BH Telecom

Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

A imamo i iskustvo Bosnalijeka, tako da...

Koga zmije ujede i u jogurt puše...
(tako nekako jelda... :mrgreen: )
panzer
Posts: 12373
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Prije ce biti da bosnalijek potvrdjuje pravilo. Ja nikad nisam smatrao da su ga preuzeli stranci. To je svakako jasno.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

brzi wrote:A zašto ne bi bilo kupca,.. misliš da ne zanima nikog 2 miliona korisnika ?
Ako se našao kupac za FDS i posrnulu industriju duhana ne vidim razlog da ne bude zainteresovanih za kupnju telekoma,..
Ako ce prodati BHTelecom kao sto su prodali FDS onda ne znam da li je uopste pametno prodati. Ovo nije prodaja nego poklanjanje. S' druge strane, ovi kupe nemilice iz BHTelecoma. Ne moze biti covjek pametan. Al definitivno poklanjati kompanije za gradjane nije korisno. Za dionicare, ne znam ni to više. Ne bih imao nista protiv da meni poklone!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Sabur2 wrote:Pa evo ozbiljno se najavljuje otvaranje trke u 4G ponudama za drugu polovicu godine.
4G tehnologija otvara mogućnosti za brojne usluge i tu će BHT da ima prednost nad Telemahom u dijapazonu ponude.
Ostaje problem lošeg menadžmenta i nedostatka dobrih ideja i brze reakcije na zahtjeve tržišta. u principu svi ćemo moći imati super brz internet i TV u dzepu gdje god da krenemo. Profitabilnost će da zavisi od cijene usluge i od broja klijenata.
A ovo zadnje dvoje je u korelaciji. Vidjećemo hoće li biti dovoljno pametni da pogode cijenu.
Ja sam iz ovih diskusija shvatio da se ne razumijem baš nimalo u te tehnologije :(
U životu se vodim logikom i do sada nisam loše prošao, ali nisam ni neki tajkun.
Glede 4 G kažeš BH telekom će imati prednost. Koliko znam i druga dva operatera će dobiti u tom procesu 4 G?
Ili neće sva tri, jer si rekao trka u 4G ponudama?
I misliš li da će Telemach u vlasništvu moćne američke gupacije KKR sjediti skrštenih ruku i da neće ponuditi nešto u paketu što će zadržati postojeće i privući nove korisnike usluge?
Recimo da u osnovne pakete ubaci HBO i Cinemax, 80 Mbps download-a i sl.?
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

proleter wrote:
Sabur2 wrote:Pa evo ozbiljno se najavljuje otvaranje trke u 4G ponudama za drugu polovicu godine.
4G tehnologija otvara mogućnosti za brojne usluge i tu će BHT da ima prednost nad Telemahom u dijapazonu ponude.
Ostaje problem lošeg menadžmenta i nedostatka dobrih ideja i brze reakcije na zahtjeve tržišta. u principu svi ćemo moći imati super brz internet i TV u dzepu gdje god da krenemo. Profitabilnost će da zavisi od cijene usluge i od broja klijenata.
A ovo zadnje dvoje je u korelaciji. Vidjećemo hoće li biti dovoljno pametni da pogode cijenu.
Ja sam iz ovih diskusija shvatio da se ne razumijem baš nimalo u te tehnologije :(
U životu se vodim logikom i do sada nisam loše prošao, ali nisam ni neki tajkun.
Glede 4 G kažeš BH telekom će imati prednost. Koliko znam i druga dva operatera će dobiti u tom procesu 4 G?
Ili neće sva tri, jer si rekao trka u 4G ponudama?
I misliš li da će Telemach u vlasništvu moćne američke gupacije KKR sjediti skrštenih ruku i da neće ponuditi nešto u paketu što će zadržati postojeće i privući nove korisnike usluge?
Recimo da u osnovne pakete ubaci HBO i Cinemax, 80 Mbps download-a i sl.?
Pa da pojasnim.
BHT ima najveći broj korisnika pa je time u prednosti nad druga dva opratera. Također pokrivenost signalom je vjerovatno bolja. Općenito više para vrti pa je i fleksibilniji.
U odnosu na Telemah, BHT ima nešto što Telemah nema. To je mobilna telefonija. Kad se na to doda 4G prenos podataka, BHT sustize Telemah i po usluzi interneta, uz to sto ti za BHT nece trebati nikakva zica, vec samo 4g ruter. brzina prenosa podataka na 4G zatim BHT omogućuje i IPTV uslugu na bilo kom mjestu bez kablova. Tu jedina prednost telemaha ostaje programska šema. Po meni mnogo bolja nego kod BHT.
Stvar ce se svesti na to kakve ce cijene i kakve pakete BHT ponuditi jer ce mu pored TM konkurencija biti i MTEL i ERONET, bar u vecim gradskim jezgrama.
Zato na kraju kazem da ce uspjeh zavisiti od dobro pogodjenog odnosa usluge i cijene. Mora biti "jeftino" ali i korisno za pretplatnika, a istovremeno dovoljno profitabilno.
Ali da ne trcimo pred rudu. Ja i dalje mislim da su sanse 50:50 da se ovo pokrene jer ovi znaju samo obecavati.

A šta bi mogao KKR uraditi? Mogao bi kupiti jednog operatera, vjerovatno onog jeftinijeg.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

OK, sad sam shvatio. Ja sam ostao na BHT mobilnoj, samo prešao na pre-paid.
Naravno da neću moći imati tu uslugu na mobilnom dok sam na Telemachu.
Ne znam koliko je realno da KKR uzme HT Eronet, ali kupuju po komšiluku i mobilne.
Nisam siguran da bi to bila dobra vijest za BHTRS, jer bi onda imali i konkurenciju u 4G uz sve ostalo.
Propuštena je historijska šansa da se početkom 2007. telekom proda, da se uzme par milijardi uz ostale privatizacije i započne investicioni ciklus...ali o tome smo već sto puta pisali :(
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Usvajanjem rebalansa ovogodišnjeg budžeta Federacije BiH na vanrednoj sjednici Zastupničkog doma Federalnog parlamenta omogućeno je da se 107 miliona KM stave na raspolaganje za izgradnju planiranih infrastrukturnih projekata koje implementira javno preduzeće Autoceste Federacije BiH d.o.o. Mostar.
"Ovo je jedina suštinska izmjena u budžetu, koja se sastoji od preusmjeravanja neutrošenih 107 miliona KM iz 2017. u aktuelnu budžetsku godinu radi gradnje brzih cesta u FBiH. Ukupno će za ove namjene biti investirano 290 miliona KM", rekao je federalni premijer Fadil Novalić.
Novalić je obrazložio je da je Federaciji uplaćeno 87.207.037 KM, jer je BiH ispunila sve uslove iz matrice politika u okviru DPL projekta sa Svjetskom bankom, te da je 97.214.772 KM doznačeno u budžetu FBiH s obzirom na to da su ispunjene prethodne mjere iz Pisma namjere proširenog aranžmana s MMF-om.

Zbog navedenog, Federalno ministarstvo finansija je izmijenilo strukturu finansiranja ovogodišnjeg budžeta Federacije BiH na način da se odustalo od planirane prodaje potraživanja u iznosu od 60 miliona KM, te je smanjena planirana emisija obveznica za 124 miliona KM.
hrkljus
Posts: 89
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: BH Telecom

Post by hrkljus »

Da li ovo znaci da se nece povlaciti pare iz telekoma ili elektroprivrede jer je ostalo "viska" para od ranije?
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

hrkljus wrote:Da li ovo znaci da se nece povlaciti pare iz telekoma ili elektroprivrede jer je ostalo "viska" para od ranije?
Tu se spominje investiranje 290 miliona KM a suficit je 107 miliona KM. Koliko se sjećam usvojen je prijedlog da se investira akumulirana dobit javnih preduzeća i ostalo je "samo" da se to realizira.
Evo 183 plus tih 107 miliona KM je tačno 290 miliona KM.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/sj ... _saopcenje
montypython
Posts: 4051
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

brzi wrote:
hrkljus wrote:Da li ovo znaci da se nece povlaciti pare iz telekoma ili elektroprivrede jer je ostalo "viska" para od ranije?
Tu se spominje investiranje 290 miliona KM a suficit je 107 miliona KM. Koliko se sjećam usvojen je prijedlog da se investira akumulirana dobit javnih preduzeća i ostalo je "samo" da se to realizira.
Evo 183 plus tih 107 miliona KM je tačno 290 miliona KM.
http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/sj ... _saopcenje
Da, ali čudi me onda sporost pri realizaciji toga. Da bi se isplatilo prvo treba odluka na skupštini a prije toga obavještenje u novinama. Sve kad bi danas bilo obavještenje trebalo bi par mjeseci do isplate što znači ulaze u ljeto s tim a izbori su u oktobru. Evo da su vezani za izvještaj o poslovanju iz '17 kao za redovnu dobit/dividendu ali ovo je akumulirana, mogli su kad hoće ovo odraditi ali nisu. Tako da mi nešto ovdje ne štima, ne žuri im se, a logika kaže da bi trebalo da im se žuri. Neko je pominjao da se boje iz SDA da će novac stići do SBB ovih ministara pa će ga oni (zlo)upotrijebiti mada ne znam kako bi to išlo. Meni liči na neku blokadu. Čekamo skupštinu za redovnu dividendu, ne bude li tu i vanredne, rekao bih piši propalo.
Post Reply