Bosnalijek

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

graditelj wrote:Upravo to, dogovoriće se oni već. Mene samo iritira rasprava ovdje izmdju ovih i onih a ustvari je apsulutno svejedno, opet će tu bit "dečko" ovaj ili onaj svejedno je meni, i šta ćemo onda? I dalje talovi, rastaljivanje šibicarenje i tako dva meni dva tebi a ostalim jok i opet ispočetka dok se boje ne razliju.
Znam ja da je rasprava na ovoj temi već neko vrijeme kafanska, bez brojčane argumentacije sa prozivanjem imena i sl. Međutim rješenje nije u tome da se ostavi jednoj strani da širi glasine lobira i spinuje. Forum čitaju i oni koji ne znaju detalje , zar da prepustimo da stotine ljudi formira svoje mišljenje na osnovu toga.
Znam i da je svejedno hoće li firmu preuzeti ovi ili oni ako su obje strane u duši iste. Ali šta je alternativa, da samo sjedamo i gledamo. Mislim da je ravnoteža u ovom trenutku najbolje rješenje, bar da jedni paze na druge, bar zasad. Vrlo brzo će izvještaji o poslovanju pokazati kako upravljaju ovi novi, pa ako bude bolje nego za Arslanagića ja ću im čestitati.
Evo izgubilo se više od godine na ovo preuzimanje i nije još završeno. Da je firma preuzeta prije godinu, potpuno, moglo se je imati 15 miliona dobiti. Pošto se nije imalo para, pa se preuzimalo polako i "štedljivo" a firma gubila domaće tržište sa direktorom koji nije bio u punom kapacitetu imamo sad i gubitak. Faktički je sam Haden ispustio tih 15-20 miliona koje bi imao da je zavladao na vrijeme i u punom kapacitetu. E sad pitanje je koliko je uštedio razvlačeći preuzimanje godinu dana da bi kupio za marku dvije niže ako je istovremeno izgubio 15-20 miliona koje je mogao imati plus gubitak tržišta koje će morati ponovo osvajati. Istorija je pokazala da oni koji pokušavaju tako piljarski poslovati jednostavno nemaju tu strategijsku širinu za donošenje važnih poslovnih odluka koje ljudi na tim mjestima moraju imati.
Pravi ozbiljan kupac, neka renomirana farmaceutska firma (a svakako da bi ih bilo da ih se informisalo) kupila bi to za 3 dana po 25 po dionici i vratila uloženo za 2-3 godine kroz dobit kao jedini vlasnik. Ali sitni su ovi za takv način razmišljanja.
Prilog na FTV je bio standardno nepismen. Autori po običaju nemaju veze s temom. Vrhunac je kad je djevojčica koje je to radila poentirala nešto kao "vidjećemo ko će prevladati crveni ili zeleni", aludirajući valjda na SDP i SDA. Kakve stranke i bakrači. Ovdje je stvar samo o ličnim interesima. Niti je uostalom SDP crven niti je SDA zelen, nema tu više odavno nikakve ideologije niti religije. Postoji samo miris novca, trulih dealova, reketa, osvajanja nekretnina, trpanja nesposobne rodbine u nadzorne odbore i sl.
Last edited by montypython on 15 May 2013, 14:43, edited 1 time in total.
žuč
Posts: 11
Joined: 25 Apr 2013, 09:48

Re: Bosnalijek

Post by žuč »

slažem se sa montypaitonom u većini njegovog posta. Ono što je zabrinjavajuće za nas dioničare je stagnacija kompanije i loši rezultatai u I kvartalu. Međutim ako se nastavi sa ovom borbom stranačkom ili klanovskom biće još gore. Očito da cijena dionice će biti još manja, a dividende će biti misaona imenica, a to je ono što nas interesuje. Bili smo svjedoci godinama da se divedenda naša krade , a i država je kao veliki dioničar uvijek glasala prema Arslangićevim instrukcijama (pardon investirala u njegove nekretninei njegovih poltrona) i tako nama malim dioničarima onemogućavala dalje investiranje i dividendu zbog kojeg smo i uložili novac.
Ovo kalkulisanje jedne ili druge strane očito ne vodi ničemu , a radi se samo o intersima određenih grupacija. Svaka opcija gdje je Arslangićeva ekipa je loša budućnost , a za ove Nove lukseburžane koji se nikada nisu ni predstavili ?? vidjećemo kad dođu na vlast 25.5. možda nas iznenade i dividenda počne da se isplaćuje u 100% , ako je tako navijam i za indijance.
Klis
Posts: 122
Joined: 29 Apr 2013, 12:28

Re: Bosnalijek

Post by Klis »

@montypyton
Slažem se, pa ni radnici ne vjeruju slijepo Hadenu, vrlo brzo cemo vidjeti rezultate poslovanja. U ovoj sad situaciji radnici su dovedeni u poziciju da biraju izmedju Hadena i ovih drugih,sad svi vidimo kojih. Mnogi radnici su metodom eliminacije izabrali Haden.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

@monty: ni sam ne bi bolje ovo rekao, svaka cast! Ocigledno smo svi na istoj strani samo imamo razlicito glediste kako doci do cilja.
@žuč: sa tobom se slazem vecinom, zato sam ja blizak misljenju da drugima treba dati sansu ali ako zakazu imamo onda povod i priliku da na nekoj od sljedecih skupstina to promjenimo. Siguran sam da nisu ludi da se bore sa drzavom kakva nam god bila zato vjerujem da ce biti korektni i dobro oprezni.
@Klis: vi radnici/dionicari ste najbolje to prepoznali. Nije lako otvoreno iznijeti svoje misljenje kada vam nadređeni vise nad glavom i prijete otkazima a tu ima ljudi gdje svi clanovi porodice rade i zaradjuju hljeb. Ako ostane ova garnitura na celu sa stranakom, zelenom/crvenom/narandzastom/bilo kojom, bosnalijek ce ostati lokalna prcija.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Svaki dan je sve jasnija slika, sada imamo jasno iskristalisane strane ko sa kim, kako i zasto. Kad se sve sabere i oduzme, ma ko sta mislio i rekao, sa jedne strane imamo STARU opciju sa Arslanagicima i Trhuljom i NOVU opciju koju predvodi Haden.

Poslije 20 godina PLJACKE od strane STARE EKIPE sansu da nesto naprave za Bosnalijek ima Haden koji je uz to sve i NAJVECI POJEDINACNI DIONICAR i ja vjerujem u njih. Vjerujem da cemo uz Haden sacuvati svoja radna mjesta i da cemo kroz vrijeme zaista uci medju top 5 farmaceutskih kompanija u jugoistocnoj Evropi.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Bosnalijek

Post by Investitor »

zeleni.2012 wrote:Svaki dan je sve jasnija slika, sada imamo jasno iskristalisane strane ko sa kim, kako i zasto. Kad se sve sabere i oduzme, ma ko sta mislio i rekao, sa jedne strane imamo STARU opciju sa Arslanagicima i Trhuljom i NOVU opciju koju predvodi Haden.

Poslije 20 godina PLJACKE od strane STARE EKIPE sansu da nesto naprave za Bosnalijek ima Haden koji je uz to sve i NAJVECI POJEDINACNI DIONICAR i ja vjerujem u njih. Vjerujem da cemo uz Haden sacuvati svoja radna mjesta i da cemo kroz vrijeme zaista uci medju top 5 farmaceutskih kompanija u jugoistocnoj Evropi.
Sve je ovo u redu, ali ja iz tvoga posta, zaključujem da ste vi protiv bilo kakvog balansa u upravljanju kompanijom. Želite da Haden potpuno samostalno upravlja istom, što mislim da će se najvjerovatnije i dogoditi. Vašeg predstavnika za NO je predložio Haden, jer vi (radnici) očigledno niste imali dovoljno dionica, Haden vam je obećao da će glasati za vašeg člana jer vi nemate dovoljno glasova da imate svoga predstavnika u NO. Vi radnici imate šansu da budete ključni tas na vagi za petog člana NO. Samo ne znam koga će slušati vaš predstavnik u NO, vas radnike ili onoga ko ga je u stvarnosti izabrao sa svojim dionicama i glasovima.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

@investitor
Nisam nikada rekao da Hadenu treba prepustiti sve, bar dok ljudi ne kupe apsolutnu vecinu. Samo mislim da u ovim konstalacijama snaga, kada nema kandidata Vlade F BiH, ne vjerujem da ce biti pravog balansa. Mada ko zna, do sada koliko znam imamo 8 kandidata za 5 mjesta pa cemo vidjeti.

Provjereno znam da je Haden ponudio Vladi F BiH da su spremni, cim budu u prilici da daju kandidate, napraviti Skupstinu dionicara sa ciljem da kandidati Vlade udju u Nadzorni odbor. I to puno govori o transparentnosti Hadena.
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Pogledajte koliko su Trhulj, Arslanagici i ekipa "transparentni"!

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/ak ... kt_id=3208
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Vlada FBiH nije ovlastila nikoga da sakuplja punomoći dioničara Bosnalijeka d.d. Sarajevo

15.05.2013.

Uredu premijera Federacije BiH obratilo se više dioničara kompanije Bosnalijek d.d. Sarajevo, povodom poziva koje dobivaju od određenih lica koja od njih traže da daju punomoć predstavniku Vlade FBiH za predstavljanje i glasanje na Skupštini dioničara Bosnalijek d.d. Sarajevo.

Ovim putem informišemo sve dioničare Bosnalijek d.d. Sarajevo, kao i cjelokupnu javnost, da Vlada FBiH niti premijer FBiH nisu dali ovlaštenje nikome da traži punomoć dioničara Bosnalijek d.d. Sarajevo u ime Vlade FBiH, te da ne stoje iza osoba koje se lažno predstavljaju da rade i djeluju u ime Vlade FBiH.

Premijer Nermin Nikšić i ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj održali su 8. maja sastanak sa predstavnicima radnika i malih dioničara kompanije Bosnalijek d.d. Sarajevo, na kojem je između ostalog razgovarano o učešću predstavnika državnog kapitala na predstojećim skupštinama dioničara ovog preduzeća.

Na tom sastanku premijer Nikšić još jednom je istaknuo stav da je osnovni motiv Vlade FBiH, koja ima 19,2 posto dionica ove kompanije, da zaštiti državnu imovinu u ovoj kompaniji, da se ispitaju sumnje u brojne zloupotrebe u poslovanju firme, a naročito da budu zaštićena prava radnika i njihova radna mjesta, saopćeno je iz Ureda premijera FBiH.
Post Reply