Fabrika duhana Sarajevo

one
Posts: 1741
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

vlada treba prije prodati udio u fds nego u bosnaljeku.dok u bosnalijeku sire triste i povecavaju prihode u fds je obratno.sa ulaskom bulgartabaka u fabriku duhana banja luka situacija ce se jos vise pogorsati.bice kao u naftnom sektoru gdje rusi pomalo istiskuju sve ostale.vidjet cemo kako ce adris regovati jer ostvaruje velike prihode na ovom trzistu.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom, mi moramo natjerati Vladu da što je prije moguće proda FDS, jer ako se ovako nastavi neće je imati kome prodati.
Treba vidjeti ko može na bilo koji naćin da sugeriše Vladi ili da vrši bilo kakav pritisak na njih da to ućini.jer ako ne pokrenemo stvari kao na Bosnalijeku dočićemo u situaciju da više niko neće biti zainteresovan za kupovinu ovih dionica,osim ljudi bliskih menađmentu.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

savjetnik wrote:Slažem se u potpunosti sa predhodnim komentarom, mi moramo natjerati Vladu da što je prije moguće proda FDS, jer ako se ovako nastavi neće je imati kome prodati.
Treba vidjeti ko može na bilo koji naćin da sugeriše Vladi ili da vrši bilo kakav pritisak na njih da to ućini.jer ako ne pokrenemo stvari kao na Bosnalijeku dočićemo u situaciju da više niko neće biti zainteresovan za kupovinu ovih dionica,osim ljudi bliskih menađmentu.
TOP 10 dioničara sa najvećim procentualnim ucešćem
Naziv Adresa % vlasništva
FED.MIN.POLJOP.,VODOPRIV. I ŠUMAR. (drž:vlas.) Sarajevo, BIH 39.91
NLB Banka d.d., Tuzla TUZLA, BIH 2.10
ZIF "MI-GROUP" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.02
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.88
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 1.84
BABIĆ SEAD Sarajevo, BIH 1.55
ZIF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.50
ZIF "PROF-PLUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.28
UG UDRUŽENJE DIONIČARA FABRIKE DUHANA SARAJEVO Sarajevo, BIH 1.14
ZIF CROBIH FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.09

Evo nam skrb Unicredit u akciji opet uz prešutnu suglasnost vlade,priča se opet ponavlja velike količine dionica uz nisku cijenu dok se gazde ne napune.BSNL je gotova priča a nova se otvara, i danas su lijep paket jeftino dokupili...
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Izgleda da je jedina istina da opet počinje ista priča,a to je da će se gospodin koji se nalazi iza skrbničkog računa ponovo obogatiti po kozna koji put.Sve pokupova jeftino,a da niko od ostalih investitora ne reaguje.Ne bi me iznenadilo da Herbos poćne kupovati na 70 KM.
Ja mislim da je ovdje puno jača utakmica nego na Bosnalijeku.U zadnje vrijeme kupovinom upravljaju samo ljudi koji su bliski menađmentu kompanije,jer prema nekim informacijama krenuli su u laganu kupovinu preko ljudi koji su njima bliski.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Posljednji uspješan poslovni potez Dine Mulahasanovića, o čijim fakturama i putešestvijama preskupog duhana bez osnova su Dani također pisali, ubrajajući i čuvenu turu duhana iz Švicarske za BiH preko Makedonije, tiče se ni manje ni više nego izvoza na Kosovo. Koliko god to dobro zvučalo u današnje vrijeme kada bh. kompanije teško preživljavaju, ostvaruju minimalne ili nikakve promete, a većina o izvozu može samo maštati, ovo zvuči kao dobar potez. Međutim.... Mulahasanović izvozi dosta drugačije, pa mu je sad Kosovo postalo poželjna destinacija.

Naime, prema fakturi br: PN/I-13/00010, Fabrika duhana Sarajevo prodala je N.P.T. Kosovo Tobacco SH.P.K. (Qendra Tregtare Lokali nr.35, Priština) 10.000 kilograma cigareta (Royal Blue, paket od hiljadu komada sedam eura) u ukupnom iznosu od 70.000 eura. Međutim, prema fakturi plaćanje je dogovoreno 120 dana od datuma fakture!? Uz to posao je obavljen preko Crne Gore. Naime, kako se navodi u spomenutoj fakturi cigarete su izvezene preko New Eastern Management INC, free zone, Warehouse 25, Port of Bar, Montenegro.

Crnogorski duhanski putevi su već epska priča, Veselin Barović poznatiji kao Veskobar zbog svojih je poslovanja dospio i pred talijanski sud, pitanje je dana kada će i njegov poslovni partner Boiša Šotra, koji se također proslavio sumnjivim poslovima i po BiH, no ništa od svega toga ne može zaustaviti Edina Mulahasanovića da dila fakturama sa rokom dospijeća plaćanja za 120 dana, bez PDV-a (?!), valjda duboko uvjeren da će Asim Sarajlić posljednjim atomom SDA braniti njegovu direktorsku poziciju. Aktualni Nadzorni odbor FDS-a pozvao je Finansijsku policiju FBiH da ispita poslovanje Mulahasanovića&comp., istražitelji još nisu okončali svoj posao pa im valja toplo preporučiti da se pozabave i ovom velikom prodajom FDS-a na Kosovo. Po saznanjima Dana, ovakvi su uspjesi rapidno utjecali na smanjenje plaća uposlenicima, no upućeni tvrde da to Mulahasnovića ne sekira. Ne utiče mu čak ni na apetite, a zlobnici dodaju da se i to najbolje vidi iz rapidnog rasta težine njegovog rođaka Sarajlića
Jel ovi novinari stvarno misle da se svaka roba plaća avansno?????

Prije izvjesnog vremena onaj neki piše da je Bosnalijek dao nekoliko mjeseci odgode, ova gospođa (dženana KD) objavljuje "skandal" kako je FDS dao tri mjeseca odgođenog plaćanja.
Neka malo pogleda da li njeni "dani" dobavljačima plaćaju avansno ili nakon nekoliko mjeseci.
Sabur2
Posts: 1919
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Moja firma npr. avansno placa samo robu na koju ce tako dobiti ekstra rabat.
A nama svi placaju sa odgodom, jer i konkurencija nudi isto.
Tok novca se strahovito usporava. Samim tim slijede razne posljedice za firme ali i za ekonomiju drzave.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

panzer wrote:
Posljednji uspješan poslovni potez Dine Mulahasanovića, o čijim fakturama i putešestvijama preskupog duhana bez osnova su Dani također pisali, ubrajajući i čuvenu turu duhana iz Švicarske za BiH preko Makedonije, tiče se ni manje ni više nego izvoza na Kosovo. Koliko god to dobro zvučalo u današnje vrijeme kada bh. kompanije teško preživljavaju, ostvaruju minimalne ili nikakve promete, a većina o izvozu može samo maštati, ovo zvuči kao dobar potez. Međutim.... Mulahasanović izvozi dosta drugačije, pa mu je sad Kosovo postalo poželjna destinacija.

Naime, prema fakturi br: PN/I-13/00010, Fabrika duhana Sarajevo prodala je N.P.T. Kosovo Tobacco SH.P.K. (Qendra Tregtare Lokali nr.35, Priština) 10.000 kilograma cigareta (Royal Blue, paket od hiljadu komada sedam eura) u ukupnom iznosu od 70.000 eura. Međutim, prema fakturi plaćanje je dogovoreno 120 dana od datuma fakture!? Uz to posao je obavljen preko Crne Gore. Naime, kako se navodi u spomenutoj fakturi cigarete su izvezene preko New Eastern Management INC, free zone, Warehouse 25, Port of Bar, Montenegro.

Crnogorski duhanski putevi su već epska priča, Veselin Barović poznatiji kao Veskobar zbog svojih je poslovanja dospio i pred talijanski sud, pitanje je dana kada će i njegov poslovni partner Boiša Šotra, koji se također proslavio sumnjivim poslovima i po BiH, no ništa od svega toga ne može zaustaviti Edina Mulahasanovića da dila fakturama sa rokom dospijeća plaćanja za 120 dana, bez PDV-a (?!), valjda duboko uvjeren da će Asim Sarajlić posljednjim atomom SDA braniti njegovu direktorsku poziciju. Aktualni Nadzorni odbor FDS-a pozvao je Finansijsku policiju FBiH da ispita poslovanje Mulahasanovića&comp., istražitelji još nisu okončali svoj posao pa im valja toplo preporučiti da se pozabave i ovom velikom prodajom FDS-a na Kosovo. Po saznanjima Dana, ovakvi su uspjesi rapidno utjecali na smanjenje plaća uposlenicima, no upućeni tvrde da to Mulahasnovića ne sekira. Ne utiče mu čak ni na apetite, a zlobnici dodaju da se i to najbolje vidi iz rapidnog rasta težine njegovog rođaka Sarajlića
Jel ovi novinari stvarno misle da se svaka roba plaća avansno?????

Prije izvjesnog vremena onaj neki piše da je Bosnalijek dao nekoliko mjeseci odgode, ova gospođa (dženana KD) objavljuje "skandal" kako je FDS dao tri mjeseca odgođenog plaćanja.
Neka malo pogleda da li njeni "dani" dobavljačima plaćaju avansno ili nakon nekoliko mjeseci.
Dobro je što se izvozi ali zašto preko Crne Gore,drago mi je DA FIN POLICIJA NAJZAD STISLA I OVU SDA MAŠINU ZA IZVLAČENJA NOVCA,JER TO ZNAČI SAMO DA I TOME JEDNOM MORA DOĆI KRAJ,ŠTO NAMA MALIM DIONIČARIMA DAJE NADU ZA BUDUĆE VEĆE DIVIDENDE I VEĆU CIJENU DIONICA NA BURZI.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Vidim da joj je akcenat bio na roku plaćanja robe a ostalo je spomenula kao drugu stvar. Onaj ko prati regionalnu ekonomiju zna da je Kosovo prije dvije godine uvelo carinu na bh proizvode od 10% a u jednom periodu je bio sporan čitav izvoz na kosovo iz razloga što BIH nije priznala Kosovo. Meni nije čudno što je FDS našla tu firmu. Druga stvar je ko je vlasnik te crnogorske firme. Može biti i Šotra i Baravić i Blekić i Mulahasanović a da mi ne znamo, ali do tog dijela sve je regularno. I odgoda plaćanja i posrednička firma.

Što se tiče finansijske policije, ne znam ni jednu firmu da je u njoj nešto promijenjeno nakon što je FP "čeprkala" a zadnji primjer je Bosnalijek.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

panzer wrote:Vidim da joj je akcenat bio na roku plaćanja robe a ostalo je spomenula kao drugu stvar. Onaj ko prati regionalnu ekonomiju zna da je Kosovo prije dvije godine uvelo carinu na bh proizvode od 10% a u jednom periodu je bio sporan čitav izvoz na kosovo iz razloga što BIH nije priznala Kosovo. Meni nije čudno što je FDS našla tu firmu. Druga stvar je ko je vlasnik te crnogorske firme. Može biti i Šotra i Baravić i Blekić i Mulahasanović a da mi ne znamo, ali do tog dijela sve je regularno. I odgoda plaćanja i posrednička firma.

Što se tiče finansijske policije, ne znam ni jednu firmu da je u njoj nešto promijenjeno nakon što je FP "čeprkala" a zadnji primjer je Bosnalijek.
Siguran sam da je neko od ove četvorke koju nabrajaš vlasnik firme preko koje je išao izvoz,ova pojačana kupnja Fds u zadnje vrijeme upravo pokazuje da ljudi bliski menađmentu ubrzano kupuju dionice,jer su im pozicije zadnjim aktivnostima vlade i vjerovatno skorim formiranjem iste bez SDA vrlo neizvjesne..očekujem vrlo brzo sličnu situaciju kao kod BSNL,tj ukrupnjavanje vlasničkih paketa.. Već se i priprema novac, Elektrogrupa je opet najlikvidnije izdanje.
panzer
Posts: 12118
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Onda se zna i scenario. Skupljenje bez rasta cijene. I to može trajati godinama. Ako neko misli da ne može, na nekim emitentima na SASE je to dokazano.
Post Reply