Elektroprivreda BIH

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

http://www.energetika-net.com/vijesti/e ... tkom-25915

Ne treba raditi niti jedan blok. To je za par godina staro željezo. Osim ako Muradif ne zna bolje od njemačkih energetičara iz RWE i E on koji investitaju isključivo u oie.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Elektroprivreda BIH

Post by insider »

Ode cijena ispod 8, a pricalo se da nema sanse ispod 10 da ce ici.

Ako SASE prezivi sljedecu godinu bit ce dobro.

S aspekta dionica mislim da su ubjedljivo najveci luzeri na svijetu. Ne vjerujem da je igdje veci potpo bio.

Samo pogledajte grafike indexa sa SASE. Nezabiljezeno do sada.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Hajde da vidimo koliko je ljudi spremno prodati po 8 KM. Ja sam prije nekoliko mjeseci kada su bile one rasprodaje očekivao da ode ispod 10 KM ali se nije dugo zadržalo i onda sam preusmjerio sredstva. Sad bih bio spreman naći nešto sa strane da kupim po ovoj cijeni.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Investitor »

Sve mi ovo izgleda nevjerovatno, ljudi prodaju BHT po 13 a vrlo brzo će se isplačivati dividende u iznosu od 2,58KM. Slična situacija i sa JPESR, gdje najavljana dividenda preko 2 KM a dionica 8KM.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

panzer wrote:Hajde da vidimo koliko je ljudi spremno prodati po 8 KM. Ja sam prije nekoliko mjeseci kada su bile one rasprodaje očekivao da ode ispod 10 KM ali se nije dugo zadržalo i onda sam preusmjerio sredstva. Sad bih bio spreman naći nešto sa strane da kupim po ovoj cijeni.
Dionice firme koja je u 90 %-tnom vlasništvu Fadilove stranke i koja će prema predviđanjima nakon prvog tromjesječja 2018. godine biti u gubitku 25 miliona KM ?! Bez šansi za privatizaciju, bez šansi na dividendu? :o :o
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ko je to predvidio da će prvi kvartal iduće godine biti negativan?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Investitor wrote:Sve mi ovo izgleda nevjerovatno, ljudi prodaju BHT po 13 a vrlo brzo će se isplačivati dividende u iznosu od 2,58KM. Slična situacija i sa JPESR, gdje najavljana dividenda preko 2 KM a dionica 8KM.
Ko ti garantuje da neće promjeniti odluku i iz zadržane dobiti pokriti gubitak?
Uostalom Fodil kože da zardžana dobit nije lova nego onako, računovodstveno...nešto...barem za FDS.
Last edited by proleter on 20 Dec 2017, 12:34, edited 1 time in total.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

panzer wrote:Ko je to predvidio da će prvi kvartal iduće godine biti negativan?
Čitao sam neki tekst, zaboravio sam koji portal.
Kao, završni za '17. će biti oko -15 miliona, ali ako ne povećaju cijene stanovništvu gubitak nakon Q1 ide na -25 miliona KM.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

aba3?
grude:
http://www.grude-online.info/elektropri ... je-struje/

I ovo:
S ovakvim poslovanjem, gubici samo u prvom kvartalu 2018. mogli bi dostići oko 23 milijuna KM.
Kakvim poslovanjem? Kada hidroelektrane presuše? Hoće li svaka godina biti bez vode?
Ne ide im u prilog ni činjenica da moraju vraćati kredit Kinezima za financiranje Bloka 7, u iznosu od oko 613 milijuna EUR.
Jel to odmah od januara startaju sa vraćanjem rate kredita koji nije ni potpisan?

I opet da naglasim: aba3
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ispada da cijela EP sa svim hidro i termoelektranama i ostalom infrastrukturom "tržišno" vrijedi (31 milion dionica puta 8) cca 250 miliona. Kad se međutim pogleda cijena gradnje samo jednog bloka jedne TE, npr blok 7 u Tuzli on sam vrijedi 1,5 miijardi ili 6 PUTA više od te "tržišne cijene čitave EP. Ili, HE Vranduk sa 19,2 MW inst snage i godišnjom proizvodnjom 102 Gwh (što je cca 1,2 % sadašnjeg kapaciteta EPBiH) koštaće 143 m KM. Kad se taj kapacitet Vranduka prebaci na 100% (=x 83)ispalo bi da EP sada vrijedi ustvari 83x 143=11,9 milijardi ili po dionici cca 380 KM. A ne 8. Bez nekretnina, upravnih zgrada, ostale infrastrukture, akumulirane dobiti, know how i sl. Jel' griješim negdje?
Post Reply