Fabrika duhana Sarajevo

slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Tko od naslova nadalje pročita tekst koji je citiran , shvatiće da je čovjek "pogodio u sridu " ..naravno ni sa jednim tekstom se nećeš 100 % složiti ali ponavljam čovjek je pogodio ..jer kakva je to koalicija ,Vlada i da ne nabrajam dalje uključene u proces , koja sama donese neka pravila igre , započne ih sprovoditi a onda se jedan bitan faktor te Vlade "sjeti" da to nije dobro ? pa normalno da će mu ljudi reći jesi ti prespavao zadnjih par mjeseci il je nešto drugo u pitanju …nadalje , svi se slažemo da su ovoj zemlji generalno potrebni ozbiljni investitori ..kakvu im poruku šaljemo sa ovakvim potezima tipa evo nudimo vam da kupite pa onda tjedan prije isteka roka eto mi sad ne bi ???..evo da je u pitanju opozicioni političar pa i mogao bih shvatiti ..ovako sve mi smrdi na sve drugo nego na uspješan scenarij …
ps . iako osobno mrzim kad se na jednoj temi piše o drugima , panzer me "primorava " ..pitanje :jel bilo zainteresiranih za SO ? ok mogu se možda složiti da je ponuđena cijena niska (samo pretpostavka jer mi nitko nije prezentirao kontraargumentaciju ) ali zašto onda nitko nije kupio ? opet se vraćam na priču o ozbiljnim investitorima ..garantiram da niti jedan ozbiljan igrač , ma o kojemu businessu se radi neće pilićarski nastupati i čekati da kupi "pojeftino" …ili će donijeti odluku da mu nešto vrijedi po x KM i ozbiljno strateški pristupiti kupovini ili neće uopće …znam da će biti i replika tipa : ma dogovorili se oni s Vladom da obore cijenu ..ako je to odista tako onda jadna nam je perspektiva i kako možemo očekivati da u takvoj mizernoj atmosferi imamo uspješne prodaje ...
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

BSNL tu ima stvarno svašta i racionalno ne mogu objašnjavati pa i ne želim. Za SOSOR su mi ljudi koje se razumiju u osiguranja rekli da ima gomilu leševa u podrumu u obliku ratnih šteta, da se Vladina dokapitalizacija do 20tak miliona istopila zbog rastrošnosti menadžmenta galaksije pa i šire. Što se FDSSR tiče siguran sam da su procjenu radili neovisni stručnjaci iz Big Four i za njih znam kako rade. Ako neko misli da je cijena >15xEBITDA loša onda neka pogleda transakcije u regionu pa neka razmisli ponovo.

Ovo što Radončić radi je politički salto mortale jer Vlada iz prihoda od prodaje manjinskih udjela želi konsolidirati penzioni fond gdje penzioneri svaki dan prijete protestima. Pored toga Vlada bi odgodom prodaje trajno otjerala bilo kakvog ozbiljnog investitora sa ovih prostora i uništila sebi kredibilitet prema prije svega zapadnim investitorima.

Nama očajno treba velika investicija FMCG investitora jer ih nema u našoj zemlji a i iskustvo pokazuje ako dobijemo veliku investiciju iz duhanskog biznisa, za njim slijede ostali iz FMCG branše. Što bi to neko razuman i ozbiljan zaustavljao?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Nisam ja ulazio u obrazlaganje "zahjeva" avaza i stranke im nego me smeta kada premijer i pojedini mediji govore da nešto ne vrijedi samo zato što nije prodano na berzi.
To ne mogu prihvatiti ni pod kojim uslovom.

Ja razumijem da se prodaje pod "viđenim "stanjem i trenutno ne osporavam ni ponuđenu FDSovu cijenu ali opet ponavljam da nije u redu da neko govori da ne vrijedi.
Svi govore da je prodaja SO preko berze greška jer se ostale osiguravajuće kuće neće ganjati preko berze pogotovo što niko nije obezbijedio apsolutnu većinu vlasništva koje bi se prodalo. Ako prodavac ( u ovom slučaju fadil) nije obezbijedio, zašto je forsirao odluku putem telefonske sjednice. Zašto je u nekoliko sedmica promijenio priču. Kakvi god da su leševi u podrumu, nema logike da ide ispod nominalne cijene.

I kod FDSa se moglo uraditi više ali nije. Puno je lakše izgubljenih 60tak miliona KM nadomjestiti kreditom za isplatu penzija.
I,normalno, nema logike sada obustavljati aukcije nego nadati se da će neko ozbiljan biti kupac.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Mislim da se aukcija po pravilima sase ne moze odgoditi!Teski poznavalac,a posebno postivalac tih pravila jos ceka instrukcije kako da se oglasi!Vi i onako ne vjerujete u ono sto ja pisem,pa i necu uzalod pisati!Treba sacekati prvi!
beavis
Posts: 127
Joined: 28 Jan 2014, 23:35

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by beavis »

Gospodo, ja mislim da su ozbiljni kupci već tu i da ćemo prvog biti ugodno iznenađeni. Zato se niko ozbiljan neće usuditi podržati zahtjeve Radončića jer znaju šta riskiraju. Ja lično se radujem MTO ponudi. Konačno da se nešto ozbiljno zaradi.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

beavis wrote:BSNL tu ima stvarno svašta i racionalno ne mogu objašnjavati pa i ne želim. Za SOSOR su mi ljudi koje se razumiju u osiguranja rekli da ima gomilu leševa u podrumu u obliku ratnih šteta, da se Vladina dokapitalizacija do 20tak miliona istopila zbog rastrošnosti menadžmenta galaksije pa i šire. Što se FDSSR tiče siguran sam da su procjenu radili neovisni stručnjaci iz Big Four i za njih znam kako rade. Ako neko misli da je cijena >15xEBITDA loša onda neka pogleda transakcije u regionu pa neka razmisli ponovo.

Ovo što Radončić radi je politički salto mortale jer Vlada iz prihoda od prodaje manjinskih udjela želi konsolidirati penzioni fond gdje penzioneri svaki dan prijete protestima. Pored toga Vlada bi odgodom prodaje trajno otjerala bilo kakvog ozbiljnog investitora sa ovih prostora i uništila sebi kredibilitet prema prije svega zapadnim investitorima.

Nama očajno treba velika investicija FMCG investitora jer ih nema u našoj zemlji a i iskustvo pokazuje ako dobijemo veliku investiciju iz duhanskog biznisa, za njim slijede ostali iz FMCG branše. Što bi to neko razuman i ozbiljan zaustavljao?
Nije se Radončić ugradio. To je jedini motiv njegovog poteza. Možda i Kelmendi ima neke interese pa zastupa svog partnera.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

beavis wrote: Ja lično se radujem MTO ponudi. .

Sta je MTO ponuda?
Kokošar
Posts: 4
Joined: 05 Jun 2016, 08:08

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Kokošar »

Evo prodje Fahrino bez ikakvog objašnjenja. Koja smo mi banana od države
http://www.klix.ba/vijesti/bih/da-bi-os ... /160825058
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Kakva je korist odgoditi do 15.septembra ako ce vec biti odrzana tog 15.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by proleter »

Ovdje piše da će se utvrditi bilans stanja:
http://www.klix.ba/biznis/novalic-ispos ... /160825071
Post Reply