Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Danas to izgleda smiješno(pogotovo onima koji ne vjeruju u dionice) ali ima perspektive i to velike zbog nekoliko razloga.

Prvi je da cijena na apsolutnom dnu, nisu je uspjeli oboriti ispod 18 KM ni kada su fondovi prodavali na stotine hiljada komada a ni u prošlim mjesecima kada su pojednici skidali cijenu na guranje. Sigurno je da su u pitanju igre pojedinaca kao i na bosnalijeku i na FDS-u i na IKB. Do prije mjesec dana svi su bježali od bosnalijeka a danas ga love na znatno većoj cijeni.
Drugi razlog je da firma u zadnjih 5-6 godina posluje pozitivno, izuzimajući 2010. zbog pokušaja ubiranja političkih poena kada nisu povisili cijenu struje iako su trebali. Sredinom prošle godine su je podigli pa su već bili u plusu. A moguća je i podjela dividende kao 2009.

Treći razlog je što se postepeno izlazi iz negativnog dijela ekonomskog ciklusa i da se ljudi i privreda prilagođavaju na situaciju nakon koje će se ponovo krenuti u brži rast ekonomije i slobodnije kretanja kapitala koji se sada čuva negdje na skrivenom mjestu.

Gledajući stanje na trgovini ovim emitentom bez pola muke može skočiti do 25 KM a i preko 30 je nešto što se može očekivati sa aktivnim trgovanjem. 50 % prinosa je nešto što se ne može dobiti u banci ni za 15 godina štednje.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Jedan problem po mom sudu je taj sto je ovdje drzava partner i ona ce isisavati dobit na druge nacine.
Drugi je sto se radi socijalnog mira prema struji odnosi kao prema socijalnoj kategoriji i posluje na rubu rentabilnosti.

BTW. moj ulaz na ovoj dionici je u prosjeku 25,9 KM, pa se nadam da cu nekad nekako i biti u plusu.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

Ovdje vam je država partner, država po mjeri čovjeka. Nekog čovjeka. Sa takvim partnerom teško je znati na čemu si.
@panzer, Za IKB, Bosnalijek je jasno koji su interesi stajali. Ovdje nista nije jasno. Mislim da za FDS grijesis, jer fundamentalno nisu u rangu IKB i Bosnalijek. Dakle, igara ima, ali sami su krivi što su izgubili tržište.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zato i jesam naveo samo razloga zbog kojih ima perspektivu i pomenuo cijenu do 30 KM. Da nema tih kontraargumenta onda bih spominjao cijenu od 70 - 90 KM i to po konzervativnoj metodi. I onaj "pametni investitor" spominje utility sektor i vrednovanje po knjigovodstvenoj vrijednosti. Gdje je sad JPES u odnosu na knjigovodstvenu?
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

Panzer, nisam htio da suprotstavljam tehničku i fundamentalnu analizu, mada znaš da sam pobornik ove druge.
Samo sam toliko razocaran o ovu drzavu i vladu smatram da nikakva analiza ne vrijedi kada je drzava disfunkcionalna.
Zato sam ti govorio da ja neću da imam ništa sa firmama gdje postoji "drzavni" udio.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Damirko wrote:
Zato sam ti govorio da ja neću da imam ništa sa firmama gdje postoji "drzavni" udio.
I pokazalo se da si u pravu. Tog sam se sjetio kada je "asistent" preuzeo vođenje elektroprivrede. Prvo je jedna politička opcija svjesno gurnula ep u gubitak jer nije htjela povećati cijenu struje iako je to bilo neophodno kako bi imali poene za izbore, a trenutna vladajuća opcija ne zna šta da uradi nego onako gura dok može i pomalo uvozi struju. Veliki je strah od "lopate" i kopanja temelja za nove proizvodne kapacitete kod šibicara.
Što se tiče analiza, često i ja zanemarim ono što pokazuje tehnička ali me još češće iznenadi koliko precizno odredi sljedeći pokret.

A stanje u državi...... ako ništa, bio sam u pravu za "povratak valtera" i za sve što "valter" radi pa mi je to neka satisfakcija. Ionako dosta stvari funkcioniše bez sistema pa ni očajna vlast ne može negativno uticati na kretanja.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

"možeš si misliti":
U prostorijama Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine održana je prva zajednička sjednica uprava JP Elektroprivreda BIH i JP Elektroprivreda HZ HB kojom su predsjedavali dr Elvedin Grabovica i Nikola Krešić, generalni direktori dviju federalnih elektroenergetskih kompanija.

Prva zajednička sjednica uprava u istoriji postojanja dviju elektroprivreda, rezultirala je konkretnim zaključcima o formiranju zajedničkih timova u oblasti trgovine električnom energijom, distributivne djelatnosti, kapitalnih investicija i tima za zajednički nastup dviju kompanija prema regulatorima – FERK-u i DERK-u, te Elektroprijenosu BiH i NOS-u i federalnim institucijama. Rok za formiranje timova je 15 dana. Timovi koje će činiti eksperti dviju kompanija, trebalo bi da omoguće brže iznalaženje rješenja za aktuelne probleme s kojima se elektroprivrede suočavaju u poslovanju i planiranju budućih aktivnosti.

Dogovoreno je i da se zajedničke sjednice uprava održavaju svakih 6 mjeseci.

Čelnici dviju federalnih elektroprivreda ocijenili su sastanak u Elektroprivredi BiH kao pozitivan iskorak u unapređenju međusobnih odnosa i uspješnijem funkcionisanju obje kompanije.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I šta sad...
Attachments
20120405113458.jpg
20120405113458.jpg (875.79 KiB) Viewed 5124 times
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Damirko »

Kako "šta sad"? Pa, pisao sam u januaru u dva navrata.
Pismeni prigovor Komisiji i RVP, pa tužba. Kratko i jasno.
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo ću proslijediti upravi elektroprivrede i ako na narednoj skupštini dioničara na kojoj budu odlučivali o usvajanju finansijskog izvještaja ne bude tačke o podjeli dividende onda će ići tužba.
Drugačije neće ići.
Post Reply