BH Telecom

montypython
Posts: 3921
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

I onda posljedično, 2500 ljudi viška dobije recimo 2500 mjesečno bruto, za ništa, što je za 12 mjeseci 75 miliona godišnje ili 750 miliona za 10 godina, koje bi inače bile dobit firme i otišla 90% građanima, u budžet. Ili da prevedem za Patriote, oteto od sirotinje, bolnica, invalida, ljudi ostalih bez očiju i udova u ratu. Pa ko je ovdje u stvari neprijatelj naroda?
Od sada pa dok se stvari ne promjene za mene u Telecomu nema druge teme nego: zašto je prihod po zaposlenom četvrtina od onog koji bi trebao biti, zašto tamo radi 4 puta više ljudi nego što bi trebalo? Nema nikakvog menadžerisanja i poslovnih odluka do rješenja ovoga, sve ostalo je šuplja priča.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ova pitanja se bez privatizacije nikada neće riješit.
Sitna buranija
Posts: 2077
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

montypython wrote:Evo ne bi mi lijeno, iako sam na poslu i u gužvi, da se malo vratim na ekonomiju, kratko sam pogledao podatke o stranim telekomima da vidimo gdje smo. Pominjao sam loše vođenje, abnormalan broj zaposlenih pa da to malo kvantificiramo. Da vidimo kakva je npr produktivnost u BHTelekomu. Evo podataka o prihodu po zaposlenom samo u nekim telekomima, išao sam s reda. Ako sam šta pogriješio slobodno ispravite i dopunite. ]Deutche Telecom 334 hiljade Eura po zaposlenom, Vodafone 435 000, Telefonica 391 000, Telecom Italia 290 000, France Telecom 306 000 E. Iz aviona se dakle vidi da se firme iz te oblasti grupišu oko 300-320 hiljada Eura prihoda po zaposlenom i da je to valjda nekakav parametar kojem bi i mi trebalo biti blizu. Da vidimo BHTelecom, na polugodišnjem 245 m prihoda zaposlenih 3430. Kad se prebaci na godišnji i u Eure meni da prostite izlazi 71 hiljada E po zaposlenom. Dakle, ili bi prihodi trebali biti 4 PUTA veći i li bi ovaj prihod trebala ostvariti četvrtina postojećih zaposlenih Je li griješim nešto? Evo ni sam ne vjerujem da je moguće. Izvolite me ispraviti, na brzinu samo ovo povadio, ali ako je ovo tačno, onda je ovo katastrofa jer ja govorim o hiljadu zaposlenih viška a u stvari je 2500. U Telecomu po po ovome treba raditi max 1000 ljudi a ne 3,5 hiljade. Ovo je podatak koji bi trebao stajati na naslovima novina svaki dan dok se stvari ne promjene. Ovo je tema. Ovo je ključ svih otpora.
Monty, inače si racionalan, ali si sada pobrkao lončiće. Porediš prihode u Njemačkoj, Italiji, Francuskoj sa prihodima u BiH. Poredi onda i troškove na isti način. Logično je da su kod nas prihodi po zaposlenom niži jer su i rashodi niži. Dakle, možeš porediti samo relativne odnose, a tu je naš telekom u granicama koje su u branši. Međutim, cijene nabavke opreme i softvera su u BiH veće nego te cijene na Zapadu zbog ekonomije obima, ali i da su iste opet je to opterećenje za BHT jer je sve ostalo ovdje 4 puta niže (a to je na istom nivou kao na Zapadu).

Niko ne spori da ima viška ljudi, ali lušpati cifre u hiljadama je smiješno...

P.S. To što je nekad dobit iskazivana 150-170 mio KM, a samo amortizacija bila iskazivana bar za 25-30 mio KM manje nego što je trebala, to je već drugi par opanaka, je l' de?
montypython
Posts: 3921
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ništa ja nisam polupao, Kakve veze ima prihod sa troškovima? Ne pričamo o dobiti, a mogli bi i o tome. Prihod je da ne komplikujem, najgrublje, cijena impulsa puta broj prodatih impulsa. Tačka. Prodali su premalo usluga, proizvoda u odnosu na to koliko ih ima. Naravno pojednostavljujem, jer prodaju i internet, tv i najam kablova ali u biti to je to. Kakve veze imaju troškovi? Nismo ni stigli do rashoda. Pazi, ovdje se ne radi o nekoj maloj razlici pričamo o 4-5 PUTA. I kao da trebaju brojevi da se dođe do suštine, pa oni se sudaraju po kancelarijama a kad ti treba usluga na terenu nikad da dođu. Interesantna bi bila i druga poređenja, broj inžinjera ili tehničara u odnosu na ukupni broj, odnos broja pravnika ili savjetnika u odnosu na inžinjere, prodate impulse itd.
brzi
Posts: 2593
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Ako stvari nisu uporedive sa zapadom da li su uporedive sa istokom ?

Telenor doo, Beograd 379, 9 miliona eura u 2016. godini.
Evo iz finansijskog izvještaja Telenor Srbija podataka za 2015 godinu .
Kapital-36,2 milijarde dinara
prihodi-45,4 milijarde dinara ( 125% kapitala )
troškovi plaća-2,6 milijardi dinara ( 5,7% prihoda
uposlenih 882 ili 420.000 eura prihoda po uposlenom
Dobit po uposlenom 89.000 eura.

Hajd sad uporedi to sa našim telekomima i ima da sjedneš na guzicu.
Razlika je upravo 4 do 5 puta a ne može se reći da su uslovi značajno drugačiji.
I onda Novalić kaže kako BiH Telekom ne vrijedi više od 600 ili 700 miliona KM. :D
Sitna buranija
Posts: 2077
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Mislim da sam jednom navodio primjer DT-a, Telekoma Italije, HT... Odnosi nekih od pokazatelja su gotovo identični sa odnosima u BHT. Ne znam za Telenor Srbija iako je evidentno da je to tržište više od 2 puta veće od tržišta BiH, a gledajući mogućnost pristupa tržištu čak i preko 4 puta imaju veće tržište od BHT-a (a s obzirom na činjenicu da BHT ima mogućnost pristupa samo "balijskom" dijelu)...

Monty, koliko se proda Ferarija, Maseratija, Bugatija i sličnih auta u BiH? Pa ne možeš u BiH napraviti prihode kao u Austriji i Njemačkoj. Ne možeš ovdje prodati usluge koje se tamo bez problema prodaju. U Hrvatskoj se prodalo preko 41 hiljade novih vozila za 9 mjeseci i to je za Njemačku, Francusku, Austriju smiješan broj (naravno svedeno po broju stanovnika). Ali je to opet skoro 10 puta više nego kod nas. E vidiš, u tom kontekstu treba gledati i prihode i rashode. Ovdje će prihodi uvijek biti 3-4 puta manji jer su i rashodi manji (jeftinija radna snaga i sve ostale usluge koje se vežu uz ljudski rad), a sve zbog mnogo siromašnijeg tržišta na kojem se mogu prodati samo bazične i najjeftinije usluge.

Da ima viška zaposlenih - ima, da bi dobit u slučaju optimizacije broja zaposlenih, njihove strukture i optimizacije procesa mogla biti veće - i to je tačno. Ali nemoj da se sada gađamo paušalnim ocjenama o viškovima zaposlenih u hiljadama, stotinama miliona nečega i sl.
Sabur2
Posts: 1876
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

A pride još je Telenor Srbija nešto jeftiniji i povoljniji sa ponudama od BHT.

npr za cca. 10 eura dobiješ mobilnu tarifu:

Internet - 1.5 GB + 20 GB (20GB interneta za 2 aplikacije po izboru, npr. YouTube, Instagram)
Minuti i SMS - NEOGRANIČENO
Cena paketa - 1195 RSD/mes.

I u tim uslovima uspjevaju ostvariti pomenuti profit, dok BHT i ostali BH operateri ne uspjevaju ni blizu tome čak i uz manje darežljive tarife.
Sitna buranija
Posts: 2077
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote:Nešto gledam Deutche Telekom - cijena dionice skoro kao i ovom našem, doduše izraženo u evrićima, dakle oko 16 €. Dividenda po dionici 0,55 €, a zarada po dionici 0,71 €. Povrat na kapital 8,53%, a na aktivu 2,26%. Prema performansama čak i lošiji od ovog našeg.

Evo Orange- cijena dionice oko 14 €, dividenda po dionici 0,60 €, zarada po dionici 0,93 €, a povrat na kapital 8,58%. Povrat na aktivu 2,90%.

Možda mi imamo nerealnu sliku koliko bi to realno bilo da ovoliki telekom pravi dobiti. Imam druga koji je pratio ta kretanja u industriji telekomunikacija i sjećam se da mi je govorio kada je telekom pravio 170 mio da nijedan telekom u svijetu nema takav rezultat u smislu povrata na kapital :)
Npr.
Sitna buranija
Posts: 2077
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sitna buranija wrote:Monty, vidi se da si inženjer :) Šalim se, nemoj zamjeriti.

Kada izvučeš te podatke iz konteksta stvarno strašno izgledaju. Ali uporedivi su podaci koje sam ti ja dao dakle dividenda i njen iznos u odnosu na cijenu dionice, zarada odnosno povrat po dionici, ROE (povrat na kapital), ROA (povrat na aktivu) i sl.

Objašnjenje. Prihod po zaposlenom je cca 320 K Evrića dakle 4 puta veći nego u BHT, ali je i trošak zaposlenog bar 4 puta veći. Baš me interesuje podatak za China Mobile koliki je tamo prihod po zaposlenom, a najveći i najjači su telekom u svijetu. Drugim riječima, muški frizer u Evropi zaradi za sat možda 60-90 Evrića, a naš jedva 20 KM - zato što frizer vani za 3 ošišane mušterije uzme po 20-30 Eura od svakog, a naš po 6 KM. Ali zato je plata frizera na zapadu možda 1200 Eura, a kod nas 450 KM.

Naravno da mora biti veći prihod po zaposlenom, ali to su neuporedivi podaci. Treba posmatrati procente povrata na uloženo. Jer ako dobiješ dividendu recimo 1 KM ovdje a onaj tamo vani 2 Eura, to ne mora značiti da je on dobio 4 puta više. Jer ako si ti uložio 10 KM dobio si povrat 10%, a ako je onaj vani uložio 40 Eura i dobio nazad 2 Eura povrat mu je 5%. Znači ti sa 1 KM si dobio više nego on sa 2 Eura.

Malo jasnije?
Već sam ti jednom pokušao objasniti to za prihode i rashode...
brzi
Posts: 2593
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Sitna buranija wrote:Mislim da sam jednom navodio primjer DT-a, Telekoma Italije, HT... Odnosi nekih od pokazatelja su gotovo identični sa odnosima u BHT. Ne znam za Telenor Srbija iako je evidentno da je to tržište više od 2 puta veće od tržišta BiH, a gledajući mogućnost pristupa tržištu čak i preko 4 puta imaju veće tržište od BHT-a (a s obzirom na činjenicu da BHT ima mogućnost pristupa samo "balijskom" dijelu)...

Monty, koliko se proda Ferarija, Maseratija, Bugatija i sličnih auta u BiH? Pa ne možeš u BiH napraviti prihode kao u Austriji i Njemačkoj. Ne možeš ovdje prodati usluge koje se tamo bez problema prodaju. U Hrvatskoj se prodalo preko 41 hiljade novih vozila za 9 mjeseci i to je za Njemačku, Francusku, Austriju smiješan broj (naravno svedeno po broju stanovnika). Ali je to opet skoro 10 puta više nego kod nas. E vidiš, u tom kontekstu treba gledati i prihode i rashode. Ovdje će prihodi uvijek biti 3-4 puta manji jer su i rashodi manji (jeftinija radna snaga i sve ostale usluge koje se vežu uz ljudski rad), a sve zbog mnogo siromašnijeg tržišta na kojem se mogu prodati samo bazične i najjeftinije usluge.

Da ima viška zaposlenih - ima, da bi dobit u slučaju optimizacije broja zaposlenih, njihove strukture i optimizacije procesa mogla biti veće - i to je tačno. Ali nemoj da se sada gađamo paušalnim ocjenama o viškovima zaposlenih u hiljadama, stotinama miliona nečega i sl.
Je li tražiš neko opravdanje ili iznosiš činjenice ?
Ništa ne može opravdati činjenice da BH Telekom za plate izdvoji 25% prihoda a Telenor Srbija ni 6% i da Telenor ima veću dobit po uposlenom nego BH Telekom prihode.
Da ne posluju u mnogo drugačijim uslovima najbolje dokazuje i činjenica da Telekom Srbije ima 5 puta manje prihode po uposlenom od Telenora.
Post Reply