Fabrika duhana Sarajevo

slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Ne treba tu nikakav arbitar.U Izvještajima o poslovanju godinama već stoji ta pozicija.To zna i direktor,ali mu je u ovom trenutku bitno da to demantuje.Time odvrača potencijalnog drugog kupca,ohrabruje dioničare da prodaju i opravdava ovako nisku cijenu!Među papirima koje on lista u prilogu vidi se i Odluka o raspodjeli akumulirane dobiti iz 2007 godine ,kada je dio te nerasporedžene dobiti upotrijebljen za povečanje kapitala emisijom besplatnih dionica.Tada je upotrjebljeno oko dvadeset i nešto milona i svi dioničari su dobili,čini mi se oko 30 posto dionica!Sadašnji iznos neraspoređene dobiti potiće od onog što je tada ostalo neraspoređeno i dobiti iz kasnijih godina.Naravno da je on dosta toga pročerdao kroz njegova pametna ulaganja,o čemu postoji obilna dokumentacija Finansijske policije i Federalne uprave policije.Za jednu istragu sam potpuno siguran da je u toku!Lično mislim da će se kad tad istraživati i zašto Vlada nije povukla bar dio te neraspoređene dobiti prije prodaje!Morat će neko ispitati je li to on,direktor,premijeru podmetnuo neke falsificirane Odluke o raspodjeli,jer ni jedna skupština do sada nije u tom smislu donijela nikakvu odluku.osim one iz 2007.godine!Ove dosadašnje dividende su uvijek isplačivane iz dobiti u izvještajnoj godini.Sve ovo su stvari o kojima nema svrhe raspravljati!
U svemu mene najviše brine činjenica da se čovjek odlučio da onako otvoreno i bezočno laže o podatcima koji su odmah provjerljivi!.Takav čovjek je spreman na sve.Izgleda da za to ima visoku motivaciju!I sada je ,zajedno sa svojim saučesnicima,i opasan.No za sve svoje poteze sigurno će trpiti i posljedice.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote:Ne treba tu nikakav arbitar.U Izvještajima o poslovanju godinama već stoji ta pozicija.To zna i direktor,ali mu je u ovom trenutku bitno da to demantuje.Time odvrača potencijalnog drugog kupca,ohrabruje dioničare da prodaju i opravdava ovako nisku cijenu!Među papirima koje on lista u prilogu vidi se i Odluka o raspodjeli akumulirane dobiti iz 2007 godine ,kada je dio te nerasporedžene dobiti upotrijebljen za povečanje kapitala emisijom besplatnih dionica.Tada je upotrjebljeno oko dvadeset i nešto milona i svi dioničari su dobili,čini mi se oko 30 posto dionica!Sadašnji iznos neraspoređene dobiti potiće od onog što je tada ostalo neraspoređeno i dobiti iz kasnijih godina.Naravno da je on dosta toga pročerdao kroz njegova pametna ulaganja,o čemu postoji obilna dokumentacija Finansijske policije i Federalne uprave policije.Za jednu istragu sam potpuno siguran da je u toku!Lično mislim da će se kad tad istraživati i zašto Vlada nije povukla bar dio te neraspoređene dobiti prije prodaje!Morat će neko ispitati je li to on,direktor,premijeru podmetnuo neke falsificirane Odluke o raspodjeli,jer ni jedna skupština do sada nije u tom smislu donijela nikakvu odluku.osim one iz 2007.godine!Ove dosadašnje dividende su uvijek isplačivane iz dobiti u izvještajnoj godini.Sve ovo su stvari o kojima nema svrhe raspravljati!
U svemu mene najviše brine činjenica da se čovjek odlučio da onako otvoreno i bezočno laže o podatcima koji su odmah provjerljivi!.Takav čovjek je spreman na sve.Izgleda da za to ima visoku motivaciju!I sada je ,zajedno sa svojim saučesnicima,i opasan.No za sve svoje poteze sigurno će trpiti i posljedice.
Slavuj u potpunosti si u pravu što se tiče neraspoređene dobiti. Kada su dijelili dividendu emisijom novih dionica išlo je približno (ne tačno, već približno) na 4 postojeće dionice 1 nova i na njih je bila stavljena zabrana prometovanja 3 godine. I tada je emitovano nekih cca 25 miliona KM. Sva ostala tadašnja neraspoređena dobit je trebala biti isplaćena kao dividenda, dakle nekih cca 37 miliona i tu odluku je donijela Brankovićeva vlada neke 2008. ili 2009. godine (čudi me da su svi ovaj podatak zaboravili), ali predstavnici državnog kapitala su se tada nekim čudom jednostavno oglušili na odluku tadašnje vlade (Brankovićeve) vezano za isplatu ove neraspoređene dobiti. Kasnije su bile neke špekulacije i tračevi da su ti predstavnici išli u Dubrovnik sa ovom bandom iz FDS i da su im tamo džepovi punjeni svim i svačim, ali ovo za Dubrovnik je naravno trač, a ovo za odluku vlade iz 2008. ili 2009. godine (nisam više siguran kada je bilo) o isplati neraspoređene dobiti u iznosu od cca 37 miliona KM je činjenica koja se može provjeriti.

Takođe, vrlo bitno je napomenuti da sve ove rezerve i većina ove neraspoređene dobiti potiče još iz Lojinog vakta, a otkada je ovaj "doktor" na čelu FDS, dividenda se faktički isplaćuje iz para koje FDS dobije od banaka kao kamatu na oročene depozite. To u suštini znači da nama dioničarima "naš" direktor kojeg masno plaćamo ne zaradi ni fening dividende koju isplati, nego smo faktički tu dividendu sami sebi zaradili na način da naše pare koje su u FDS i koje stoje na računima banaka nama zarade kamatu iz koje se onda nama isplati dividenda. Dakle čovjek svojim radom sa našim kapitalom nama zaradi 0 KM, a faktički sva dobit FDS koja se isplati kroz dividendu potiče od kamata na oročena sredstva. Da su nama dioničarima isplaćene dividende u visini tih oročenih sredstava kod banaka mi bismo isto to mogli uraditi i sami, dakle oročiti pare i od kamata sami sebi isplatiti "dividendu". Ali, još je i manji problem što nama dioničarima "doktor" nije zaradio skoro ništa radeći sa našim kapitalom, a masno je plaćen, koliki je problem što nas taj doktor košta svaki dan na način da nas je dosad svojim kriminalom olakšao možda desetine miliona KM. Toliko o "doktoru".
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pošto je on prozvan kao onaj koji ne govori istinu onda i da se opet oglasi to ne bi bilo valjano. Tako da bi revizor mogao dati pravu ocjenu. Ako je uopšte nekome stalo.

Sad nešto drugo.
Pretpostavimo da ima značajan iznos akumulirane dobiti i da se to koristilo kao prednost priliko pregovora i evo pitanje za vas dioničare.

Da li bi bili spremni taj iznos ostane kao neka vrsta depozita u zamjenu za opstanak proizvodnje u Sarajevu?
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Pošto je on prozvan kao onaj koji ne govori istinu onda i da se opet oglasi to ne bi bilo valjano. Tako da bi revizor mogao dati pravu ocjenu. Ako je uopšte nekome stalo.

Sad nešto drugo.
Pretpostavimo da ima značajan iznos akumulirane dobiti i da se to koristilo kao prednost priliko pregovora i evo pitanje za vas dioničare.

Da li bi bili spremni taj iznos ostane kao neka vrsta depozita u zamjenu za opstanak proizvodnje u Sarajevu?
Je li pitanje glasi da li bi bili spremni "pokloniti" cca 50 miliona nekome kada bi se nas pitalo? Treba li na to uopšte odgovarati?

Ne treba ni prodavati FDS već treba smijeniti upravu i dovesti poštene ljude, pa ćemo onda imati dobru osnovu za priču o prodaji najvećeg pojedinačnog paketa dionica koji posjeduje država. Pa neka bilo ko stavi sebe u ulogu države, da li bi radio ovo što ona radi i da li na ovaj način i po ovoj cijeni? Pa Selimovići sa 30% vlasništva u nekim firmama ostvare punu kontrolu nad upravljanjem kompanije, Haden isto u Bosnalijeku, a vlada kao nije bila "sposobna" sa 40% uspostaviti kontrolu, a na suprotnoj strani imala sve sitne dioničare kojih treba stotine da se skupe i da dišu kao jedan da bi joj parirali na skupštini. Ah da, ti sitni su dali punomoć direktoru :shock: :roll:
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pošto je to na računu onda je još uvijek u firmi i zato kažem depozit kojim privlačiš npr tog nekog velikog o kojem se priča i kojim ti obećava da će držati proizvodnju u Sarajevu. Nije poklonjeno dok je u firmi.
Što ne znači da se potencijalnim gubicima ne bi izgubio taj depozit ali kad radiš za "MNC" manja je šansa da ćeš imati gubitak. TAko da obezbjeđuješ budućnost fabrici i radnicima bar nekoliko godina.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

Duhanska industrija se nigdje u svijetu ne smije ni na koji način subvencionisat.naprotiv,ona se iz dana u dan sve više opterečuje.I s tim vlasnici moraju računati!
Na žalost,ta neraspoređena dobit od uvijek je bila samo stranačka blagajna od koje je ključeve imao direktor.Čak i prodaja je hitna,ne bi li se uklonili tragovi pljačke.Nadaju se da tužilaštva neće tada imati pritisak da to istražuju!A oni se ni do sada nisu posebno trudili u tom pravcu.
A nakon prodaje,tek će početi rastaljivanje!Valja namiriti sve koji su pomogli da se nudi po ovoj cijeni!Valja platiti ovaj opći muk u printanim medijima,recimo.Ili potpunu otsutnost bilo kakve kritike sa strane tzv opozicije!
Na žalost,ako neko bude pratio novčane tokove vidjet će da se iz dijela i te akumulirane dobiti ,indirektno finansira kupovina dionica na skrbnicima!
Dovoljno je samo vidjeti Ganića i Talića u Agenciji za privbatizaciju pa je odmah sve jasno na šta su spremni!
A slično je i u premijerovom okruženju!
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Sve to stoji ali ako se došlo do ove faze kada je drina presušila, onda je jedina opcija prodaja.

I stvarno pitam, da li bili spremni na ovu prodaju nekom BATu a da proizvodnja i radnici ostanu sa sigurnim poslom ili bi prvo išli na čiščenje svega a to čiščenje ne bi radili profesionalci nego ovi koji su do sada odlučivali o investicijama a proizvodnja bi bila upitna jer bi se ostalo na drini.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sitna buranija »

panzer wrote:Sve to stoji ali ako se došlo do ove faze kada je drina presušila, onda je jedina opcija prodaja.

I stvarno pitam, da li bili spremni na ovu prodaju nekom BATu a da proizvodnja i radnici ostanu sa sigurnim poslom ili bi prvo išli na čiščenje svega a to čiščenje ne bi radili profesionalci nego ovi koji su do sada odlučivali o investicijama a proizvodnja bi bila upitna jer bi se ostalo na drini.
Nema mogućnosti ostaviti te pare u FDS kao depozit, već ih možeš samo isplatiti ili pokloniti uz ovakvu cijenu (ako ih ostaviš, novi vlasnik će ih sebi isplatiti pa će ga kupovina FDS doći upola cijene). Jedina opcija za takvo nešto bi bila da se donese odluka o rapodjeli te dobiti kroz isplatu dividende, i da se stvore obaveze prema dioničarima, ali da se isplata vrši sukcesivno kroz više perioda. Ali, svakako ovakvom prodajom vladinog učešća putem berze se ne može garantovati niti uslovljavati zadržavanjem proizvodnje, čuvanjem radnih mjesta i sl. To bi moglo da je vlada išla na direktnu pogodbu i u tom slučaju bi se u ugovoru o privatizaciji stavili ti uslovi. Ovako, putem berze, ko god kupi i stekne većinski paket može raditi šta hoće. Mi sitni dioničari se svakako ni za šta ne pitamo, niti od našeg stava išta ovisi.

Lično mislim, da ako kupi FDS neko od ovih velikih, koristiće FDS kao fabriku za proizvodnju svojih brendova i distribuciju istih u regiji. I vjerovatno će zadržati neke jače brendove FDS (tipa Drina i Aura) a ostalo ugasiti. Ne mislim da će dakle ugasiti proizvodnju, nego naprotiv. S druge strane, ako paket od vlade kupi "ortačka grupa" lokalnih i ovih drugih hoštaplera, onda će oni iz FDS izvući sve što valja i na kraju "preprodati" nekom strateškom partneru samo biznis i u tom razvoju događaja će samo oni izvući korist, a svi drugi će biti oštećeni.

Npr. kakve koristi imaju dioničari BIG-a ili Mi-Group-a od dionica BHT koje ovi fondovi posjeduju? Na kraju oni koji kontrolišu ove fondove prodaju BHT i tim parama oni raspolažu, te ih indirektno usmejre u svoje džepove. Ostali dioničari na kraju dobiju "duplo golo". E tako bi bilo i sa FDS ukoliko bi je kupila "ortačka grupa".
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Pa možda npr trenutni direktor ostane na poziciji kao garant tog svog posla koji je dogovoren odnosno kao onaj koji će pratiti da li će kupac ispuniti zacrtano.

Prema svoj ovoj dosadašnjoj priči odnosno koji su pričala lica direktno povezana sa prodajom, meni vuče na tu opciju. A ko zna šta će se u narednom periodu desiti.
Indy
Posts: 42
Joined: 23 Mar 2016, 17:32

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Indy »

slucajni prolaznik wrote:Indy
U mom postu od 1.kolovoza sam napisao da su ljudi iz E&Y učestovali …i to i danas tvrdim ..niti volim lagati niti mislim da laž bilo kome pomaže ..obzirom da tvrdiš da je to dezinformacija , lijepo bih te zamolio da nam onda kažeš pravu informaciju ..ukoliko je imaš naravno …LP
OK to znaci da EY ne stoji iza toga.
Post Reply