Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by proleter »

panzer wrote:72% prehrana prometa. Mujini se konsolidovaše.
Jesi siguran da nije Bingo?
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Vidjet ćemo. Uglavnom, svi mujini su prodali. Da li je ostalo sve na jednom vlasniku, kao kod Pivare ili je otišlo drugom....
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Sad je sve na sberbanci. I ŽGP i Prehrana.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Kao ne znamo ko je iza RK..
Sarajevska kompanija RK Invest kupila je većinski udio u kompaniji Prehrana promet Tuzla za oko 3 miliona maraka, saznaje BiznisInfo.

RK Invest je početkom ovog mjeseca kupio 72,3 posto dionica ovog preduzeća, i namjerava ostalim dioničarima ponuditi otkup preostalih dionica, kako bi postao 100 postotni vlasnik.

Inače, RK Invest je javnosti postao poznat sredinom ove godine kada se pojavio kao kupac većinskog paketa Pivare Tuzla, u kojoj trenutno posjeduje 82,5 posto dionica.

RK Invest, čije je sjedište u Sarajevu, očito ima ozbiljne planove u Tuzli
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ubilo se za "pranje i peglanje"....

Ozon:
KONJALIĆ ENES 48.7100 48.7100 VLASNIČKI
ŠARIĆ GORAN 29.8435 29.8435 VLASNIČKI
ZIF "MI-GROUP" d.d. Sarajevo 6.7526 6.7526 VLASNIČKI
ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo 4.9451 4.9451 VLASNIČKI
Sberbank BH d.d. Sarajevo 3.8394 3.8394 SKRBNIČKI
ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo 2.1997 2.1997 VLASNIČKI
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina 1.6356 1.6356 SKRBNIČKI
OIF LILIUM GLOBAL 1.0484 1.0484 VLASNIČKI
ZIF "EUROFOND-1" d.d. Tuzla 0.8545 0.8545 VLASNIČKI
SAGENA INVESTMENT ESTABLISHMENT 0.1561 0.1561 VLASNIČKI
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Juče me čike brokeri kritikuju što "manipulišem tržištem". Kao dižem cijenu na maloj količini. A ja se samo pojavljujem na prodajnoj strani kako bi postojala prodajna strana i kako bih prodao svoje dionice. Ionako ih nemam puno a ne prodaje mi se sve po cijeni koju su odredili "market makeri" kako bi preuzeli firmu po maloj cijeni.

Oni tri godine rade šta hoće ali ja ne smijem. Kao brokerima će doći inspekcija sa berze i KOMPV. Na moje pitanje zar KOMVP uopšte postoji rekoše mi "kao i berza".
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

panzer wrote:Juče me čike brokeri kritikuju što "manipulišem tržištem". Kao dižem cijenu na maloj količini. A ja se samo pojavljujem na prodajnoj strani kako bi postojala prodajna strana i kako bih prodao svoje dionice. Ionako ih nemam puno a ne prodaje mi se sve po cijeni koju su odredili "market makeri" kako bi preuzeli firmu po maloj cijeni.

Oni tri godine rade šta hoće ali ja ne smijem. Kao brokerima će doći inspekcija sa berze i KOMPV. Na moje pitanje zar KOMVP uopšte postoji rekoše mi "kao i berza".
Nevjetovatna drskost. Kako može biti manipulisanje tržištem prodajnim nalogom po višoj cijeni? Kupiće ko hoće ako hoće. Što gospoda ne pomenu prodajne naloge na masi emitenata gdje se cijena snižava za po 10 ili 20 %. Ili prodaja BiGa po npr 6,6 KM i 1,7 KM isti dan. Obaranje Vispaka sa 7 ili više na 5 KM prodajom 92 dionica sa -28%? Je li uputio broker prodavca da dionica vrijedi 6-7 PUTA više? Obaranje Energoinvesta kad je bilo vidljivo nekoliko puta da prodavac svjesno prodaje ispod cijene po kojoj može prodati. Držanje Bosnalijaka i povremeno obaranje po potrebi, godinama. Imamo na ovom portalu stotine primjera, sa datumima. Da ne govorim o oblikovanju cijene kao priprema za squeeze out itd itd. Kakav KOMVP, to ne postoji, ovdje treba tužilaštvo i policija i to odavno.
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by beka26 »

Ma ko će kome zabraniti da svoje dionice prodaje pošto hoće ili za svoje pare kupuje pošto hoće.
A to da li manipulišu tržištem, naravno da manipulišu. Treba cijene svih kompanija (naročito onih atraktivnih i profitabilnih)
oboriti maksimalno i onda samo "nagovoriti" vladu da ih proda nekom egzotičnom investitoru koji se krije iza skrbničkog.
Zapamtite da je samo kroz Agrokor opljačkano preko pet milijardi eura. Treba to ponovo uvest u opticaj.
A stanovništvo su nagovorili da štedi tako da je berza skroz nelikvidna i onda se lako obaraju cijene.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by slavuj »

Tužilaštva tu neće ništa učiniti,svi su izgleda dobro ohrabreni u tom smjeru!Ne znaju ili ih baš briga za potpuno paralelni platni sistem!¨Pa to je obaveza čak i običnih pozornika sa ulice.Ljudi su potpuno odbacili postojeći platni sistem .M
eđusobno plačaju šupljim dionicama ili gotovinom u velikim količinama potpuno nepoznatog porijekla!Večina od onih koji bi trebali reagirati o tome nemaju blage veze.A naravno da se ne može očekivati reakcija KOMVP i Hasana A.P.Čelama ,ili direktora SASE dr.Kurbegovića,koji su i sami kreatori tog ilegalnog platnog sistema!
Pravi i očiti specijalni rat protiv ove zemlje!Podsječa na njemačko masovno štampanje novčanica zemalja koje namjeravaju napasti na početku onog rata!SDA je svom koalicionom partneru HDZ-u dao u ruke alate za rušenje zamlje!Predsjedavajući predsjedništva poziva građane da tuže vlastitu državu
Možemo samo zamisliti koliko bi čekali na isplatu po presudama domaćih stranačkih sudova!
A brokeri i oni koji su to davno bili, su tu samo pusti izvršioci i ništa više. Portali slični njima nas smjerno obavještavaju da recimo RK ili kako već,ima ozbiljne namjere u Tuzli!
Najboje rješenje u ovom trenutku bi bilo suzdržavanje od bilo kakve trgovine bar jednu godinu.Neka ostanu samo ONI!Vjerujem da bi to pomoglo!
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Ja razumijem da propise treba poštovati ali sumnjam da neko upozorava mujinu ekipu na manipulaciju. Samo zato što oni vrte milionima, to im je dovoljno opravdanje da rade šta hoće.

Možda kod mene i jeste manipulacija ali neću čekati da neko ko na manipulativan način ima namjeru preuzeti firmu, preuzme i moje kada dođe prisilni otkup i to po cijenu koju je on odredio. Tako će sigurno biti sa Solanom a ima još firmi na čekanju za taj način preuzimanja

Meni je cilj prodati dionice koje imam pa ako će cijena rasti kako ih budem prodavao, onda još bolje po mene. Svakako sam u gubitku.
Post Reply