Elektroprivreda BIH

car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Bingo dominira i u Hercegovini.
Osobno kupujem najviše u Bingu i Robotu, jer su jeftiniji od Konzuma, doduše ako nešto bude na akciji odem i u Konzum, ali generalno Bingo je najjači sa cijenama i tu kupujem.

HP Investing od Hase Pekušića firma radi sve radove za Mostar i županiju, čak dobiva natječaje u Širokom Brijegu i njima održava puteve, čovjek na natječaju ponudi najbolju cijenu i ne može mu nitko ništa.

Što se tiče ove priče mislim da većina gleda omjer cijene i kvalitete i to je to.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

inversor wrote:
Sitna buranija wrote:Što se tiče kladionica, znaš ti dobro šta sam ti ja rekao. Tamo gdje žive Bošnje sve hrvatske firme rade bez problema i većina njihovog poslovanja ovisi upravo o tim regijama (SA, TZ, ZE). Tamo gdje su Hrvati, Bošnje sa svojim firmama uglavnom ne mogu ni primirisati. Nema potrebe nabrajati firme, a ti nađi jednu značajnu firmu u vlasništvu nekog Bošnje da je lider u svom poslu u Hercegovini.

Nemoj samo da argument bude da su Bošnje nesposobne i da ne znaju raditi pa da ih zato nema u Hercegovini ili npr. Kreševu, Kiseljaku, Vitezu...
Prijatelju ova zadnja recenica tii nema smisla. Prvo tvrdis da hrvatske kladionice dominiraju bosnjackim dijelom pa onda tvrdiis da bisnjacke znaju raditi, ali ne mogu hercegovini primirisat,. Pa valjda da znaju raditi dominirali bi u svom dvoristu zar ne? Car je upravu to je slobodno trziste, neki su krenuli ranije i vec postali.monopolisti u neku ruku ali vec pomalo opadaju, a i u hercegovini nema nikakve zapreke za bosnjakce. Stovise zadnjih par godina dosta njih se otvorilo. Dakle to je trziste ne uplicite bar tu nacionalne prepreke, jer u privatnom sektoru one se lako prelaze vidljivo je na mnogim primjerima. Tako da bih ja rekao da ovakvim pricama sitna buranija ispada nacionalno ostrasceniiji od cara.
Pa de mi reci koliko HIFA ili neka druga firma ima pumpi u Hercegovini, a koliko INA ili neko drugi ima u ovih 23% (kako vole reći)? Koliko imaš građevinskih kompanija odavde da prave nešto u Hercegovini ili Srednjoj Bosni, a Tibra pola Sarajeva gradi (tj. provodi urbicid nad pola grada)? Koliko npr. Konzum ima objekata u Sarajevu (odnosno koji procent tržišta), a koliko Bingo u Hercegovini ili Srednjoj Bosni? Pa rade Camelija i VGT osiguranje godinama, pa u Hercegovinu nisu mogli prismrditi, a Central osiguranje za godinu preskoči pola drugih osiguranja i to uglavnom zahvaljujući operacijama u ovih 23%. Da ne nabrajam dalje. Naravno da ima i izuzetaka, ali je to toliko malo da samo potvrđuje nepisano pravilo. Meni sve ovo nije problem, dakle nisam ostrašćen, ali kada mi neko ko je u takvoj poziciji počne pričati o neravnopravnosti i ugroženosti, e onda mi povuče živac.

Pa majku mu zar je moguće da Aura nikako ne valja pa je niko u zapadnoj Hercegovini ne puši, zar je moguće da Hifino gorivo ne valja pa nemaju nijedne pumpe dolje, zar je moguće da je VGT najskuplji i ne isplaćuje police pa se niko ne osigurava kod njih u Hercegovini, ili da Lutrija BiH ima loše kvote (jer onda se ni ovdje niko ne bi kladio kod njih) pa ne mogu tamo proći, zar ANS Drive toliko loše gradi zgrade ili pravi lošu stolariju pa ne mogu ni u Kiseljak ni u Kreševo ni u Hercegovinu ući, itd.? Uglavnom, nama na ovih 23% svi valjaju, a njima tamo samo "probrani"? Ali sam ja ostrašćen? A oni i dalje imaju obraza pričati o majorizaciji...

Ja samo pričam ono što svi vide i što većini smeta, a ostali neka glume kosmopolitizam na svoju štetu...
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ada »

"Sitna buranijo" svaka Vam je rujec na mjestu.Kada se zna istina, protiv nje se lakse boriti i izboriti.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

ada wrote:Kada se zna istina, protiv nje se lakse boriti i izboriti.

Zašto bi se neko borio protiv istine.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Evo kako je Novalić "riješio" problem gubitka u Aluminiju:
"Samo naslijeđeni dug za struju je iznosio 196 milijuna maraka, te uz dugove prema dobavljačima cijeli se iznos popeo na 271 milijun maraka. Tada smo imali tekući mjesečni operativni gubitak, a danas imamo dobit, iako je, istina, mala. To je vrlo bitno. Tko god gleda poslovanje Aluminija, a s gospođom (Jelka) Milićević dolazimo iz gospodarstva, vidimo da je zarobljen između aluminija kao burzanske robe i cijene električne energije koja se također određuje na burzi. Nema ništa izazovnije nego se naći između burzanskih cijena jer ti iznosi međusobno ne korespondiraju vremenski. U tako kratkom roku u ovakvim kompanijama stvori se 50 milijuna maraka gubitka. Mi smo,međutim, intervenirali u cijeni električne energije s ulaskom Elektroprivrede BiH prvih pola godine, čime smo smanjili i izloženost EP HZ HB koja je ranije ponijela veliki teret i ugrozila samu sebe. Posebno u ovoj godini kada nema dobre hidrologije."

Idiot. Za ovo bi trebao krivično odgovarati...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Sitna buranija wrote:Evo kako je Novalić "riješio" problem gubitka u Aluminiju:
"Samo naslijeđeni dug za struju je iznosio 196 milijuna maraka, te uz dugove prema dobavljačima cijeli se iznos popeo na 271 milijun maraka. Tada smo imali tekući mjesečni operativni gubitak, a danas imamo dobit, iako je, istina, mala. To je vrlo bitno. Tko god gleda poslovanje Aluminija, a s gospođom (Jelka) Milićević dolazimo iz gospodarstva, vidimo da je zarobljen između aluminija kao burzanske robe i cijene električne energije koja se također određuje na burzi. Nema ništa izazovnije nego se naći između burzanskih cijena jer ti iznosi međusobno ne korespondiraju vremenski. U tako kratkom roku u ovakvim kompanijama stvori se 50 milijuna maraka gubitka. Mi smo,međutim, intervenirali u cijeni električne energije s ulaskom Elektroprivrede BiH prvih pola godine, čime smo smanjili i izloženost EP HZ HB koja je ranije ponijela veliki teret i ugrozila samu sebe. Posebno u ovoj godini kada nema dobre hidrologije."

Idiot. Za ovo bi trebao krivično odgovarati...
Stvarno se radi o kompletnom idiotu. Štetočini i lažovu.
Last edited by Shahab on 28 Aug 2017, 16:08, edited 1 time in total.
panzer
Posts: 12104
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Totalna je glupost da jedan dio BH elektroprivrede podržava rad Aluminija jer samo elektroprivreda BIH iz 1990 može tako nešto podnijeti. U ovom slučaju, bez ujedinjenja dvije elektroprivrede svaka pojedinačno je gubitnik ako uđe u aranžman sa Aluminijem.

Imajuću u vidu da države sve rješavaju subvencijama tako su morale i ovo riješiti ako su mislile pomoći Aluminiju a ne drugu firmu uvaljuju u gubitak.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Pa riješio čovjek gubitak u Aluminiju tako što je napravio gubitak u EPBiH...
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Sada treba ovu vijest staviti u kontekst nedavnih incidenata oko izbora u Stocu. Ovo se dešavalo dok su vodili verbalni i medijski rat oko Stoca. SDA je spašavala vitalni HDZ projekat u Hercegovini. I ovom smješnom pajacu je naređeno da sprovede sramotnu operaciju gdje bošnjačka sirotinja subvencioniše HDZ projekat. Ali da može biti toliko pokvaren da to pravda nekim ekonomskim konceptom, to nisam mogao da vjerujem. Čuo sam da je prosjećna plata u Aluminijumu 1800 KM. To ni Njemačka ne bi spašavala.
brzi
Posts: 2640
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Gdje su finansijski izvještaji Aluminija ?
Kako je moguće da EP BiH isporučuje električnu energiju kompaniji čije je poslovanje tajna.
A te Novalićeve priče ne bi prošle ni u vrtiću.
Eto po toj njegovoj logici onda svi proizvođači aluminija u svijetu rade sa gubitkom ili možda imaju neki tajni način proizvodnje.
Nema tajne, TLM Šibenik ni sa visokim državnim subvencijama nije mogao sastaviti kraj sa krajem.
Slovenci uzeli objekat pod koncesiju i posluju pozitivno.
Tako je isto i sa Željeznicama Sovenije koje jedine u regiji posluju pozitivno.
Post Reply