Fabrika duhana Sarajevo

Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

slucajni prolaznik wrote:Interesantno …vrlo ..moze li vise detalja ? Gdje je sad taj direktor ? Jel PM imao spremnu strategiju ? Jel bas tako bilo da se vec u proljece znalo da je "pao dogovor " ? ..prosto za nepovjerovati kad jos danas ima 60 % slobodnih dionica ..ili je taj direktor lose procjenio il ti nama pricas price za malu djecu …:-)
Imam stvarno motiv da pricam price za malu djecu.
Na sva ostala pitanja koja si postavio nemam potrebu odgovarati obzirom da imas stav da pricam bajke.
Pretpostavljam da ti ne bi ispitao mogucnost kupovine vecinskog dijela prije nego zviznes lovu za 40%?
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

A da li bilo opcije da su kupili po npr 105 KM ili više. Zar ne bi bez problema postali većinski dioničar nakon tendera?
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

panzer wrote:A da li bilo opcije da su kupili po npr 105 KM ili više. Zar ne bi bez problema postali većinski dioničar nakon tendera?
I ja se to pitam. Zar je bio problem ponuditi vise?
Ne znam uopste zasto je mislio da ce mu OHR pomoci i zasto je rezignirano tvrdio da je FDS prodan.
Pretpostavljam da je neko imao kljuc u rukama.
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Jasno je, a i logično, da menadžment odlučuje da li će se firma prodati i kome će se prodati. To smo vidjeli i kod Alvogena a kod FDS je bilo očito.
Sigurno je da skupljen "kontrolni paket" odnosno onaj koji pravi prevagu kod preuzima i ko drži taj paket on će odlučiti kome će se prodati.

Ne znamo šta je ko nudio kad su bili pregovori ali znamo ko je ponudio više.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Da nije bilo toga pitanje je da li bih, npr ja mogao nabrati solidnu količinu dionica oko te cijene. Meni je odgovaralo.... A i generalno to je sve prošlost.

Mene više interesuje demontaža FDS koja predstoji. Davno je trebala biti urađena demontaža i čišćenje pravog i sporednog biznisa ali možda je i bolje da to urade austrijanci nego naši ljudi. Jeste da i tamo ima naznaka da ljudi vole keš ali manja je šansa da njima neko plaća keš kada se budu prodavali dijelovi neduhanskog biznisa nego našima tako da ima šanse da preostali dioničari dobro zarade nakon demontaže.
Nemaju ovi potrebe čekati godinama i manipulisati na berzi da bi preuzeli ostale dionice. Prije mislim da će se fokusirati na rasprodaju i isplate dividendi.
Panzer, zašto misliš da iza CID-a stoje Austrijanci i da će se oni koji stoje iza CID-a ponašati kao Austrijanci? Pa ni iza Hadena ne stoje Luksemburžani ili Holanđani, niti su se ikada ponašali tako. CID je samo fizički registrovan u Austriji. Nemoj me pogrešno shvatiti, ali mi malo naivno izgleda vjerovati da će se "ovi" iz CID-a ponašati bitno drugačije od "ovih" dosad koji su vodili glavnu riječ. Može tu biti nekih malih razlika, ali čišćenje pravog i sporednih poslova će vjerovatno ići u pravcu namirivanja svih onih vukova koji su u ovome učestvovali...
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

@sabur
Prije svega da ti odgovorim na pitanje …da sam Bog dao u prilici zviznuti lovu za 40% naravno da bih najprije izvršio kvalitetne pripreme i napravio plan kako da moje ulaganje poslije kapitaliziram i postignem svoj cilj …iako me nisi pitao reći ću ti i ovo : u tim pripremama zasigurno ne bih išao u OHR jer znam da niti mi mogu pomoći jer se ne bave svojim osnovnim poslom za koji su plaćeni a kamoli da budu sudija između velikih ,gigantskih igrača koji mogu svojim konekcijama možda OHR-u dati neke naputke a nikako obrnuto ..i na koncu , moja pamet i dobra priprema ,evaluacija businessa i masa drugih informacija bi zasigurno bili presudniji od toga jel neko priča da je već završeno , prodato itd …e nakon toga se zvizne lova ili mi ostaje da pričam priče …ovo je sve naravno bilo hipotetski ,ali pitao si me …(vidiš kad me pitaš ja lijepo dam odgovor …nisam ti odgovorio novim pitanjem :-) )

Što se tiče tvoje izjave da imam stav da pričaš bajke ,taj zaključak si ti izvukao …ja sam ti dao mogućnost da nam argumentiraš tvoje informacije jer taj direktor kojeg si pominjao ima ime i prezime , valjda imaš čvrste argumente za ono šta si pisao …ili je bilo po onoj ,pišem ionako anonimno a tko će i kako provjeriti ? …dakle za mene osobno je priča za malu djecu da bilo koji country manager donosi ključne odluke u M&A procesu bilo koje multinacionalke , posebno ne ovako jakih kakvi su PM,BAT,JTI i sl …sigurno ne idu u OHR po mišljenje i pomoć …podsjetiću te na epizodu od prošlog ljeta kada je neki novinar ne bi li razbio monotoniju godišnjih odmora bacio dimnu da su ljudi iz Philip Morrisa u FDS-u i da oni kupuju firmu …sjetićeš se da su expresno demantirali tu info što ti govori da su to vrlo ozbiljne kompanije koje vode računa baš o svemu ...no na ostalim forumašima je da povjeruju ili ne u tvoje informacije ..ja sam rekao moje i ovim završavam polemiku s tobom oko ovoga…
LP
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ovdje je situacija drugačija.
Ljudi jasno i glasno dali saopštenje šta su uradili i šta im je namjera. Haden to nikad nije uradio. Čak naprotiv.

Ovdje imaš biografije tih ljudi i ne možeš reći da nemaju iskustva. Haden i dan danas predstavlju nekakvi polutipovi za koje ne znamo ni ko su ni šta su.

Pošto BAT nije demantovao to sigurno znači da je finansijer. A ako jeste ond smo sigurni da neće šibicariti. Ali isto tako taj BAT neće na svojoj globalnoj stranici objaviti da finansiraju razdvajanje Remontmontaže od tvornice duhana.
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

FDS ima 1,117% u IKB ?????
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

@slucajni prolaznik
Ljudi ocekuju da im se sve kaze, a to nigdje ne ide pa ni anonimno.
Vidis da se i ja cudim sto je isao u OHR (mozda samo da ga upozna sa onim sto je ustanovio - da je sve duboko korumpirano).
Cudio sam se i kad je rekao da je prodato jer nisam shvatao o cemu prica, a tek sam danas shvatio.
A uostalom zasto Country Manager ne bi dobio zadatak od centrale da uradi, ispita, pronjuska to i to? Je li imao pomoc iz centrale, ne znam, znam da je isao kod Inzka i da je tvrdio da je fabrika prodata.
Takodjer, mislim da je bila ekipa iz PM u fabrici prije godinu dana. To ne znam licno, ako neko zna nek potvrdi.
Uostalom, samo pricamo. Stvar je vec gotova. Slazemo kockice da nam se razjasni.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Ovdje je situacija drugačija.
Ljudi jasno i glasno dali saopštenje šta su uradili i šta im je namjera. Haden to nikad nije uradio. Čak naprotiv.

Ovdje imaš biografije tih ljudi i ne možeš reći da nemaju iskustva. Haden i dan danas predstavlju nekakvi polutipovi za koje ne znamo ni ko su ni šta su.

Pošto BAT nije demantovao to sigurno znači da je finansijer. A ako jeste ond smo sigurni da neće šibicariti. Ali isto tako taj BAT neće na svojoj globalnoj stranici objaviti da finansiraju razdvajanje Remontmontaže od tvornice duhana.
Imaš biografije ljudi koji su kao i oni iz Hadena direktori ili upravljaju sa nekoliko desetina offshore firmi za druge prave vlasnike. Ovi jesu objavili to što su objavili i to je razlika u odnosu na Haden. Međutim, BAT nije ni do dana današnjeg objavio na svojoj zvaničnoj web stranici ništa vezano za ovu transakciju, pa ni to famozno saopštenje, a zadnja objava neke nevažne vijesti je bila na dan 14.09. dakle neposredno prije same aukcije. Vijest možeš naći na nekoliko svjetskih portala ali većina je prenesena iz lokalnih medija ili se u potpisu vijesti nalazi Maja Zuvela inače dopisnik Reuters-a iz Sarajeva, koja je vjerovatno i sama preuzela vijest iz lokalnih medija i prenijela je u Reuters. Čak u vijesti pogrešno prenosi da su dioničari FDS-a Raiffeisen i UniCredit...

http://www.reuters.com/journalists/maja-zuvela
Post Reply