BH Telecom

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Klizi prema 13....
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Ja sam očekivao nakon objave poziva za skupštinu na kojoj nema razgovora o raspodjeli akumulirane dobiti, da od te priče nema ništa i prodao sam svoje za 14,30.
Mislim da neću ni ulaziti ponovo jer na ovoj dionici je definitivno klizanje uvijek za onaj iznos dividende koji je isplaćen. Možda ako dohvati 12. Tu bi već imalo smisla jer ovo ide na prodaju najkasnije za dvije godine, ali ne vjerujem da će biti prodato za više od 14-15 jer će se dovesti u takvu situaciju da će biti ucjenjeni od MMF i prihvatiće jedinu ponudu koja dođe.
brzi
Posts: 2633
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Knjigovodstvena vrijednost dionice preko 17 KM,.. gotovine i kratkoročnih potraživanja oko 5 KM po dionici i ne vidim ni jedan razlog da se u slučaju privatizacije prodaje ispod te cijene od 17 KM.
Novi vlasnik bi vrlo brzo vratio dobit na iznos veći od 1,50 KM po dionici.
Prihodi telekoma jesu pali zbog korištenja vibera ali to je sad to.
Ne bi trebao biti problem zadržati postojeće prihode i smanjiti rashode.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom.Ja sam isto nešto slično uradio,sve dionice telecoma sam prodao jer bilo je za očekivat da na ovako nelikvidnom tržištu kad ima samo jedan nalog kupovni (01.12.2017.god.13,21 KM) mora doći do pada cijene.Mislim da će ova dionica prije prema 12,nego prema 14.Ovu dionicu je najviše ubila politika(Vlada FBiH),prvo nepojavljivanjem na sazvanu skupštinu kad se cijena kretala 15,50-15,70 KM,da bi nakon toga pala na 15,00 KM.Onda su ponovo sazvali Skupštinu na kojoj su donijeli odluku o isplati dividende 1,07 KM po dionici,a nakon toga je cijena dionice konstantno padala jer je potržnja za istom bila slaba.Novca sigurno ima kad su u pitanju dionice jer kako objasniti da na Bosnalijeku stoje značajne količine na kupovnoj strani u odnosu na bh telecom,ali razlika je što kod Bosnalijeka prihodi konstantno rastu,kao i dividenda,a kod telecoma je obrnuta situacija.Ali hajde sad budi pametan pa donesi odluku da kupiš dionice telecoma,jer da kažem da mi je cijena 12-13 KM privlačna,ako znaš s kim imaš posla(Vlada FBiH),jer ovih famoznih 100 miliona koje hoće da uzmu iz telecoma jedino zakonski moraju kroz isplatu dividende.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

https://www.klix.ba/sport/nogomet/sport ... /171127155

Politčka klasa koja upravlja javnim preduzećima nije sposobna da pruži odgovore na izazove tržišne utakmice. U konkretnoj areni potrebno je zanatsko iskustvo, vizija shvatanja globalnih trendova i brze i ispravne odluke. Vrijeme donosi redukciju tržišta BH telekoma. Telemach je brži i bolji. Kada odluke donosi SDA Kakanj ili SBB Sandžak, sutra neka nova zabluda, propadanje je neminovno i nezaustavljivo.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma ja samo ne kontam što se Sejo Babić "zaleti" pa kupi 200.000 dionica BHT po 14,50 KM. Biće da je "glup", nema šta drugo. A milioner je zato što je valjda više sretan, nego pametan...
Sabur2
Posts: 1897
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Sitna buranija wrote:Ma ja samo ne kontam što se Sejo Babić "zaleti" pa kupi 200.000 dionica BHT po 14,50 KM. Biće da je "glup", nema šta drugo. A milioner je zato što je valjda više sretan, nego pametan...
Gosp.Babić se nije obogatio na berzi već na konkretnom biznisu koji je uključivao i znanje drugih ljudi.
U vezi berze znamo da je fino zaradio na UPI banci, a vjerovatno izgubio na FDS.
Znamo da je imao i drugih emitenata, ali ne znamo kako je tu prošao.
U njegovoj situaciji kad je zvanično u penziji, berza i novac na njoj mu vjerovatno služi kao zanimacija.
Tako da praćenje i kopiranje njegovih poteza možda i nije najpametniji način trgovanja, naročito što za njega i za tebe/mene ne važe isti uslovi.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

Ja odavno znam da cijena dionica na SASE nije ni u kakvoj vezi sa poslovanjem društva.
Nju najčešće formiraju učesnici oko nekoliko kriminalnih investitora,oko nekoliko brokerskih kuća,oko rukovodstva SASE,onog upravljačkog i nadzornog!Vlada tu dakle nema nikakvu ulogu!Ako ovi odluće da nekome od ovih institucionalnih investitora koje kontrolišu,talnu neku od ovih svojih top dionica,a taj recimo ima BHT dionice,onda mu jednostavno nalože da jaranima proda koju hiljadu i za te pare od njih kupi njihove bisere!I naravno pocijeni koju ovi nalože!I tako padne vrijednost dionice BHT,a veliki biznismeni izvukli nešto keša za svaki dan!
I to nam valja trpiti do nekog vakta.Svak prema svojoj volji i razumjevanju postova postupaka ovih !
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote:
Sitna buranija wrote:Ma ja samo ne kontam što se Sejo Babić "zaleti" pa kupi 200.000 dionica BHT po 14,50 KM. Biće da je "glup", nema šta drugo. A milioner je zato što je valjda više sretan, nego pametan...
Gosp.Babić se nije obogatio na berzi već na konkretnom biznisu koji je uključivao i znanje drugih ljudi.
U vezi berze znamo da je fino zaradio na UPI banci, a vjerovatno izgubio na FDS.
Znamo da je imao i drugih emitenata, ali ne znamo kako je tu prošao.
U njegovoj situaciji kad je zvanično u penziji, berza i novac na njoj mu vjerovatno služi kao zanimacija.
Tako da praćenje i kopiranje njegovih poteza možda i nije najpametniji način trgovanja, naročito što za njega i za tebe/mene ne važe isti uslovi.
Ma znam, u pravu si, ali ipak je 3 mio KM i za njega velika cifra. Pogotovo što je kako reče "penzioner" a znaš kakve su slabe penzije :D
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Poređenje cijena dionica BHT i Bosnalijeka nije svrsishodno u kontekstu određivanja šta koliko vrijedi jer su cijenu dionice BHT-a oborili fondovi, iz najmanje dva razloga a to su :
1. Jedina likvidna dionica kada zatreba veća količina love
2. Štimanje kupovina svojim ahbabima po povoljnim cijenama
Post Reply