Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Prihod od kamata skoro 1,2 mio, što će reći da su ovi dugoročni finansijski plasmani zapravo keš oročen na period duži od 1 godine. Znači dragi moji dioničari FDS, ova kompanija na računima kod banaka ima preko 60 mio, a ima još 6,5 mio datih kredita. Eh kada se tome doda još i nešto preko 10 mio obveznica FBiH dođemo mi na dobrih 75-80 mio.

Bio bi Provalić baš raja kada bi spustio svoji pajtašima cijenu za 20% kako bi platili samo ovo što se može brzo izvući, a sve ostalo im je poklon-bonus od nas ostalih dioničara (nekretnine, zemljište, oprema, zalihe i sl.)... :roll:
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

kad ide onda ide....
Prioritetne akcije Philip Morrisa (DINNPB) zabeležile su snažan rast cene od 12,5% na 2.480 RSD uz realizaciju od 0,8 miliona RSD. Ova kompanija je danas objavila rezultate za prvu polovinu godine koji pokazuju snažan rast poslovanja: prihodi su porasli 36% na 18,9 milijardi RSD, dok je neto dobiti skočila 95,8% na 1,6 milijardi RSD
I inače ovo se kod nas može proći i kao revizorski izvještaj. Ovako nam treba i za FDS

http://www.din.co.rs/wp-content/uploads ... godine.pdf
hadzo
Posts: 56
Joined: 10 Jun 2013, 20:13

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by hadzo »

Imajući u vidu nenormalno visoke akcize, što za posljedicu pored smanjenja profitabilnosti ima i ogromno crno tržiste za koje dŕžava ne brine niti ga suzbija, ovaj rezultat FDSa je za pohvale. Vidim najavili su i početak isplate dividende :)
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Nema i nema.....
Edin Mulahasanović, direktor FDS-a - Ključni uslov je da fabrika nastavi proizvodnju



Prodaja državnog udjela u Fabrici duhana Sarajevo (FDS) je izazvala veliki interes javnosti. Iako je Agencija za privatizaciju FBiH zakazala za 1. septembar aukcijsku prodaju 511.478 dionica u vlasništvu FBiH po cijeni od 83,50 KM, odnosno ukupne vrijednosti 42,7 mil KM, prošle sedmice je donesena odluka da se aukcija prolongira do 15. septembra.

U ekskluzivnom intervjuu za Faktor direktor Fabrike duhana Sarajevo (FDS) Edin Mulahasanović otkriva ključne zahtjeve menadžmenta firme u vezi s najavljenom prodaje državnih dionica. Pojašnjava i zbog čega se u finansijskim izvještajima ove firme iz godine u godinu navodi višemilionska neraspoređena dobit. Ističe i da je u toku pregovora sa potencijalnim kupcima važnu ulogu odigrao i Federalni premijer Fadil Novalić zajedno sa svojim timom.

Koji je Vaš stav kao direktora preduzeća po pitanju prodaje državnog udjela u FDS-u?

- Pošto je ovdje pitanje prodaje udjela u vlasništvu Vlade FBiH, to je pitanje više za Vladu. Ali naravno da smo mi i kao menadžment i kao zaposleni jako zainteresirani za taj proces u smislu da očekujemo da on bude transparentan, korektan i da ukoliko dođe do realizacije prodaje, kao partnera dobijemo neku respektabilnu kompaniju. Ono što mi kao menadžment ističemo, a to je stav svih zaposlenih i sindikata, jeste da je prvi i osnovni uvjet ispod koga ne pristajemo taj da ova firma nastavi svoju djelatnost kao što je radila i prethodnih 136 godina. U cijelom svijetu se dešava globalizacija pa tako i u ovom našem sektoru. Od 16 duhanskih fabrika koje su egzistirale na području bivše Jugoslavije, FDS je još jedina ostala koja nije u potpunosti privatizirana. Tako da smatramo da je to neminovan proces.

Smatrate li utemeljenim stavove po kojima Vlada FBiH jeftino prodaje svoj udio u FDS-u?

- Mi nismo učestvovali niti smo mogli učestvovati u tom segmentu određivanja cijene po kojoj će Vlada FBiH ponuditi svoje dionice, tako da je teško komentirati tu činjenicu. Ali naravno da smo osim toga što smo zainteresirani za svoja radna mjesta i daljnju egzistenciju, i kao dioničari zainteresirani da se cijena dionice drži na nekom realnom nivou. Moram izraziti i zahvalnost premijeru FBiH Fadilu Novaliću i njegovim saradnicima koji su podržali taj naš zahtjev i s kojima smo zajednički nastupali. Na tim sastancima je jasno rečeno da je jedan od uvjeta Vlade da se zadrže radna mjesta, nastavi proizvodnja i eventualno zaposle novi ljudi.


Koja je poslovna logika iza široke lepeza nekretnina, dionica i vlasničkih udjela koje FDS posjeduje?

- Sva ta ulaganja FDS je činio s ciljem da se, po ugledu na mnoge kompanije koje se bave ovim poslom, višak sredstava plasira u druge oblasti da bi se diverzificirali izvori prihoda. Cilj je naći druge biznise koji bi umanjili pritisak na duhansku industriju. Što se tiče vlasništva koje ste spomenuli, FDS ima udjele na finansijskom tržištu. To je udio u Vakufskoj banci gdje imamo 66% vlasništva, i u ovoj drugoj banci nastaloj spajanjem Privredne i Bor banke imamo oko 10%. To je više potencijalno ulaganje zbog činjenice da je Vakufska banka tek našim preuzimanjem došla u poziciju stabilnije banke. Smatram da ta banka tek u budućnosti ima odgovarajući potencijal.

FDS iz godine u godinu bilježi pad prihoda i dobiti. Koji su uzroci ovog trenda, kako ga zaustaviti?

- Treba istaći da je u periodu nakon 2006. FDS napravila značajan iskorak i postala lider u duhanskoj industriji BiH. To je kulminiralo negdje 2009. godine kada smo uspjeli prodati 5,1 miliona kilograma cigareta i naših proizvoda i na domaćem i na inostranom tržištu. Ali onda je došao Zakon o akcizama gdje je sukcesivno rasla akciza na cigarete, a što je neminovno dovelo do pada legalnog tržišta. U 2009. legalno tržište je bilo oko 11 miliona kilograma duhana, a 2015. godina je završena sa legalnim tržištem od 5,8 miliona kilograma duhana. Tržište je skoro dvostruko palo, a smanjena je i profitabilnost u našem poslu. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je 2009. ukupna stopa poreza na cigarete iznosila 56%, danas ona iznosi 90% maloprodajne cijene naših proizvoda. Prema našim podacima, mi smo od 1995. pa do sada u budžet ove države uplatili preko 3 mlrd KM direktnih i indirektnih poreza.

Da li FDS zaista posjeduje neraspoređenu dobit od 46,6 mil KM? Da li taj novac leži na nekom računu?

- Ja moram odgovorno reći da ne postoji neraspoređena akumulirana dobit. To je jednostavno naziv knjigovodstvene stavke, ali ta dobit je kroz godine raspoređivana. To mogu potvrditi sa prethodnih 15 odluka Skupštine FDS-a počevši od 2001. do danas. Skupština FDS-a je dobit svake godine raspodijelila bilo da je ta dobit raspoređena u investicije, isplatu dividende ili formiranje obaveznog fonda rezervi. Nije tačna informacija da na računima imamo 46,6 mil KM. Za period od 2001. do danas mi smo isplatili 73 mil KM dividendi. Mi bismo bili sretni da ima akumulirane dobiti, i mi mali dioničari, a i Vlada FBiH i ne vidim razlog zašto mi tu dobit ne bismo isplatili da ona objektivno postoji.


DRŽAVA UZELA NEKRETNINE

Mulahasanović ističe da što se tiče nekretnina koje FDS navodno posjeduje u inostranstvu, činjenica je da postoje ti poslovni prostori i radi se o nekih 1.500 kvadrata ukupno.

– Ipak, to nije kako se želi predstaviti neka ogromna vrijednost. Također, ta imovina bez obzira što je bila u vlasništvu FDS-a nije sada u našem vlasništvu zato što je to Zakonom o pasivnom podbilansu prebačeno u vlasništvo Agencije za privatizaciju FBiH. Te nekretnine nisu ni u državnom kapitalu koji se sada prodaje – pojasnio je Mulahasanović.

LIJANOVIĆ NIJE RAZMATRAO STARTEGIJU

Direktor FDS-a Edin Mulahasanović je kazao da je aktuelni menadžment prije četiri godine izradio strategiju razvoja i opstanka FDS u periodu od 2015. do 2019. godine.

– Prethodnoj Vladi FBiH i resornom ministru Lijanoviću smo uputili taj dokument. Cilj nam je bio da ga sa značajnim vlasnikom izanaliziramo i zajednički donesemo strategiju. Međutim, moram reći da taj dokument nikada nije bio razmatran od prethodne vlade i da nikad nismo dobili pozitivne komentare s njihove strane – kazao je on.
Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Pa nije ni čudo u kakvom smo kurcu kada nam ovakvi ljudi nose titule doktora ekonomskih nauka. E čuj neraspoređena dobit je samo knjigovodstvena stavka, ali smo mi inače tu neraspoređenu dobit davno rasporedili... :roll:

Zanimljivo kako Provalića uključuje u priču čitavo vrijeme, ne propusti šansu da ga povuče sa sobom. I stalno priča o tim nekim pregovorima koje su vodili sa kupcima i transparentnosti. Pa što onda ne kaže s kim su vodili pregovore? Valjda bi to svi dioničari trebali znati...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Niti sam ekonomista niti sam zaiteresiran za ovu temu, ali ne mogu da vjerujem da ta ekonomska nauka nije toliko egzaktna da kaže je li RASPOREĐIVANJE dobiti u dionice i ostale investicije RASPOREĐENA ili nije.
Dali taj novac postoji ili ne?
A ovo je čista laž i nebuloza :

Na tim sastancima je jasno rečeno da je jedan od uvjeta Vlade da se zadrže radna mjesta, nastavi proizvodnja i eventualno zaposle novi ljudi.
Svi znamo da kupca na berzi ne možete obavezivati ničim, jer nije tenderska privatizacija u kojoj možete postavljati kriterije.
Mislim da ovo neće niko izvana uzeti zbog njihovog statuta gdje predstavnik uposlenika sa 11.000 glasova ima istu vrijednosot kao 400.000 glasova kupca.
Jedino ako bi fondovi i ostali mali dioničari stavili na prodaju svoje dionioce, pa da se kupi 50 % +1 dionicu, možda bi se neko ozbiljan zaletio.
Zato će, ako se uopće ovo proda, sve ovo opet završiti u opskurnim sarajevskim ortačkim (stranačkim) kandžama.
A i kompletna politička atmosfera u BiH je svakakva, samo ne dobra za neko investiranje.
Sitna buranija
Posts: 2113
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Pa naravno da ne može garantovati ništa kada se kupovina ostvari putem berze. Sutra, ako bude imao kupac dovoljno glasova na skupštini može donijeti odluku o gašenju i likvidaciji društva.

Intervju vrvi od laži i neistina. Kakvo raspoređivanje neraspoređene dobiti? Ako si nešto rasporedio za isplatu dividende, to je raspoređeno i isplaćeno i toga više nema u knjigama. Ono što nisi rasporedio ni za šta stoji na neraspoređenoj dobiti i zato se tako zove. I ova glupost o investicijma. Investiraš i iz sredstava amortizacije, ne samo iz dobiti. Generalno, oni su dio dobiti isplatili kao dividendu, jedne godine su kao dividendu zapravo izvršili zatvorenu emisiju dionica, a sve preostalo je ostalo na neraspoređenoj dobiti. Mogli su oni i ovo ostalo rasporediti kroz povećanje nominalne vrijednosti dionice, odnosno na uvećanje dioničkog kapitala, ali nisu. Da jesu, nominalna vrijednost dionice ne bi bila 100 već 135 KM.

Ima u narodu opis za ovakve kao Mulahasanović - "obraza i stida nema, a guzici se ne boji"...
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Pokušah da sebi objasnim šta se dešava sa neraspoređenom dobiti jer mi nema logike da te pare samo mrtve stoje u kasi.
...treći element akcijskog kapitala predstavlja zadržani profit odnosno neraspoređenu dobit. Ovaj element je internog karaktera, odnosno nastaje zaslugama preduzeća, dok su prethodna dva eksternog tipa i akcionarsko društvo teško može na njih direktno uticati. Neraspoređena dobit nastaje kao rezultat uspešnog poslovanja preduzeća i reč je o delu ukupne dobiti korporacije koju ona ne isplaćuje vlasnicima akcija u obliku dividendi. S obzirom na to da je zadržana dobit internog karktera, bez spoljneg angažovanja, to omugaćava njihovo korišćenje uz relativno niske troškove. Zadržavanje dobiti podrazumeva smanjivanje sredstava za isplatu dividendi u sadašnjosti, ali stvara mogućnosti da dođe do povećanja njihovih isplata u budućnosti, pošto će preduzeće doći do finansijskih sredstava za ekspanziju svog poslovanja pod relativno povoljnim uslovima. Takođe, zbog korišćenja zadržane dobiti u finansiranju preduzeća vlasnici akcija možda propuštaju pravo na dividendu, ali ne gube kontrolna prava koja bi bila ugrožena u slučaju emitovanja novih akcija radi sakupljanja kapitala.
Sudeći po ovome, taj novac se upotrijebi za potrebe preduzeća, što bi trebalo da donese nove vrijednosti.
Međutim u našem slučaju ga je vjerovatno oduvao vjetar....
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Govorio sam da će se pokajati oni koji ne prodaju Bosnalijek na 14 KM - niko me nije zarezivao.
Govorio sam da će se pokajati oni koji ne prodaju BH Telcom na 18 KM- niko me nije zarezivao.
Sada kažem da će se pokajati oni koji nisu prodali FDS na 60 KM.
Neka ovo niko ne zarezuje.
Onako ja, bezveze malo, iz dosade.
panzer
Posts: 12124
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Što je najgore, pokazaće se da si u pravu.
Nije se nikad desilo da nešto izađe na pozitivan scenario mimo svih očekivanja. Pogotovo na ovom kako se već zove "tržištu".
Post Reply