Fabrika duhana Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@montypython izvini ali vidim da miješaš osnovne stvari iz poslovnog prava. Absolutno nisi u pravu. Vlasnik i pravno lice ne smiju biti vidjeni kao jedno tj. imovina vlasnika nije isto što i imovina pravnog lica. Ako vlasnik koristi pravno lice tj. njegovu imovinu da bi uvećavao svoju to se zove privid pravnog lica i krivično je kažnjivo. U pravnim licima je strogo odvojena vlasnička i upravljačka funkcija. Mi smo kupovinom dionica dali kapital, menadžmentu na upravljanje. To ne znači da smo vlasnici onoga što društvo sa tim kapitalom koji smo mu dali ostvari. Zato mi dioničari tj. vlasnici imamo uvećanje vrijednosti dionica i dividendu. Ko nam to plaća? Pravno lice čiji smo vlasnici. Da ne govorim da pravo vlasništva polaže i pravo raspolaganja.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

beavis wrote:Obično nije dobro kad sam u pravu. Ovaj put mi je stvarno drago da sam bio u pravu. Bravo za FBiH i za Fadila. Konačno imamo ozbiljnog investitora čija je kapitalizacija skoro 90 milijardi funti. Nadam se da će BAT otvoriti put i drugim ozbiljnim investitorima u FBiH. Teoretičarima zavjere je ovaj primjer pokazao da ima poštenih ljudi u ovoj zemlji. Znam da im to neće odgovarati ali šta se može.
Bravo za Fadila!Kaže nije ga briga ko je kupio te dionice!
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@slavuj Firma koja je listana na jednoj od najvećih berzi na svijetu sa kapitalizacijom od 90 Milijardi funti i koja podliježe ko zna kakvim sve ne regulatorima i kontrolama javno kaže i to prenesu svjetski mediji da je financirala kupovinu a naši "stručnjaci" znaju da je sve to kriminal. Ma daj!
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Dakle, jasno je da BAT još nije ušao na bh. tržište ma koliko se premijer Fadil Novalić trudio najaviti poslovanje gigantske kompanije u BiH. No, vrlo interesantno je pogledati šta je taj CID Adriatic Investments GmbH, čiji je to fond i kako posluje.

CID Adriatic Investments GmbH, je ''kompanija'' osnovana u Beču maja ove godine, a ima samo dvoje zaposlenih. Direktor je Walther Alexander, inače ime koje se u Beču pojavljuje u 38 kompanija, a većina je na istoj adresi

Ja definitivno nisam ovo gornje napisao!I niko ga danas nije demantovao.Samo ga je Provalić potvrdio!
A zbog tog njegovog velikog poslačak koautori ovog načina preuzimanja traže vanrednu sjednicu Parlamenta!
I još nešto pa neću više:Onima s kojima sam danas razgobvarao otvoreno sam rekao da mi lično ne odgovara eventualno poništavanje ove aukcije zbog popriličnih interesa,ali bih ipak volio da se već jednom stane u kraj ovim kriminalcima,pa kolio košta da košta!
Jednostavno,žao mi Seje Babića i njegovih 639.000 ,koliko je izgubio onom nesmotrenom prodajom!!!A čovjek,možda,nema ništa sa tim her Alexanderom!
panzer
Posts: 12405
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sad se kao traži i vanredna sjednica(još da nije pred izbore) fol svi se brinu za "državni kapital" i onda se pitate zašto BAT nije kupio direktno.

Upravo radi svih ovih stvari jer nakon prodaje kreće masovno pljuvanje svih na svakog a baš bi BATu trebalo da se bavi lokalnim pljuvanjem.A to je kod nas normalno. Čak i da je sve bilo finansijski puno bolje opet bi se našao neki "kritičar" jer zaboga bitni su izbori, makar i lokalni.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Razloge zbog kojih BAT ulazi na tržište BiH tj. preuzima FDS duhanski biznis preko CID-a zna samo BAT i eventualno djelimično CID ali siguran sam da niti jedni niti drugi neće ništa o tome reći a i zašto bi? Da zadovolje našu znatiželju i potrebu za mahalanjem? Takodje siguran sam da bez obzira na način ulaska BAT a i CID ne bi ni u ludilu dozvolili niti zrno nezakonitosti u transakciji. Siguran sam da transakcija mora proći milion pravnih provjera prije izvršenja. Na kraju krajeva to je i pisalo u saopštenju koliko sam vidio. I btw. oni koji traže vanrednu sjednicu parlamenta žele da opale po Vladi pozicije u jeku predizborne kampanje a i sami imaju jako puno aferima koji su već obrađeni po tužilaštvima. Transakciji se sigurno nema šta prigovoriti sa zakonske strane ali očigledno da ima puno prigovora zašto oni a ne mi. Sad ću se isključiti jer mi je zlo od neznanja i količine zlobe na ovom forumu.
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Bat jednostavno nije ni mogao kupiti direktno,jer mu to ovi nikada ne bi tako prodali.Prvo je sve dogovoreno,pa je tek onda određen datum aukcije!Pa zar ste zaboravili kako je onaj doktor o trošku dioničara hvalio premijera jer je sa budućim kupcem dogovorio da neće biti otpuštanja radnika!A sad taj isti premijer pere ruke od bilo kakvog dogovora!Taj je stvarno opasan!Sva sreća pa i nije neka pamet!
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by leon »

http://cid-adriatic.at/team.html

Evo ima neka Internet stranica
Wienna, a nema nista na Deutsch
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Indy »

Desilo se sto se i najavljivalo.

Treba popratiti buduca desavanja.

Ja sam cuo glasinu, da su se Fadil i Fahro dogovorili da naprave scenu jer su ovi "investitori" vec najavljivali da nece izaci na prvu aukciju.

Tako da je mozda CID ispao i naivan.
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Indy »

Naravno ne mislim da je ovo i priblizno realna cijena, ali moglo je i mozda i gore.
Post Reply