Fabrika duhana Sarajevo

beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@slucajni prolaznik, naravno da mi ne treba ali hvala. @sitna buranija ako sam dobro razumio prethodne postove vi biste da saznate ko i koliko kamate za koliko novaca daje FDS-u, kakve povrate FDS ima na pojedinačnim projektima i tome slično? Ko takve podatke daje eksternim ljudima? Molim primjer. Ja sam absolutno za transparentnost ali sukladno nivou pristupa informacija, realnim potrebama i odgovornostima.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slucajni prolaznik wrote:Ti si za mene ipak sitna buranija jer ti je to oficijelni nick ..ako želiš mogu te zvati i primitivac jer si se tako potpisao ..a sad ozbilnije …"prijatelju" ne znam ja koliko ti već metara imaš u g …ti najbolje znaš …ali ako mi već predlažeš ,evo ideš na ignore od mene ..s napomenom …dirneš li u mene ,pa makar kako voliš cinično ili dvosmisleno …onda ću ti odista pokazati šta je najbolje …vjeruj da ti znam ko-ordinate …nadam se da si pametan i razuman …
LP Slučani prolaznik
Je li to ti prijetiš nešto ili mi se učinilo? :roll:

Svako se svojim nick-om identificira sa onim sa čim može da se identificira. Ja sa običnom "sitnom buranijom", a ti sa onom lopužom "Slučajnim prolaznikom" (Lagumdžijom).
Nemoj me nikako zvati, ignoriši me. I zaboravi mi "ko-ordinate", pošto ja tvoje nemam, pa smo onda neravnopravni. A ne pada mi na pamet da se angažujem oko toga. Nadam se da si pametan i razuman.

I vratimo se temi...

LP
Sitna buranija
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Za sve nejasno ,još jednom pročitaj moj post ,postan u 20:14 h …nastavi kako želiš …do tebe je i tvojih m ili cm …ja ti osobno više neću napisati ni slovo …
LP
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:@slucajni prolaznik, naravno da mi ne treba ali hvala. @sitna buranija ako sam dobro razumio prethodne postove vi biste da saznate ko i koliko kamate za koliko novaca daje FDS-u, kakve povrate FDS ima na pojedinačnim projektima i tome slično? Ko takve podatke daje eksternim ljudima? Molim primjer. Ja sam absolutno za transparentnost ali sukladno nivou pristupa informacija, realnim potrebama i odgovornostima.
Ne. Pitanje je bilo koliko su para uložili u ta svoja ulaganja u kapital drugih pravnih lica, po kojoj vrijednosti ga vode i koliko realno vrijede? Pitanje je postavljeno jer tvrdiš da su te info dostupne dioničarima i javnosti i da se mogu isčitati iz dostupnih izvještaja, ko zna naravno. Pa kad već tvrdiš da je to tako da nam baciš te podatke, nama koji "nemamo škole" da bi to mogli.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@sitna, takve stvari pišu u bruto bilansu a i tamo zavisi koji nivo analitike postoji. Takve informacije se stvarno ne daju eksternim osobama ali po vlastitoj izjavi ti si više godina u jakoj relaciji sa FDS-om pa možda nam ti te informacije možeš nabaviti?

PS: Svi dugoročni plasmani u dionice se moraju voditi po tržišnoj vrijednosti. Takav je zakon.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:@sitna, takve stvari pišu u bruto bilansu a i tamo zavisi koji nivo analitike postoji. Takve informacije se stvarno ne daju eksternim osobama ali po vlastitoj izjavi ti si više godina u jakoj relaciji sa FDS-om pa možda nam ti te informacije možeš nabaviti?

PS: Svi dugoročni plasmani u dionice se moraju voditi po tržišnoj vrijednosti. Takav je zakon.

Odustajem :roll:
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Indy »

beavis wrote:@sitna, takve stvari pišu u bruto bilansu a i tamo zavisi koji nivo analitike postoji. Takve informacije se stvarno ne daju eksternim osobama ali po vlastitoj izjavi ti si više godina u jakoj relaciji sa FDS-om pa možda nam ti te informacije možeš nabaviti?
Nevjerovatno!

Svaki revizorski izvjestaj sadrzi pregled ulaganja, metodu vrednovanja i raspored depozita po racunima sa kamatom i duzinom orocenja. Ali bas svaki.
Na sta bi inace revizor davao misljenje.

Analitika u bruto bilansu je stvar proslosti. Zakon nalaze trocifrena sinteticka konta. Danas malo ko ide na vise od cetverocifreni analiticki. Sve ostalo vodi softver po atributima koji se dodjeljuju po kontima. Na taj nacin se vodi analitika.
Da vidim tog fenomena koji ce iscitat analitiku iz tog bruto bilansa. Jedino uz bacanje kasika.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

@Indy
Recimo da si po mojoj procjeni nekih 90 % u pravu …još nam samo reci koja od kompanija ,bilo da je javni ili privatni sektor , publikuje revizorske izvještaje kako si napisao/la …? ako ima neki link , neka adresa ili bilo koji dr način da se pogleda izvještaj kakvim si ga opisao /la , bio bih zahvalan …baš me interesira ..ako je pak teorijska kategorija , onda je ok ...
one
Posts: 1737
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Gdje je 10-11 miliona od prodaje unisa i mig grupe dionica. Fds je jos vlasnik 50% dufa mig
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Indy, pusti ba ne isplati se pisati. Na SASE pun kurac firmi koje objavljuju cjelovite revizorske izvještaje. Klas, Sarajevska pivara, Mlinpek i sl. da ne nabrajam, daju te revizorske izvještaje, ali ovi krimosi iz FDS ne daju. Treba samo otići na novosti emitenata na SASE i otvoriti koji te interesuje. Vani ko god kotira na berzi je dužan objaviti te izvještaje, a mislim da i kod nas postoji to pravilo. Ali kod nas je FDS znala ranijih godina ne održati ni skupštinu da 30.6. iako ima takvu zakonsku obavezu i nikom ništa.

Najgore je kada se ljudi prave naivni...
Post Reply