Fabrika duhana Sarajevo

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

insider wrote:Ali isla je i po duplo nižoj cijeni od danasnje transakcije tako da.....
Na njih (tj. vas) sam i mislio kada sam rekao drago mi je. Nadam se da će taj novac biti jako pažljivo uložen ;)
Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Eh eto prošlo i ovo. Nadam se da nećemo morati čekati T+2 dana da saznamo ko je kupio. Ako je neko od velikih, vjerovatno će ići saopštenjem. Ako su lokalni banditi, vjerovatno ćemo morati čekati na RVP promjenu...
invest2016
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by invest2016 »

Kupio BAT....
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

To nije razlog da neko i dalje ne prodaje po 25 % nižoj cijeni.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Klix objavi da je BAT
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Znači prvo čiščenje pa onda ostalo. A nagradno pitanje je ko stoji iza CIDa?

http://www.klix.ba/biznis/berza/british ... /160915063
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

U skladu sa zakonskom obavezom, CID će predati obaveznu ponudu za preuzimanje preostalih dionica FDS-a, saopšteno je.

Više detalja na: http://www.nezavisne.com/ekonomija/priv ... cco/387485
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

A imali smo i ovdje likova koji su navodili da je tržišna cijena prava mjera vrijednosti. Sad je očito da tržišna cijena na SASE nema veze sa realnošću. Ovdje se npr trgovalo sve donedavno po 50 KM a sad se sve prodade po 65% više. A i da je minimalna bila stavljena po 100 KM prodalo bi se. U pitanju je bilo samo da li će pravi potencijalni kupci biti upoznati sa prodajom. Ista je stvar i sa manje više svim ostalim firmama samo je odstupanje tržišne od realne na mnogima još drastičnije. A za ove što prodaju po 25% niže i danas to samo pokazuje koliko je neznanje u nas. Ili je navlakuša ne bi li neko prodao veću količinu nisko. Vidim npr da je neko prodavao SOSOR ispod 6 a on ide uskoro i sumnjam da će povećanje u odnosu na sadašnju tržišnu biti ispod 100%. Slična priča sa BSNL koji stoji na 11.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by insider »

Po uspješnom zaključenju ponude za preuzimanje, CID ulazi u ekskluzivne pregovore s British American Tobacco o prodaji dijela duhanskog poslovanja FDS-a British American Tobaccu. CID će s managementom FDS-a nastaviti raditi na razvoju ostalih dijelova poslovanja, koje FDS ima. Sporazum CID-a i British American Tobacca bit će podložan glasanju dioničara FDS-a, due diligence-u od strane British American Tobacca te svim propisima i regulatornim odobrenjima. CID vjeruje da bi moguća kupovina duhanskog biznisa FDS-a od strane British American Tobacca osigurala znatno bolje mogućnosti za buduće poslovanje duhanskog dijela FDS-a u odnosu na one koje bi mogao postići kao samostalna kompanija. British American Tobacco (BAT) potvrđuje da je osigurao finansiranje za CID Adriatic Investments GmbH (CID) za kupovinu 39,9058% dionica Fabrike Duhana Sarajevo (FDS). Nakon uspješnog završetka CID-ove ponude za preuzimanje preostalih dionica FDS-a, British American Tobacco će sa CID Adriatic Investments GmbH ući u ekskluzivne pregovore o mogućoj kupovini dijela duhanskog poslovanja FDS-a. Bilo kakav dogovor o kupovini dijela duhanskog poslovanja, kako je saopšteno i iz BAT-a, bit će podložan due diligence-u, kao i dobivanju svih potrebnih regulatornih odobrenja

Ovo je najbitnija info o buducnosti FDS-a
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Obično nije dobro kad sam u pravu. Ovaj put mi je stvarno drago da sam bio u pravu. Bravo za FBiH i za Fadila. Konačno imamo ozbiljnog investitora čija je kapitalizacija skoro 90 milijardi funti. Nadam se da će BAT otvoriti put i drugim ozbiljnim investitorima u FBiH. Teoretičarima zavjere je ovaj primjer pokazao da ima poštenih ljudi u ovoj zemlji. Znam da im to neće odgovarati ali šta se može.
Post Reply