Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:@panzer možda je npr ovo? http://vakuba.ba/aktuelnosti/34/izvjest ... d-sarajevo. @slavuj ne postoji mogućnost da je kupac možda prišao nekome i tražio partnerstvo? Šta u tom slučaju? Stvarno ne mogu diskutirati sa nekima koji prihvataju samo svoju istinu. @sitna buranija da su bogdom neki sa ovog foruma pročitali koju kvalitetnu knjigu iz poslovnog računovodstva puno manje nebuloznih izjava bi bilo i na forumu i u medijima.
beavis wrote:Iskreno, ni ja ih nisam nikad vidio. Meni je ono što je na SASE objavljeno sasvim dovoljno. U svim ozbiljnijim školama se uči kako ispravno tumačiti bilans stanja, bilans uspjeha i cash-flow izvještaj te kako ispravno izčitati godišnji izvještaj javno listane kompanije. Mene npr. više brine što je FDS negativan iz operativnog poslovanja nego to kod koga je oročio pare.
Ovo za obveznice - to je FDS morala uraditi kao vlasnik radi zahtjeva regulatora. Ili dokapitalizacija ili to. Oni se odlučili na varijantu obveznica. To je još jedna od posljedica nebuloznih ulaganja ovog doktora ekonomskih nauka.

A na osnovu ove tvoje izjave za revizorske i ine izvještaje je očito da ti ozbiljne škole vidio nisi.

Sine dragi, dok ne vidiš strukturu nekog plasmana ne možeš znati je li to realno ili ne. Možeš imati prikazano ulaganje u kapital drugih pravnih lica 10 mio u ovim izvještajima na SASE, a da se to ulaganje odnosi na KTK Visoko što ne vidiš iz izvještaja. Ti ćeš sa svojom "ozbiljnom školom" vjerovati da firma ima ulaganja 10 mio, a zapravo firma ima "mudo Marjanovo". E zato bi lijepo bilo vidjeti te revizorske izvještaje koji opet mogu "sakriti" puno toga, ali ti opet daju više informacija na osnovu kojih možeš izvući bolje zaključke. FDS ove izvještaje krije k'o zmija noge.
hadzo
Posts: 56
Joined: 10 Jun 2013, 20:13

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by hadzo »

Daleko od toga da smatram da je Fahro poštenjačina koji brine za društvena dobra, ali da svi normalni vide da je ovdje trujumfovao a SDA dozivjela ogromnu blamažu to je sigurno. Pa oni su samim promtnim prihvatanjem njegovog zahtjeva i obećanjem da će do naredne sjednice vlade pripremiti analizu neovisnih eksperata njega uzdigli a sebe srozali. Svjestan sam ja da je pola životnog vijeka prekratak period da se pošteno zaradi nekoliko nebodera, ali zašto su morali udovoljiti njegovom zahtjevu umjesto da mu podastru da su cijenu formirali na bazi analize eksperata na koju su se pozivali? Ja to ne kontam, isto kao što ne kontam priče na ovom forumu kako je sve bolje bilo za Lojinog vakta, tada je i nafta i Drina bila 1KM a od tada je država mnogostruko podigla akcuze i na naftu i na cigarete.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Zanimljivo, niko se nije povukao sa kupovine.
invest2016
Posts: 29
Joined: 02 Aug 2016, 14:09

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by invest2016 »

panzer wrote:Zanimljivo, niko se nije povukao sa kupovine.
Baš zanimljiva igra.....
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

A na osnovu ove tvoje izjave za revizorske i ine izvještaje je očito da ti ozbiljne škole vidio nisi.

Sine dragi, dok ne vidiš strukturu nekog plasmana ne možeš znati je li to realno ili ne. Možeš imati prikazano ulaganje u kapital drugih pravnih lica 10 mio u ovim izvještajima na SASE, a da se to ulaganje odnosi na KTK Visoko što ne vidiš iz izvještaja. Ti ćeš sa svojom "ozbiljnom školom" vjerovati da firma ima ulaganja 10 mio, a zapravo firma ima "mudo Marjanovo". E zato bi lijepo bilo vidjeti te revizorske izvještaje koji opet mogu "sakriti" puno toga, ali ti opet daju više informacija na osnovu kojih možeš izvući bolje zaključke. FDS ove izvještaje krije k'o zmija noge.
Meni treba samo osnovna pismenost da vidim strukturu ulaganja FDS-a u dugoročne finansijske plasmane. Na SASE stranici se vidi u kojim društvima ima značajno vlasništvo, pa u RVP-u, pa različite javne obavijesti koje javno listane kompanije moraju napraviti itd.

Kako "analitičari" traže insiderske informacije samo zarad mahalanja i podmetanja a ne ozbiljnih kalkulacija i ja ih ne bi dao. Ko kakve škole ima definira i izmedju ostalog i riječnik koji se koristi.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:
A na osnovu ove tvoje izjave za revizorske i ine izvještaje je očito da ti ozbiljne škole vidio nisi.

Sine dragi, dok ne vidiš strukturu nekog plasmana ne možeš znati je li to realno ili ne. Možeš imati prikazano ulaganje u kapital drugih pravnih lica 10 mio u ovim izvještajima na SASE, a da se to ulaganje odnosi na KTK Visoko što ne vidiš iz izvještaja. Ti ćeš sa svojom "ozbiljnom školom" vjerovati da firma ima ulaganja 10 mio, a zapravo firma ima "mudo Marjanovo". E zato bi lijepo bilo vidjeti te revizorske izvještaje koji opet mogu "sakriti" puno toga, ali ti opet daju više informacija na osnovu kojih možeš izvući bolje zaključke. FDS ove izvještaje krije k'o zmija noge.
Meni treba samo osnovna pismenost da vidim strukturu ulaganja FDS-a u dugoročne finansijske plasmane. Na SASE stranici se vidi u kojim društvima ima značajno vlasništvo, pa u RVP-u, pa različite javne obavijesti koje javno listane kompanije moraju napraviti itd.

Kako "analitičari" traže insiderske informacije samo zarad mahalanja i podmetanja a ne ozbiljnih kalkulacija i ja ih ne bi dao. Ko kakve škole ima definira i izmedju ostalog i riječnik koji se koristi.
Eh dobro "stručnjak", hajde mi molim te reci koliko su oni dosada ulupali para npr. u Vakufsku banku? Evo da ti pomognem, imaju cca 66,5% vlasništva tamo. Da vidim šta možeš pročitati iz svega toga što si naveo. Puno bi nam svima pomoglo i kada bi nam pročitao koliko je para dosada uvaljeno u dionice PBS i Bor banke?
Ako ti nije problem, a tvrdiš neke stvari na osnovu kojih zaključujem da nije i da ti to možeš (mi ostali ne možemo), da nam kažeš koliko su ukupno para dosad potrošili na sticanje Šibara, Bonusa i Tobacca. To nam je vrlo važno svima da znamo koliko su vjerodostojne cifre koje imaju u knjigama, jer PBS realno ne vrijedi ništa, Bor i Vakufska vrijede možda pola uloženog, ovo ostalo možda pola, a možda i ne.

Znaš, i na pijaci ti mogu uvaliti vreću narandži za koju kažu da ima 5 kg. Ako je vreća prozirna (transparentna) ti vidiš šta je u njoj. Ako nije, možeš otkriti da je unutra više od pola truhlo, pa skontaš da ustvari imaš jedva 2 kg narandži u vreći.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

@beavis
Znam da ti ne treba odvjetnik jer vidim da vladaš materijom …al sa primitivcima je najlakše i najefektivnije njihovim rječima jer oni kažu sve o sebi …pa tako i ovaj reče :Predugo ja imam veze sa FDS da bi meni prodavao maglu… i vid' sad on tebe pita da mu pojasniš …
Ignore lista , hajmo pričat o ozbiljnim invest temama a psi nek laju dok karavane prolaze :-)
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slucajni prolaznik wrote:@beavis
Znam da ti ne treba odvjetnik jer vidim da vladaš materijom …al sa primitivcima je najlakše i najefektivnije njihovim rječima jer oni kažu sve o sebi …pa tako i ovaj reče :Predugo ja imam veze sa FDS da bi meni prodavao maglu… i vid' sad on tebe pita da mu pojasniš …
Ignore lista , hajmo pričat o ozbiljnim invest temama a psi nek laju dok karavane prolaze :-)
Ovo za "ignore" je jedina pametna od tebe wanabe "kultura". Beavisu sam postavio pitanje iz nekog drugog razloga, a to je da pokaže koliko zna ili ne zna. Ali očito za neke vrijedi ona narodna da im je "lakše utjerati metar u guzicu nego centimetar u glavu". Prema tome, drži se toga ignore kada sam ja u pitanju. Najbolje je...

LP
Primitivac
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ti si za mene ipak sitna buranija jer ti je to oficijelni nick ..ako želiš mogu te zvati i primitivac jer si se tako potpisao ..a sad ozbilnije …"prijatelju" ne znam ja koliko ti već metara imaš u g …ti najbolje znaš …ali ako mi već predlažeš ,evo ideš na ignore od mene ..s napomenom …dirneš li u mene ,pa makar kako voliš cinično ili dvosmisleno …onda ću ti odista pokazati šta je najbolje …vjeruj da ti znam ko-ordinate …nadam se da si pametan i razuman …
LP Slučani prolaznik
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ispričavam se ostalim učesnicima foruma …ipak smo svi ljudi , muškarci …pa treba se i braniti …:-)
Post Reply