Elektroprivreda BIH

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Bilo bi interesantno izračunati koliko bi se za ovih 1,5 milijardi ( :!: ) KM moglo napraviti OIE elektrana, solarnih, hidro, geo, vjetro...
http://tip.ba/2017/10/04/termoelektrana ... ske-banke/
Sabur2
Posts: 1922
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Google kaže da bi se moglo napraviti cca. 400-900 MW snage vjetrenjača, ovisno od terena. Solarne ploče ili krovovi, oko 1,5-2 KM za wat, tj. 1,5-2 miliona za megavat.
Ostaje problem što ove elektrane ne mogu raditi 24/7 cijelu godinu.
Eh sad, Tesla ima rješenje za moćne baterije, ali trebaće vremena da tehnologija pojeftini da bude šire rasprostranjena. Najbolje rješenje je HE, ali za to treba naći lokacije i opet zavisiš od hidrologije.
Možda najbolje rješenje jeste NE, ali i ono ima svoje mane, otpad i bezbjednost.
panzer
Posts: 12125
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://www.klix.ba/biznis/privreda/vje ... /171011114

Za par mjeseci VE Mesihovina u pogonu a ovi u EPBIH i dalje razmatraju šta će sa slijepim miševima na Veležu.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

EP HZHB je 2010 osigurala pare i postavila kamen temeljac za VE Mesihovinu.
Prije toga je u rad puštena HE Mostarsko Blato.
Mesihovina je trebala biti puštena u rad davno, ali nešto je puklo.
Dolazi nova vlast"platforma" i imenuje svoju upravu i sad da li to ima veze ili ne, ne znam, ali projekt Mesihivina je stajao.
Ali evo možemo reći da se bliži kraju.

Od rata pa do danas EP HZ HB je napravila dvije hidrielektrane i jednu vjetro elektranu.
Ukupno je u ova tri objekta investirano više od 400 miliona KM, a na državnoj i federalnoj televiziji se redovno govori kako od rata nema novih energetskih objekata.
Ovo sam i prije govorio, ali nije loše ponoviti.

Žao mi je što je EP BiH zapelo u Podveležju, a i na drugim lokacijama, jer ja svim firmama želim da rade i da se razvijaju, ali mi smeta kako se kakvi takvi uspjesi EP HZHB ignoriraju zbog nacionalnih razloga.
panzer
Posts: 12125
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Jedan nacionalizam vuče drugi tako da nije ništa neobično. Ali da bar ovi projekti vuku jedan drugi, odnosno da se takmiče u ovim stvarima svima bi nam bilo bolje. A ne da se takmiče u povećanju administracije.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

car wrote:EP HZHB je 2010 osigurala pare i postavila kamen temeljac za VE Mesihovinu.
Prije toga je u rad puštena HE Mostarsko Blato.
Mesihovina je trebala biti puštena u rad davno, ali nešto je puklo.
Dolazi nova vlast"platforma" i imenuje svoju upravu i sad da li to ima veze ili ne, ne znam, ali projekt Mesihivina je stajao.
Ali evo možemo reći da se bliži kraju.

Od rata pa do danas EP HZ HB je napravila dvije hidrielektrane i jednu vjetro elektranu.
Ukupno je u ova tri objekta investirano više od 400 miliona KM, a na državnoj i federalnoj televiziji se redovno govori kako od rata nema novih energetskih objekata.
Ovo sam i prije govorio, ali nije loše ponoviti.

Žao mi je što je EP BiH zapelo u Podveležju, a i na drugim lokacijama, jer ja svim firmama želim da rade i da se razvijaju, ali mi smeta kako se kakvi takvi uspjesi EP HZHB ignoriraju zbog nacionalnih razloga.
Pametne investicije uz podršku njemačkog kfw. Hercegovina će biti lider energetske tranzicije sa uglja na vjetar i sunce. Struja iz vjetroelektrana će biti jeftinija i konkurentnija od prljave struje iz uglja. Neposredno slijede pwnali na co2 koji će obesmisliti struju iz uglja.
Čujem da FEAL radi svoj vjetropark kod Tomislavgrada.
montypython
Posts: 3954
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... h+sirovina
O kakvim to ekstremnim porastima cijena struje govori? Koliko znam EPBiH nije značajnije dizala cijenu godinama a čini mi se da ih oni snabdjevaju, pretpostavljam da ima i neki ugovor. Na berzi struje opet ne vidim značajnije poskupljenje, naprotiv cijena je niska i to odavno.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Električna energija je porasla na tržištu, pri tome ne mislim na burze u Mađarskoj i Njemačkoj već na našem u BiH.
Velika je suša, ove godine nije pala poštena kiša i cijene energije je porasla.
Normalno ovdje mislim na cijenu na visokom naponu kojom trguju elekteoprivrede i registirani trgovci, kojih ima puno.
Energija kojom se trguje u Njemačkoj ne može samo tako doći do nas, jer treba osigurati prenos te energije do BiH.

Za sada je toplo vrijeme pa potrošnja ne raste previše, ali ako ova zima bude hladna, a be padalina cijena energije na tržištu će u nebo.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Zaboravih ti napisati da EP BiH više ne opskrbljuje Aluminij, ugovor je istekao.
Sad je Aluminin u problemima, jer nema jeftine energije u BiH ako nema kiše, a ako nema jeftine energije, Aluminij je popušio
Post Reply