Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by adnan1987 »

Poštovani,

Pratim već duže vremena ovaj forum i molim da mi date savjet.

Uložio bih 2.000,00 do 3.000,00 KM u dionice nekog od emitenata na Sarajevskoj Berzi.Molim za vaš savjet koje dionice da kupim i kakvo je Vaše mišljenje o kompanijama u kojima većinski paket akcija posjeduje Prevent preko svojih kompanija ?
panzer
Posts: 12053
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Prevent još 2010. manipuliše dionicama onih firmi koje zacrta kao metu preuzimanja tako da je pametno ne miješati se u te dionice.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

adnan1987 wrote:Poštovani,

Pratim već duže vremena ovaj forum i molim da mi date savjet.

Uložio bih 2.000,00 do 3.000,00 KM u dionice nekog od emitenata na Sarajevskoj Berzi.Molim za vaš savjet koje dionice da kupim i kakvo je Vaše mišljenje o kompanijama u kojima većinski paket akcija posjeduje Prevent preko svojih kompanija ?
Teško je davati savjet drugome prevelika je odgovornost. Ima mnogo dionica na SASE koje su dramatično potcjenjene i koje će kad tad doći na svoje. Ima firmi koje su vjerovatno drastično potcjenjene ali ne znamo još jesu li se "izvukle" (kao npr Energoinvest). Sarajevo osiguranje po sadašnjih 5 je sigurno drastično potcjenjeno ali možda će trebati čekati još neko vrijeme da to postane očito a onda može narasti i 100 % ili više. Dosta je manjih firmi vrlo potcjenjenih, koje međutim nemaju veliku likvidnost zasad, pa je nemožeš prodati kad hoćeš. Firme iz namjenske industrije su atraktivne takođe. Fondove neću ni spominjati nekome ko počinje ali ako se ikad otvore može biti zarade i u stotinama %, međutim prevelike su manipulacije cijenama trenutno.
Da ja lično imam novca da dokupim danas vjerovatno bi to bila Elektroprivreda BiH po ovoj cijeni do 8, ima veliki potencijal za rast, prošla godina je bila najlošija hidrološki i po poslovanju, očekujem rast cijena struje i na svjetskom tržištu a i ovdje čim prođu izbori, a onda i bolje poslovanje firme i dobit, najavljena je i neka podjela vanredne dividende a i da je ne bude to je novac na računu firme. Nominalna cijena je 71 KM. Vidim već jutros je porasla dionica a mislim da bi mogla i dugoročno, ali naravno nema garancije. Čisto sumnjam da bi recimo za godinu dana mogla biti ispod 10 a to je već zarada od 30 ak %, (kamata na oročenje u banci je 1-2 %)a može biti i mnogo više. Druga koju bi ja sebi sad dokupio je npr Bosnalijek. bez obzira na sve rečeno, kompanija posluje dobro i sve bolje, dijeli se i nekakva dividenda koja lako može biti i veća u sljedećom godinama, tržišno je jako potcjenjena (meni glavni faktor u bilo kojoj analizi) po ovih cca 11,5 KM. Najbolje bi bilo tu sumu podijeliti na 2-3 dionice. Još jednom govorim o sebi ne dajem ti nikakav savjet jer to je nezahvalno.
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Što se tiče Preventa Panzer ti je već rekao. Gledajući npr kako je iskorištena rupa u zakonu (ili bolje reći loš zakon) da se prisilno istisnu mali dioničari iz FADa, kao i iznos ponuđen istisnutim malim dioničarima kao "pravedan", ne bih ni štapom dodirnuo bilo koju firmu koja ima ikakve veze s njima.
panzer
Posts: 12053
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Meni je bilo jasno još sa IK bankom a kod AS grupacije već sa Napretkom.
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by sase1970 »

Rasprava u vezi s ulaganjem na SASE:

To trenutačnim kriterijma (P/E in P/B) nije puno firmi neki safe bet.
Elektroprivreda možda (po P/B) ali ne po P/E-več nekoliko godina).
A tu su i rudniki koji mogu bit rupa bez dna.

Po mom mišljenju najpovolniji su još uvijek ZIF-ovi (veliki diskonti na realnu vrijednost).
A tu opet znamo kako se izvlači pare več godinama.

Imajuči u vidu sve pluseve i minuse, nagovještavaju se bolja vremena (velika rast izvoza, manjak radnika u velikom delu Evrope) ja sam optimista. Bosna če iči gore, uporkos velikim unutrašnjim problemima. Okolina ide gore, nagovještava se širenje EU u balkanskoj regiji (Naravno BIH još nije na redu).

Znači thumbs up. Ja osobno polako nakupujem ZIF-ove jer kad ide na bolje oni če iči gore. Ako ne zbog drugog, tu je veliki diskont in disperzija na mnogo firmi/područja.
Dolazim iz Slovenije i bio sam ovde več 2003 i zaradio, a opet nešto izgubio posle 2007 in po mom mišljenju sad je situcije nekako na nivou 2003.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Investitor »

adnan1987 wrote:Poštovani,

Pratim već duže vremena ovaj forum i molim da mi date savjet.

Uložio bih 2.000,00 do 3.000,00 KM u dionice nekog od emitenata na Sarajevskoj Berzi.Molim za vaš savjet koje dionice da kupim i kakvo je Vaše mišljenje o kompanijama u kojima većinski paket akcija posjeduje Prevent preko svojih kompanija ?
To su sitni iznosi i u šta god da uložiš ne možeš očekivati neku veliku dobit. Ukoliko eksperimentalno počinješ ulagati možda je najbolje da kupiš BHT ili Elektroprivredu BiH zbog vanredne dividende koja će se uskoro dijeliti iz akumulirane dobiti. BHT će sredinom godine dijeliti i redovnu dividendu pa tako da ti je on možda bolji izbor. Ukoliko želiš više riskirati možeš pokušati i sa ovim nekim firmama koje je monty spominjao. Međutim najlošije bi bilo da se razočaraš na početku i da odustaneš :)
montypython
Posts: 3924
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

sase1970 wrote:Rasprava u vezi s ulaganjem na SASE:

To trenutačnim kriterijma (P/E in P/B) nije puno firmi neki safe bet.
Elektroprivreda možda (po P/B) ali ne po P/E-več nekoliko godina).
A tu su i rudniki koji mogu bit rupa bez dna.

Po mom mišljenju najpovolniji su još uvijek ZIF-ovi (veliki diskonti na realnu vrijednost).
A tu opet znamo kako se izvlači pare več godinama.

Imajuči u vidu sve pluseve i minuse, nagovještavaju se bolja vremena (velika rast izvoza, manjak radnika u velikom delu Evrope) ja sam optimista. Bosna če iči gore, uporkos velikim unutrašnjim problemima. Okolina ide gore, nagovještava se širenje EU u balkanskoj regiji (Naravno BIH još nije na redu).

Znači thumbs up. Ja osobno polako nakupujem ZIF-ove jer kad ide na bolje oni če iči gore. Ako ne zbog drugog, tu je veliki diskont in disperzija na mnogo firmi/područja.
Dolazim iz Slovenije i bio sam ovde več 2003 i zaradio, a opet nešto izgubio posle 2007 in po mom mišljenju sad je situcije nekako na nivou 2003.
Za ZIFove imam slično mišljenje ali ne bih preporučio početniku jer kratkoročno, može cijena varirati pa da se ne razočara. Dugoročno (možda ne svi nego neki) siguran sam u veliki rast. BIG bude 2 ili 2,5 KM pa ode na 1,7 vrati se na 2, kupuje se po 2 KM i 6,5 istog dana i sl. Iako će možda vrijediti i 3-4 na kraju, ova volatilnost i neizvjesnost kod onih slabijih živaca izaziva nelagodu.(Što dodatno obara ionako nisku cijenu). Za Elektroprivredu, ne preporučujem je zbog P/E naravno nego čisto zbog nerealno niske cijene koja po meni ne može ostati na ovom nivou. Rekosmo prije, ima više ima više casha na računu nego što je joj je tržišna kapitalizacija, da ne idem dalje, A i za rudnike mislim da je situacija nešto bolja, gubici se smanjuju neki već posluju s dobiti. Kad bih baš išao na P/E možda bih preporučio Vispak i slične ali to nisam zbog čudnih ulaganja u zadnje vrijeme i nepredvidljivih poteza večinskog vlasnika. Za generalnu situaciju se slažem, imam utisak da smo na pragu velikog skoka možda već u ovoj godini.
slavuj
Posts: 1946
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Dobro je da je ovaj novi ulagač izazvao ovoliku raspravu o ulaganjima na SASE.Znači da ima još ljudi koje to zanima!A što se tiče savjeta,to je uvijek nezahvalno!Za ograničena ulaganja,pogotovo ako su na duže,najbolje je ući u emitente kojima kriminalci ne mogu bitno manipulisati!To je ,recimo ,slučaj sa BHT i elektroprivredama.Istina,oni,kriminalni mešetari,će se povremeno javljati u službi pljačkaša fondova i namještati cijenu po kojoj će fondovi prodavati dionice ovih emitenata iz svog portfolia!Nepoznato je kako će fondovi reagirati kada bude blizu rok u kojem moraju preči u otvorene.Oni iz DUF-ova koji su već dobrano opelješili fondove će vjerovatno krenuti u posljednje rasprodaje,naravno ako tada budu na ovim mjestima!
To će u nekom trenutku poljuljati cijene emitenata iz njihova portfolija,ali samo privremeno!
Što se tiče fondova,među njima još uvijek ima onih koji nisu opljačkani,recimo Prevent!A i BIG je dosta perspektivan,pogotovo kada se uzme u obzir da je u posljednje vrijeme dobro ulagao,recimo u Ozon i Sarajevsku pivaru!
Mislim da je pogrešno dići ruke od dionica u kojima većinu ima grupacija ASA_PREVENT.Ne vjerujem da će oni nastaviti politiku onih koji su ih uputili da preko kriminalnog miljea na SASE ovladaju recimo IK Bankom!
Ne vjerujem da nisu shvatili da je takvo ponašanje već došlo glave najvećem investitoru na SASE u svoje vrijeme!
Pa evo i ovaj slučaj sa skidanjem Bosnalijeka sa esencijalne liste u USK je dobra poruka kriminalnim preuzimanjima!Moraju,dakle,ovi sa Malte konačno reći ide li se preko te Malte sa Marindvora na Iliđu!
Dobra je ovo poruka i za AS grupaciju iz Tešnja.Oni,koji u osnovi ovise o okruženju,kupcima iz okruženja,nikako da shvate da te kupce ne treba pljačkati kada su u ulozi dioničara.Ja ,recimo ,više ne kupujem Zlatnu đezvu!Na hadž treba otići lično,a ne preko bedelja!
panzer
Posts: 12053
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

panzer wrote:Po običaju iza skrbnika se krije kupac ŽGPa. I po običaju neće imati potrebe za nekim tenderom za preostale dionice.
Sad znamo ko je kupac i evo ići će tender za kupovinu preostalih dionica. Ukupan broj dionica je 1.737.914 a ovi će ponuditi oko 1,5 KM po dionici. Što znači da bi ih kupovina cijele firme mogla koštati čitavih "2,6 miliona" KM. ŽGP je vlasnik hotela Grand sa 60% odnosno sa 5,2 miliona KM kapitala. Preostala dva vlasnika hotela sa po 20% su BH Banka u stečaju i Sejari.
U kapital ŽGPa treba računati i poslovnu zgradu u centru Sarajeva.

I sve to bi kao koštalo 2,6 miliona.
Post Reply