Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

A zasto svi mislite da poslije tendera vise nikad nece biti dividende.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Jedna verzija - ako BAT kupi zgrade, postrojenja, opremu, trafike i radnike od FDS-a i unese ih u svoju firmu registrovanu ovdje (npr. BAT d.o.o.) on postaje većinski vlasnik tj. 100% vlasnik duhanskog biznisa. I ovo bi BAT-u vjerovatno bilo najbolje. U tom slučaju, te pare koje dođu u FDS od duhanskog biznisa teško da će završiti u džepovima malih dioničara, a vrlo lako u džepovima ovih mešetara. Možda FDS onda uloži taj novac u firme tipa Ozon, T3, Elektrogrupa i sl. i plati dionice tih firmi po 140, 180, 250 KM- samo nebo je granica. I onda sitni dioničari umjesto keša od FDS imaju ulaganja koja ne vrijede ni deseti dio koliko su plaćena. I šta onda?

Ovo je sve pod "možda" naravno - razrada jednog mogućeg scenarija od njih nekoliko vjerovatnih.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

A ozon ili T3 ce CIDu isplatiti kes da ovaj vrati pozajmicu BATU?
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:A ozon ili T3 ce CIDu isplatiti kes da ovaj vrati pozajmicu BATU?
Ne nego će se tako izvući pare iz FDS.

Još uvijek mi nije najjasnije kako će zavrtiti tu šemu povrata para BAT-u. Ali vjerujem da će me opet oduševiti kao i sa ovom neočekivanom transakcijom i akcijom uopšte. Jer, BAT želi 100% nad duhanskim biznisom, ali je onda problem povrata para. S druge strane, moguće je napraviti jednostavnu konstrukciju gdje bi ovi uzeli lovu, a istovremeno vratili pare BAT-u, ali u toj varijanti je skoro nemoguće obezbijediti BAT-u 100%-tni udio.

Ne znam. Puno je varijanti moguće, a u svakoj BAT dolazi na kraju kada je već sve počišćeno i završeno od strane posrednika, kako bi se BAT zaštitio od rizika bilo koje vrste. Eh, sve do tog momenta, bojim se da igru vode isti oni kao i dosada što su vodili, a to onda znači na štetu drugih dioničara. Ne vidim zašto bi sada odjednom postali korektni...
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Da pokušam pomoći .Jedan od načina na koji je BAT mogao ovom CID-u obezbjediti novac za kupovinu ovih dionica je zapravo dokapitalizacija CID-a.
Time je BAT postao faktički vlasnik tog fonda onoliko koliko je u njega ubrizgao novca.I time je praktično zaštitio svoj novac.U tom kontekstu vjerujem da je i ovaj gospodin Aleksander zapravo BAT-ov čovjek!A kada se završi ova operacija,kada prođe i tender i svi ostali načini prikupljanja dionica FDS,a ,BAT se povlači iz vlasništva CID-a i sa sobom nosi duhanski biznis umjesto onoliko novca oliko bude utanačio sa ovima koji su formalni vlasnici CID-a!Ovdje je nejasno kako će ovi koji će ostati faktički vlasnici svega osim duhanskog biznisa,rasčistiti sve sa ostalim dioničarima FDS!Jer jedno je unutar njih samih dogovoriti podjelu plijena,a potpuno drugi problem je kako to razriješiti sa ostalim dioničarima FDS!
Ponavljam,ko se odluči da ne proda dionice na tenderu,možda joši prođe dobro!Ali teško da će ostati dioničar onog što će se tada zvati Fabrika duhana Sarajevo.Vjerujem da je BAT i pristao na ove hadenove metode baš zbog toga što je to vidio kao način da sam bude vlasnik duhanskog biznisa.
Racio
Posts: 107
Joined: 14 Mar 2016, 21:57

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Racio »

invest2016 wrote:Najprije na skupštini donesu odluku o izdvajanju "biznisa"- restruktuiranje..bolje upravljanje..bla bla..šupljak za narod i radnike... . FDS/tj CID prodao sve neduhansko - možda i po npr 1 KM . Za 1-2 godine FDS brendova se zamjene sa BAT brendovima...i dovede tvornicu na rub...
Pa tako bi i vi uradili, zašto od njih očekivati nešto drugo ??? Oni će ganjati svoj interes a on nije sigurno da bi dijelili dividendu bilo kome u BiH. Ako i stvore neki profit, oni će ga reinvestirati i povećavati vrijednost kompanije dok u jednom momentu ne odluče sve oboriti nekim " glupim potezom" itd...
Dakle od dividende nema više ništa, što se dobilo...dobilo..
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ja poštujem vaša mišljenja i sigurno da ima istine u tome što govorite. Jeste da se sve vodi onom krilaticom: Ne znam kako ali znam da će nategnuti ostale...

Ali mi još uvijek ne znamo ni osnovnu stvar a to je kako će se izdvojiiti duhanski biznis od ostatka ulaganja.
I pored svega, postoji neka zakonska procedura pa bar dio te procedure se mora poštovati.

Šta mislite, hoće li Mulahasanović prodati svoje dionice na tenderu. Misli li i on da ne vrijede više od 83,5 KM.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote:Da pokušam pomoći .Jedan od načina na koji je BAT mogao ovom CID-u obezbjediti novac za kupovinu ovih dionica je zapravo dokapitalizacija CID-a.
Time je BAT postao faktički vlasnik tog fonda onoliko koliko je u njega ubrizgao novca.I time je praktično zaštitio svoj novac.U tom kontekstu vjerujem da je i ovaj gospodin Aleksander zapravo BAT-ov čovjek!A kada se završi ova operacija,kada prođe i tender i svi ostali načini prikupljanja dionica FDS,a ,BAT se povlači iz vlasništva CID-a i sa sobom nosi duhanski biznis umjesto onoliko novca oliko bude utanačio sa ovima koji su formalni vlasnici CID-a!Ovdje je nejasno kako će ovi koji će ostati faktički vlasnici svega osim duhanskog biznisa,rasčistiti sve sa ostalim dioničarima FDS!Jer jedno je unutar njih samih dogovoriti podjelu plijena,a potpuno drugi problem je kako to razriješiti sa ostalim dioničarima FDS!
Ponavljam,ko se odluči da ne proda dionice na tenderu,možda joši prođe dobro!Ali teško da će ostati dioničar onog što će se tada zvati Fabrika duhana Sarajevo.Vjerujem da je BAT i pristao na ove hadenove metode baš zbog toga što je to vidio kao način da sam bude vlasnik duhanskog biznisa.
Ovaj način ima manjkavost, jer ne može nijedan dioničar uzeti iz vlasništva firme ono što mu se sviđa. Bar ne na zakonit način. Ja ipak mislim da će oni čekati da prvo posrednička firma riješi pitanje većinskog vlaništva i ostalih dioničara, a onda spram situacije na terenu dalje djelovati na jedan od načina koje već imaju osmišljene za svaku od mogućih situacija.
A BAT svoju pozajmicu CID-u može obezbijediti i na način da ima pravo zaloga na dionicama kupljenim putem berze i tendera. Ne znamo mi kako su ugovorom BAT i CID regulisali međusobna prava i obaveze...

A evo doktor dao intervju...
http://www.klix.ba/biznis/edin-mulahasa ... /160922079

"Kolika su ukupna sredstva deponovana u bankama?"
"S obzirom na to da je FDS sada potpuno privatna kompanija, ne bih to mogao javno govoriti."
:lol:
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

panzer wrote:Ja poštujem vaša mišljenja i sigurno da ima istine u tome što govorite. Jeste da se sve vodi onom krilaticom: Ne znam kako ali znam da će nategnuti ostale...

Ali mi još uvijek ne znamo ni osnovnu stvar a to je kako će se izdvojiiti duhanski biznis od ostatka ulaganja.
I pored svega, postoji neka zakonska procedura pa bar dio te procedure se mora poštovati.

Šta mislite, hoće li Mulahasanović prodati svoje dionice na tenderu. Misli li i on da ne vrijede više od 83,5 KM.
Jednom sam spomenuo korporativnu etiku kod Nijemaca (stranaca) u vezi isplate dividendi Cementare Kakanj.
Ti si me tada pobio primjerom Man Hummela i rekao otprilike zašto bi bili pošteni kada je okruženje ovakvo kako jeste i omogućava muljaže (slobodno moje tumačenje).
Sad ti govoriš o BAT-u kao velikoj korporaciji koja se neće baviti sličnim stvarima.
Bez obzira koliko su veliki, kada im se "naši" (moji nisu, tako se kaže) namještaju sa skinutim gaćama, neće propustiti priliku da nategnu male dioničare. Ni najbogatijima nije svejedno ako mogu "zavrnuti" 10-ak miliona EUR-a, kad im "sistem" to omogućava.
Zar misliš da fondovi neće prodati?
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

panzer wrote:Ja poštujem vaša mišljenja i sigurno da ima istine u tome što govorite. Jeste da se sve vodi onom krilaticom: Ne znam kako ali znam da će nategnuti ostale...

Ali mi još uvijek ne znamo ni osnovnu stvar a to je kako će se izdvojiiti duhanski biznis od ostatka ulaganja.
I pored svega, postoji neka zakonska procedura pa bar dio te procedure se mora poštovati.

Šta mislite, hoće li Mulahasanović prodati svoje dionice na tenderu. Misli li i on da ne vrijede više od 83,5 KM.
Ne,ja ne mislim da će obavezno nategnuti ostale,ali također nisam siguran da neće!
Tačno je da još uvijek ne znamo kako će se odvojiti duhanski biznis.Znamo jedino da svako izdvajanje znači i pravo malim dioničarima da prodaju svoje dionice Društvu najmanje po cijeni po kojoj će biti na tenderu.To je onaj član Zakona o dioničkim društvima,po kome sudovi već imaju sudsku praksu na mojoj presudi protiv Bosnalijeka!U ovom slučaju mijenja se samo osnov,promjena organizacionog oblika društva.Kamate su 12 posto od dana utuženja pa će se to i isplatiti.To je sasvim dovoljna zaštita onih koji ostanu dioničari i nakon tendera!A što se tiče ovog doktora o trošku dioničara,vjerujem da je on po tom dogovoru,obavezan prodati svoje dionice,kao što je recimo Elkazu AW broker zabranio kupovinu dionica FDS na toj brokerskoj kući,nakon što su mu isplatili razliku na ruke,pa je morao otići na drugu kuću i tamo kupiti da bi im opet prodao po cijeni nižoj od one koliko ih je platio!Mala digresija:Rifko je u istrazi koja je vođena oko ovakve manipulacije tržištem u slučaju Hadenizacije,na pitanje zašto je dionice koje je kupio po 15 prodao po 14 odmah sutra,rekao,da je to radio za inat ovima iz Hadena!Jedino što sam siguran da je sve unaprijed dogovoreno i da se tu BAT nije dao prevariti!Siguran sam i da je u tom dogovoru ušestvovao i premijerNovalić.To je u ostalom,potvrdio i doktor o trošku dioničara.Javno je zahvaljivao premijeru na tome što je sa potencijalnim kupcem dogovorio da nema otpuštanja radnika.A one drske izjave Provalića kako njih i nije briga ko je kupio dionice,su samo ilustracija kakav je to čevjek!
Još da napomenem da ova družina u daljnjoj aktivnosti mora voditi računa baš o usluzi koju im je učinio Novalić određivanjem ove cijene!Ne smije se dakle u skorije vrijeme ni jednog trenutka ostaviti mogučnost da neko u zaštiti svojih prava putem vještaka dokaže na sudu da dionice FDS vrijede najmanje 50% više od cijene po kojoj su prodate!I to je njima veliki problem!
Post Reply