Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

CIDu će biti olakšan posao ako svi prodaju po 83,5KM ili ako skupi "samo" 95% dionica pa mu ta razmišljanja idu na ruku.

Svi znamo da je ovo prodano pod cijenu vrapca, valjda radi zadržavanja proizvodnje, a zašto se ne bi golub očerupao pa na njemu zaradilo.
Kolika bi bila realna cijena "likvidacije" odnosno prodaje svih FDSovih ulaganja. Koliko bi to moglo biti po dionici?
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Mislim da se ni u kom smislu ne ide na likvidaciju asseta FDS-a. To bi bilo jako glupo. Naime, dosta učesnika foruma smatra da se asseti trebaju likvidirati i da će se pri tome dobiti tržišna cijena za te assete. Kad potencijalni kupac zna da nešto hoćeš ili moraš likvidirati sigurno ti neće ponuditi tržišnu cijenu za to nego prije cijenu sa sudske aukcije a svi znamo kakva je to cijena. Koji ozbiljan investitor bi ušao u rizik od 50M+ EUR-a da bi onda sve likvidirao, plus natovario na sebe bijes ljudi koji bi likvidacijom ostali bez posla?

@proleter mislim da naše žene već znaju na šta će utrošiti zaradu od prodaje dionica FDS-a. :D
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Mislim na "likvidaciju" odnosno prodaju svega što imaš bez određenog roka u kojem moraš prodati. Koliko košta nekretnina UPI poslovnih sistema? Koja je tržišna cijena na takvom mjestu u centru Sarajeva? Tu firmu vode dva zaposlena. Prodaješ banku odnosno dijelove banaka, fondove, nekretnine Univerzal-prometa. Nema tu zaposlenih koji će biti oštećeni.
Ovdje ne spominjem tobacco press a valjda i on ima svoju cijenu.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Mislite da je idealno vrijeme za prodati banku? Pitajte Unicredit, oni ih trenutno prodaju kao vruće zemičke, Bank of Austria i druge. Čim se pročuje da se rasprodaje imovina cijene odoše u podrum, bez obzira na vremenski rok. Meni više vjerovatniji izgleda scenarij gdje će neko morati dobro zavrnuti rukave i pljunuti u šake da vrati uloženo. Izmedju ostalog i zato izlazim.
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Neko je i sa UNISOM dobro pljunuo pa zaradio na njemu ma koliko mi prigovarali da nije zarađeno. A Vakufska sa dionicama teško da može niže. Pogotovo nakon cijene po kojoj je urađena dokapitalizacija.
Koliko je uloženo u DUFove i fondove? Može li se prodati po nabavnoj?
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

"Neko je i sa UNISOM dobro pljunuo pa zaradio na njemu ma koliko mi prigovarali da nije zarađeno."
Panzer neću reći ti ( mrsko mi sada da kopam po temi ) ali znam da su mnogi pljuvali ovo oko Unisa ..te bacanje (pranje )para , te ovo ono a danas kad se pokazalo da je (ipak) bilo ok i nešto se i zaradilo e sad hajdemo dijelit te pare..hoću reći mnogo smo površni i preuveličavamo ili minimiziramo …evo kao primjer ću reći : čitao sam između ostalog izjave Radončića šta sve FDS ima od nekretnina…kaže on da imaju UPI neboder..baš me zaintrigiralo i igrom slučaja imam prijatelja koji radi u firmi koja renta prostor u toj zgradi ..okrenem ga i pitam zna li jel FDS vlasnik cijele te zgrade ..reče mi da koliko on zna imaju 2 sprata u vlasništvu gdje se nalazi(o) taj UPI koji su kupili ..btw zgrada ima reče 10 spratova…mjera ljudi ,mjera u svemu ..i u kuđenju i hvaljenju ...
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Normalno da se ne može sad tražiti da se skupi 80-100 miliona KM od svega toga ali ono što nije duhanski biznis ipak ima svoju cijenu. A i pare na računu. Nećemo reći koliko je to jer smo sad privatna firma.

I kad smo već kod podjele para, do sada nije bila praksa da se dijele pare od UNISa i svega ostalog jer bi otišle svima ali zašto će pare regularno otići većinskom vlasniku, koji će, prema raspoloženju trenutnih suvlasnika, imati preko 90% a možda i 95 % vlasništva jer će sigurno tražiti da mu se isplate a najlakše mu je tražiti preko dividende. Svakako će ostati par dioničara i oni penzioneri što i ne znaju da imaju dionicu dvije tako da neće imati potrebe da nešto muljaju.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Na parcelama gdje je UPI neboder u Branilaca Sarajeva ja ne vidim da je FDS igdje upisan kao vlasnik ikakve nekretnine.
http://www.katastar.ba/geoportal/preglednik/
http://www.katastar.ba/pregled

centar, sarajevo IV, parcela 2077
panzer
Posts: 12399
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ako ti nije šta pogledaj UPI poslovni sistemi čiji je FDS 100%tni vlasnik
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Ima.
Evo komplet, mozda jos nesto pripada.
Image

Poslovni sistemi otprilike 2 sprata po 1000 kvadrata u poslovnoj zoni. Pa eto za sračunati.
Post Reply