BH Telecom

insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

dolaze nove brzine...http://www.bhtelecom.ba/
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Sinoć na dnevniku FTV objaviše informaciju da je u planu Agencije za privatizaciju za 2013. godinu predviđena privatizacija po 5% BH Telecoma i Elektroprivrede. Da bi se ovo provelo potrebne su i saglasnosti resornih ministara. Trhulj je odmah dao izjavu da neće dati saglasnost za privatizaciju u Elektroprivredi. Bijedić nije davao izjavu o ovome, ali ja sam mišljenja da on neće praviti probleme za BHT. Privatizaciju planiraju provesti putem berze po uzoru na Hrvatski telekom, tj. po modelu da ograniče broj dionica koje bi mogao kupiti pojedinac. Ovo je prilika da raja uloži pare u ovu konpaniju prije nego se privatizuje većinski paket, kad to više neće biti moguće zbog prava preće kupnje.
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Ovo bi znacilo pad kursa.
Znaci treba povuci rucnu i cekati.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Bojim se da ne shvatam zasto bi se ogranicio broj dionica koje moze kupiti pojedinac. Kao da zele da odbiju velike investitore. Bolje bi im bilo da urade obrnuto, da ponude svih 5% po metodi sve ili nista, po cijeni znacajno visoj od sadasnje npr 30. Tako bi mozda privukli nekog od buducih potenc kupaca firme koji nece da se zamara prikupljanjem malih kolicina. Mada je meni ponuda samo 5% takodje nelogicna, tesko da neko od velikih biti zainteresovan za tako malu kolicinu a time se samo smanjuje trazena cijena.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Meni se čini da na ovaj način žele da građani BiH postanu vlasnici dijela dionica BHT-a, a ne neke banke ili stranci. Sto se tiče ograničavanja broja dionica , mislim da je cilj što veći broj dioničara, potencijalnih korisnika usluga BHT-a.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Investitor wrote:Meni se čini da na ovaj način žele da građani BiH postanu vlasnici dijela dionica BHT-a, a ne neke banke ili stranci. Sto se tiče ograničavanja broja dionica , mislim da je cilj što veći broj dioničara, potencijalnih korisnika usluga BHT-a.
Ma građani imaju i sad priliku da kupuju i imali su već godinama i to po niskim cijenama, a ne vidim da nešto navaljuju. To što bude na prodaju nema smisla davati po sadašnjim tržišnim cijenama. Ima mi logike da se to daje na prodaju jedino da država prikupi nešto para a tu se definitivno ne može računati na domaće investitore bar dok je ovakvo stanje rezigniranosti a i neznanja.
Nema mi smisla ni to da je ovo sa 5 % samo pipanje pulsa da se vidi koliko bi bio spreman dati potencijalni kupac. Jer takav i da hoće da kupi BHTelecom (npr neki od većih evropskih telecoma) neće za 5 % dati ni približnu cijenu kao što bi dao za npr 60%. Mislim da bi onaj ko bi platio npr 38 po dionici za većinski paket ne bi za 5% dao ni 30 po dionici, ako bi uopšte i kupio.
U svakom potezu ovih na vlasti (što ne znači da je opozicija bolja) vidi se taj nekakav piljarski mentalitet, nisu spremni donijeti ni jednu važniju odluku i stati iza nje, nego bi sad kukavički da prodaju ali istovremeno da ne prodaju, da im ne bi neko rekao da prodaju "zlatnu koku", "porodično srebro" i slične gluposti.
Sumnjam da tu ima brige za građane i porezne obveznike, nije primarno čak ni postizanje više cijene. Bitna je samo jedna stvar-ostati na vlasti, pa ako se to SLUČAJNO podudari sa dobrobiti građana ili firme, tim bolje.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

BH Telecom i elektroprivrede ove godine u privatizaciju?

Izvor: Federalna.ba, 12.02.2013 10:31:07

Dionice preduzeća BH Telecoma i obje elektroprivrede ove godine u većinskom državnom vlasništvu bi prema planu trebale biti prodate putem berze. No, na plan privatizacije za svaki od pojedinačnih slučajeva saglasnost trebaju dati i resorna ministarstva. Inače, od 1.450 firmi, koje se nalaze u registru Agencije za privatizaciju, u posljednjih 13 godina proces privatizacije započet je u njih više od 90 posto.

U BH Telecomu i dvjema elektroprivredama Vlada Federacije ima po 90% vlasništva. U prvoj fazi planirano je da tokom 2013. godine počne prodaja do 5% dionica ovih preduzeća, dok bi za prodaju preostalog dijela državnog kapitala trebalo izraditi studiju opravdanosti. Berza je, bez obzira na veću mogućnost špekulacija na tržištu, za ovako malu količinu dionica najprihvatljiviji model, kažu u Agenciji za privatizaciju Federacije.

Ukoliko se vlada opredijeli za ovaj model, ukoliko se opredijeli za model da se donese zakon, mi tim zakonom možemo smanjiti mogućnost špekulacija, kao što su u Hrvatskoj - na primjeru INA-e - kada su ograničili i broj dionica koje se mogu kupiti i prometovanje na određeni period, kaže Šuhret Fazlić, direktor Agencije za privatizaciju FBiH.

Federalni ministar prometa i komunikacija Enver Bijedić je kazao da plan privatizacije dosad nije vidio te da o prodaji BH Telecoma dosada nije razgovarano. Kad je riječ o elektroprivredama, prema važećem Zakonu o električnoj energiji, saglasnost osim Vlade mora dati i Parlament Federacije.

"Stav ministarstva je bio da u ovoj fazi restrukturiranja energetskog sektora u cijelom regionu ne treba ići u privatizaciju elektroprivrede, tako da će naše očitovanje biti da nećemo podržati takav plan privatizacije", izjavio je Erdal Trhulj, ministar energije, rudarstva i industrije za FTV. Samo 10 preduzeća koja nisu privatizirana za 10 godina na kapitalu su izgubila oko milijardu i 150 miliona maraka, kažu u Agenciji. Na pitanje da li je 2013. prava godina za prodaju telekoma i elektroprivreda odgovaraju - prava godina bila je 2003.

"Ako nećemo privatizirati kompanije u 2013., nego hoćemo u 2017. - onda neko mora da kaže šta će u međuvremenu uraditi i kako će zaštititi državni kapital, jer mi dosad imamo eroziju državnog kapitala. Rijetke su firme gdje možemo reći da smo dobro uradili što ih nismo prodali prije 10 godina", upozorava Fazlić. Osim BH Telecoma i elektoprivreda u 2013. godini, Agencija za privatizaciju planirala je putem berze prodati još pet preduzeća. No, već je izvjesno da, iako planirana, do prodaje državnog kapitala u Sarajevo-osiguranju te Fabrici duhana Sarajevo neće doći jer resorna ministarstva nisu dala saglasnost za to, piše fedralna.ba.
http://www.ekapija.ba/Vijest/Investicij ... ----/11028

Evo i zvaničnog teksta!
Sabur2
Posts: 1975
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

montypython wrote:Bojim se da ne shvatam zasto bi se ogranicio broj dionica koje moze kupiti pojedinac. Kao da zele da odbiju velike investitore. Bolje bi im bilo da urade obrnuto, da ponude svih 5% po metodi sve ili nista, po cijeni znacajno visoj od sadasnje npr 30. Tako bi mozda privukli nekog od buducih potenc kupaca firme koji nece da se zamara prikupljanjem malih kolicina. Mada je meni ponuda samo 5% takodje nelogicna, tesko da neko od velikih biti zainteresovan za tako malu kolicinu a time se samo smanjuje trazena cijena.
Ja da sam u vlasti, a da znam sta se iza brijega valja, i ja bih uradio isto.
Stabilizovao budzet, stvorio sliku da gradjani postaju vlasnici blaga. Istovremeno oborio cijenu na berzi stvarajuci veliku ponudu, napunio dzepove, a onda za godinu ili dvije uzeo 200-300% kada bude prodavan vecinski paket.

Ili ne mora cak ni biti privatizacija, mada smo svi svjesni da do nje kad-tad mora doci. Dovoljno je radi licnog interesa oboriti cijenu na berzi, prebaciti stednju u dionice i uzimati dividendu koja ce biti veca i nece biti oporeziva za razliku od kamata.

Meni godi, jer imam namjeru da se pojacam na toj poziciji.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

To bi znacilo da bi Vlada umjesto da iskorijeni manipulacije postala glavni manipulator i glavni izvor nestabilnosti i kriminala. Koliko god nesposobni bili ne mogu da vjerujem da bi otisli tako daleko, medjutim nista ne iskljucujem. Takodje da bi cijena pala na taj nacin trebalo bi da to daju po cijeni blizu trzisne, sto ne vjerujem da bi se usudili jer bi ih mediji i opozicija razapeli. Mislim da je vjerovatnije da im MMF zavrce ruku da napokon udju u privatizaciju pa makar poceli ovako simbolicno. Bas me zanima preko koje brokerske kuce bi to islo, ako bude opet ONA onda opet imamo hobotnicu u akciji.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: BH Telecom

Post by Odbrana poste »

Dvoumio sam se gdje da ovo napisem,informacije se odnose na nekoliko dionickih drustava.
Predstavnici udruzenja dionicara "DIVIDENDA"nedavno su o spominjanim prodajama dionica firmi u vecinskom vlasnistvu vlade putem SASE,razgovarali na ne koliko mjesta.Direktoru Agencije za privatizaciju FBiH je direktno receno da bi prodaja 5 ili 10 procenata Elektroprivrede i BH Telekoma znacilo samo raskucavanje od kojeg bi koristi mogli imati samo kriminalni mesetari poput ovih sto su "odradili "Bosnalijek.On se s tim skoro slozio,mada nisam siguran koliko se on uopce razumije u posao za koji prima placu.On misli da nesto treba raditi,a u trgovini se i rasprodaje smatraju radom.Inace,jos je rekao da je tu ideju o raskucavanju iznio da vidi kakve su reakcije.Spo.menuo je i da u ministarstvu finansija razmisljaju kako da vlada dokapitalizacijom dodje do nadpolovicnog vlasnistva u Sarajevo Osiguranju.A on nije za to jer kao ne moze se druge dionicare sprijeciti da ucestvuju u dokapitalizaciji.
Mali mdionicari su mu rekli da slucaj sa Bosnalijekom treba iskoristiti kao motiv da vlada,radi uspjesnije prodaje nastoji doci do nadpolovicne vecine u SOSOR-u i FDS-u,i to prvenstveno kupovinom dionica na SASE.Naravno te dionice ne bi morala kupiti vlada nego recimo BH Telekom dionice SOSOR-a i FDS-a a FDS SOSOR-a.Time bi se izmedju ostalog ojacalo povjerenje u trziste vrijednosnih papira cinjenicom da dionice kupuju i takve firme,a povecana potraznja bitno bi podigla cijenu tih dionica.Vlada bi ,pored kontrolnog paketa,obezbjedila i dobru startnu pozicija po osnovu dobre cijene na berzi.
(podsjecam da su one glupe i samo licnim interesima direktora motivisane kupovine dionica Bonusa i MI-grup od strane FDS-a bitno podigle cijene ovih fondova).
Sve naprijed navedeno iz Uruzenja maloih dionicara "Dividenda" poslali su i na adresu premijera Niksica i ministra Trhulja.
Dali zbog cinjenice da ovo ne smatraju vaznim ili zbog toga sto im je vaznije bavljkenje samim sobom,do sada nema nikakvog odgovora.
A oni kriminalni mesetari vec su krenuli na FDS po vec uhodanom sistemu uvjezbanom na BSNL.
Post Reply