Vispak

panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Moze se tu nakalemiti dosta stvari....

Meni se ne svidja ovaj nacin poslovanja ali vidim bh bizmismeni ne znaju drugacije. I to ce raditi dok su krediti za dzaba. Preuzimati sve i svasta.

Nije to toliko lose. Novcani tokovi su jaki. Likvidnost je dobra. Sve je to naizgled lijepo.
Banke ovim bh bizmismenima cak prave nezvanicne stres testove i kao " odlicni ste, dobro vam ide, mozete uzimati jos kredita".

Sve dok ne dodje jedna 2008. Godina.

Pa cemo vidjeti na cemo smo-su....
montypython
Posts: 3939
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Očekivao sam da bi se ove silne akvizicije mogle odraziti na polugodišnji ali ne baš ovako. Plus, koliko sam zapazio nije im bilo Zlatne Džezve dugo u Konzumovim prodavnicama još od početka afere Agrokor a možda ni druge robe, nije to mali broj prodavnica, poslije se je pojavila a sad ne znam nisam pratio ima li ih u Konzumu.
Govorio sam ne jednom da su zapustili core business, slabo su pozicionirani na policama u Bingu, guraju ih u ćoškove a dominira Brazil i Franck kojih ima na policama brat bratu jedno 5 PUTA više. Franckovih čajeva ima jedno 50X više na policama. Nikad im nisam vidio reklamu na TV, dizajn pakovanja ispodprosječan itd itd. Jedina reklama Zlatne Džezve koju sam vidio je ona na kući pored mosta na Skenderiji. U elektronskim medijima marketing im je nepostojeći. Bezbroj stvari za unaprijediti. Čak sam pokušao da im skrenem pažnju na to par puta preko njihove facebook stranice, kao mali dioničar, ali imao sam utisak da su vrlo nezainteresovani.
Moglo bi se o tome 5 stranica (a uprkos svemu dobit je počela bivati više nego solidna) ali neću o tome sad, gledam ovaj polugodišnji FI i štošta mi tu nije logično. Prvo Vispak je imao godišnje prihode prethodnih godina po 30 ak m pa onda veliki rast da bi onda bili cca 44-45 m zadnje dvije godine. Kako sad polugodišnji 43 m i još pad u odnosu na prošlu godinu kad je kao bilo 44,9. A kad se pogleda prethodni polugodišnji /za 2016 g) sa SASE stranice tamo je on 23,08 m a ne 44,9 kako piše u ovom sad za prethodnu. Interesantno je da je dobit u oba izvještaja ista 2 435 218 KM.
I dalje, poslovni prihodi za prvih 6 mjeseci u ovom zadnjem izvještaju (za 2017) su 43 411 926, a to je potpuno ista cifra kao prihodi u GODIŠNJEM izvještaju za 2016. Je li to neko žestoko pogriješio, ili je neko štimao pa nije dobro naštimao ili su neke računovodstvene akrobacije? Ili ja nešto pogrešno gledam?
Mirnes
Posts: 157
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: Vispak

Post by Mirnes »

montypython wrote:Očekivao sam da bi se ove silne akvizicije mogle odraziti na polugodišnji ali ne baš ovako. Plus, koliko sam zapazio nije im bilo Zlatne Džezve dugo u Konzumovim prodavnicama još od početka afere Agrokor a možda ni druge robe, nije to mali broj prodavnica, poslije se je pojavila a sad ne znam nisam pratio ima li ih u Konzumu.
Govorio sam ne jednom da su zapustili core business, slabo su pozicionirani na policama u Bingu, guraju ih u ćoškove a dominira Brazil i Franck kojih ima na policama brat bratu jedno 5 PUTA više. Franckovih čajeva ima jedno 50X više na policama. Nikad im nisam vidio reklamu na TV, dizajn pakovanja ispodprosječan itd itd. Jedina reklama Zlatne Džezve koju sam vidio je ona na kući pored mosta na Skenderiji. U elektronskim medijima marketing im je nepostojeći. Bezbroj stvari za unaprijediti. Čak sam pokušao da im skrenem pažnju na to par puta preko njihove facebook stranice, kao mali dioničar, ali imao sam utisak da su vrlo nezainteresovani.
Moglo bi se o tome 5 stranica (a uprkos svemu dobit je počela bivati više nego solidna) ali neću o tome sad, gledam ovaj polugodišnji FI i štošta mi tu nije logično. Prvo Vispak je imao godišnje prihode prethodnih godina po 30 ak m pa onda veliki rast da bi onda bili cca 44-45 m zadnje dvije godine. Kako sad polugodišnji 43 m i još pad u odnosu na prošlu godinu kad je kao bilo 44,9. A kad se pogleda prethodni polugodišnji /za 2016 g) sa SASE stranice tamo je on 23,08 m a ne 44,9 kako piše u ovom sad za prethodnu. Interesantno je da je dobit u oba izvještaja ista 2 435 218 KM.
I dalje, poslovni prihodi za prvih 6 mjeseci u ovom zadnjem izvještaju (za 2017) su 43 411 926, a to je potpuno ista cifra kao prihodi u GODIŠNJEM izvještaju za 2016. Je li to neko žestoko pogriješio, ili je neko štimao pa nije dobro naštimao ili su neke računovodstvene akrobacije? Ili ja nešto pogrešno gledam?
Oko marketinga i rada si dobro primjetio, mozda misle da je dovoljno da ih prodaju u svojim objektima.
Ovo pred kraj oko dobiti mislim da si malo pogresno gledao, jer je dobit na sestomjesecnom 2016 bila 2,5 mil a da je 2017 pala na 500 hiljada
Begov Han
montypython
Posts: 3939
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Jeste dobit bila 2,5 ali koliki je bio prihod? U ovom izvještaju sad za prethodnu (polugodišnji 2016) prihod 44,9 m a na SASE isti period (polugodišnji 2016) prihod piše 23 m. A dobit ista. Kao da je neko retroaktivno čačkao po tabeli. I kako to da je prihod sad za 6 mj 2017 43 411 926 a to je u marku isti broj kao GODIŠNJI prihod 2016 g. i kako polugodišnji prihod može najednom biti visine dosadašnjih godišnjih?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

Doslo je do greske u kucanju, naime ostali su poslovni prihodi od prosle godine. AKo se prihodi fino saberu iznose 22 i kusur miliona. Znaci neko nije dobro unio, a drugi nije dobro iskontrolisao.
Mirnes
Posts: 157
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: Vispak

Post by Mirnes »

Ok, ali mislim da nece moci pratiti ovoliko sirenje AS grupacija, ev i Mlin ljubace u blagom padu prometa sa gubitkom od 400.000
Begov Han
montypython
Posts: 3939
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Mirnes wrote:Ok, ali mislim da nece moci pratiti ovoliko sirenje AS grupacija, ev i Mlin ljubace u blagom padu prometa sa gubitkom od 400.000
Ne samo da neće nego već ne može. Već sad se zadužuje i kreditno i zalaže imovinu. Nemam ništa protiv da se As širi ali nije mi jasno zašto ne povuče dobit kroz dividendu (mislim da Vispak ima već preko 6 m akumulirane dobiti) a onda se širi kao AS a ne da se širi preko Vispaka koji je ipak premala firma za tolike akvizicije. Umjesto da se koncentriše na poboljšanje poslovanje Vispaka i njegov core business oni ga koriste kao bankomat. Mislim, uradili su dobar posao od preuzimanja, prihodi su porasli počela je i dobit da raste i onda-kapak. Pa imali su dobit 3 miliona ako se na varam još 2013 i nakon toga prodaja porasla sigurno 50%. Iz toga je trebalo da uslijedi dobit od bar 4-5 miliona. pa onda novi pržionik i povećanje kapaciteta glavnog proizvoda-kafe za 100%. Umjesto daljeg porasta prihodi i u 2016 stagniraju a dobit umjesto da je 6-7 m prvo je pala na 1,8 a sad polugodišnje na 0,5 m.Sad ispada da im novi pržionik nije ni trebao jer prodaju isto ili manje kafe nego prije njega. Hvalio sam tog Hrvića ima 3-4 godine ali ovo što se sad radi u firmi je čisti amaterizam.
panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Imali su i akumuliranog gubitka. Treba to zatvoriti pa onda mogu isplacivati dividendu. A ovako im ta opcija ne treba. Lakse napraviti investicioni fond ala sarajevska pivara
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Vispak

Post by savjetnik »

Prema informacijama do kojih sam došao imaju namjeru da se zaduže za 25 milona KM na period od 7 godina.Prema istim informacijama zalog za ovaj kredit su nekretnine Vispaka,a namjena je finansiranje postojećih kreditnih obaveza.
panzer
Posts: 12080
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Samo se zaduživati dok su jeftni krediti. Sjetit će se banke vas kad dođe vrijeme......

Saziva se vanredna Skupština društva “Mlin i pekara” d.d. Ljubače-Tuzla za 30.10.2017. godine (ponedjeljak) sa početkom u 14:00 sati, u prostorijama društva u Tuzli, ul. Ljubače bb

Za skupštinu je predviđen slijedeći Dnevni red:

1. Izbor predsjednika i dva ovjerivača zapisnika

2. Donošenje Odluke o emisiji dionica zatvorenom prodajom

3. Donošenje Odluke o usvajanju Skraćenog prospekta

4. Donošenje Odluke o odobrenju za sticanje dionica društva bez obaveze objavljivanja ponude za preuzimanje

5. Donošenje Odluke o kreditnom zaduženju Društva i zalaganju imovine.
Post Reply