada bi imala isti učinač kao što je Trhulj imao sa Bosnalijekom. Ova prodaja je svakako pokrila sve što se do sada radilo i na to se ustvari i išlo. Ovako se našao kompromis gdje su svi zadovoljni osim malih dioničara.
slažemo se potpuno
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Sutra ili preksutra je u Parlamentu FBiH rasprava o prodaji Vladinih dionica u FDS,po zahtjevu opozicije!Ne sumnjam da će mnogi imati šta kazati o tome ali ozbiljno sumnjam da će od toga biti neke koristi!Već skoro godinu dana mi ovdje i po medijima govorima o toj pljački dok je još bila u pripremi,i niko iz stručnog i političkog establišmenta ni da nam se pridruži bar simbolično!"A kad je već sve gotovo,eto rasprave u Parlamentu!
Mora da su ovi iz vladajučih stranaka saznali da će uskoro i tender,pa su dozvolili tu vanrednu skupštinu i raspravu!Inače,Elkaz,koji se sa ostalim jaranima davno prijavio na tender koji su raspisali Bunjo i Dino,kaže kako tendera možda neće ni biti!I zato je on investirao u havu,zrak,ili tako nekako,možda Ozon!da se malo izvadi nakon dobre prodaje na BD tenderu,istina po nešto nižoj cijeni!
Da se ja ipak vratim ovoj sutrašnjoj raspravi u Parlamentu.Dobro je došla svaka rečenica koja ukazuje na pogubnu politiku rasprodaje Provalića!One njegove osmoškolske rasprave o vrijednosti BH Telekoma,nisam htio ni gledati,ni slušati!Pa valjda će i njegovi nalogodavci poslušati bar neka od brojnih upozorenja na njegovu štetnost!Nadam se da će ih biti,bar na toj parlamentarnoj raspravi!
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

"Kvalitet" naknadne rasprave u parlamentu o ,sada vec ,privatnoj firmi zavisi prvenstveno o licnom interesu parlamentaraca tj da li isti imaju dionice fds jer ce tek onda znati o cemu pricaju. Ili u drugom slucaju, sta su ti ljudi po struci a uglavnom dobro znamo koliko se svi razumiju u korporativno upravljanje i trzisnu ekonomiju.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Danas na berzi ponuda po 77 KM i niko da kupi ni jednu dionicu,a kako mi broker reče ima preko 110 dionica.Ako mogu dobro da sračunam to je nekih 660-680 KM zarade na uložena sredstva ili preko 8 %.Ovo je najbolji pokazatelj stanja u cjelokupnom društvu NESIGURNOST pa i na berzi jer kako je moguće da danas banke plate na berzi trezorske zapise preko 100% ,a na ponudi ima 1000 dionica po 78,00 KM fabrike i niko NE SMIJE ni dionice da kupi,a (povrat preko 7%).Ja se nadam da će se situacija drastično promjeniti VRLO BRZO i da će se kupovni nalozi pojavljivati na 80,00 KM.Strpljen-spašen kako kažu,valja nam dočekat.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Investitor »

Kako da kupim kad mi niko sa sigurnošću ne može reći da li je CID u zakonskoj obavezi da raspiše tender. Zvao sam Komisiju za vrijednosne papire (koja je jedina mjerodavna) neće da mi odgovore, zvao Registar kažu da "misle da bi trebalo" da bude tendera, zvao dvije brokerske kuće koje kažu da "misle" da CID nije u obavezi, ali da će raspisati tender. S druge strane prošao zakonski rok i kao da ništa nije bilo, nikakvih informacija iz Komisije, nikakvog pritiska medija, pa ko bi kupovao. Ja sam kupio nešto po 75 i sad se bojim da ne zažalim..
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

A do cijene od 78 ima na ponudi čak 950 komada.
5K potencijalne (izvjesne?) zarade na 74K uložene.
A deset milijardi stoji po bankama za mizernu ili čak i negativnu kamatu. Zaista prava slika beznađa.
A do cijene od 80 ima čak 2-3 hiljade dionica, pa tako dalje...
Šta bi u normalnoj zemlji bilo razgrabljeno, ovdje se i ne pogleda. I nije do robe, već do radnje.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Strah se uvukao u ljude što nije čudo kad vidimo sa kakvim se sve problemima susrećemo.Evo malo da probamo logički razmišljati,iako je Bosna zemlja u kojoj logika ne igra nikakvu ulogu.Ja sam investitor koji je kupio 511.478 dionica po cijeni 83,50 KM po dionici.Za to sam platio 42,708.413 KM,a da sam morao platiti po nominalnoj vrijednosti 100 KM trebao sam platiti 51.147.800,00 KM.U samom startu sam zaradio preko 8 milona KM,na razlici u cijeni.Ali hajde da se vratimo onome što mi dalje predstoji. Sedam dana nakon kupovine objavio sam u svim dnevnim novinama da imam namjeru raspisivanja tender ponude za kupovinu preostalih dionica.S obzirom da iza mene stoji British American Tobacco NOVAC NIJE PROBLEM.Nakon toga kreću one zlonamjerne priče i tvrdnje od ljudi koji su svoje dionice prodali po 50,00 KM da tendera neće biti.Upravo zbog takvih zlonamjernih informacija imamo ovakvu situaciju koja će se vrlo brzo promjeniti.Tender će sigurno biti i ja u to uopšte NE SUMNJAM.Oni što su prodali po 50,00 KM nek TUGUJU jer su izgubili ogroman novac koji neće biti u stanju da nadoknade ni na jednoj drugoj dionici.Ovo je po meni dobra situacija za sve one koji imaju para,a da im neće trebati do Nove godine da kupe na ovim cijenema.Ako sam ja mogao platiti po cijeni 83,50 KM po dionici,a iza mene stoji British American Tobacco,plati investitor slobodno i nemoj se sekirati.Vrlo brzo ćeš me spominjati,nadam se po DOBRU.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

BANJALUKA - Višegodišnja akcizna politika na duvanske proizvode u BiH, gdje se nameti svake godine povećavaju, što ozbiljno urušava duvansku industriju i snažno povećava crno tržište, dovela je do toga da BiH ima najvišu stopu poreskog opterećenja cigareta u odnosu na sve zemlje Evropske unije. To praktično znači da pušač u BiH daje 17 od 20 cigareta u paklici na račun poreza. Iz tog razloga, velike duvanske kompanije koje posluju u BiH predložile su Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH izmjene akcizne politike na cigarete, kojom bi došlo do usporavanja i smanjivanja tih akciza. Faris Hadrović, menadžer korporativnih poslova u kompaniji "Philip Morris BH", rekao je da je prema trenutnoj akciznoj politici u BiH nametnuta ubrzana dinamika rasta poreskog opterećenja na cigarete, a da se pritom nije pratila kupovna moć potrošača te usaglašenost s akciznim okruženjem u regiji. "Takva akcizna politika dovela je do pada legalnog tržišta cigareta sa 10 milijardi komada u 2010. godini do manje od šest milijardi komada u prošloj godini", rekao je Hadrović. Prema njegovim riječima, poreski troškovi (akciza i PDV) činili su 84 odsto prosječne cijene cigareta u 2015. godini. "To u prevodu znači da potrošač daje 17 od 20 cigareta na račun poreza. To je najviša stopa poreskog opterećenja u Evropi", naglasio je Hadrović. On je dodao da duvanska industrija u BiH zajednički predlaže da se u periodu od 2017. do 2020. godine specifična akciza povećava za 3,5 KM na 1.000 komada godišnje, a da se proporcionalna akciza svake godine smanjuje za jedan procentni poen, tako da 2020. godine bude 38 odsto. Inicijativa je, kako je rekao, upućena Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH još u maju ove godine. "Smatramo da politika oporezivanja cigareta i duvana, kada je u skladu sa domaćim ekonomskim uslovima i društvenim prilikama, može biti jedna od najvažnijih mjera koje vlasti imaju na raspolaganju kako bi zaštitile javno zdravlje i osigurale javne prihode", rekao je on. Međutim, dodao je da su prema podacima UIO BiH, prihodi od akciza na cigarete u prvih devet mjeseci ove godine manji za više od tri odsto u poređenju s istim periodom prošle godine, iako je akcizno opterećenje veće ove godine. "To je rezultat pada legalnog tržišta i širenja crnog tržišta", kazao je Hadrović.

Naglasio je da nelegalna prodaja duvanskih proizvoda oštećuje javne prihode, kao i firme koje se bave legalnom prodajom duvanskih proizvoda, te koje plaćaju sva zakonom propisana davanja. "Procjenjujemo da je samo u prošloj godini BiH izgubila više od 200 miliona maraka na račun crnog tržišta duvanskih proizvoda. Zaustavljanje ubrzanog pada legalnog tržišta cigareta je ključni preduslov za stabilan i predvidiv rast poreskih prihoda od cigareta i održiv poslovni ambijent", smatra Hadrović. Dodao je da je tržište BiH specifično, jer je akcizna politika na cigarete neusklađena s ekonomskim prilikama, što u kombinaciji sa sporadičnim adresiranjem tržišta nelegalnog rezanog duvana utiče na smanjenje legalnog tržišta, što opet negativno utiče na poslovanje duvanskih kompanija koje rade u sklopu zakonskih okvira u BiH te isto tako država gubi enormne količine potencijalnih prihoda koji su potrebni kako bi se sprovele razne politike i mjere. "Podaci o nastavku pada legalnog tržišta u ovoj godini, kao i poreskih prihoda od akciza na cigarete jasno svjedoče o veoma kritičnom razvoju događaja i nužnosti što hitnijeg usvajanja nove akcizne politike na cigarete", kazao je Hadrović.

U Upravnom odboru Uprave za indirektno oporezivanje BiH je potvrđeno da su primili više različitih incijativa u vezi s izmjenama Zakona o akcizama u BiH, koje se tiču duvana i duvanskih prerađevina, ali se još nije izjašnjavao o pojedinačnim prijedlozima. "Usklađivanje spečifične i minimalne akcize vrši se u skladu sa zakonom o akcizama u BiH, odnosno evropskim direktivama u toj oblasti", podsjetila je Nataša Krsman, portparol Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje. Podsjećamo da podaci UIO BiH pokazuju da su u prvih devet mjeseci prošle godine prihodi od akciza na domaći duvan iznosili 59,6 miliona maraka, dok su u prva tri kvartala ove godine dostigli tek 52,5 miliona, što je smanjenje za oko sedam miliona KM. Taj pad je započeo u aprilu ove godine i do kraja trećeg kvartala nije zaustavljen. Dodatni udarac duvanskoj industriji u BiH, koja direktno i indirektno zapošljava veliki broj radnika, biće i nova ograničenja prilikom prodaje i reklamiranja cigareta. Tako je FBiH već predložila zakonsku regulativu koja će ograničiti prodaju u blizini obrazovnih ustanova, ali i zabraniti vidno isticanje duvanskih proizvoda na prodajnim mjestima, prije svega kioscima. Sve to zajedno moglo bi ugroziti veliki broj radnih mjesta u privredi, a samim tim i smanjiti državne prihode od poreza i doprinosa, te potrošnju građana.
Post Reply