Bosnalijek

Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Svakome koji ama išta zna o berzi dovoljan je samo ovaj podatak da se u 59 dana trgovalo po cijeni od 14 km i to kada je iz obima trgovine bilo vidljivo da se radi o kupovini radi preuzimanja.Također je nezabilježeno da se u 151 dan trgovine protrguje najmanje 45% dionica jednog emitenta uz porast cijene od samo 30%.
Osim toga nikada do sada se nije desilo da svi fondovi,osim jednog,prodaju sve svoje dionice jednog emitenta po istoj cijeni
bez raspisanog tendera o preuzimanju.Nikome od njih ni slučajno nije palo na pamet da bi možda na tenderu dobili koju marku više.Jasno mi je za Herbos,Crobih i Fortunu,kojima Hrkać nalaže prodaje a u isto vrijeme su i kupovni nalozi po njegovom nalogu,ali zar stvarno nekomisli da su prvo Prof plus na kraju i BIG, pristali na prodaju tek onako.I to u situaciji kada je BIG imao i svoga člana NO.Ne znam jesu li to primjetili ovi što kontrolišu pojedinačne ttransakcije,ali sam siguran da ima dosta prodaja po cijeni koja nije od kupovne veće ni za plačenu proviziju.Jer recimo da sam i ja prihvatio ponuđenih 14 km plus1,5 u kešu,morao bih dio prodati po cijeni po kojoj sam i kupio.
Vrlo česti su bili i slučajevi da nakon što se na kraju dana protrguje nekoliko hiljada dionica po recimo 14,30,sutra u jutro prvih nekoliko transakcija obavi se po 14.
Finese koje su skontali brokeri su i to da se,u slučaju da neki neposlušni klijent insistira na kupovnom nalogu,recimo po 14,20 za 500 dionica,prodajni nalozi za količone veče od ove kupovne unose sa opcijom sve ili ništa i prodaju poznatom kupcu po onih famoznih 14 jer taj je nalog veći po količoni od ovoga što bi kupio po 14,50.
O ovome svemu nema sporenja,sve je zabilježeno.
A sve je počelo zapravo čudnom cijenom!Naime po famoznoj put opciji iz ugovora između Bosnalijeka i IFC ,da je IFC zatražio od Bosnalijeka koji mjesec prije pojave Hrkača iliti Hadena,da mu otkupi njegove dionice,Bosnalijek bi ih morao platiti više od 14 km,a ovi su ih Hrkaću prodali po znatno manjoj cijeni!Sve je to samo manipulacija tržištem.
A najgluplje od svega je tvrdnja da će eventualno uređenje tržišta vrijednosnih papira umrtviti i onako mrtvo tržište.
Pa niko razuman više ne smije ovdje uložiti ni marke,jer nikada ne zna na koju cijenu će ga primorati ovi mešetari.
Ili evo sada već imamo isti slučaj u FDS.Prije pola godine,kada je počela manja trgovina sa tim dionicama,cijena je u nekoliko dana izačla sa 48 na 73 km.A sada je ovi isti investitori kupuju već sedmicama po cijeno od 63 do 65 km.
Ja odavno tvrdim:Oni pokušavaju da na SASE instaliraju kontrolisano preuzimanje kao jedini oblik preuzimanja,naravno samo preko njih.I po ko zna koji put ponavljam:To je najpogubnija posljedica korupcije u svim institucijama tržišta vrijednosnih papira.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

7pegaz wrote:te navedeno da su ta lica "izvršila manipulaciju tržišta kapitalom tako što su imala dogovoren posao prikupljanja dionica za svoj račun, kako bi ih kasnije po dogovorenoj cijeni i unaprijed određenom vremenu, za dodatni profit, prodali firmi Haden SA".

Ovo je po meni jako opasno!! Da se sve ne pretvori u lov na vjestice sto ce dodatno utjecati na ionako umrtvljeno trziste kapitala!?

Pa ovdje se radi o klasicnoj call opciji koja se koristi na svakom normalnom trzistu kapitala. Netko skuplja za kupca i kad dode do odredene kolicine onda preproda uz premiju. Ne kontam sta je ovdje nejasno? Pri tome ne kazem da nije bilo manipulacija ali ovaj slucaj opasno prerasta u neciji obracun koji nema veze s trzistem kapitala.

Ovu hrpu nezadovoljnika boli samo sto nisu utalili dionice po vecoj cijeni pa sad kao traze neku pravdu!!!
A sta je to opasno?
Sto ce se provjeriti je li nesto legalno ili nije? Da je srece provjeravalo bi se svaki dan. Kriminal se usidrio u Berzu i u drustvo u cjelini i sad je "opasno" sto ce se nesto istraziti. Nije se nikad i nista istrazivalo dosad pa veliku srecu imamo sa ovakvom berzom. Ti kao da si zadovoljan s ovim do sada.
Pa jeste opasno, ali ne za berzu nego za za one koji to rade, i treba da je opasno.
Klasicna call opcija. Ma nemoj. Da cijena stoji na 14 KM, 59 dana, pri preuzimanju farmaceutske kompanije. I to firme koja je prije toga preuzimanja vrijedila min 24 po dionici, uz sva isisavanja, a bez toga bi vrijedila i vise od 40. Bilo gdje na svijetu, u normalnim zemljama na koje se pozivas, cijena bi pri tolikoj ponudi odletila na 40 kao od sale i da ne vrijedi toliko realno, to su same osnove trzista.
Da tako stane na14 usred preuzimanja normalno je i koliko da skakac uvis koji je vec u zraku pred letvicom uzme pauzu i lebdi pet minuta, popije kafu i onda nastavi let.
A sto se tice toga kako ce reagovati na to umrtvljeno trziste kapitala, odlicno ce reagovati. Treba ovom trzistu jos mnogo takvih istraga pogotovo ako rezultiiraju hapsenjima, zabranama rada brokerskim kucama i licima koja su ucestvovala.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Bosnalijek

Post by 7pegaz »

Odbrana poste wrote:Svakome koji ama išta zna o berzi dovoljan je samo ovaj podatak da se u 59 dana trgovalo po cijeni od 14 km i to kada je iz obima trgovine bilo vidljivo da se radi o kupovini radi preuzimanja.Također je nezabilježeno da se u 151 dan trgovine protrguje najmanje 45% dionica jednog emitenta uz porast cijene od samo 30%.
Osim toga nikada do sada se nije desilo da svi fondovi,osim jednog,prodaju sve svoje dionice jednog emitenta po istoj cijeni
bez raspisanog tendera o preuzimanju.Nikome od njih ni slučajno nije palo na pamet da bi možda na tenderu dobili koju marku više.Jasno mi je za Herbos,Crobih i Fortunu,kojima Hrkać nalaže prodaje a u isto vrijeme su i kupovni nalozi po njegovom nalogu,ali zar stvarno nekomisli da su prvo Prof plus na kraju i BIG, pristali na prodaju tek onako.I to u situaciji kada je BIG imao i svoga člana NO.Ne znam jesu li to primjetili ovi što kontrolišu pojedinačne ttransakcije,ali sam siguran da ima dosta prodaja po cijeni koja nije od kupovne veće ni za plačenu proviziju.Jer recimo da sam i ja prihvatio ponuđenih 14 km plus1,5 u kešu,morao bih dio prodati po cijeni po kojoj sam i kupio.
Vrlo česti su bili i slučajevi da nakon što se na kraju dana protrguje nekoliko hiljada dionica po recimo 14,30,sutra u jutro prvih nekoliko transakcija obavi se po 14.
Finese koje su skontali brokeri su i to da se,u slučaju da neki neposlušni klijent insistira na kupovnom nalogu,recimo po 14,20 za 500 dionica,prodajni nalozi za količone veče od ove kupovne unose sa opcijom sve ili ništa i prodaju poznatom kupcu po onih famoznih 14 jer taj je nalog veći po količoni od ovoga što bi kupio po 14,50.
O ovome svemu nema sporenja,sve je zabilježeno.
A sve je počelo zapravo čudnom cijenom!Naime po famoznoj put opciji iz ugovora između Bosnalijeka i IFC ,da je IFC zatražio od Bosnalijeka koji mjesec prije pojave Hrkača iliti Hadena,da mu otkupi njegove dionice,Bosnalijek bi ih morao platiti više od 14 km,a ovi su ih Hrkaću prodali po znatno manjoj cijeni!Sve je to samo manipulacija tržištem.
A najgluplje od svega je tvrdnja da će eventualno uređenje tržišta vrijednosnih papira umrtviti i onako mrtvo tržište.
Pa niko razuman više ne smije ovdje uložiti ni marke,jer nikada ne zna na koju cijenu će ga primorati ovi mešetari.
Ili evo sada već imamo isti slučaj u FDS.Prije pola godine,kada je počela manja trgovina sa tim dionicama,cijena je u nekoliko dana izačla sa 48 na 73 km.A sada je ovi isti investitori kupuju već sedmicama po cijeno od 63 do 65 km.
Ja odavno tvrdim:Oni pokušavaju da na SASE instaliraju kontrolisano preuzimanje kao jedini oblik preuzimanja,naravno samo preko njih.I po ko zna koji put ponavljam:To je najpogubnija posljedica korupcije u svim institucijama tržišta vrijednosnih papira.
Kad kokos zivi u kokosinjcu pa misli da je cijeli svijet takav!! Na normalnim trzistima je sasvim normalno da se dnevno protrguje 20-25% neke kompanije uz promjenu cijene od 1-2% i sve je normalno. I gle cuda - to se zove likvidnost - fondovi kupuju i prodaju bez da ikome objasnjavaju zasto su to napravili.

Ma narasti ce cijena jednog dana pa ces i ti omastit brk a dotad samo bez nervoze. Strpljen spasen :lol:

Ovdje ce trebat proci 3-4 generacije pa da bi imali normalnu burzu.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Opet moram reagirati.
Vama čovječe izgleda niko nije rekao da i ovdje možemo kao i tamo vidjeti sve burze.
I ko smo to mi ovdje da nam treba nekoliko generacija da se ka o normaloizira stanje na našoj berzi.
I još nešto:Glavni mentor kriminalnih mešetara na našoj berzi je zapravo školovan na vašoj burzi,i od tud u nekoliko navrata udaljavan.
.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ovdje bi imali normalnu berzu za 3 mjeseca da se uhapsi 5 do 10 kriminalaca i njihovi jataci.
Nakon toga u roku od max pola godine cijene glavnine dionica bi porasle za 50 do 100 % i poceo bi i priliv stranih investitora.
sarajevo2012
Posts: 84
Joined: 18 Oct 2012, 11:41

Re: Bosnalijek

Post by sarajevo2012 »

Bio Z. Komsic na face tv i najavi covjek haos u fds-u slican kao u bosnalijeku i to 21. maj znaci za koji dan.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: Bosnalijek

Post by 7pegaz »

Odbrana poste wrote:Opet moram reagirati.
Vama čovječe izgleda niko nije rekao da i ovdje možemo kao i tamo vidjeti sve burze.
I ko smo to mi ovdje da nam treba nekoliko generacija da se ka o normaloizira stanje na našoj berzi.
I još nešto:Glavni mentor kriminalnih mešetara na našoj berzi je zapravo školovan na vašoj burzi,i od tud u nekoliko navrata udaljavan.
.
Kako mislite nase i vase???
Na trzistu kapitala ne postoji nase i vase. Gdje je prilika tu sredstva idu i ne poznaju ni vase ni nase!

Jasno je da ce mozda trebati i vise generacija da se dobije kultura ulaganja u trziste kapitala. Pa burza postoji tek jedno desetljece, nema 5 normalnih kompanija u koje se moze ulozit, prometi su kikiriki, cijene stagniraju vec 3-4 godine pa mi nije jasno tko ce to dizat cijenu 50-100%? Mada bih i ja volio da skoce i vise od toga.
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Obradovan sam ovim vijestima. Podrazavam potpuno.
Medjutim uz mali jal sto se nece moci bogzna sta dokazati jer ce metla zapeti na stranacki povezanim ljudima. Zar ce Trhulj pomesti Blekica i pri tom ce to Sarajlic gledati?
Molim vas. Hrkac mozda bude kolaterala da bude vuk sit, mada i to sumnjam, jer se ovdje spominje Uzunovic kojem ne znam kako misle dokazati nesto u vezi fiksirane cijene i manipulacije na berzi? Kakve veze on ima sa tim. Ocigledno se na njega odnose optuzbe po revizorskom izvjestaju Price Waterhousa, a to nisu rekli sta i kako je.
Nazalost sumnjam da ce se ovo pretvoriti u cirkus i predstavu za stranacke biltene.
Edin Dizdar
Posts: 23
Joined: 09 Apr 2013, 17:31

Re: Bosnalijek

Post by Edin Dizdar »

http://www.bosnalijek.ba/loc/default.wbsp?p=72&n=256

Ne mogu da vjerujem da su ovo napisali :)
Ko god je ovo napisao, trebao se potpisati, ili ga je bilo sramota ovakve gluposti :)
Ovo je tipično politički :)

Edin Dizdar
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

montypython wrote:Ovdje bi imali normalnu berzu za 3 mjeseca da se uhapsi 5 do 10 kriminalaca i njihovi jataci.
Nakon toga u roku od max pola godine cijene glavnine dionica bi porasle za 50 do 100 % i poceo bi i priliv stranih investitora.
Koje si ti struke? Stavio bi ruku u vatru da nemas pojma o ekonomiji! Stvari koje spominjes nemaju blage veze sa prilivom stranih investicija i povecanjem cijena dionice. Znas li ti sta je P/E odnos ili P/S odnos ili zarada po dionici? Kako ti procjenjujes vrijednost dionice?
7pegaz wrote:
Odbrana poste wrote:Opet moram reagirati.
Vama čovječe izgleda niko nije rekao da i ovdje možemo kao i tamo vidjeti sve burze.
I ko smo to mi ovdje da nam treba nekoliko generacija da se ka o normaloizira stanje na našoj berzi.
I još nešto:Glavni mentor kriminalnih mešetara na našoj berzi je zapravo školovan na vašoj burzi,i od tud u nekoliko navrata udaljavan.
.
Kako mislite nase i vase???
Na trzistu kapitala ne postoji nase i vase. Gdje je prilika tu sredstva idu i ne poznaju ni vase ni nase!

Jasno je da ce mozda trebati i vise generacija da se dobije kultura ulaganja u trziste kapitala. Pa burza postoji tek jedno desetljece, nema 5 normalnih kompanija u koje se moze ulozit, prometi su kikiriki, cijene stagniraju vec 3-4 godine pa mi nije jasno tko ce to dizat cijenu 50-100%? Mada bih i ja volio da skoce i vise od toga.
O tome i ja pricam! Stanje berze nema blage veze sa obimom prometa. Svjetsko trziste kapitala je generalno usporilo ili je mrtvo a suvisno je govoriti o stanju nase ekonomije, jednostavno katastrofa. Nakon godina tisine na berzi napokon se nesto pocelo desavati pa kad ne mozes da izmuzes otjeraj onda. Hajd neka mi bilo ko od ovih strucnjaka ovdje kaze kako procjenjuje vrijednost dionice, ubij me ako znaju.
Post Reply