BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

savjetnik wrote:Ja sam prije mjesec dana napisao da sam sve dionice koje sam imao u BH Telecomu prodao,a imao sam mnogo po 14,50 KM po dionici.Kad bi se sad vratio ponovo u ovu dionicu zaradio bih na razlici više od 10% (ja sam sebi već isplatio EXTRA dividendu),ali namjera mi je da samo objasnim da je prometovano puno dionica 12,26 KM-13,50 KM, preko 35.000
Kao prvo nisi ti ništa zaradio osim možda dividendu umanjenu za troškove trgovine, jer nisi ni mogao ući po nižoj od 14,5km. Ti si u najboljem slučaju samo izbjegao gubitak. Sad da uđeš ne bi imao nikakav dobitak, već bi imao više dionica. I kao drugo 35.000 kom. nije uopšte puno dionica, nekada je to bio dnevni promet.
Last edited by Investitor on 13 Jan 2018, 11:20, edited 1 time in total.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Kakva si ti greška prirode.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

savjetnik wrote:Kakva si ti greška prirode.

Na argumentovan komentar ovako primitivan odgovor može dati samo....genije ;)
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Nije mi namjera da bilo koga vrijeđam,ali jednostavno ti u glavu ne ulazi da ja ništa nisam rekao o BH Telecomu kao lošoj kompaniji.Htio sam da pokušam da objasnim na ličnom primjeru,a vidim da ima ljudi koji su slično uradili da se još uvijek i na ovakom neuređenom i nelikvidnom tržištu može zaraditi ako samo malo pratiš situaciju u zemlji.Evo da ti sad slikovito pojasnim šta sam ja uradio što se tiče ovih dionica.Kupio sam po 14,50 KM (plus provizija),uzeo dvije dividende(1,23 KM-2016 i 1,07 KM-2017).Kad oduzmeš dividendu 2,30 KM (naplatio) od 14,50 koliko sam platio dionica me došla 12,20 KM.Prodao sam po 14,50 KM(minus provizija)i zaradio 2,15 KM po dionici.Pošto se radi o većoj količini koju sam kupio i prodao za mene je to bio dobar potez.Slažem se sa tobom da se sada vratim u ovu dionicu(nije isključeno) povećao bih samo broj dionica za dio ostvarene dobiti,ali i to je novac.Na kraju nemam više namjeru da polemišem sa bilo kim na ovom forumu,a najmanje da bilo koga vrijeđam,ali hajde da pokušamo ovaj forum staviti u svrhu pomoći svima onima koji imaju dilema.Da ne bude zabune ovo je dobra dionica može se na njoj još uvijek dobro zaraditi ali treba iskoristiti ovaj međuprostor i djelovati,a ne polemisati.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Dobri moj investitore,ti dobro znaš ovog genija!U odnosu na nas obične učesnike ovog tržišta vrijednosnih papira ,on ima koji motiv više.I ne može se ravnati prema njegovom trgovanju.Kao učesnik uglavnom svih kontrolisanih preuzimanja,on ima priliku ponekad kupiti od onih koji moraju prodati,po cijeni koju su im posrednici odlučili platiti pa se onda isplati prodati bilo koju likvidnu dionicu zbog potpuno izvjesne zarade ispod stola!Naravno te dionice će prodati po kupovnoj ili nešto višoj cijeni,jer tako želi veliki investitor!
I tako sve dok ovo tržište ne propadne i dok se ne operu sve pare do sada pokradene u ovoj zemlji i izvušene na račune poznatih investitora iz poreskih oaza!A do tada će valjda,makar na džumi,dogovoriti neku novu operasciju!
U međuvremenu će neki ohrabreni premijer izjaviti kako je ovdje doveo poznatog investitora iz Te i Te države,a poznati ekonomski portal će objaviti kako će Taj i Taj investitor preuzeti Tu i Tu firmu.I izaći će slika nekog domaćeg tajkuna,koji je na potpuno poznatom putu u nigdje,ili prema molitvenom doručku!
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote:
savjetnik wrote:U periodu od 04.12.2017-11.01.2018.godine prometovano oko 35.000 dionica.Najmanja cijena je bila 12,26 KM(28.12.2017.god.),a najveća 04.12.2017.god.13,50 KM.Prva veća kupovna količina 5000 dionica nalazi se po cijeni od 12,50 KM.Prosto je nevjerovatno koliko se dionica za samo mjesec dana pojavilo na prodaji,a da niko od fondova nije prodao dionice što znači da investitori polako gube povjerenje u ovu dionicu bez obzira što je u ovom trenutku najlikvidnija na SASE.Ova dionica je nakon isplate dividende 1,07 KM po dionici pala oko 20%.Da se razumijemo pale su i akcije Mtela a.d. Banja Luka,ali za onu vrijednost kojoj je isplaćena dividenda 28.12.2017.god. 0,05174020 KM ili oko 5%.Nažalost ovo su statistički podaci koje možete pronaći na internetu i nisu nimalo obećavajući za BH Telecom.Volio bih da griješim,ali možda se dese čuda u koja iskreno NE VJERUJEM.
A kakve veze ima cijena dionice na berzi sa BH Telekomom kao firmom i njegovim poslovanjem, pa kažeš da nije nimalo obećavajuće za BH Telekom? U smislu poslovanja ta cijena ne utiče ni na koji način na BH Telekom. Utiče na investitore koji su ga kupovali po 15, 16 ili više KM, pa su sada prisiljeni trpiti gubitak ako žele izaći. Isto tako, utiče na one koji se odluče sada ga kupiti jer je na historijski najnižoj razini očekujući da će se u nekom skorom vremenu oporaviti toliko da će na njemu zaraditi neki novac. Ili na one koji se odluče kupiti ga zbog 2,6 KM dividende koju će Telekom po svoj prilici isplatiti tokom ove godine. Ali na sam Telekom ova cijena ne utiče nikako, hvala Bogu.

Inače, ovo si lijepo izvukao za analizu i dobro primjetio da investitori polako gube povjerenje. Samo mislim da gube povjerenje u naše tržište kapitala generalno, a ne samo u ovu dionicu. Još bih te nadopunio podatkom da se skrbnički račun kod Raiffeisen banke smanjio u tom periodu (dio ovog prometa otpada i na to), što znači da ti koji su prodali svoje dionice su pretrpjeli gubitak s obzirom na činjenicu da su ga kupovali po cijenama koje su bile veće od cijena po kojima su ga prodali. Znači, skrbnički se punio po cijenama koje su bile preko 14,5 KM, a dijelomično se ispraznio po cijenama 13-13,5 KM.
E da, imao sam vremena pa sam malo pogledao, od ovih 35.000 prometovanih dionica čak trećina je sa skrbničkog računa Raiffeisen banke. Druge skrbnike ne vidimo među prvih deset, ali moguće je da su se i oni djelomično praznili. Kako god, nisu mogli biti u plusu posmatrajući samo kupovnu i prodajnu cijenu.
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Investitor wrote:Pa nije baš tako, zadnje dvije godine ja sam kupovao prije dividende jeftinije a poslije dividende prodao skuplje ili barem blizu kupovne cijene.
2016 kad su fondovi rasprodavali kupovao sam po 14.5 a izlazio poslije dividende u prosjeku 15-15,5. Zaradio sam po dva osnova.
2017 u vrijeme neposredno prije skupštine cijena je bila oko 15, a poslije skupštine cijena se držala malo ispod tog nivoa sve od kraja 11. mjeseca 2017, a što znači da je svako mogao izaći i da mu čisto ostane najmanje pola dividende.
Kažeš da si izašao po 14,5 a ne kažeš po kojoj cijeni si kupovao. Ako si zaradio znači da si i ti držao dionicu poslije dividende kao i ja, jer si u suprotnom mogao biti samo na gubitku. Niko razuman nije mogao predvidjeti ovako veliki pad bez velikih potresa u poslovanju na osnovu historije cijene, to je čista sreća i strah onih koji su prodali, posebno ako se ima u vidu da je dionica na historijskom minimumu.
Da zaključim, moje mišljenje je da je ova dionica dobrano podcijenjena iz brojnih razloga koje smo ovdje ranije navodili. Pa samo knjigovodstvena vrijednost dionice je 16,8 km, bez vrijednosti tržišta koje drži BHT. Tako da me nerviraju stručnjaci koji su rasprodali pa sad dolaze sa apokaliptičnim predviđanjima koja se zasnivaju na nekim (poluistinitim) kretanjima cijene, bez ikakve analize promjena u poslovanju kompanije, i to pred isplatu rekordne dividende od 20% od vrijednosti dionice.

P.S. To što još uvijek nije došlo do isplate dividende je zbog toga što još uvijek nije usvojen budžet FBiH, a što je sasvim izvjesno da će biti na narednoj sjednici.
Dugo sam ja u ovoj dionici. Najvise radi dividende. Ulazna je čini mi se oko 16,60, nekad 2012. Nemam sad pri ruci tabele.
Uzelo se od tad 5 dividendi, skoro 7 maraka po dionici (opet nemam tabele, čini mi se 6,80, tako nešto)
I izlazak kad predviđaš pad se smatra sasvim logičnim potezom, čak i ako izlaziš sa gubitkom, jer ćeš se naći u poziciji da taj gubitak minimiziraš ili pretvoriš u zaradu kupovinom iste količine na nižem nivou. Bilo mi je žao što nisam 2016, kad su je strovalili na 14,5 izašao kad se kratko popela iznad moje ulazne cijene iako sam i tad naslućivao da ća opet pasti, ali... zato sad nisam htio da mi bude opet žao.
Ja sam i ovako u plusu oko 25% na ovoj dionici, što za 5 godina u banci ne bih baš uspio.
Vjerovatno se vratim nazad uskoro, ali još mi se čini da postoji veći pritisak na prodaji.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Naizgled veca je prodajna strana ali kupovina je vise aktivna. Da nema jednog prodavca nalozi bi bili blizu 14 km.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Znači, budžet FBiH je usvojen. Treba još da ga potvrdi dom naroda i onda nema više nikakve prepreke da se sazove vanredna skupština sa jednom tačkom koju svi očekujemo. Eh sad, kako će reagovati tržište na ove nove činjenice biće interesantno vidjeti. Normalno bi bilo da u narednim danima imamo skok cijene ove dionice...
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: BH Telecom

Post by beka26 »

NOVALIĆ: Ovo je najkvalitetniji budžet koji je Federacija imala u posljednjih 20 godina. On iznosi skoro 2,9 milijardi KM i veći je za 135 miliona od onog iz 2017. Godine. Od tog iznosa skoro 10 posto, odnosno 262 miliona KM predviđeno je za kapitalne investicije.

Nastavićemo ulaganja u aerodrome u Bihaću, Tuzli i Mostaru. Šest miliona KM ćemo investirati u Željeznice Federacije koje od prošle godine posluju sve bolje.

I prije svega, u budžet smo uvrstili sredstva od akumilirane dobiti javnih preduzeća koje ćemo uložiti u izgradnju puteva. Naš plan obuhvaća brzu cestu Goražde - Sarajevo, Tuzla - Žepče i zaobilaznice oko Sarajeva i Mostara. Možemo dakle slobodno reći da je Federacija konacno dobila razvojni, a ne socijalni budžet.
Ako nešto ponovo ne smuljaju, moglo bi biti nešto od ovoga. Vidjet ćemo.
Post Reply