Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3947
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote: 06 Aug 2019, 23:06 Neko ko ih ima dovoljno i ko ih moze pokloniti. Nisu bez razloga vec par godina kupovni nalozi suzdrzani. I dan danas se stavljaju kupovni nalozi po jedan pfening razlike od ostalih.

Zasto bi se neko trudio da kupi po danasnjoj cijeni kad "velikodusni" sutra moze podijeliti po 30% nizoj cijeni.
Pa jedino zato što je to muljanje privremeno i ne može uticati na realnu vrijednost firme i dionice dugoročno. Nema ovdje short sellinga tako da i oni koji muljaju obaranjem cijene ipak računaju samo na finalni rast. Možda za pola godne ili godinu dionica bude npr 200% viša. Sjetimo se da je ta suzdržanost redovna pojava na SASE. Svi su bili suzdržani na FDSu po 45 KM i niko nije kupovao. A FDS je sad 130 ili koliko već. Ko je tad kupio čak i po npr 60 (što bi tad nekom izgledalo skupo) zaradio je 100% na uloženo. Ko nije kupio jer je čekao da padne na npr 42 može sad roniti suze. Suzdržani su bili i na BSNL po 10-12 godinama. Koji je sad 18 (a nije gotovo ni blizu). Pa su suzdržani bili na SOSORu na 6, koji je 13 itd. Po meni je bitno samo da li nešto vrijedi ili ne, trenutna muljanja samo kratkoročno oblikuju cijenu ali sve dođe na svoje kad tad. Zato je poprilično besmisleno ovo nadmetanje u feninzima po 12,11 KM 12,12 12,13 za nešto što vjerovatno vrijedi 30 ili 40 KM, ili više. Nevažno će na kraju biti jesi li kupio po 12 ili po 13 ako na kraju bude 35 KM. Ali će biti važno jesi li KUPIO ili nisi. Znam ljude koji stalno čekaju da nešto još malo padne (iako je i postojeća cijena toga već apsurdno niska i ničim određena) i nikad ne dočekaju jer ako i padne onda čekaju da padne još bar 1 % i na kraju nisu kupili ništa od gore navedenog. I još nešto, ako npr fondovi i prodaju nekom male količine daleko ispod cijene (da bi taj profitirao), logično je da će to kad tad porasti jer u suprotnom kakva bi to "usluga" bila privilegovanom? Tako da je tu najbolja odluka uskočiti u istom valu sa privilegovanim. Pogotovo ako ionako znaš po fundamentima da vrijedi značajno više. Po meni, možda se i varam ali zvuči mi logično.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ma malo je dosadno.
Jer sigurno je da mogu "osloboditi" par stotina hiljada dionica i vidjeli smo po kojoj cijeni. Znači mogu i pokloniti. Sad da se nađe neko i kaže dajte mi sve po 10 KM onda će biti " e to košta po 50 KM".
Tako neće ali hoće ovako sa ovim besmislenim prodajama.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

http://www.indikator.ba/Vijest.aspx?p=1 ... voz+struje

Već treći četvrti put se ovaj oglašava oko Elektroprenosa. Nešto mu je dobro stalo.
brzi
Posts: 2647
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

vanredna skupština 28.08. pa će valjda nekad do Nove godine i redovna,..
brzi
Posts: 2647
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

proizvodnja u julu niža nego u julu prošle godine i ukupna proizvodnja u prvih 7 mjeseci u sve tri elektroprivrede niža.
Očito da se došlo do pameti i da se ne proizvodi više od ugovorenog i ne prodaju viškovi u bescijenje.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

montypython
Posts: 3947
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pominje se reorganizacija i prestrukturiranje rudnika uglja te smanjenje broja zaposlenih u njima.... Dobro zvuči pa da vidimo. Mislim da im je dogorjelo do nokata i da bi moglo biti nešto ovaj put. Prvi put je prije par godina pominjan onaj elaborat o lošoj produktivnosti u rudnicima, vjerovatno je i naručen s razlogom a i u komunikaciji EP prema rudnicima npr kod nekih apsurdnih zahtjeva, nema više onog bolećivog socrealističkog tona kao nekad.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Stari je program ali vjerujem da ove šeme na dnu ostaju iste:
http://parlamentfbih.gov.ba/dom_naroda/ ... ektora.pdf

Osnivaju se novi d.o.o- ovi. I kako se vidi rudnici ulaze u sastav Proizvodnje d.o.o što znači da više ne bi trebalo biti svih onih uprava rudnika i samostalnih odlučivanja. Na papiru.
panzer
Posts: 12120
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dugo su držali tu cijenu a nisam siguran da je to u značajnoj mjeri uticalo na privlačenje ulaganja. Odnosno i povećanje cijene im ne bi odbilo one koji su zainteresovani ulagati.

A ovi su na tranformatorima:

https://www.epbih.ba/novost/27589/izgra ... kom-planu-
Post Reply