Fabrika duhana Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Vidim da ste bili aktivni tokom vikenda. Da se razumijemo ne branim ja nikoga, samo želim da u diskusiji budemo korektni a ne tendenciozni. Ako FDS ne objavljuje revizorski izvještaj na svojoj ili na stranici SASE vjerovatno ne postoji obaveza da to urade. Provjerio sam TOP 4 playera u duhanskom biznisu i ni oni ih ne objavljuju. Postoji samo izjava neovisnog revizora u okviru godišnjeg izvještaja kojeg da budemo korektni ne objavljuje jako puno kompanija u BiH. Evo linkova:

Altria (PMI)
https://materials.proxyvote.com/Approve ... 278023.PDF
BAT
http://www.bat.com/group/sites/uk__9d9k ... penelement
Imperial Tobacco
http://ar15.imperial-tobacco.com/pdfs/f ... t-2015.pdf
JTI
http://www.jti.com/files/5314/6045/6352 ... _E_all.pdf

Od ljudi koji su bili na skupštinama FDS-a saznao sam da su revizorski izvještaji dostupni svima koji žele da ih pogledaju prije početka skupštine. Takodje su mi rekli da tu priliku niko ne koristi.

I provjerio sam revizorski izvještaj KLAS-a koji je dat kao primjer i analitika koju ste tražili da FDS publicira naravno da nije u KLAS-ovom izvještaju. Vidim da je i slavuj otišao na druge teme pa ću što se mene tiče ja ovu temu zatvoriti.
Last edited by beavis on 29 Aug 2016, 10:08, edited 1 time in total.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Čuo sam da će Vlada uskoro objaviti detalje valuacije FDS-a. Kako se i govorkalo na ovom forumu moji izvori govore da je valuacija uradjena uz korištenje ne jednog nego dva neovisna procjenjitelja. To bi trebalo da je normalna procedura zar ne? Ako smo prethodno zaključili da postoji kupac, ko bi po vama bio najpoželjnjiji kupac za FDS i zašto?
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sa naše tačke gledišta bilo ko od tih velikih. Svakako je pitanje da li će proizvodnja ostati u Sarajevu. Bitno je da uđu u vlasništvo a kasnije se možemo nadati da će tržišna cijena bar preći nominalnu iako je i to pod upitnikom.

Zašto drug fadil , a ni ostali "stručnjaci", ne spominje da je urađena valuacija nego prihvata da se odgodi aukcija?
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Fadil nije političar i vjerovatno nije navikao na klizeće startove ovdašnjih političara. Po njegovoj reakciji u dnevniku i u intervjuu datom FENA-i vidi se da mu nije pravo što ga Radončić zbog par sitnih političkih poena pravi kriminalcem. Po meni Vlada je trebala prije stavljanja naloga na berzu objaviti kako su uradili valuaciju. Tad Radončić vjerovatno ne bi uradio to što je uradio. Zašto to nisu napravili tada i meni je misterija.
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Oni to kriju i dan danas. I svaki put daju kontradiktorne izjave. fadil ne mora biti politicar ali ako je ekonomista onda bi bar morao znati sta prica. Valjda zna kako se kupuje i prodaje. Sigurno zna ali za koga to radi na ovaj nacin?
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Koliko sam razumio njegove izjave on to radi za penzioni fond. Bilo bi pogubno za isti a i za sve nas da se krene komercijalno zaduživati.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Beavis, možeš ti sada izbjegavati koliko hoćeš priznati neke stvari, ali činjenica je da kada uzmeš revizorske izvještaje bilo koje od ovih firmi da imaš mnogo više informacija od onih izvještaja koji su dati u Excel-u na SASE. U revizorskim izvještajima je data struktura pojedinih pozicija koje su u onim izvještajima na SASE dati u zbirnom iznosu, pa tako i ulaganja, datih i uzetih kredita i sl.

Eh nas je u ovoj polemici interesovala struktura ulaganja, za koju si ti tvrdio da se može "iščitati" iz onih izvještaja koje FDS objavi i da se sve to vidi iz njih, ali kao treba znati pročitati izvještaje a mi to kao ne znamo, a ti eto znaš. iz ovog sada je jasno da ili pojma nemaš o svemu ovome ili se praviš glup. Ako je ovo drugo u pitanju, jedan savjet - kada se čovjek voli praviti glup zna to preći u naviku pa da to postane permanentno stanje. :roll:

P.S. Ne bih ni ulazio u ovu polemiku s tobom da nisi onako samouvjereno lupao... LP
panzer
Posts: 12115
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Fadil nas je već zaduzio odnosno penzioni fond, digao je 60 miliona revolvinga prije nekoliko sedmica. A svim silama nastoji ne prodati Sarajevo osiguranja odnosno ima namjeru ga prodati u pola cijene. Ako ce ovako raditi bolje da ne radi.

Sudeci prema ovim nalozima na berzi, aukcija bi mogla biti odrzana.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Sa naše tačke gledišta bilo ko od tih velikih. Svakako je pitanje da li će proizvodnja ostati u Sarajevu. Bitno je da uđu u vlasništvo a kasnije se možemo nadati da će tržišna cijena bar preći nominalnu iako je i to pod upitnikom.

Zašto drug fadil , a ni ostali "stručnjaci", ne spominje da je urađena valuacija nego prihvata da se odgodi aukcija?
Slažem se da nije problem ni ova cijena kada bi ušao bilo ko od velikih u FDS, jer se onda možemo nadati da će firma krenuti prema gore, a samim tim i njena vrijednost. Ali bojim se da ovo ne bude preuzeto od lokalnih, pa tek nakon izvlačenja love preprodato nekom od velikih...
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@sitna buranija nisam ni očekivao da ćeš odgovoriti na moje argumente. Poslušat ću tvoj savjet i ostati korektan u diskusiji što i tebi želim, ne bi li postao trajno bolji čovjek.
Post Reply