Fabrika duhana Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

beavis wrote:Kvalitetnu diskusiju oko nerasporedjene dobiti smo već imali, to što Mulahasanović to ne zna dobro objasniti je drugi par rukava. Možda je bolje da je finansijski direktor to objasnio?
Pa kako iz BH Telekoma isplatiše prije 3-4 godine dio neraspoređene dobiti. Ako ko svake godine isplaćuje dividendu i raspoređuje dobit to je BH Telekom. Pa su prije 3-4 godine iz dijela akumulirane neraspoređene dobiti isplatili dividendu. Ako je nešto na poziciji neraspoređene dobiti ranijih perioda, znači da se sve može rasporediti za isplatu dividende (ili povećanje osnovnog kapitala). Ono što je "ranije raspoređeno za isplatu dividende" (kako reče "doktor ekonomskih nauka") ne može biti nikako na neraspoređenoj dobiti. Toga više i nema u knjigama jer je isplaćeno.

Ima knjiga "Osnove računovodstva". Ne bi bilo loše da je neki kupe i pročitaju...

P.S. Zaboravio sam da napomenem da je i Mtel isplatio svu neraspoređenu dobit. Jedino izgleda u FDS neraspoređena dobit se onako vodi u knjigama, a ustvari je nema. Valjda je drže da bi im štimala aktiva i pasiva... :lol:
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Definitivno,samo za kriminalce direktor fds je posten covjek!Njegovim rastporedjivanjem te NERASPOREDJENE DOBITI i gotovine sa pozicijeGOTOVINA NA RACUNU I BLAGAJNI,koj je na kraju 2008.god naslijedio od Loje u iznosu od 54 miliona,uprabo se bavi Tuzilastvo!
Nije nikskva novost da postoji strani kupac ,Ovamo su ga doveli oni sto su skoro sest mjeseci kupovali dionice po fiksnoj cijeni!Prema dogovoru oni su i obezbjedili ovoliku cijenu,Ko je sve alimentiran,saznat ce se!Nakon kupovine kupac bi ovima prodao sve sto nije osnovni biznid za jeftine pare!Tako bi se oni naplatili i za dio koji su dali na ruke pri kupovini dionica,i za sve sto su potrosili da se obszbjedi ova cijena,To su izgleda,saznali i ovi iz SBB,i zato su iskoristili yvoju poziciju u vlasti da odgode aukciju!Sta ce se desiti u narednih dvadesetak dana,ovisi ox medjustranackog dogivors
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@panzer možda je npr ovo? http://vakuba.ba/aktuelnosti/34/izvjest ... d-sarajevo. @slavuj ne postoji mogućnost da je kupac možda prišao nekome i tražio partnerstvo? Šta u tom slučaju? Stvarno ne mogu diskutirati sa nekima koji prihvataju samo svoju istinu. @sitna buranija da su bogdom neki sa ovog foruma pročitali koju kvalitetnu knjigu iz poslovnog računovodstva puno manje nebuloznih izjava bi bilo i na forumu i u medijima.
Last edited by beavis on 26 Aug 2016, 09:20, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ne bih ja išao na to možda. Ako se već traži transparentnost dajte da vidimo da imamo realana pojašnjenja.

Ako npr treba držati veće depozite u Vakufskoj Privrednoj i BOR banci, meni je to sasvim u redu potez jer se tako štiti i svoje ulaganje. Ali da vidimo gdje su ti depoziti. Jesu li stvarno tamo. Ako treba dati pozajmice tobacco pressu da bi poslovali i to je u redu. Ali dajte da znamo da je tamo.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

@panzer to su već operativne informacije jedne kompanije. Mislim da se to ne zna niti za jednu kompaniju. Takodje mislim da je i nerazumno takve informacije tražiti sa strane jednog investitora. Daj mi primjer gdje npr. BH Telecom drži svoje novce i kako operativno upravlja svojim slobodnim sredstvima?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Dobar dio firmi ima odnosno daje revizorske izvještaje u kojima piše sve detaljno.

FDS nikad nije objavio revizorske. Možemo li ih nekako dobiti?
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Iskreno, ni ja ih nisam nikad vidio. Meni je ono što je na SASE objavljeno sasvim dovoljno. U svim ozbiljnijim školama se uči kako ispravno tumačiti bilans stanja, bilans uspjeha i cash-flow izvještaj te kako ispravno izčitati godišnji izvještaj javno listane kompanije. Mene npr. više brine što je FDS negativan iz operativnog poslovanja nego to kod koga je oročio pare.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

To je drugi dio priče i na osnovu toga se slažem da je trebalo odbiti zahtjev stranaka i ići na aukciju ako će se prodati po ovoj cijeni jer je poslovanje došlo do kritične tačke.

Sami način prodaje je ipak sakrivanje svega što se do sada radilo i što se došlo do toga da FDS osim tih kamata nema nikavih drugih prihoda po osnovu dividende iako je uložio nekoliko desetina miliona KM u sve i svašta. Brzom prodajom bi se sve zaboravilo i onda bi fokus bio usmjeren na novog vlasnika a ne na onog koji je doveo do toga imamo ovu cijenu.
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

NIko neće kupiti bez due diligencea. Tu se ne može ništa sakriti. Odoh, moram raditi.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Jel to znači da je bio due-d? Zar u Sloveniji nije bila frka što se radio a javnost nije bila obavještena?
Post Reply