Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Sinoć sam gledao jedan dokumentarac o američkoj berzi iz 1868 godine gdje su imali slične situacije koje mi imamo danas. Od malverzacija na berzi do otvorenog podmićivanja sudija radi povoljnih presuda i podmićivanja zakonodavne i izvršne vlasti kao i ostalih institucija.

Pa i ova priča o Rami ( "adžajlić? ) izgleda kao jedna od priča iz 19. vijeka. Tu smo(su) negdje. Divljaci s mobilnim telefonima i laptopima
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Investitor »

Najava ostavki SBB-ovih ministara u vladi FBiH i Vijeću ministara, hoće li biti cestogradnje
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Shahab »

Investitor wrote:Najava ostavki SBB-ovih ministara u vladi FBiH i Vijeću ministara, hoće li biti cestogradnje
Sa ili bez ministara bilo koje stranke stanje će biti isto. Radi se o političkom marketingu. Sistem je sam po sebi bolestan.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Biće zanimljiva reakcija Sberbanke.
Nadzorni odbor Sarajevskog kiseljaka zakazao je vanrednu sjednicu Skupštine dioničara na kojoj će se glasati o pristupanju ove kompanije Konzumu, piše BiznisInfo.

Nadzorni odbor je 20. novembra zasjedao i donio odluku o sazivanju Skupštine za 7. decembar. Skupština je sazvana radi tačke dnevnog reda “Donošenje odluke o pristupanju Društva društvu “Konzum” d.o.o Sarajevo”.

BiznisInfo je jutros uputio upit Sarajevskom kiseljaku da pojasne ovu odluku i čekamo odgovor.

Ova najava dolazi nekoliko dana nakon što je Kantonalni sud u Sarajevu odbio priznati hrvatski zakon o izvanrednoj upravi Agrokora za područje Bosne i Hercegovine. Time je uklonjena jedina nada Agrokora da će zaštititi svoju imovinu u BiH od pljenidbe.

Podsjetimo da je Sud u Kiseljaku prošlog mjeseca odobrio ruskoj Sberbanci zapljenu dionica Jamnice u Sarajevskom kiseljaku.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by mendo »

panzer wrote:Sinoć sam gledao jedan dokumentarac o američkoj berzi iz 1868 godine gdje su imali slične situacije koje mi imamo danas. Od malverzacija na berzi do otvorenog podmićivanja sudija radi povoljnih presuda i podmićivanja zakonodavne i izvršne vlasti kao i ostalih institucija.
koji dokumentar i gdje?
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Mislim da je bio national geographic. Prosla epizoda serijala american titans. Ili tako nesto.

Uglavnog trgovina dionicama zeljeznica i regulacija berze nakon toga
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by leon »

http://www.blberza.com/Pages/charts.asp ... e=tgtn-r-a

Danas na TGTN-R-A teška borba za kupiti dionice. Prodavac tražio 3,20 KM, a dobio čak 7,10 KM po dionici. Ne sjećam se kad sam zadnji put to vidio na SASE.

BLSE je i što se tiče pregleda emitenata po finansijskim pokazateljima, kao i svim ostalim podacima o emitentima, daleko iznad SASE. Ove iz SASE može biti sramota ove njihove web stranice . . .
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by leon »

panzer wrote:Biće zanimljiva reakcija Sberbanke.
Nadzorni odbor Sarajevskog kiseljaka zakazao je vanrednu sjednicu Skupštine dioničara na kojoj će se glasati o pristupanju ove kompanije Konzumu, piše BiznisInfo.

Nadzorni odbor je 20. novembra zasjedao i donio odluku o sazivanju Skupštine za 7. decembar. Skupština je sazvana radi tačke dnevnog reda “Donošenje odluke o pristupanju Društva društvu “Konzum” d.o.o Sarajevo”.

BiznisInfo je jutros uputio upit Sarajevskom kiseljaku da pojasne ovu odluku i čekamo odgovor.

Ova najava dolazi nekoliko dana nakon što je Kantonalni sud u Sarajevu odbio priznati hrvatski zakon o izvanrednoj upravi Agrokora za područje Bosne i Hercegovine. Time je uklonjena jedina nada Agrokora da će zaštititi svoju imovinu u BiH od pljenidbe.

Podsjetimo da je Sud u Kiseljaku prošlog mjeseca odobrio ruskoj Sberbanci zapljenu dionica Jamnice u Sarajevskom kiseljaku.
E sad u ovoj vijesti nije jasno je li se Sarajevski kiseljak d.d. želi pripojiti društvu Konzum d.o.o., u što ne vjerujem, jer nema smisla. Logičnije je da Sarajevski kiseljak d.d. hoće ući u vlasničku strukturu Konzuma d.o.o., odnosno u svom vlasništvu bi imao udio u Konzum d.o.o., što je već ranije i najavljivano - da će Sarajevski kiseljak d.d. dokapitalizirati Konzum d.o.o. na način da će svoje potraživanje pretvoriti u udio u vlasništvu. Dakle, nema para nigdje, samo se knjigovodstveno stalno nešto prebacuje iz šupljeg u prazno... Sberbank ova transakcija ne može ništa ni naškoditi, niti im nešto posebno ide u prilog.
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

STUDEN izašao iz ŽGP. Razlika kupovine i prodaje je oko 30.000 KM ali ovdje su neki dogovori sa Bigom ili "vlasnikom".
panzer
Posts: 12122
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

72% prehrana prometa. Mujini se konsolidovaše.
Post Reply