Vispak

panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Jedva shvatih šta se dešava. Čitajući naslov na klixu mislio sam da big prodaje udio u vispaku a u stvari je obratno.

Obavještavamo Vas da je Sarajevska berza-burza na zahtjev člana Berze AW Broker d.o.o. Sarajevo zakazala vanrednu aukciju za 04.08.2017. godine.

Predmet prodaje je 533.000 dionica emitenta ZIF BIG INVESTICIONA GRUPA D.D. SARAJEVO (simbol: BIGFRK3) koje su u vlasništvu Vispak d.d. Visoko. Cijena ponuđenih dionica iznosi 6,60 KM po dionici.

Metoda prodaje za ovu aukciju je metoda 1. Simbol vanredne aukcije je BIGFRK3A.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

To ispada tacno 5% BIGa. Pretpostavljam da je onaj vlasnik 29% pod skrbnickim Sberbank ustvari Vispak, pa su mozda zakljucili da imaju potpunu kontrolu u BIGu i nakon prodaje ovoga. Vjerovatno je sve vec dogovoreno i postoji kupac s obzirom da je cijena 3,3 puta veca od trzisne. Da nece biti kakve dividende u Vispaku, je li upratio neko je li bila skupstina i sta je odluceno sa raspodjelom dobiti?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

http://www.biznisinfo.ba/bh-gigant-kupi ... -poziciju/

Ima da se usrece slusajuci muju selimovica.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Vispak

Post by Investitor »

Kojim parama je Vispak ovo kupio? Jesu li uzimali kakve kredite, pozajmice i sl?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Prije deset dana je bila aukcija dionica BIGa. Vrti se to sve.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Prodali su BIGa jedno 5% za mislim tri i nešto miliona nedavno za cca 3,5 m. Plus imaju i neraspoređene dobiti jedno 5-6 m plus eventualna dobit od ove godine. A BIG je, s druge strane imao jedno 24% ove firme pa im je on i prodao, sad ga ne vidim u top 10. Međutim prodao je i još neko jer je u ovoj zadnjoj transakciji kupljeno više ( 40ak %) nego što je BIG imao. Mislim da je prodao i Bosfin i možda još neko manji. Vispak u BiGu najjači dioničar, pa Vispak od tog (svog) BIGa kupuje četvrtinu Svjetlostkomerca. Jbt, Vispak se napuhao kao žaba, od male uspješne firme pretvara se u dinosaura, kupuje fondove 5 puta veće od sebe, izdavačke kuće..... Nadam se da znaju šta rade i da će ovo izdobriti. Ne znam je li ovo za AS ili za Vispak, knjižare svakako nemaju nikakvog dodira sa Vispakovom djelatnošću. Možda im trebaju kvadrati u centru Sa zbog širenja svoje maloprodaje? U svakom slučaju volio bih da malo više pritisnu po prodaji kafe i ostalog što im je core business a manje ovih igrarija sa dionicama i akvizicijama.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Pa projekt "Bazar" pokazuje koliko im trebaju kvadrati po centru Sarajeva,Tuzla i ostalih gradova i za šta im uopšte treba da se bave sveskama i flomasterima.
Ima li gdje Bazara?
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

http://www.sase.ba/v1/SASE/O-SASE/SASE- ... 13/type/50

Vispak ima 48,8 % a 24,5% neko pod skrbnikom. BIG ili AS?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vispak

Post by proleter »

Ako ovi Hrvići još jednom zovnu Bakira da im zapakuje neki proizvod, počeću ih bojkotovati :x
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vispak

Post by Sabur2 »

proleter wrote:Ako ovi Hrvići još jednom zovnu Bakira da im zapakuje neki proizvod, počeću ih bojkotovati :x
Isti sam ti. Ako će profitom finansirati političku kampanju destruktivne organizacije koja već decenijama uništava sve čega se dohvati, pri tom radnicima isplaćuje minimalce, onda je moja dužnost da takvu kompaniju bojkotujem.
Post Reply