Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Pazi, ja ne mislim da je Mujo Balkanac taj koji određuje BAT-u šta će i kako će, kao što nam ti u jednom svom postu sarkastično prebacuješ da mi to mislimo.

Ovdje je vrlo vjerovatno da su ovi "naši" uvjerili BAT da bez saradnje s njima nikada neće dobiti duhanski biznis (što je većim dijelom i tačno) i tu im je uveliko pomogao i sam politički vrh. Ove aktivnosti ipak traju malo duže od nekoliko mjeseci. Zanimljivo je da je CID registrovan krajem maja, dakle nedugo nakon što su ovi "naši" dokazali da su obezbijedili natpolovično vlasništvo (oni+vladin udio).

Naravno da mi ne možemo znati potpunu i pravu istinu vezano za sve ovo (možda dobacimo pojedine fragmente), ali baš zato je prirodnije ponašanje sumnjati u sve, nego po default-u biti pozitivan i vjerovati da će sve ispasti dobro. Odgovori sebi na pitanje koliko puta smo dosad bili izvarani ili je krenulo po zlu za nas na ovoj našoj berzi, odnosno koliko puta su sitni dioničari na kraju neke priče sretno završili? Priznaćeš da je puno više razloga za skepsu nego za euforiju.

Napominjem da mi je potpuno nejasno to sa finansiranjem od strane BAT-a. Imao sam info da širi krug ovih koji su uključeni u operaciju skuplja pare odnosno obezbjeđuje finansiranje i da je krajem avgusta sve bilo obustavljeno. Onda je došao onaj cirkus, pa "prolongacija" aukcije da bi se u konačnici pojavio novac "niotkud" (BAT). Meni sve to liči da je već tada došlo do nekih komplikacija i promjena u realizaciji plana.

P.S. Odgovor na tvoje pitanje - normalno bi bilo da odabere opciju dva. Ali, ovdje BAT nije angažovao neku eminentnu kuću ili fond "kako radi cijeli poslovni svijet na planeti", već neke tek osnovane offshore anonimuse bez ikakve refernce. Je li to liči na način rada ozbiljnog poslovnog svijeta? Zato i sumnjam da CID ima veze sa BAT-om. Prije sa ovim "našim"...
Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

"...Ipak, ovo je vrlo komplikovana situacija..."

I da, zbog čega je ovo kompliovana situacija? Mogao je i BAT putem skrbnika prikupiti 11% i direktno od vlade uzeti ostalo. Zatim izdvojiti duhanski biznis i ostaviti ga sebi, a ostalo prodati u paketu nekom specijalizovanom fondu da se ne zajebava s tim. Tako bi na "normalnom" tržištu uradili.
Komplikovana situacija je što ih je ovdje očito neko uvjerio da bez njih ne mogu ništa realizovati (jer imaju uticaj i na vladu) a dobili priliku da dobiju ono što žele i to po povoljnoj cijeni, naravno uz određene uslove. Očito su bili spremni da probaju, ali da bi sveli rizik za reputaciju na minimum, odlučili da prihvate posrednika...
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sitna buranija wrote:).

Naravno da mi ne možemo znati potpunu i pravu istinu vezano za sve ovo (možda dobacimo pojedine fragmente), ali baš zato je prirodnije ponašanje sumnjati u sve, nego po default-u biti pozitivan i vjerovati da će sve ispasti dobro. ... Priznaćeš da je puno više razloga za skepsu nego za euforiju.......

Napominjem da mi je potpuno nejasno to sa finansiranjem od strane BAT-a. ......Zato i sumnjam da CID ima veze sa BAT-om. Prije sa ovim "našim"...

Dobro je. Bio sam se zabrinuo da ćeš mi reći da 100 % znaš da je dogovoreno onako po onom prvom senariju.

Ali sve se "pretpostavlja"

Opet pitanje za tebe? Zašto ne bismo pretpostavili sljedeće:

Ljudi iz CID su anonomusi nama. Zašto odbacujemo pretpostavku da ih je predložio Wolf Theiss?

CID osnovan polovinom ove godine. Zašto odbacujemo da je BAT angažovao "anonimuse" koje su predložili gorespomenuti tek kada je je BAT dobio garanciju da će aukcija o prodaji biti održana? Znamo kakva nam je država a zna i BAT pa je čekao sigurnu potvrdu i kao i da će imati šanse kupiti ovaj udio na aukciji.


Sad, Mulasanović kao najodgovornija osoba u FDS je na sebe preuzeo posao preuzimanja 10%-15% dionica kako bi imao ključni udio i osigurao kakvu takvu šansu za firmu.
Je li trebao sudbinu firme prepustiti nekom Novaliću ili možda Dragi Vrbiću?? Po meni,nije. Uradio je onako kako treba, iskoristio ZIFove i time stvorio šansu da kupac bude samo onaj ko će obećati da će zadržati proizvodnju.
Vriska: "manipulacija tržištem". Neka je, ako ne može drugačije i ako je imao za cilj da osigura najboljeg kupca a osigurao je.
Kažem, nije čist ali je puno pametniji od ostalih "managera".

Reci mi, ima li sve ovo gore napisano logike ?
Da sve bude završeno na ovaj način i da se tu niti jednom ne pojavi "mujo veličanstveni" odnosno da Mulahasanović bude ključni igrač u namjeri da osigura dobrog kupca za firmu(što ne znači da neće sebi osigurati najbolju poziciju nakon kupovine).

Što se tiče "sumnjive odgode aukcije", mislim da bi bilo dobro da nam slavuj kaže da li je u avgustu imao kontakata sa novinarima Avaza?
Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Ma ovdje je glavni maestro Mulahasanović, a ne Mujo. Ne znam što se na Muju toliko pozivaš kao glavu operacije. Zasigurno i on ima svog udjela u svemu, ali zna se ko je u slučaju FDS glavni meštar.

Odgovor na tvoje pitanje - taj scenario koji si naveo takođe ima logike i nije nemoguć, naravno. Ali, kao što sam ranije naveo, poučeni ranijim iskustvom sa našom berzom i našim "managerima", prirodnije je imati dozu skepse oko dobrog razvoja događaja za sitne dioničare, nego se ushićivati sa romantičnom verzijom završnice sa happy end-om. Sve i da je ta verzija o kojoj govoriš bliža istini, opet ne znači da će se sve završiti dobro za sitne dioničare. Eto, samo zbog toga ja ovdje iznosim strahove i čudim se tvojoj afirmativnosti spram svega.

P.S. Ja nijednog momenta na ovom forumu nisam ni tvrdio da 100% pouzdano znam nešto i ne iznosim nešto kao činjenicu, već izričito kao moju analizu dešavanja i mogućih budućih dešavanja a na osnovu dostupnih informacija i prethodnog iskustva. Znaš onu, ko se o mlijeko opeče i u jogurt puše, a opreza nikad nije dosta...

P.P.S. Nisi mi odgovorio na pitanje oko "komplikovane situacije", da li je BAT mogao jednostavnije na opisani način kupiti sve i zašto nije? LP
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Tačno, niste nikad spomenuli muju ali meni je vuklo na to. Vjerovatno se mislilo na Mulahasanovića.
Mislim da sam u predhodnom poslu napisao zašto je upravljao skupljanjem ključnog paketa od najviše 15% dionica. Ima li logike ta operacija?

Da si ti direktor FDS da li bi pustio Dragi Vrbiću da odlučuje od sudbini fabrike koja radi više od 100 godina?

Isto tako više puta sam spomenuo zašto BAT nije direktno kupio FDS kada znamo šta je Bosna i Hercegovina i šta je vlada federacija i u konačnici šta je FDS i zato su mu trebali ljudi koji će voditi Asset management jer je FDS puno više od jedne tvornice duhana.

Molio bih slavuja da nam odgovori vezano za avaz.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by mendo »

koliko dugo već traje, od dana objave ponude za preuzimanje pa do momenta kad pare legnu na račune?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Zasto je kupovina obavljena preko skrbnika (Unicredit) i onda samo nekoliko dana poslije toga skrbnik vise nije vlasnik vec CID?
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Još malo do 95% kod UPI PS.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Evo malo da Vas obradujem u ovo ružno vrijeme,loših informacija i još lošijih ljudi.Prema informacijama koje sam dobio prije par minuta tender ponuda za preuzimanje dionica FDS treba biti objavljena u narednih 5-7 dana.Prema istim informacijama na juče održanoj skupštini udruženja dioničara FDS isti pozvani da se odazovu na tender ponudu.Cijena 83,50 KM.Ako neko ima istu ili sličnu informaciju nek postavi na forum.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Jel imaju kakvo obrazloženje zašto bi se trebali odazvati na tender?
Post Reply