Fabrika duhana Sarajevo

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Grade ga preko četiri godine i već imaju dug za vodu preko 35.000 KM !
http://www.nezavisne.com/novosti/gradov ... 80924.html
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Ispričavam se, 15.500 KM
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

Jesu odužili malo sa izgradnjom ali hotel izgleda repreznatativno i mislim da bi moga imati popunjenost tijekom cijele godine jer Srebrenici sa obzirom na Memorijalni Centar i druga događanje fali takav jedan hotel,ovo je još jedan pokazatelj koliko je FDS podcjenjena s obzirom šta sve posjeduje u svom porfelju od dionica i nekretnina,koje će kad tad imati svoj porast na burzi i isto tako mora doći do fer vrednovanje nekretnina i modernih fabričkih pogona u bilanci poduzeća.Nek vlada ponudi ovu dionicu na prodaju,200 km bi morala biti bar početna cijena.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Ovo je bila politička odluka,a nikako u svrhu razvoja kompanije.Kakve veze ima FDS i hotel u Srebrenici ? Ako su htjeli pomoći narodu u Srebrenici i zaposliti što više ljudi,valjda su trebali dati poticaje za sadnju i otkup duhana.U ovoj zemlji je sve naopako,ali kad pogledamo portfolio kompanije onda se da primjetiti da su kupovali i puno veće gluposti,kao što je hotel Babanovac.Nego izgleda da je cijena krenula prema gore,vidjećemo da li će Hrkać napasti onaj veliki prodajni nalog.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Već neko vrijeme pratim pametne glave i komentare ovdje..kakva rapsodija pameti , visokoumnih zaključaka , savjeta i savjetnika ..naprosto se čovjek pita zašto nam je situacija na burzi pa i cijelom društvu ovakva pored ovoliko sposobnih likova ,punih provjerenih informacija i znanja ...kako već neko nije postao naš NYSE ili NASDAQ lider ...međutim sve mi se čini kad se voda razbistri,tanko tanko ..sve se svede na liječenje komplexa,frustracija i plaćena piskaranja koja su bitna koliko i ovaj zadnji ovogodišnj snijeg ...no nadat se biće bolje :-)
panzer
Posts: 12129
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Imas li ti kakvo misljenje oko teme, ili je dovoljno prokomentarisati komentatore.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

"Već neko vrijeme pratim pametne glave i komentare ovdje..kakva rapsodija pameti , visokoumnih zaključaka , savjeta i savjetnika ..naprosto se čovjek pita zašto nam je situacija na burzi pa i cijelom društvu ovakva pored ovoliko sposobnih likova ,punih provjerenih informacija i znanja ..."

Komentatori na forumu mogu sebi dozvoliti luksuz da lupaju gluposti, da su neuki, nesposobni...i to nema veze sa situacijom na berzi.
A ona je takva (katastrofalna) zbog onih viskopozicioniranih, visokokumnih kriminalca iz miljea "politika-Komisija za vrijednsone papire-menadžmet berze" uvezanih sa špekulantima, DUFovima, menaždment kompanija sa manjim ili većim učešćem državnog kapitala.

Što reče panzer, imaš li ti kakvih kvalitetnih analiza, ili si se našao u ovoj halki gore, pa ti ne odgovaraju komentari na forumu?
Imaš li kakve pokazatelje, da nas prosvjetliš ili nabaciš kakve fundamentalne pokazatelje, P/E, P/S. EBITDA, ROA, ROE...
Imam osjećaj da si neko kome ne odgovaraju neke činjenice koje su ovdje iznesene, pored naravno i mnogih gluposti i navlačenja pojedinaca?
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Dragi drugovi proleteri i ostali ...nije meni bila nakana nikoga izazivati na dvoboj niti polemizirati ...rekao sam moje uopšteno mišljenje ( ponavljam nakon dužeg praćenja FORUMA a ne samo ove teme ) a to što se neko prepoznao to je već njegov problem ..nadalje , moja je osobna stvar jesam li u halki , jesam li interesno vezan ili ...al hajde da vas ne držim u neizvjesnosti priznaću vam...interes mi je da između ostalih dionica u mom portfelju i ova dionica ponovo stekne veću vrijednost ( mada duboko svjestan da nikad neće dostići nekadašnje visine ) ali također svjestan da su najobičnije budalaštine konstatacije tipa da bilo menadžment firme ,bilo ljudi sa berze ,bilo ko osim zakona PONUDE i POTRAŽNJE mogu drastično utjecati na vrijednost dionice ( osobito u smislu njenog drastičnog obaranja)...ispričavam se na ponavljanju ,ali pročitah neke ranije postove u kojima se "palakalo"na rekordno niske vrijednosti oko 38 KM a kasnije kako je cijena rasla "sunce nas je opet obsajavalo " ..itd itd ...žao mi je što ovaj forum nije postojao nekad 2007 ,2008 kada su cijene bile preko 400 KM ..bilo bi interesantno pročitate komentare i stručna pojašnjenja takvih vrijednosti i "sposobnosti" onih koji se danas prozivaju ...i na kraju , mada ne želim ulaziti u osobne polemike moram komentirati ovo :Komentatori na forumu mogu sebi dozvoliti luksuz da lupaju gluposti, da su neuki, nesposobni...i to nema veze sa situacijom na berzi.
Slažem se sa oba dijela konstatacije ,osobito u zadnjem dijelu ...i ne nemam pokazatelje koje želiš proleteru jer mi nisu dostupni potrebiti papiri ..ali recimo znam koristiti internet i otići na stranice svjetskih duhanskih kompanija tipa Philip Morris , British American Tobacco , Imperial Tobacco i malo virnut kakva se dividenda u tim sređenim kompanijama gdje garant nije korumpiran menadžment a ni ista takva vlada u vlasništvu ...preporučam i Vama da pogledate ..iznenadićete se vjerujte kad komparirate neke stvari ako budete znali ...
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Mislim da nema potrebe da se na ovom forumu obračunavamo sa onima koji imaju različita mišljenje.Trebamo se okrenuti stvarnim potrebama koje svi imamo ,a to je da dođemo do što kvalitetnijih i pouzdanijih informacija kako bi smo mogli reagovati na vrijeme.Što se tiče FDS prioritet nam je da probamo doći do finansiskih izvvještaja,odnosno bilanse stanja i uspjeha za 2012 godinu.
Ako neko od kolega ima neke informacije neka ih postavi na forum, a " slucajni prolaznik* neka nam pomogne oko informacija koje ima kada se porede kompanije koje se bave istim biznisom u okruženju pa i šire.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

Mentalist wrote:Jesu odužili malo sa izgradnjom ali hotel izgleda repreznatativno i mislim da bi moga imati popunjenost tijekom cijele godine jer Srebrenici sa obzirom na Memorijalni Centar i druga događanje fali takav jedan hotel,ovo je još jedan pokazatelj koliko je FDS podcjenjena s obzirom šta sve posjeduje u svom porfelju od dionica i nekretnina,koje će kad tad imati svoj porast na burzi i isto tako mora doći do fer vrednovanje nekretnina i modernih fabričkih pogona u bilanci poduzeća.Nek vlada ponudi ovu dionicu na prodaju,200 km bi morala biti bar početna cijena.
Ne kažem da je Hotel u Srebrenici u funkciji razvoja core biznisa FDS ali ipak je u bilanci i povećava vrijednost firme, i to je bolje nego da su novci isparili u vidu nekog Porche-a,ala Bosnalijek,a kao što kolega kaže najbitnije je da se sada fokusiramo na godišnje rezultate poslovanja firme,a ne na neka prepucavanja bez smisla kao i tlapnje,ništa ne valja i neće nikad ni valjati neće, ja se sa tim duboko ne slažem,i mislim da je Fds na ovoj cjeni duboko podcjenjena firma..
Post Reply