Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Samo da dodam: do sad je bila praksa "primaj ili ćeš biti otpušten" tako da s te strane skoro ništa ne mijenja situaciju
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Nastavlja se. Opet promet od nekoliko hiljada, na kupnji stalno nekoliko hiljada, na prodaji/ponudi praktično ništa a opet se trgovina realizuje tj neko proda. Tako je već neko vrijeme, protrgovano već desetine hiljada kom a za to vrijeme cijena ne da ne raste nego je čak opala skoro na 6,0 iako je skoro sigurno da će i minimalna prodajna cijena Vladinog paketa biti 2-3 puta veća, da ne pominjem realnu vrijednost. Poznato?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

montypython wrote:Nastavlja se. Opet promet od nekoliko hiljada, na kupnji stalno nekoliko hiljada, na prodaji/ponudi praktično ništa a opet se trgovina realizuje tj neko proda. Tako je već neko vrijeme, protrgovano već desetine hiljada kom a za to vrijeme cijena ne da ne raste nego je čak opala skoro na 6,0 iako je skoro sigurno da će i minimalna prodajna cijena Vladinog paketa biti 2-3 puta veća, da ne pominjem realnu vrijednost. Poznato?
Isto kao i sa FDS. Ne vrijedi ni imati OBS, sve je dogovoreno.
Očigledno da se glavni akteri iz sinoćnje emisije Mreža ne trzaju previše. SASE je u raljama okorjelih mafijaša.
Pas laje, karavana prolazi.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Pa danas je na berzi samo mujo trgovao.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Ako ima bilo kakvu dvojbu da li ovo treba prodati ili NE, evo nekih najnovih saznanja do kojih sam došao.Što se tiče prodaje vladonog udjela odluka je donesena i nema nazad.Međutim kako sam dobio informaciju vlada ima problem sa Bosnalijekom u vezi nekih blokada od strane advokata po osnovu tužbi državnih uposlenika.Navodno sada po hitnom postupku spremaju zakon po kojem će se ONEMOGUĆITI bilo kakva BLOKADA(po osnovu ovih potraživanja). Pošto je trebalo da ide na prodaju prvo Bosnalijek pa onda FDS I Sarajevo-osiguranje ovo će se sada ubrzati koliko je prije moguće.
Što se tiče Sarajevo-osiguranja ovi iz Triglava su izgleda obavili nekoliko razgovora sa menađmentom i imaju NAMJERU da ovo završe što prije(preuzimanje).O cijeni niko ne govori ali hajde da se vodimo činjenicom da je Triglav ipak največi regionalni igrač u ovom biznisu.Ja lično bih volio da to bude Triglav iz ovih razloga:
Uprava i Nadzorni odbor Triglav predlažu isplatu isplatu dividende u iznosu od 2,50 eura po dionici,ukupno 56,8 miliona eura.To je prinos na dividendu 9,30% na zadnju cijenu trgovine.Za isplatu ovakve dividende Triglav će izdvojiti 64 posto lanjske dobiti koja je iznosila gotovo 90 miliona eura.Ako bi oni kupili Sarajevo-osiguranje dvoumio bih se da li uopšte i prodavati ovu dionicu kad ima ovako dobar dividendni prinos.
one
Posts: 1742
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by one »

na prodaju prvo Bosnalijek pa onda FDS I Sarajevo-osiguranje ovo će se sada ubrzati koliko je prije moguće.

kako ubrzavaju ,kad cijene dionica stoje jos fiksne na berzi,pa nece ih valda prodavati po tim cijenama?
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Ne razumijem zašto mora ići po tom redoslijedu, ako je Sosor spreman može ići odmah a BSNL kad prođe taj zakon koji onemogućava blokadu. A što se tiče cijene sumnjam da će se iko usuditi da predloži čak i minimalnu početnu ispod 14-15. To što cijena na berzi miruje nije čudo, nije bilo ni najava o nastavku prodaje a glavni potenc kupci vjerovatno ne kupuju na malo dok se ne dočepaju glavnog paketa. Narod obično počne ozbiljno kupovati tek kad cijena ode iznad 50%.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by savjetnik »

Agencija za privatizaciju fbih je već pokrenula proceduru vezanu za prodaju Bosnalijeka.Čak su odabrali i brokersku kuću preko koje bi išla prodaja,ali je jedna brokerska kuća uložila prigovor na odabir tako da je to još jedan od razloga zbog kojeg se ovo razvuklo.Što se tiče kupca za Sarajevo-osiguranje njega NE INTERESUJE kupovina po 100-200 dionica jer ipak se ovdje radi o renomiranoj kompaniji.Cijenu niko još uvijek NE SPOMINJE,ali iskren da ti montypython budem ne bih imao ništa protiv cijena koje si spominjao.Ja sam htio da plasiram info vezan za problem koji ima vlada sa prodajama i da vidim da li neko još ima neki info u vezi predhodno iznesenog.Što se tiče naših ljudi u pravu si,oni će vjerovatno Sarajevo-osiguranje početi kupovati na 10-12 KM.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Prema mojim informacijama Vlada je već počela da povlaći i neke konstruktivne poteze u pripremi prodaje .O pojedinostima neću ovog puta.Iskreno se nadam da će to sigurno dovesti ova društva u bolju poziciju.
S druge pak strane ovi tzv tehnički problemi oko prodaje,poput recimo izbora brokerske kuće,također nisu nevažni.Jer ne bi se smjelo dogoditi da posrednik u prodaji bude bilo ko od onih koji su se već u nekoliko navrata očitovali kao skloni kriminalnim mahinacijama ,baš oko Bosnalijeka.
Bilo bi van pameti da Vladine dionice prodaju brokerske kuće čiji su čelni ljudi procesuirani oko mahinacija sa punomočima dioničara u korist Arslanagića,pri pokušaju vlade da smjeni tadašnji Nadzorni odbor,koji je podržavao Arslanagića.Malo zatim su promjenili stranu i prihvatili se akvizicije dionica za novog naručioca!To bi oni koji o izboru odlučuju mogli lako provjeriti .Ja sam već ednom napisao da oporavka tržišta vrijednosnih papira nema dok se nekim od ljudi oko brokerskih kuća ne zabrani i prodaja paradaiza na Markalama!Znam da će mi ovo navući neko druge iracionalne kritičare na forum,ili neki njima primjereniji način reakcije,ali te ljude neko mora zaustaviti.Pa nije moguće da samo ja vidim da su već dobrano otvorili praonicu za sljedeću dionicu .Još samo treba da ih vlada finansira kroz proviziju na svoje dionice,koje su mahinacijama oborili na polovinu vrijednosti koju bi Vlada mogla dobiti da je ona ,a ne potpuno anonimni fond,največi dioničar!
Post Reply